
“Eiropa ir ļaunāka par Ķīnu!” Tramps atstāj Eiropu pie tarifu galda kā pēdējo 0
ASV prezidents Donalds Tramps aktīvi virza tirdzniecības vienošanās ar Apvienoto Karalisti un pat ar Ķīnu, taču Eiropas Savienība (ES) tiek atstāta novārtā, atklājot dziļas plaisas starp kādreizējiem ciešajiem sabiedrotajiem, raksta Politico.
Neskatoties uz vairākiem mēģinājumiem panākt vienošanos ar Vašingtonu par Trampa noteikto tarifu atcelšanu Eiropas precēm, Eiropas Komisijai, kas pārstāv ES 27 dalībvalstis tirdzniecības jautājumos, vēl nav izdevies panākt vienošanos, vēsta Politico.
Tramps aprīļa sākumā noteica 10% pamatlikmes tarifu, kā arī 25% nodevas automašīnām un metāliem. Ja abas puses līdz jūlija sākumam nepanāks vienošanos, stāsies spēkā augstāks 20% tarifs, jo Tramps cenšas izlīdzināt transatlantisko tirdzniecības deficītu, par ko viņš vaino ES.
“Eiropa nav prioritāte ASV. Es nedomāju, ka jebkurā jomā — vai tā būtu tirdzniecība, aizsardzība vai kas cits — Eiropa ir prioritāte. Un, protams, tas ir neliels pārsteigums eiropiešiem viņu sarunās ar ASV amatpersonām,” sacīja Agathe Demarais, Eiropas Ārējo attiecību padomes vecākā politikas pētniece.
Tramps pagājušās nedēļas beigās noslēdza vienošanos ar Lielbritānijas premjerministru Kīru Stārmeru par ASV tarifu samazināšanu Lielbritānijas automobiļu un tērauda eksportam — pirmā šāda veida vienošanās kopš aprīļa sākuma, kad ASV prezidents noteica virkni tarifu precēm no visas pasaules.
Pirmdien Ķīna panāca progresu, kad Vašingtona un Pekina samazināja savstarpējos tarifus attiecīgi līdz 30% un 10% savstarpējām precēm.
Dažas stundas vēlāk Tramps nosauca ES par “ļaunāku nekā Ķīna”. Viņa kritika ir noturīga: “Eiropas Savienība tika izveidota, lai apkrāptu Amerikas Savienotās Valstis,” viņš sacīja martā, pirms uzsāka savu pilna mēroga tirdzniecības karu.
Kamēr Vašingtona slēdz vienošanās gan ar draugiem, gan ienaidniekiem, Briseles lūgumi par tarifu atvieglojumiem paliek bez atbildes. Bloks — un €1,6 triljonu vērtais transatlantiskais tirdzniecības attiecības — paliek rindas beigās.
“Tādas valstis kā Indija un Japāna, un pat Vjetnama, šobrīd ir augstāk ASV prioritāšu sarakstā nekā ES, jo viņi zina, ka ar ES ir grūti, un viņi šobrīd vēlas ātrus panākumus,” sacīja Džošs Lipskijs, Vašingtonā bāzētā domnīcas Atlantic Council vecākais direktors.
“Un tas nozīmē dažādas lietas dažādās valstīs, un īpaši ar ES. Ir ļoti grūti saprast, kāds būtu panākums.”
Kopš Tramps janvārī stājās amatā, Komisijas galvenais tirdzniecības sarunu vedējs Marošs Šefčovičs trīs reizes tikās ar ASV kolēģiem Hovardu Lutniku, Džeimsonu Grīru un Kevinu Hassetu.
Neskatoties uz smaidīgām fotogrāfijām, diskusijas ir devušas mazāk nekā skaidrību.
Tas kaitina Eiropas amatpersonas, kurām ir iespaids, ka viņu ASV kolēģiem trūkst skaidru sarunu mērķu un viņi izdomā lietas pa ceļam.
“Tas ir absurdi,” sacīja viena ES amatpersona, kas tieši iesaistīta sarunās.
“Vēl vajadzētu būt dažām nedēļām, pirms vienošanās varētu būt iespējama, jo ASV, šķiet, daudzkārt maina savu fokusu,” sacīja amatpersona, kurai tika piešķirta anonimitāte, lai atklāti runātu par aiz slēgtām durvīm notiekošajām sarunām.
Tā kā nopietnas sarunas vēl nav sākušās, ES ir spiesta uzmanīgi rīkoties, ņemot vērā sava lielākā tirdzniecības partnera mainīgās noskaņas.