Kultūra
Teātris un kino

FOTO: Ģimene un talanta cienītāji piemin un godina Viju Artmani0


Aizvadīta Vijas Artmanes Lielā nakts
Aizvadīta Vijas Artmanes Lielā nakts
FOTO: Francis Belte/LTV

21. augustā leģendārajai aktrisei Vijai Artmanei apritētu 90.

Tam par godu 17. augusta vakarā aizvadīta “Vijas Artmanes Lielā nakts”, kas leģendas dzīvei ļāva pietuvoties Rīgas pilsētvidē.

Kinoteātrī “Splendid Palace” pulcējās aktrises ģimene, laikabiedri, draugi un talanta cienītāji, lai dalītos savos atmiņu stāstos par kinodīvu un teātra karalieni, bet lielformāta videoprojekcijas priecēja Rīgas svētku apmeklētājus arī pie Dailes teātra un Laipu un Meistaru ielas stūrī.

Ar leģendārā režisora Rolanda Kalniņa ievadvārdiem kinoteātrī “Splendid Palace” notika īpašs dokumentālās filmas “Saruna ar karalieni” (1980) atjaunotās versijas seanss.

“Vija sabiedrībā vienmēr bija tāda ļoti atsaucīga. Nemīlēja pļāpāt, bet vienmēr, vai saistībā ar teātri, vai kino, vai dzīvi, tās sarunas, tās nebija vienkārši tādas, nu, par laiku, ko mēs darām un tā tālāk. Nē, vienmēr bija tomēr dzīves pārdomas,” priekšvārdā atzina stāstīja Rolands Kalniņš, un tieši šādas sarunas ir arī “Saruna ar karalieni” centrā.

Pēc filmas kinoteātra pagalmā notika sirsnīga kavēšanās atmiņās par leģendāro kinodīvu.

Savos stāstos dalījās aktrises meita Kristiāna Dimitere, mazmeita Berta Vilipsone, režisors Jānis Streičs un kinokritiķe Daira Āboliņa.

Pasākumā skanēja Vijas Artmanes balss ieraksti, bet aktrises meita un mazmeita lasīja Artmanei sūtītās vēstules, uz kurām aktrise, starp citu, tiešām rūpīgi centās atbildēt.

Laipu un Meistaru ielas stūrī un Dailes teātra logos redzamās projekcijas savukārt vēstīja par Artmanes jaunības gadiem un Vijas Artmanes kā teātra karalienes mūžu. Projekcijās izmantoti arī unikālie materiāli, ko Vijas Artmanes ģimene uzticējusi LTV filmēšanas grupai – personīgais arhīvs ar 8 mm lentām, kur aktrise filmēta mājās un teātrī.

“Vijas Artmanes Lielā nakts” bija arī pēdējo kadru uzņemšanas laukums Latvijas Televīzijas jaunākajai dokumentālajai filmai“Aktrise un laiks. Vija Artmane”.

Filma būs mēģinājums saklausīt aktrises atklātības mirkļus arhīva ierakstos un senās intervijās, lai mēģinātu sajust, ko nozīmēja dzīvot Vijas Artmanes dzīvi. Savu kino pirmizrādi režisores Agitas Cānes-Ķīles un scenārija autores Dairas Āboliņas kopdarbs piedzīvos tieši aktrises dzimšanas dienā – 21. septembrī. Tas vienlaikus būs arī kinoteātra “Splendid Palace” sezonas atklāšanas pasākums. Biļetes iespējams iegādāties kinoteātra kasēs.

Aizvadīta Vijas Artmanes Lielā nakts

17. augusta pasākumi notika Rīgas svētku ietvaros, to norisi un filmas tapšanu atbalstīja Rīgas dome.

Dokumentālās filmas “Aktrise un laiks. Vija Artmane” televīzijas pirmizrāde – 24. augustā plkst 21.25 LTV1.

Saistītie raksti

Filmas veidotāji: režisore Agita Cāne-Ķīle, scenāriste Daira Āboliņa, operators Edgars Bite, producenti Ieva Rozentāle un Artis Dobrovoļskis. Tieši aktrises dzimšanas dienā – 21. augustā – īpaša programma būs arī LTV1 vakara programmā – plkst. 21.20 Rolanda Kalniņa filmas “Saruna ar karalieni” atjaunotās versijas televīzijas pirmizrāde, bet pēc tās – režisora Leonīda Leimaņa “Purva bridējs”, ar Viju Artmani vienā no savām leģendārākajām lomām.

No 17. augusta sabiedrisko mediju portālā LSM.lv ir pieejama Vijai Artmanei veltīta sadaļa, kur publicētas intervijas ar tiem, kuriem bija gods pazīt lielo aktrisi, privātā arhīva materiāli un filmas veidotāju stāsts par filmas tap

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kultūra
Dārziņskola aicina uz jubilejas koncertiem
4 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
JRT pārbūvei iesniegti četri pieteikumi; uzvarētājs būs zināms mēneša laikā
19 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Hiphopa blieziens zem jostasvietas
20 stundas

Lasītākie raksti

LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Zolitūdes traģēdijas lietā Sergetam piespriež 6 gadu cietumsodu, bet pārējos apsūdzētos attaisno
Tiešraide 3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cietušo biedrības vadītāja: Spriedums Zolitūdes traģēdijas krimināllietā ir farss 2
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Staķis būs Rīgas mēra kandidāts kopīgajā “AP” un “Progresīvie” ārkārtas vēlēšanu sarakstā
22 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Solis tuvāk gāzes terminālim
37 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Meiteni noskatīja liftā: Ķengaragā notver pedofilu
1 stunda