Foto – Shutterstock

Gaismas caurlaidīgs jumts: tā priekšrocības un uzstādīšanas pamācība 0

Kā izvēlēties un uzstādīt caurspīdīgās viļņotās jumta loksnes? LAURIS no Skrīveriem

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Gaismas caurlaidīgas jumta loksnes visbiežāk tiek izgatavotas no polivinilhlorīda (PVC). Tās var izmantot gan vienas pašas vieglu, gaismas caurlaidīgu jumta konstrukciju ierīkošanai, kā arī kā savdabīgus logus tradicionālā jumta segumā, lai telpā nodrošinātu labāku dabīgo apgaismojumu, tādējādi ietaupot izdevumus par elektroenerģiju. Ražotāji piedāvā dažādu profilu loksnes, kuras viegli savienot, piemēram, ar metāla jumta segumu vai viļņotajām bitumena loksnēm.

Taču kā ikvienam materiālam, caurspīdīgajām viļņotajām loksnēm ir savas priekšrocības un trūkumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Lielākā daļa materiālu ir pietiekami triecienizturīgi, un tos nespēs sabojāt pat krusa, kuras graudu lielums nepārsniedz 20 mm 0,8 mm biezām loksnēm un 40 mm 1,2 mm biezām loksnēm.

* Laba gaismas caurlaidība un noturība pret ultravioletajiem stariem.

* Nekaitīgs cilvēkiem un apkārtējai videi.

* Materiāls praktiski nesasilst un neakumulē siltumu, ir noturīgs pret salu (līdz –50 ºC) un karstumu (+120 ºC).

* Neliels svars, tāpēc nav nepieciešamas masīvas nesošās konstrukcijas.

Materiāla piestiprināšana ir visai sarežģīta, jo tas nav paredzēts lielām punktveida slodzēm. Pa to nedrīkst staigāt, tāpēc būs nepieciešams speciālas palīgierīces – sastatnes un laipas. Materiāls nav savienojams ar pilnīgi visu veidu jumta segumiem. To profila viļņi ir sinusveida vai trapecveida.

Vēl dažas nianses

Caurspīdīgie jumta materiāli atšķiras arī pēc gaismas caurlaidības – tie var būt ietonēti dažādās krāsās, armēti ar stiklšķiedras pavedieniem. Šie jumta segumi ir mehāniski izturīgāki, taču mazāk elastīgi.

Caurspīdīgās viļņotās loksnes var būt izgatavotas arī no polikarbonāta, akrila, organiskā stikla vai stiklšķiedras – stiklšķiedras, kas savienota ar sintētiskiem polimēru sveķiem. Katram no šiem materiāliem ir atšķirīgas mehāniskās un fizikālās īpašības un spēja izkliedēt gaismu.

Atšķirībā no polikarbonāta PVC materiāls ir noturīgāks pret dažādu ķīmisko vielu ietekmi.

Reklāma
Reklāma

Kā montēt caurspīdīgās loksnes

Foto – Shutterstock

Jāsāk ar latojuma ierīkošanu. To, cik liels ir latojuma solis, nosaka jumta lok-šņu biezums un plānotā slodze. Jāņem vērā, cik daudz sniega mēdz uzkrist ziemā, kāds būs jumta slīpums, nedrīkst aizmirst arī par vēja radīto slodzi.

Piemēram, 0,8 mm biezs materiāls izturēs 50 kg lielu slodzi, ja attālums starp latām ir 975 mm. 350 kg slodzi, ja attālums būs 500 mm. 1,5 mm biezs materiāls attiecīgi izturēs šādas slodzes, ja attālums starp latām būs 1225 vai 625 mm.

Latojumam parasti izvēlas 30 x 40, 40 x 40 vai 40 x 60 mm brusiņas. Pie spārēm tās stiprina ar kokskrūvēm vai naglām. Pirms montāžas kokmateriāli jāpārklāj ar antipirēnu sastāviem un antiseptiķiem, kas samazinās materiāla aizdegšanās iespējamību un pasargās koksni no bojāšanās. Parasti latojuma soli izvēlas 500 vai 600 mm, lai būtiski nesamazinātu apgaismojumu, kas nokļūst telpā zem jumta. 0,8 mm biezām loksnēm attālums starp latām var būt arī 400 mm, 1,2 mm biezām – 700 milimetru.

Speciālisti iesaka konstrukciju nokrāsot baltā krāsā vai pārklāt ar alumīnija foliju. Jānodrošina gaisa cirkulācija, lai lok-snes nedeformētos vai nemainītu krāsu pārkaršanas dēļ.

Jumta loksnes montē ar nepieciešamajām pārlaidēm, kuru lielumu nosaka jumta slīpums, – jo slīpāks jumts, jo mazākas pārlaides. Optimālais lokšņu pārlaidums garenvirzienā 15–20 cm. Sānu pārlaidums – viens vilnis stāvākam, divi lēzenākam jumtam.

Vējainās vietās un ar iespējamu biezu sniega segu jāatturas veidot lielas pārkares. Maksimālā pārkare no ēkas fasādes ir 200 mm, minimālais attālums no skrūves līdz loksnes malai 40 milimetru.

Stiprinājuma skrūves ieskrūvē viļņu augstākajā punktā. Lai skrūvēšanas brīdī loksnes nesaplaisātu, vispirms izurbj caurumu, kas ir 2 mm resnāks par skrūves vītņoto daļu.

Lai konstrukcija būtu pēc iespējas stingrāka, iespējams iegādāties speciālus plastmasas distancerus šo lokšņu stiprināšanai. Paliktnī ir caurums skrūvei, un to ievieto vilnī no apakšas.

Iegādājoties standarta izmēra loksnes, katrai jāparedz 18–20 speciālās skrūves ar gumijotu paplāksni skrūvei, lai hermetizētu loksnē izurbto caurumu. Skrūvē ar soli trīs četri viļņi, pie jumta karnīzes un kores skrūvējot katrā otrajā vilnī.

Loksnes zāģē ar smalkzobainu vai metālam paredzētu zāģi uz stabilas pamatnes.

Caurspīdīgās PVC loksnes (950 x 2000 mm) atkarībā no profila maksā, sākot no 9 eiro par loksni. Par 10 distanceriem būs jāiztērē 1,50 eiro, tikpat maksās arī 10 speciālās skrūves. Trapeces profila loksnēm desmit distanceru un skrūvju komplekts maksās aptuveni 1,60 eiro.

SVARĪGI

Lai novērstu palielināmā stikla efektu un lokšņu deformēšanos pārkarstot, tās nedrīkst uzglabāt tiešos saules staros. Pārklāšanai ieteicams izmantot gaišus, necaurspīdīgus materiālus. Loksnes jāglabā tikai horizontālā stāvoklī.

Caurspīdīgās PVC loksnes var izmantot, ne tikai ierīkojot vieglas konstrukcijas jumtus, bet arī nojumes vai ziemas dārzu sienas, siltumnīcas, žogus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.