Foto – Shutterstock

Sakņudārza karalis – burkāns. Šķirnes arī dzeltenā, baltā, sarkanā krāsā 0

Kārtīgs sakņu dārzs nav iedomājams bez burkānu dobēm. Latvijā audzē vairākus desmitus šķirņu, kas selekcionētas Holandē, Francijā un citur. Mazajās paciņās nopērkamo sēklu sortiments gan ir krietni pieticīgāks, jo mazdārzu kopējus selekcionāri neaplaimo ar jaunām, speciālām šķirnēm. Jaunākie hibrīdi paredzēti lielražotājiem. Tomēr reizēm profesionāļiem domātās sēklas parādās arī sīkfasējumos.


Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
TV24
“Mēs ceram uz taisnību!” Sabiedrība sašutusi par soda apmēru ārstam, kura dēļ mira jauna sieviete 50
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni 10
Lasīt citas ziņas

Veidojot jaunas hibrīdšķirnes, selekcionāri rūpīgi izvērtē, kādas īpašības ir jāuzlabo. Parasti jaunie hibrīdi ir izturīgi pret lapu plankumainību, ar ko bieži slimo senāko šķirņu burkāni. Selekcionāru mērķis – izveidot hibrīdus ar labu iekšējo un ārējo krāsojumu un iespējami mazāku serdi. Saknes pieres daļa, kas paceļas virs augsnes, nedrīkst būt koši zaļa, jo tas pazemina burkānu kvalitāti. Cenšas arī panākt, lai saknes nebūtu tik trauslas, lai burkāns krītot tūlīt nepārlūztu.

Profesionāļiem domāto hibrīdu sēklas maksā dārgāk par parastajām brīvās apputes šķirnēm. Mazākajā iepakojumā parasti ir 25 000 sēklu, un ar šādu daudzumu var apsēt apmēram 250 m2 platību. Dažkārt profesionālās sēklas pārfasē sīkpaciņās (ap 0,5 g sēklu paciņā). Bieži vien tās ir kodinātas – par to jābūt norādei uz iesaiņojuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir pierasts, ka burkāni ir oranžā krāsā, tomēr saknes mēdz būt arī dzeltenas, koši sarkanas, baltas, tumši violetas, purpurkrāsā. Lai cik atšķirīgs būtu izskats, tās visas ir pievilcīgas un ļoti veselīgas. Dažādu krāsu burkāniem garša tikpat kā neatšķiras.

Izvēloties sēklas, svarīgs ir šķirnes veģetācijas periods (dienu skaits no uzdīgšanas līdz sakņu gatavībai). Jāzina, kad un kādam nolūkam vēlas iegūt ražu – lai jaunie burkāniņi būtu jau pēc trim mēnešiem vai arī vācami rudenī, izmantojami pārstrādei vai glabājami un lietojami visu ziemu līdz pat pavasarim.

Agrīno šķirņu ‘Amster­dammer 3’, ‘Carvejo F1’, ‘Gonsenheimer Treib’, ‘Kalina H’, ‘Karotina’, ‘Napoli H’, ‘Nasha F1’, ‘Pariser Markt 4’, ‘Pierwszy Zbior’, ‘Yaya H’ burkānus sēj aprīlī, tiklīdz augsne to ļauj. Veģetācijas periods ilgst līdz 95 dienām. Tomēr, ja zeme ir pārāk slapja, sablīvējusies un auksta, dīdzība var būt slikta. Agros sējumus ieteicams pārklāt ar agrotīklu – tad turēsies siltums un mitrums, arī burkānu muša netiks klāt, turklāt raža ienāksies par nedēļu vai divām ātrāk. Liepājas pusē, kur parasti augsne atlaižas ātrāk, dārzeņkopji agros burkānus sēj neapkurināmās plēves siltumnīcās jau marta sākumā.

Jūnija vidū dārzā mēdz sēt tā sauktos Jāņu burkānus. Vēlos sējumus vairs nebojā burkānu muša. Šim nolūkam gan derēs tikai šķirnes ar īsu (aptuveni 90 dienu) veģetācijas periodu, jo vēlīnās līdz septembra beigām, oktobrim nepagūs izaugt. Šie burkāni labi glabāsies līdz janvārim, februārim. Nevajadzētu sēt vēlāk (pēc Jāņiem), jo šajā laikā bieži trūkst mitruma un bez papildu laistīšanas sēklu dīgšana aizkavējas un nākas novākt vēl neizaugušus burkānus. Tādi slikti glabājas.

Reklāma
Reklāma

Vidēji vēlīnās šķirnes ‘Karotela’, ‘Stanford H’, ‘Tito’, ‘Touchon’ un citas sēj maijā, ražu vāc septembrī. Veģetācijas periods ilgst 100–120 dienu. Burkānus var glabāt dažus mēnešus, bet labos glabāšanas apstākļos – ilgāk.

Vēlo šķirņu ‘Bolero F1’, ‘Darina’, ‘Dolanka’, ‘Favorit’, ‘Flakkee 2‘, ‘Jitka F1’, ‘Karlena’, ‘Koral’, ‘Maestro F1’, ‘Narbonne F1’, ‘Regulska’, ‘Riga H’, ‘Sukces’ burkāniem veģetācijas periods ir 120–150 dienu. Sēj maija sākumā, ražu vāc oktobrī. Šo šķirņu un hibrīdu burkāni teicami glabājas līdz pat vēlam pavasarim (protams, ja ir labs pagrabs).

SIA “IR” agronome Lolita Presnikova stāsta, ka pašlaik Latvijā populārākā agrīnā šķirne ir ‘Napoli F1’. Tas ir viens no agrākajiem Nantes tipa burkānu hibrīdiem. Veģetācijas periods ir trīs mēneši. Var sēt gan agrai ražai pārdošanai saišķīšos, gan vēlāk (Jāņu burkāni), gan sabiezināti tā saukto agro mazo pirkstiņu ieguvei. Mazie burkāniņi ir kraukšķīgi un garšīgi, laba alternatīva dažādām neveselīgām uzkodām.

No vidēji vēlajām šķirnēm vairākums Latvijas burkānu audzētāju par labāko atzīst ‘Dordogne F1’. Veģetācijas periods ilgst 120 dienu. Saknes ir 18–20 cm garas, slaidas, izlīdzinātas, saldas un sulīgas. Der patēriņam svaigā veidā rudenī un glabāšanai (līdz martam). No vēlām, glabājamām šķirnēm Eiropā un arī pie mums pašlaik visizplatītākie ir Nantes tipa burkāni ‘Nerac F1’.

Sēklu piedāvājums veikalos


• Nantes tipa burkāni – cilindriskas saknes ar noapaļotu galu, spilgti oranžas, ar augstu cukura saturu (6,5–8%). Serde neliela, sakne 15–20 cm gara. Vairākas Nantes tipa šķirnes un hibrīdi ir piemēroti ļoti agrai ražai. Šķirnes: ‘Bolero F1’, ‘Favorit’, ‘Flyaway F1’, ‘Galaxy’, ‘Gonsenheimer Treib’, ‘Kamila F1’, ‘Karlena’, ‘Karotela’, ‘Karotina’, ‘Lenka’, ‘Maestro F1’, ‘Nantejskaja Polana’, ‘Nantes 2’ (‘Forto’), ‘Nantes 3’, ‘Nantes-4’, ‘Nantes-5’ (‘Samson’), ‘Napoli F1’, ‘Narbonne F1’, ‘Nerac F1’, ‘Riga H’, ‘Tito’. Veģetācijas periods ir 80–140 dienu.

• Amsterdamas – burkāni ar cilindriskām, līdz 15 cm garām saknēm, ar mazu serdi, kuras krāsa neatšķiras no sulīgās daļas. Izmanto agrās ražas ieguvei kā saišķīšu produkciju. Veģetācijas periods ir 90 dienu. Šķirnes: ‘Amsterdam 2’ (‘Sweetheart’), ‘Amsterdam Forcing 3’.

• Šantenē tipa burkāniem veģetācijas periods ilgst 100–120 dienu. Šķirnēm ir koniskas, 15–18 cm garas saknes spilgti oranžā krāsā, ar spicu galu. Serde vidēja vai liela. Miza bieza, tāpēc burkāni piemēroti glabāšanai. Izmanto pārstrādei – konservēšanai, saldēšanai. Šķirnes: ‘Chantenay’, ‘Koral’, ‘Rote Riesen’.

• Berlikum tipa burkāniem ir cilindriskas, 20–25 cm garas saknes, der svaigam patēriņam, pārstrādei un glabāšanai. Veģetācijas periods ir 110–150 dienu. Šķirnes: ‘Berlicum 2’ (‘Romosa’), ‘Darina’, ‘Jitka F1’, ‘Lange Rote stumpfe ohne Herz 2’.

• Flakkee tipa burkāniem raksturīgas garas, druknas, koniskas saknes ar biezu mizu. Tie ir vēlīni, piemēroti glabāšanai un pārstrādei. Pie mums šo tipu pārstāv šķirne ‘Flakkee 2‘ (‘Vita Longa’).

• Touchon tipa burkāni tautā iesaukti par zagļu drošiem, jo cilindriskās, līdz 20 cm garās saknes ir ar diezgan strupiem galiem un visai grūti izceļamas no zemes. Vidēji vēlīni burkāni, der gan svaigam patēriņam, gan pārstrādei. Latvijā nopērkama šķirne ‘Touchon’.

• Parīzes tipa burkāniem saknes ir apaļas, nelielas, 5–7 cm diametrā, veģetācijas periods – tikai 60 dienu. Piemērotas svaigam patēriņam un pārstrādei. Šķirnes: ‘Paris Market 5’, ‘Parmex’.

• Imperatora (Emperor) tipa burkānu veģetācijas periods ir 70–100 dienu. Saknes cilindriskas, slaidas, apmēram 25 cm garas, neliela diametra (2 cm), ar smailu galu. Tām ir maza serde un gluda virsma. Veikalos piedāvā šķirni ‘Ambrosia’.

• Dažādu krāsu burkāni: ‘Lobo’ (dzelteni), ‘Purple Haze F1’ (violeti ar oranžu), ‘Rotin’ (sarkani).

Jaunumi


• ‘Arleta’ (SIA “Emin dārzam”) – vidēji vēla, augstražīga Nantes tipa šķirne. Veģetācijas periods – 120 dienu. Veido spilgti oranžas, 17–20 cm garas saknes ar strupu galu.

• ‘Cidera’ (SIA “Kurzemes sēklas”) – vēlīna Nantes tipa šķirne. Veģetācijas periods ir 145–155 dienas. Audzēšanai optimāla augsnes skābuma reakcija ir pH 6–7. Sēj no aprīļa beigām līdz jūnijam, 25–30 sēklas uz katru metru. Kraukšķīgas, saldas un ļoti sulīgas saknes. Šķirne piemērota sulas ieguvei.

• ‘Nerac F1’ (SIA “Kurzemes sēklas”) – vēlīna šķirne. Saknes cilindriskas, ar apaļu galiņu, saldas un sulīgas.

• ‘Rondo’ (SIA “Emin dārzam”) – agrīna šķirne, veģetācijas periods ir aptuveni 75 dienas. Veido savdabīgas, īsas, apaļas saknes. Īpaši piemērotas svaigam patēriņam un pārstrādei (saldēšanai, konservēšanai).

* Apkopojumā minētās burkānu un biešu šķirņu sēklas piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”, SIA “Eva dārzam”, SIA “SilJa”, veikals “Diždārzs”, SIA “Dārza studija”, SIA “Emin dārzam”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.