Foto – Shutterstock

Gatavojam kapavietu ziemai – uz mājām neko nenes, pat grābeklīti neņem līdzi 0

Kā pasargāt kapu augus ziemā? Vai rudenī tos vajag mēslot un apsegt pirms sala? MĀRIS RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Uz kapa augošajām t.s. rāzītēm un klājeniskajiem augiem pirms ziemas vajadzētu uzlikt dažus egļu zarus, iesaka kapavietu ierīkotājs Andris Šīmanis. Tas vajadzīgs, lai mazliet pasargātu no kailsala, lai veidotos sildoša gaisa telpa starp zemi un sniegu. Piesegums pavasarī pasargās augus no apdegšanas un izkalšanas. Lai gan mazajiem augiem pavasara periods nav tik bīstams kā mūžzaļajiem krūmiem un kokiem, jo augsne uz kapa atlaižas strauji, to saknes ir plānajā virsslānītī un var saņemt vajadzīgo mitrumu. Patlaban segt vēl par agru, jo, pēkšņi uznākot siltām un sausām dienām, skujas nodzeltēs un nobirs. Piemērots laiks ir oktobris, novembris. Daudzi to dara pirms svecīšu vakara, pēc kura kapu apmeklējumu līdz pavasarim vajadzētu pārtraukt.

Ar egļu zariem pārāk bagātīgi noklāts kaps augiem darīs vairāk sliktuma nekā labuma.

Sīpolpuķes sasedz silti

CITI ŠOBRĪD LASA

Bagātīgi egļu zarus var klāt uz sīpolpuķu stādījumiem, jo īpaši šoruden iestādītajām liliju, tulpju dobītēm.

Līdz salam ar balto pretsalnu audumu aptin mūžzaļos kociņus un krūmus (salā to nedrīkst darīt, tad jāgaida atkusnis). Piesegums īpaši svarīgs ir rododendriem, bukšiem, tūjām. Tekstils pasargās gan no saules apdegumiem, gan meža dzīvnieku postījumiem. Pērn lietoto audumu nevajadzētu izmantot otrreiz, jo tas izskatīsies neglīti. Noēnošanai nederēs melnais agrotīkls, jo tumšais materiāls sakarsīs un augs zem tā ziemos slikti. Protams, ja kapi ir noēnotā vietā un augi gadu no gada jūtas labi, tos var nevīstīt. Mūžzaļo augu ieziemošana sevišķi vajadzīga jaunos kapos, kur nav lielu koku un krūmu paēnas.

Ar atsegšanu nesteidzas

Pavasarī segumu nedrīkst noņemt par strauju, pirmajās saulainajās un siltajās dienās. Mūžzaļajiem kokaugiem kaitē, ja augs tiek karsēts, bet augsne vēl sasalusi. Agroplēvi noņem, kad augsne pilnībā atlaidusies. Egļu zarus kapavietai un sīpolpuķēm noņem, tiklīdz ir silts laiks, lai tās nepagūst nobirt.

Piebaro mūžzaļos augus

Septembra beigās mūžzaļajiem augiem var dot speciālo rudens mēslojumu. Dažādiem skuju kokiem, rododendriem, kam vajadzīgs augsnes skābums, lieto speciālos, tieši šiem augiem paredzētos mēslojumus. Lapu kokus un krūmus tagad nemēslo. Startam visiem augiem barību dos pavasarī, kad tie modīsies un sāks augt.

Uz mājām neko nenes 

Kapavietu ierīkotājs piekodina, ka neko nevajadzētu nest no kapiem uz mājām un senā tradīcija jārespektē.

Pat grābekli neņem līdzi. Ja nav sava, kapos vienmēr var atrast kādu grābeklīti vai palūgt kapu darbiniekiem (pilsētas kapos).

No visām kapu vāzēm jau lapu grābšanas laikā ieteicams izliet ūdeni, tās izslaucīt, ietīt plastmasas maisiņā un novietot zem soliņa vai citā speciāli kapu lietām paredzētā vietā. Sausumā tām nekas slikts nenotiks arī salā.

Reklāma
Reklāma

Augiem paredzēto mēslojumu uz kapiem nes tik daudz, cik nepieciešams. Granulētajam mēslojumam tas nav tik būtiski, jo aizskrūvējamā stikla burciņā un maisiņā ietītu var atstāt kapos, tikai jāpieliek zīmīte (starp granulām var ielikt gabaliņu iepakojuma etiķetes), kuriem augiem tas domāts.

Arī begoniju gumus vai citus augus nevajag nest uz mājām ziemināt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.