Tāds “Ganeņu” māju “vistu traktors” patlaban izskatās darbībā. Tagad, lietus periodā, putnu būrim uzsegts ūdens necaurlaidīgs materiāls. “Vistu traktoru” var likt pat pamatīgi aizaugušā dārza stūrī. No kuplajām nātrēm pēc dažām dienām paliks plika zeme.
Tāds “Ganeņu” māju “vistu traktors” patlaban izskatās darbībā. Tagad, lietus periodā, putnu būrim uzsegts ūdens necaurlaidīgs materiāls. “Vistu traktoru” var likt pat pamatīgi aizaugušā dārza stūrī. No kuplajām nātrēm pēc dažām dienām paliks plika zeme.
Foto: Inita Šteinberga

Olas un gaļa nav vienīgais labums, ko bauda gudri vistu saimnieki. “Ganeņu” mājās izmanto “vistu traktoru” 16

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Lasīt citas ziņas

Olas un gaļa nav vienīgais labums, ko no savām audzēknēm bauda gudri vistu saimnieki. Vistas var izmantot kā palīdzes zemes darbos. Ne nu gluži jūgt arklā, bet mērķtiecīgi izmantot šo putnu dabīgo kašņāšanās instinktu.

Pēdējos gados vistu turēšana kļuvusi par modes lietu. Taču spārnotās kolekcijas var likt arī pie darba. Process sagādās prieku putniem, iznākums – to saimniekiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rudeņos un pavasaros savas dobes ar “vistu traktoru” sakopj “Ganeņu” mājās.

“Par traktoru dēvējam trīsstūrveida būri, kurā ievieto vistas. Mūsu optimālais variants – ir metru plats un 2,5 metrus garš. To darbina četras vistas un gailis,” neparastā agregāta uzbūvi atklāj mājas saimniece Ilze Mežniece.

Uzbūvēt elementāri

Konstrukcija aizgaldam veidota pavisam vienkārša. Izmantoti materiāli, kas bijuši mājās atrodami. Tas ir viegls un ērti pārceļams jaunā vietā.

Trīsstūrveida būve ir apvilkta ar sietu. Sausā laikā vistas bauda saules vannas. Lietus laikā sietu apsedz ar tentu.

Būri var gatavot arī lielāku un tajā ievietot vairāk vistu. “Traktors” tad būs jaudīgāks, taču grūtāk pārvietojams.

Dažkārt žurnālos var redzēt skaistas bildes, kur šie aizgaldi aprīkoti ar riteņiem un visādi citādi uzlaboti. Taču pieredze liecina, ka visas šīs papildu ekstras apgrūtina praktisko lietošanu.

“Ģaneņu” mājas dārzu apsargā sunītis, tādēļ nav jābīstas, ka pa nakti vistām uzbruks lapsas vai kāds cits mednieks. Ja tāda palīga nav, būri gatavo pamatīgu, to aprīko ar namiņu, kurā vistas pa nakti ievieto drošībā.

Galu galā – piecas vistas var arī vakarā noķert un aiznest uz kūti.

Lietot vienkārši

Saimniece vistas vienā vietā tur tik ilgi, cik pamatīgu apstrādes efektu vēlams panākt. Ja vajag tikai appļaut, tad vistas ar atvēlēto teritoriju tiks galā dienas laikā.

Pat gara zāle un nezāles padosies. Ja vistas nepārvieto ilgāk, piemēram, nedēļu, tad augsne būs dziļi uzirdināta un ielabota ar spēcīgo vistu mēslojumu.

Reklāma
Reklāma

Šāda savvaļas dzīve vistām patīk un laba oma veicina dējību. Tādēļ svarīgi būrim galā pagatavot jauku, sausu kasti ligzdai.

Pavasarī, uzliekot aizgaldu mulčētai dobei, vistu radītais efekts būs labāks par dārza frēzi.

Ja šī “biotraktora” motors ir vistas, tad to degviela ir graudi. Tos izmētā pa aizgaldu, lai putni lasa. Meklējot ēdmaņu, vēl azartiskāk tiek kašņāta augsne. Taču visus graudus parasti neizdodas salasīt.

Tie tad sadīgst un tur, kur pāri gājis “traktors”, sazeļ labības lauciņš. Atliek vien izlemt, ko ar to darīt.

Sadīgušos var iestrādāt zemē, var atkal uzlikt aizgaldu, lai putni tiek pie svaigiem zaļumiem, var paaudzēt un izbarot citiem mājdzīvniekiem.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.