Andrejs Končalovskis un Ņikita Hruščovs.
Andrejs Končalovskis un Ņikita Hruščovs.
Foto: SHUTTERSTOCK un AKG-IMAGES/SCANPIX

Planētas Noslēpumi: Hruščovs esot kļūdījies ar Staļina kritiku 0

Dace Bumbiere, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Salīdzinoši drosmīgus un vienlaikus absolūti neviennozīmīgi vērtējamus vārdus atļāvies teikt pazīstamais mūsdienu krievu kinorežisors Andrejs Končalovskis. Viņš uzskata, ka pēc PSKP 20. kongresa lielākā daļa boļševiku partijas biedru jutušies pievilti un Ņikitas Hruščova lēmums par Staļina nosodīšanu tieši no partijas kongresa tribīnes esot bijis kļūdains, faktiski pat absolūti aplams.

Končalovskis piekrītot ķīniešu komunistu līderim Mao Dzedunam, kurš esot teicis: “Hruščovs ir idiots, viņš nodeva komunismu.” Un, raugi, Ķīnā Mao portreti joprojām atrodas uz namu sienām, un ķīnieši savu valsti joprojām būvē atbilstoši viņa pamatidejām. Tāpēc varot droši teikt, ka Hruščovs nekādā gadījumā nebija gudrs cilvēks: “Varbūt mazliet gudrāks par Jeļcinu – ja varat, piedodiet man.”

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: SHUTTERSTOCK

Končalovskis arī paudis, ka, viņaprāt, ap Staļina nāves brīdi partijas augstākās aprindas jau bija kļuvušas buržuāziskas, un šo cilvēku galvenais dzīves mērķis tad bijis tikai viens – izvairīties no tā dēvētās partijas rindu tīrīšanas un iespējamajām represijām.

Viņaprāt, Staļina laikā partijas birokrātam nebija iespēju izbēgt no vissmagākā soda, ja viņš sāka zagt, ņemt kukuļus vai piepelnīties kaut kur ārpus sava pamatdarba.

Šie birokrāti sirds dziļumos alka tieši šādu brīvību – lai savu varu varētu pārvērst sev gluži taustāmā labumā. Būtībā jau tas arī bija pamats Hruščova rīcībai – arī viņš vēlējās vienkārši garantēt drošību pats sev.

Un šī aparāta darbinieku nosliece jo īpaši spēcīgi esot attīstījusies Brežņeva un Andropova valdīšanas laikā, kamēr 80. gadu vidusdaļā viņi visi jau esot bijuši pilnībā pārdevušies amerikāņiem.

Ap to laiku praktiski visi partijas vadītāji jau sirdī esot bijuši proamerikāniski noskaņoti, neieredzēja boļševistisko ideoloģiju un vienkārši vēlējās bez soda un sankcijām legalizēt savas bagātības, lai varētu tās mierīgi nodot saviem pēcnācējiem.

Visbeidzot, Končalovskis savas pārdomas noslēdz ar šādu secinājumu: “Manuprāt, tas arī ir vienīgais Padomju Savienības sabrukšanas iemesls.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.