Narvas cietoksnis ir pilsētas galvenais tūrisma objekts. Pa tā šaujamlūkām paveras skats uz upes pretējā krastā esošo Ivangorodas cietoksni Krievijā.
Narvas cietoksnis ir pilsētas galvenais tūrisma objekts. Pa tā šaujamlūkām paveras skats uz upes pretējā krastā esošo Ivangorodas cietoksni Krievijā.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Maziepazītā Igaunija – Ida-Virumā. Kaimiņi pārsteidz ar industriālo mantojumu un igauņu rivjēru 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Visvairāk pārsteidz neparastais. Ida-Virumā apriņķī tās ir degakmens raktuves, jo Latvijā nekā tamlīdzīga nav. Degakmens ir brūns nogulumiezis, kas veidojies paleozoja ērā pirms vairāk nekā 300 miljoniem gadu no augu organiskajām atliekām un Igaunijā atrodams starp dolomīta slāņiem.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 45
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 20
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Degakmens ieguves pirmsākumi meklējami jau zviedru laikos, un Kohtla-Jerves apkaimē tas iegūts gan atklātā karjerā, kur iegulas jau izstrādātas un tagad tiek piedāvāti safari izbraucieni adrenalīna cienītājiem, gan pazemes raktuvēs, kur Kohtla-­Nemmē iekārtotajā Raktuvju muzejā gida pavadībā var doties desmit metrus zem zemes palūkot, cik smags un bīstams bijis kalnraču darbs, par ko padomju laikos gan maksāts salīdzinoši labi, un cik iespaidīgas bijušas iežu drupināšanas iekārtas.

Degakmens raktuvju muzejā, nokāpjot pazemē, var iepazīties ar sūri grūto degošā ieža ieguves procesu un iekārtām. Ekskavatora kausā iespējams ietilpināt vidēji lielu tūristu grupu.
Foto: Zigmunds Bekmanis

CITI ŠOBRĪD LASA

Laižoties pazemē, jāuzģērbj darba drēbes un galvā jāliek ķivere, jo ejas ir mitras un vietumis šauras. Nelielu gabalu var izbaudīt, arī braucot ar kalnraču vilcienu. Šīs raktuves slēdza 2001. gadā un apskatei atvēra pēc vienpadsmit gadiem.

Apmeklētāju centrs ir atvērts agrākajā degakmens šķirošanas cehā, te gūstams ieskats par degakmens izmantošanu, enerģijas ražošanu un nākotnes perspektīvām.

Starp citu, šobrīd Igaunijā joprojām notiek vērienīga degakmens ieguve, un uz pārstrādes rūpnīcu pa 12 km garu virszemes konveijeru katru dienu ceļo apmēram 700 tonnas vērtīgā ieža, no kura iegūst arī eļļu.

 

Piedzīvojumu centrs “Kiviõli”

Kivieli piedzīvojumu centrā patīk ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Degakmens ne tikai nodrošina apmēram 90 procentus no Igaunijā saražotās enerģijas, bet sadedzināts rada arī dabas piesārņojumu – pelnu kalnus, kas bojā gruntsūdeņus un ainavu.

Pirms astoņiem gadiem pie Kivieli pilsētas ziemeļu robežas esošajam izdedžu kalnam tika rasts pielietojums – izveidots piedzīvojumu centrs.

Vienā kalna pusē ierīkoja slēpošanas trasi un sniegadēļu parku, kur vasarās darbojas kalnu autotrase un 700 metrus garš trošu nobrauciens no pelnu kalna virsotnes, bet otrā pusē – motocentru, kurš savulaik uzņēma Igaunijā pirmā pasaules čempionāta posmu.

Mototrases garums te ir 1950 m ar augstuma starpību 26 m. Savukārt slēpošanas kalna pakājē vasarā darbojas uz stabiem uzbūvēta kāpelēšanas trase un dažādas izklaides bērniem, starp kurām populārākās ir ugunsdzēšanas siena un rakšana ar īstu ekskavatoru.

Vēl var ielūkoties arī nelielā lidmašīnā, kura reiz veikusi lidojumus uz Sāmsalu.

 

Cietoksnis un kazemāti

Foto: Zigmunds Bekmanis

Narva atrodas Igaunijas tālākajā austrumu punktā, un, apceļojot Igauniju, nokļūt līdz tai parasti pietrūkst laika.

Taču ir vērts pacensties, jo te ir ko redzēt. Aptuveni astoņ­simt metrus garā promenāde ļauj brīvi izbaudīt skatu uz Ivangorodas cietoksni Krievijā otrpus Narvas upei, vērot un fotografēt robežu, nebīstoties no soda sankcijām.

Pilsēta lepojas ar labi saglabājušos pili – Hermaņa cietoksni (13.–17. gs.), jo Otrā pasaules kara laikā Narva tika pamatīgi izpostīta, tādēļ te dominē padomju laiku arhitektūra, kurā piesaista Narvas koledža pilsētas centrālajā laukumā. Arī pa cietokšņa šaujamlūkām labi pārskatāma robeža, kura līdz karam atradās nedaudz tālāk uz austrumiem.

Narvā vēsturiski saplūst igauņu un krievu kultūra. Interesants vēstures liecinieks ir Narvas Viktorijas bastions, viena no septiņām fortifikācijas būvēm, kas tikko atjaunota, ieguldot apmēram divus miljonus eiro.

Tas savas trīssimt gadu ilgās pastāvēšanas laikā daudzus karus pārdzīvojis, par ko ar humoru stāsta kazemātu gids Dmitrijs. Velvju pagrabos un šaujampulvera pagrabā apskatāma ekspozīcija, kas iepazīstina ar bastionu vēsturi un aizsardzības sistēmas īpatnībām.

Pazemē dzīvo arī sikspārņu kolonija, tostarp reti un aizsargājami eksemplāri. Virs kazemātiem aug Melnais mežs, kurā ieeja pašlaik liegta, jo notiek rekonstrukcijas darbi.

Pamestā Krenholmas manufaktūra

Tiem, kurus interesē industriālais mantojums, apmeklējot Narvu, noteikti jāredz Krenholmas manufaktūra, kas savulaik bijusi lielākā un modernākā tekstilrūpnīca ne tikai cariskajā Krievijā, bet visā Eiropā.

1856. gadā Krenholmas salu (tulk. no zviedru val. – Vārnu sala) iegādājās Ludvigs Knoops, uzsākot te rūpnīcas celtniecības darbus. Uzplaukuma gados manufaktūrā strādājuši teju 11 tūkstoši cilvēku.

Teritorijas apskatei nepieciešamas vairākas stundas, jo ražošanas mērogi bijuši grandiozi. Būvējot rūpnīcu, domāts arī par arhitektūru un pievienoto vērtību – ir dekorētas kolonnas, plaši logi un arkas, metāla apdare ar kniedēm.

Pastaiga pa teritoriju gan iespējama tikai gida pavadībā, jo pēc tam, kad 2010. gadā manufaktūra bankrotēja, to iegādājās privāta kompānija, kas plāno te veidot atpūtas kompleksu ar koncertzāli, modes muzeju un citām izklaidēm.

Pagaidām gan investori nav atrasti, taču īpašums tiek apsargāts.

Padomju laikā celtās ēkas ir nojauktas, saglabātas tikai senākās būves. No tilta, kas savieno Krenholmas salu ar Narvas upes krastu, paveras sausgultne, kur kādreiz šalkuši ūdenskritumi, bet tagad ūdens parādoties vien tad, kad Krievijas pusē esošā spēkstacija atverot slūžas.

Pie jaunajiem vārtiem uzstādīts monuments manufaktūras darbinieku sacelšanās piemiņai. Tolaik darbs bijis ļoti smags – no pieciem rītā līdz deviņiem vakarā ar ļoti īsu pusdienlaiku, turklāt bērniem nav dotas nekādas atlaides, un viņiem pēc darba vēl vajadzējis mācīties.

Izplatījušās arī slimības, tādēļ vadzis lūzis 1879. gadā. Interesanti būs apskatīt gidu parādītās senās fotogrāfijas un salīdzināt tās pašas vietas dabā, kuras pēc simts gadiem grūti atpazīstamas.

Te otrpus Narvas upei jau Krievija, tādēļ laikus mobilajos telefonos jāizslēdz datu pārraide, lai aparāts automātiski nepieslēgtos Krievijas sakaru tīklam.

Pat nezvanot, nesūtot īsziņas un neatbildot uz ienākošajiem zvaniem, maksa par ārvalstu pieslēgumu tiks aprēķināta, bet tarifi Krievijā ir divi trīs eiro par minūtes sarunu.

Igauņu rivjēra

No Narvas, sekojot upes tecējumam, pēc apmēram desmit kilometriem nonāksim kūrortpilsētā Narvā-Jēsū, kas savu nosaukumu ieguvusi no upes grīvas un arī atrodas pie Krievijas robežas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pirmais SPA komplekss te atvērts jau 19. gadsimtā, kopš tā laika šī vieta pazīstama kā Igaunijas rivjēra, uz kuru atpūsties devusies Krievijas impērijas aristokrātija.

Narvas-Jēsū smilšainā pludmale ir pati garākā visā Igaunijā (7,5 km) un arī vienīgā, kurā paredzēta vieta nūdistiem. Atpūtniekiem iespējams apmeklēt etnogrāfisko muzeju, jahtu ostu un pastaigāties pa kāpu priežu mežu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 42
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 19
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 40
14 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 7
13 stundas
Lasīt citas ziņas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā joprojām visvairāk jauni Covid-19 gadījumu, taču salīdzinoši liels inficēto skaits atklāts vēl divās pilsētās 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aprīlī partiju reitingā sīva cīņa starp trīs politiskajiem spēkiem
23 minūtes
DK
Daina Krūmiņa
Ziņas
Pēkšņs trieciens un sajūta, it kā automašīna pārbrauktu pāri “gulošam policistam”…Nelaime veikala stāvlaukumā 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aprīlī partiju reitingā sīva cīņa starp trīs politiskajiem spēkiem
20:36
Uldis Šmits
Ziņas
Uldis Šmits: Jāšaubās, vai labticīgā Merkele un lādzīgais Obama var dot Baidenam tos noderīgākos padomus attiecībās ar Krieviju
20:05
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Vakcīnas apņem lielas naudas smaka, bet kur nauda, tur arī negodīgums 5
19:05
LA
LA.LV
Kokteilis
““tvitera” tiesai nevajag patiesību, bet vajag vainīgo!” Strūbergs komentē pret viņu vērstos apvainojumus vardarbībā pret sievu 4
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaiss iesils līdz +28 grādiem. Laika prognoze trešdienai
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas domei prasa atmaksāt 4.maijā iekasēto maksu par braukšanu sabiedriskajā transportā 6
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
VIDEO. “Bērni leca pa logu no trešā stāva!” Krievijā evakuē skolu, kur apšaudē nogalināti 11 cilvēki 12
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā drīkstēs darboties ēdināšanas iestādes iekštelpās, teātri un kinoteātri; atsāksies klātienes mācības 5
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt pienāks laiks un es kādreiz kādu vārdu pateikšu.” Krapsis patlaban jūtoties “morāli un fiziski sagrauts” 17
4 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 42
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Riekstiņa: Ir jāanalizē, kur inficējas visvairāk, nevis jāver viss ciet 23
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Levits ir uzņēmies esošās valdības koalīcijas advokāta lomu!” Urbanovičs par situāciju valstī un valdībā 34
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Rīgā izskaudīs diennakts veikalus-kafejnīcas? Skaidro Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola 24
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 7
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Miris bijušais “Grindeks” vadītājs Valdis Jākobsons 1
2 stundas
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 39
11 stundas
ML
Māra Lapsa
Veselam
Kas vērtīgs papaijās un vai tās būtu jāēd ikdienā? 2
13 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 117
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 84
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 158
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 36
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 186
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 35
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 83
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Milda, Karmena un Manfrēds 1
6 stundas