Narvas cietoksnis ir pilsētas galvenais tūrisma objekts. Pa tā šaujamlūkām paveras skats uz upes pretējā krastā esošo Ivangorodas cietoksni Krievijā.
Narvas cietoksnis ir pilsētas galvenais tūrisma objekts. Pa tā šaujamlūkām paveras skats uz upes pretējā krastā esošo Ivangorodas cietoksni Krievijā.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Maziepazītā Igaunija – Ida-Virumā. Kaimiņi pārsteidz ar industriālo mantojumu un igauņu rivjēru 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Visvairāk pārsteidz neparastais. Ida-Virumā apriņķī tās ir degakmens raktuves, jo Latvijā nekā tamlīdzīga nav. Degakmens ir brūns nogulumiezis, kas veidojies paleozoja ērā pirms vairāk nekā 300 miljoniem gadu no augu organiskajām atliekām un Igaunijā atrodams starp dolomīta slāņiem.

EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 40
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 236
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 144
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Degakmens ieguves pirmsākumi meklējami jau zviedru laikos, un Kohtla-Jerves apkaimē tas iegūts gan atklātā karjerā, kur iegulas jau izstrādātas un tagad tiek piedāvāti safari izbraucieni adrenalīna cienītājiem, gan pazemes raktuvēs, kur Kohtla-­Nemmē iekārtotajā Raktuvju muzejā gida pavadībā var doties desmit metrus zem zemes palūkot, cik smags un bīstams bijis kalnraču darbs, par ko padomju laikos gan maksāts salīdzinoši labi, un cik iespaidīgas bijušas iežu drupināšanas iekārtas.

Degakmens raktuvju muzejā, nokāpjot pazemē, var iepazīties ar sūri grūto degošā ieža ieguves procesu un iekārtām. Ekskavatora kausā iespējams ietilpināt vidēji lielu tūristu grupu.
Foto: Zigmunds Bekmanis

CITI ŠOBRĪD LASA

Laižoties pazemē, jāuzģērbj darba drēbes un galvā jāliek ķivere, jo ejas ir mitras un vietumis šauras. Nelielu gabalu var izbaudīt, arī braucot ar kalnraču vilcienu. Šīs raktuves slēdza 2001. gadā un apskatei atvēra pēc vienpadsmit gadiem.

Apmeklētāju centrs ir atvērts agrākajā degakmens šķirošanas cehā, te gūstams ieskats par degakmens izmantošanu, enerģijas ražošanu un nākotnes perspektīvām.

Starp citu, šobrīd Igaunijā joprojām notiek vērienīga degakmens ieguve, un uz pārstrādes rūpnīcu pa 12 km garu virszemes konveijeru katru dienu ceļo apmēram 700 tonnas vērtīgā ieža, no kura iegūst arī eļļu.

 

Piedzīvojumu centrs “Kiviõli”

Kivieli piedzīvojumu centrā patīk ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Degakmens ne tikai nodrošina apmēram 90 procentus no Igaunijā saražotās enerģijas, bet sadedzināts rada arī dabas piesārņojumu – pelnu kalnus, kas bojā gruntsūdeņus un ainavu.

Pirms astoņiem gadiem pie Kivieli pilsētas ziemeļu robežas esošajam izdedžu kalnam tika rasts pielietojums – izveidots piedzīvojumu centrs.

Vienā kalna pusē ierīkoja slēpošanas trasi un sniegadēļu parku, kur vasarās darbojas kalnu autotrase un 700 metrus garš trošu nobrauciens no pelnu kalna virsotnes, bet otrā pusē – motocentru, kurš savulaik uzņēma Igaunijā pirmā pasaules čempionāta posmu.

Mototrases garums te ir 1950 m ar augstuma starpību 26 m. Savukārt slēpošanas kalna pakājē vasarā darbojas uz stabiem uzbūvēta kāpelēšanas trase un dažādas izklaides bērniem, starp kurām populārākās ir ugunsdzēšanas siena un rakšana ar īstu ekskavatoru.

Vēl var ielūkoties arī nelielā lidmašīnā, kura reiz veikusi lidojumus uz Sāmsalu.

 

Cietoksnis un kazemāti

Foto: Zigmunds Bekmanis

Narva atrodas Igaunijas tālākajā austrumu punktā, un, apceļojot Igauniju, nokļūt līdz tai parasti pietrūkst laika.

Taču ir vērts pacensties, jo te ir ko redzēt. Aptuveni astoņ­simt metrus garā promenāde ļauj brīvi izbaudīt skatu uz Ivangorodas cietoksni Krievijā otrpus Narvas upei, vērot un fotografēt robežu, nebīstoties no soda sankcijām.

Pilsēta lepojas ar labi saglabājušos pili – Hermaņa cietoksni (13.–17. gs.), jo Otrā pasaules kara laikā Narva tika pamatīgi izpostīta, tādēļ te dominē padomju laiku arhitektūra, kurā piesaista Narvas koledža pilsētas centrālajā laukumā. Arī pa cietokšņa šaujamlūkām labi pārskatāma robeža, kura līdz karam atradās nedaudz tālāk uz austrumiem.

Narvā vēsturiski saplūst igauņu un krievu kultūra. Interesants vēstures liecinieks ir Narvas Viktorijas bastions, viena no septiņām fortifikācijas būvēm, kas tikko atjaunota, ieguldot apmēram divus miljonus eiro.

Tas savas trīssimt gadu ilgās pastāvēšanas laikā daudzus karus pārdzīvojis, par ko ar humoru stāsta kazemātu gids Dmitrijs. Velvju pagrabos un šaujampulvera pagrabā apskatāma ekspozīcija, kas iepazīstina ar bastionu vēsturi un aizsardzības sistēmas īpatnībām.

Pazemē dzīvo arī sikspārņu kolonija, tostarp reti un aizsargājami eksemplāri. Virs kazemātiem aug Melnais mežs, kurā ieeja pašlaik liegta, jo notiek rekonstrukcijas darbi.

Pamestā Krenholmas manufaktūra

Tiem, kurus interesē industriālais mantojums, apmeklējot Narvu, noteikti jāredz Krenholmas manufaktūra, kas savulaik bijusi lielākā un modernākā tekstilrūpnīca ne tikai cariskajā Krievijā, bet visā Eiropā.

1856. gadā Krenholmas salu (tulk. no zviedru val. – Vārnu sala) iegādājās Ludvigs Knoops, uzsākot te rūpnīcas celtniecības darbus. Uzplaukuma gados manufaktūrā strādājuši teju 11 tūkstoši cilvēku.

Teritorijas apskatei nepieciešamas vairākas stundas, jo ražošanas mērogi bijuši grandiozi. Būvējot rūpnīcu, domāts arī par arhitektūru un pievienoto vērtību – ir dekorētas kolonnas, plaši logi un arkas, metāla apdare ar kniedēm.

Pastaiga pa teritoriju gan iespējama tikai gida pavadībā, jo pēc tam, kad 2010. gadā manufaktūra bankrotēja, to iegādājās privāta kompānija, kas plāno te veidot atpūtas kompleksu ar koncertzāli, modes muzeju un citām izklaidēm.

Pagaidām gan investori nav atrasti, taču īpašums tiek apsargāts.

Padomju laikā celtās ēkas ir nojauktas, saglabātas tikai senākās būves. No tilta, kas savieno Krenholmas salu ar Narvas upes krastu, paveras sausgultne, kur kādreiz šalkuši ūdenskritumi, bet tagad ūdens parādoties vien tad, kad Krievijas pusē esošā spēkstacija atverot slūžas.

Pie jaunajiem vārtiem uzstādīts monuments manufaktūras darbinieku sacelšanās piemiņai. Tolaik darbs bijis ļoti smags – no pieciem rītā līdz deviņiem vakarā ar ļoti īsu pusdienlaiku, turklāt bērniem nav dotas nekādas atlaides, un viņiem pēc darba vēl vajadzējis mācīties.

Izplatījušās arī slimības, tādēļ vadzis lūzis 1879. gadā. Interesanti būs apskatīt gidu parādītās senās fotogrāfijas un salīdzināt tās pašas vietas dabā, kuras pēc simts gadiem grūti atpazīstamas.

Te otrpus Narvas upei jau Krievija, tādēļ laikus mobilajos telefonos jāizslēdz datu pārraide, lai aparāts automātiski nepieslēgtos Krievijas sakaru tīklam.

Pat nezvanot, nesūtot īsziņas un neatbildot uz ienākošajiem zvaniem, maksa par ārvalstu pieslēgumu tiks aprēķināta, bet tarifi Krievijā ir divi trīs eiro par minūtes sarunu.

Igauņu rivjēra

No Narvas, sekojot upes tecējumam, pēc apmēram desmit kilometriem nonāksim kūrortpilsētā Narvā-Jēsū, kas savu nosaukumu ieguvusi no upes grīvas un arī atrodas pie Krievijas robežas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pirmais SPA komplekss te atvērts jau 19. gadsimtā, kopš tā laika šī vieta pazīstama kā Igaunijas rivjēra, uz kuru atpūsties devusies Krievijas impērijas aristokrātija.

Narvas-Jēsū smilšainā pludmale ir pati garākā visā Igaunijā (7,5 km) un arī vienīgā, kurā paredzēta vieta nūdistiem. Atpūtniekiem iespējams apmeklēt etnogrāfisko muzeju, jahtu ostu un pastaigāties pa kāpu priežu mežu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 40
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 236
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 144
5 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
19 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 100
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Turpinoties spiedienam uz robežas, četrās Latgales pašvaldībās pagarina ārkārtējo situāciju 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Reirs pārsteidz ar to, cik miljonus izmaksā viens “lokdauna” mēnesis 64
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina apsūdzēt bijušo Murjāņu sporta ģimnāzijas direktori Amantovu 7
2 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Griestiem sēžu zālē iebrūkot, liesmās iekrita ugunsdzēsēji. Kur pirms 100 gadiem izziņoja lielo ugunsgrēku?
16:30
Inita Šteinberga
Praktiski
10 padomi mārtiņrožu ieziemošanai
16:29
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Gardēžu sapnis: cepti banāni mundierī
16:11
LA
LA.LV
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem 19
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nepatīk pozīcija, ja cilvēku vajā par viņa viedokli.” Kūtris par runas brīvību 40
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Prāta Vētra” atklāti runā par traģisko Mumiņa zaudēšanu 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas Zāļu aģentūra sāk vērtēt Covid-19 vakcīnas “Comirnaty” lietošanu bērniem 6
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Aigars Kalvītis: Ieejam jaunā vēsturiskā posmā, kad dzīvosim augstāku enerģētikas cenu līmenī 44
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Stilistes Žannas Dubskas neparastais mājdzīvnieks: viņa beidzot ar to iepazīstina 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daži deputāti apšauba, vai tagad jālemj par politisko amatpersonu atalgojuma palielināšanu 10
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministru prezidents: Atjaunosim dīkstāves programmas 65
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Dombrovskis: Man grūti pateikt, kas tajā valdībā vispār notiek 45
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Policija garāžā atrada sprāgstvielu briketes, šāviņus, granātas…Kā Modra taisnošanās par gāzes skaitītājiem beidzās ar krimināllietu 21
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 144
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karalienes Elizabetes II ekskluzīvākais transportlīdzeklis pasaulē. Taču viņai nepatīkot tajā braukt! 3
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 29
9 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 34
10 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 26
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 44
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Millers: Pašreizējā situācijā “lokdauna” noteikšana ir neizbēgama valdības mugurkaula trūkuma dēļ 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 9
18 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 40
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Epidemioloģiskā uzraudzība kļūst neiespējama 86
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai varam sagaidīt pirmo sniegu? Bricis par šīs nedēļas laika prognozi 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sirojošo lāču sāga: DAP atklāj, kas noticis ar viensētās nedarbus sastrādājušajiem lāčiem 28
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: No štovētiem kāpostiem līdz suši! Latvija nekad nav bijusi valsts ar tikai vienu tautu vai etnosu, un tāda tā nav arī šobaltdien 51
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ko šis laiks mums māca? Astrologu un numerologu lielās prognozes 15.decembrim
5 stundas