Publicitātes foto

Iesnas, bronhīts, konjunktivīts, impetigo … Ko vēl mums var „uzdāvināt” cits vīrusa nēsātājs? 0

Ierobežojot kontaktus pamanījām, ka slimojam mazāk – neklepojam un tik daudz kā citugad nešķaudām. Tā nu tas ir – ne jau plānākas šalles dēļ „noķeram” iesnas – tās mums uzdāvina cits vīrusa nēsātājs. „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs atgādina jau zināmo –  ļoti lipīgu slimību gadījumā paļaušanās uz imūnsistēmu neaplipināties vienmēr nepalīdzēs.

Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Lasīt citas ziņas

Aptiekā bieži vēršas pacienti, kuru sūdzības skaidri liecina par kādas infekcijas slimības klātbūtni. Protams, ka farmaceits ieteiks līdzekļus mokošāko simptomu mazināšanai, taču noteikt, kāda tieši kaite piemeklējusi, nebūs tik vienkārši, jo slimību ir daudz un vairākām pazīmes ir līdzīgas.

“Mēness aptiekas” farmaceits Vadims, Brižaņs uzskaita biežāk sastopamās, vienlaikus brīdinot par to lipīgumu, jo šobrīd, lai kura infekcijas slimība tā nebūtu, pats svarīgākais – pasargāt no inficēšanās citus līdzcilvēkus un mazināt slogu veselības aprūpes sistēmai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lipīgo slimību pārnēsāšanas ilgums

Farmaceits atgādina, ka katrai infekcijas slimībai var būt ne tikai atšķirīgi simptomi, bet var atšķirties arī slimošanas un slimības pārnēsāšanas ilgums.

Saaukstēšanās

Parasti saaukstēšanās iesākas ar iesnām, šķaudīšanu un/vai kakla sāpēm. Vēlāk var parādīties arī klepus.

Sākotnēji var šķist, ka saaukstēšanās nav tik nopietna un lipīga slimība kā, piemēram, gripa. Kaut arī aplipināt citus visbiežāk var tad, kad slimība ir visprogresējošākā, citus var aplipināt arī 1 vai 2 dienas pirms pirmajiem simptomiem.

Saaukstēšanās parasti ilgst no 1 līdz 2 nedēļām. Ilgāk par 2 nedēļām slimība var būt cilvēkiem ar vāju imunitāti un tiem, kam jau ir kādas elpošanas problēmas, piemēram, akumulēties saasinājuma astmas pacietiem.

Gripa

Tā var būt mānīga, jo cilvēks var inficēt kādu citu, pirms tiek pamanīti kādi simptomi. Farmaceits skaidro, ka vislipīgākā tā ir 3 līdz 4 dienu laikā pēc brīža, kad cilvēks sāk sajusties slims. Turklāt aplipināt otru var tik ilgi, kamēr saglabājas kāds no slimības simptomiem.

Parasti ar gripu izslimo nedēļas laikā, taču bērniem un cilvēkiem ar novājinātu vai vāju imūnsistēmu (piemēram, senioriem) slimība var ieilgt par pāris dienām. Mānīgumu rada arī tas, ka cilvēks gripu dažkārt var pārnēsāt arī bez īpašiem simptomiem.

Jāzina, ka gripa sākas spēji – vēl no rīta juties svaigs un možs, bet pēcpusdienā – drudzis un citi gripai raksturīgie simptomi. Ja tas tā notiek, tad ar steigu jāizolējas un, nu jau mēs to zinām labi – lai pasargātu tuviniekus, tieši tāpat kā ar Covid-19. Labi derēs maska, roku mazgāšana un citi drošības un higiēnas pasākumi.

Covid-19

Vīruss SARS-CoV-2 izpaužas ar drebuļiem un drudzi, apgrūtinātu elpošanu, nogurumu, klepu, kā arī sliktu dūšu vai caureju. Ar jauno vīrusu var inficēt otru cilvēku arī 2 līdz 3 dienas pirms ir parādījušies kādi no minētajiem simptomiem. Turklāt, ir gadījumi, ka slimību pārnēsā citam, kaut arī pašam nav nekādas slimības pazīmes.

Ja esi slims, nekontaktējies ar citiem līdz simptomi nav beigušies un vismaz 3 dienas nav bijis drudzis. Ja vīrusa tests ir pozitīvs, bet nav neviena slimības simptoma, ievēro 10 dienu pašizolāciju, lai pārliecinātos, ka neparādās kādi simptomi vai neaplipinātu līdzcilvēkus.

Latvijā ir aizsākta vakcinēšanās, un būtiski tai pieteikties, jo šī infekcijas slimība ir ļoti lipīga, jo sevišķi tās jaunie paveidi. Iepriekš nav zināms, cik smaga būs slimības gaita. Turklāt šobrīd rodami jaunākie dati, kas apliecina, ka pat viegli pārslimojušajiem var būt komplikācijas jeb tā dēvētais „garais Covid-19”.

Garais klepus

Tā ir bakteriāla infekcija, kas bīstamāka ir zīdaiņiem, taču saslimt var arī pieaugušie, gan pusaudži. Inficēšanās notiek pilienveidīgi, turklāt var inficēt citus pat 2 līdz 3 nedēļas pēc klepus sākuma.

Labā ziņa ir tā, ka ir vakcīnas, kas var pasargāt no slimības. Turklāt, farmaceits norāda, ja ir inficēšanās, slimības gaitu var uzlabot un saīsināt ar ārsta nozīmētām antibiotikām.

Bronhīts

Bronhīts rodas, kad saaukstēšanās simptomi „virzās uz leju” un skarot bronhus un plaušas un radot ilgu un mokošu klepu. Neatkarīgi no tā, vai tā ir parasta saaukstēšanās, gripa vai kāds cits vīruss, saslimušais spēj inficēt citus tik ilgi, kamēr ir slimības simptomi.

Lai mazinātu slimības izplatību, regulāri jāmazgā rokas, bet šķaudot vai klepojot jāaizklāj mute. Noteikti labs paņēmiens, lai pasargātu apkārtējos, ir sejas maskas valkāšana.

Mononukleoze

Epstaina-Bāra vīruss, kas izraisa šo kaiti, tautā dēvēts arī par skūpstīšanās slimību, jo tas ir viens no veidiem, kā šo herpes vīrusa paveidu var nodot citiem.

No inficēšanās līdz pirmajiem slimības simptomiem var paiet ilgs laiks – 4 līdz 7 nedēļas – līdz parādās kāds no gripai līdzīgiem simptomiem.

Šo vīrusu ir viegli pārnēsāt, jo bieži saslimušais var pat nenojaust, ka ir inficēts, un aplipināt citus. Pat tad, ja šķiet, ka esi vesels un nav simptomu, pastāv iespēja vīrusu pārnēsāt pat 18 mēnešus.

Norovīruss

Caureja, slikta dūša, sāpes vēderā, galvassāpes, drudzis, vemšana ir biežākie šī vīrusa simptomi. No miljardiem norovīrusu daļinu tikai dažas var inficēt citu cilvēku, ja tās nonāk, piemēram, uz ēdiena vai virtuves piederumiem.

Labākais veids, kā izvairīties no vīrusa, ir regulāri mazgājot rokas un pārtikas produktus. Vīruss ir vislipīgākais slimības laikā un dažas dienas pēc slimošanas. Taču pastāv iespēja inficēt citus arī 2 un pat vairāk nedēļas pēc slimošanas.

E. coli jeb zarnu nūjiņas

Tā ir izplatīta baktērija, kas ir caurejas cēlonis. Baktēriju var pārnest citiem, ja netiek mazgātas rokas, ar netīrām rokām aizskarti pārtikas produkti un tie netiek pirms ēšanas nomazgāti. Tāpat to var nodot citiem, saslimušajam peldoties baseinā.

Parasti slimība ir lipīga līdz slimošanas beigām, taču retākos gadījumos var pārnest citiem arī dažas dienas pēc slimošanas.

Konjunktivīts

To izraisa baktērijas, kairinātāji vai alergēni, kas iedarbojas uz acs iekšējo plakstiņu un acu audiem. Par konjuktivītu liecina sarkanas, ūdeņainas vai niezošas acis. Ja izraisītājs ir baktērijas, tad acs dobums var piepildīties ar strutām.

Tāpat „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs norāda, ka inficēt citus var, jau pirms ir parādījušies pirmie simptomi (1 vai 2 dienas iepriekš) vai 24 stundas pēc antibakteriālo pilienu lietošanas.

Impetigo

Tā ir ādas infekcija. Biežāk tā piemeklē mazus bērnus. Infekcijas radītās lipīgās čūlas parasti parādās uz sejas, rokām, kakla vai dibena. Tās var būt gan kā sarkanas un mitras čūlas, gan kā dzeltenīgas kreveles.

Visbiežāk šīs baktērijas aktivizējas, ja āda tiek kairināta vai traumēta, piemēram, ja tā ir sakasīta vai sagriezta. Infekcija ir lipīga un to var viegli pārnest citiem, ja tiek aiztiktas čūlas.

Roku mazgāšana var palīdzēt mazināt inficēšanās risku. Turklāt, farmaceits piemin, ka, lai mazinātu infekcijas radītos simptomus, ārsts var ieteikt lietot antibakteriālos medikamentus.

Masalas

Vakcīna padara šo slimību mazāk izplatītu, taču pasaulē vidēji gadā no šī vīrusa mirst tūkstošiem cilvēku, vairums gadījumos tie ir bērni līdz 5 gadu vecumam.

Var šķist, ka masalas ir tikai mazas sarkanas pumpiņas, taču vīruss izraisa arī sausu klepu, iesnas, kakla sāpes un drudzi. Turklāt masalas var iegūt piliena vai tieša kontakta ceļā. Kad parādās pirmie izsitumi, cilvēks jau 4 dienas ir bijis lipīgs. Parasti inficētspēja saglabājas līdz 4 dienām pēc izsitumu parādīšanās.

MRSA jeb Meticilīnrezistentais zeltainais stafilokoks

Bakteriāla infekcija, ko sauc par Staphylococcus aureus. Šī slimība var būt bīstama tieši tādēļ, ka tā nereaģē uz vairākām antibiotikām.

Simptomi – uz ādas var parādīties sarkani izsitumi, čūlas, strutojoša brūce. Inficēt citus var tad, ja otrs pieskaras šai traumētajai ādas vietai. Ja slimība netiek laikus ārstēta, tā var būt pat bīstama dzīvībai.

Vējbakas

Tas ir lipīgs vīruss. Raksturīgie simptomi ir iekaisis kakls, drudzis un ķermeni klāj jutīgi, niezoši pūslīšveida izsitumi. Pret šo vīrusu ir vakcīnas. Taču, ja bērns ir ieguvis vīrusu, ir nepieciešams ievērot mājas režīmu līdz visas čūlas un plankumi ir pazuduši.

Atgādinām, ka slimībai mēdz būt smagas komplikācijas, kas var atklāties pat vairākus gadus vai gadu desmitus pēc pārslimošanas.

Jostas roze

Izslimojot ar vējbakām, vīruss it kā uzglabājas jeb dzīvo ķermenī un var atgriezties, piemēram, pusmūža gados kā jostas roze. Turklāt šajos pūslīšos dzīvo vējbaku vīruss.

Šis pūslīšu šķidrums, nonākot saskarsmē ar citu cilvēku, nevar nodot jostas rozi, taču vējbakas gan, ja šis otrs cilvēks nav ar tām slimojis vai vakcinējies.

ŅEMSIM VĒRĀ!

Neviena slimība nav joks. Jebkura, pat visvienkāršākā infekcijas slimība, var pēkšņi saasināties vai izraisīt smagas komplikācijas. Ja esi slims, parūpējies ne tikai par savu veselību, bet piedomā arī par līdzcilvēkiem, lai tos neaplipinātu.

Nopietni apsver vakcinēšanos. Daudzas vakcīnas pat spēj pārtraukt transmisiju jeb slimības tālāku izplatīšanos. Taču visas pilnīgi noteikti spēj pasargāt no saslimšanas vai no slimošanas ar smagu slimības gaitu, atgādina Mēness aptiekas farmaceits Vadims Brižaņs.

Vakcinēšanās nav tikai individuāla izvēle – tas ir sabiedrības veselības jautājums, jo tā mēs spējam būt līdzcietīgi un pasargāt vājākos un neaizsargātākos mūsu sabiedrības locekļus.

 

Latvijā,  ik mēnesi apkalpojot  760 000 klientu, 241 „Mēness aptiekā” strādā 663 farmaceiti un farmaceita asistenti,. Tieši farmaceitu konsultācijas ir  visbiežāk izmantotais  aptiekas pakalpojums arī pandēmijas laikā, turklāt aptuveni katrs 10 aptiekas apmeklējums ir  konsultācija bez pirkuma.

„Mēness aptieka” ir farmācijas nozarē mīlētākais un atbildīgākais zīmols Latvijā. Iedzīvotāju aptaujā, izmantojot īpašu starptautiski atzītu metodoloģiju, Latvijas mīlētāko zīmolu TOP otro gadu pēc kārtas “Mēness aptieka” ieguvusi pirmo vietu farmācijas nozarē. Īpaši izceļama “Mēness aptiekas” pozīcija sociālās atbildības jomā (HUMAN),  kurā “Mēness aptieka”, esot pirmajā vietā farmācijas nozarē, kopējā mīlētāko zīmolu TOP ierindojas 25. vietā.

Ar augstāko rezultātu (87,7%) „Mēness aptieka” ir izvirzījusies klientu servisa līdera pozīcijā farmācijas jomā Latvijā. Farmācijas sektora pētījumu, lai noskaidrotu, kurā aptieku uzņēmumā ir vislabākā klientu apkalpošana Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, 2020. gada oktobrī un novembrī veicis uzņēmums „Dive Group”.

 

Raksta sagatavošanā izmantoti vietnes WebMD materiāli.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Ne tikai avokado!” Uztura speciālists nosauc piena produktus – labo tauku avotus un tos, kurus neēst
Apmaksās piederīgā uzturēšanos slimnīcā pie tāda pacienta, kuram vajadzīga īpaša kopšana
Veselības pārbaudes ikvienam vīrietim. Prostatas vēzis – Latvijā otrais biežākais vīriešiem 1
FOTO. “Sākumā neticēju meitas diagnozei…” Trīs gadus vecajai tukumniecei Patrīcijai steidzami nepieciešama mūsu palīdzība 23
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Snigšana nerimsies – tikai pieaugs! Braukšana apgrūtināta. Kad tas mitēsies? 2
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā?
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 12
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu 12
Kā atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 5
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem. Kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība? 46
Mājsaimniecībām nākamgad nepieaugs maksājums par apkurē izmantojamo gāzi
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos 29
Vai snigšana turpināsies? Laika prognoze piektdienai
VIDEO. Deputāts Kulbergs demonstrē, kā ir strādāt Saeimā cilvēkam, kurš pārvietojas ratiņkrēslā
FOTO. Smalkās vakariņās Megana Mārkla žilbina ar juteklisku vakarkleitu un princeses Diānas gredzenu pirkstā 6
NEPLP lēmums par “Doždj” apraides atļaujas anulēšanu pieņemts vienbalsīgi. Āboliņš skaidro notikumu attīstību
Solovjovs vāciski izmēda ukraiņus un krīt histērijā: “Atriebt mūsējos vajag, raudāsiet pēc tam!” 8
“Sveiks un vesels braucu uz darbu!” Juris Savickis atbild medijiem par viņa nāves viltus ziņām 22
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Ko ārstiem rezidentiem piedāvā reģionālās ārstniecības iestādes?
18:13
Mazāk nekā 650 km… Pēc uzbrukumiem aviobāzēm krievi satraukti par iespējamiem uzbrukumiem Maskavai
18:11
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos 29
17:22