Ilustratīvs foto

Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1

Ar dažiem sarežģījumiem, piemēram, iesnām, rudens nepārsteidz – tās daudzus apgrūtina, atkārtojoties gadu no gada tieši šajā sezonā.  Līdzekļu, ko ņemt palīgā šādā gadījumā, ir daudz, taču tie var nedot gaidīto efektu, ja tiek lietoti nepareizi.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Nosaukti 8 pārtikas produkti, kuru patēriņš jāierobežo, kļūstot vecākam
Kokteilis
Personības TESTS. Kura no sejām jums šķiet vispievilcīgākā? Atbildē slēpjas jūsu partnera ideāls 3
Vēstures atkārtošanās ir neizbēgama! Peskovs atklāj, uz kuru Eiropas galvaspilsētu Krievija mērķēs savas raķetes 164
Lasīt citas ziņas

“Pirms jebkura deguna līdzekļa lietošanas ir jānomazgā rokas un jāizšņauc deguns, lai attīrītu to no gļotām. Nevajadzētu degunu šņaukt strauji un spēcīgi! Vispirms ir jāaizver viena nāss un saudzīgi jāizšņauc deguns vienreiz lietojamā salvetē, tad tā pati darbība jāatkārto ar otro nāsi,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone, piebilstot, ka deguna līdzekļi pret iesnām pieejami dažādās formās un katrai no tām ir savi pareizas lietošanas noteikumi.

Lūk, vērtīgi farmaceites ieteikumi, lai līdzekļi pret iesnām dotu pozitīvu rezultātu!

Deguna aerosols

CITI ŠOBRĪD LASA
 • Uzsākot lietot jaunu deguna aerosolu, vispirms, aerosola uzgali vēršot prom no sevis, vairākas reizes uzspied un pārliecinies, ka šķīdums tiek izsmidzināts.
 • Ievieto aerosola uzgali nāsī aptuveni vien centimetra dziļumā. Uzgalim jābūt mazliet virzītam uz nāss ārējo sienu. Izsmidzini aerosolu vienu, divas reizes (vai tā, kā noteikts lietošanas instrukcijā). Atkārto to pašu darbību otrā nāsī.
 • Pēc izsmidzināšanas lēni ieelpo caur degunu, lai līdzekļa deva optimāli sadalās deguna iekšpusē.
 • Pēc katras lietošanas reizes aerosola uzgali vajadzētu noskalot siltā, tekošā ūdenī.

Konsultējies ar ārstu vai farmaceitu par līdzekļa iedarbības laiku. Dažus līdzekļus optimāla rezultāta sasniegšanai, nepieciešams lietot līdz pat divām nedēļām.

Ja aerosola lietošanas laikā sāp deguns vai sākas deguna asiņošana, diskomforts, aerosola lietošana ir jāpārtrauc un jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu par tālāko rīcību.

Pirms deguna aerosola lietošanas bērnam ir jāpārliecinās, vai konkrētā līdzekļa instrukcijā ir minēts vecuma ierobežojums.

Deguna pilieni

 • Pirms deguna pilienu lietošanas ieteicams apgulties uz muguras un galvu nedaudz pagriezt uz vienu pusi, lai mazinātu līdzekļa iekļūšanu kaklā.
 • Ievieto pipeti nāsī aptuveni viena centimetra dziļumā un iepilini vienu, divus pilienus vai tik, cik noteikts lietošanas instrukcijā.
 • Pēc katras lietošanas reizes pipeti ieteicams noslaucīt ar tīru salveti.

Ja deguna pilieni vai aerosols satur ksilometazolīnu vai oksimetazolīnu, medikamentu nedrīkst lietot biežāk par divām trim reizēm dienā un tā lietošanas ilgums nedrīkst pārsniegt 10-14 dienas. Jāņem vērā, ka bieža un ilgstoša lietošana var izraisīt atkarību, deguna aizlikumu un hronisku deguna gļotādas iekaisumu (rinītu) vai deguna gļotādas izmaiņas.

Ziedes

 • Nelielu daudzumu ziedes uzliek uz vates kociņa un vieglām kustībām iemasē nāss iekšpusē. Vates kociņu nedrīkst degunā ievietot dziļi (īpaši jāuzmanās, ja deguna ziedi aplicē bērnam).
 • Pēc tam viegli uzspied ar pirksta galu uz katras deguna nāss no ārpuses.
Reklāma
Reklāma

Inhalācijas zīmulis

 • Inhalācijas zīmuli, kas satur ēteriskās eļļas elpošanas atvieglošanai, pieliec pie vienas nāss un dziļi ievelc gaisu vienu divas reizes, tad – pie otras.
 • Higiēnas nolūkos inhalācijas zīmuli ieteicams lietot individuāli.

Deguna aspiratori

 • Deguna aspirators ir medicīnas ierīce, kas palīdz attīrīt bērna degunu no gļotām, jo mazulis vēl nemāk izšņaukt deguntiņu.
 • Ir pieejami gan manuālie, gan mehāniskie deguna aspiratori.
 • Aprūpējot zīdaini, ar “tautas” metodēm pret iesnām nevajadzētu aizrauties.
 • Aizlikta deguna gadījumā var lietot pilienus, kas satur jūras ūdeni, un deguna aspiratoru, kas palīdzēs atbrīvot no gļotām.

Ērika Pētersone uzsver: “Iesnu laikā deguna gļotāda ir jutīga, kairināta, tādēļ jebkurš līdzeklis gan bērnam, gan pieaugušajam ir jālieto, stingri turoties pie norādēm instrukcijā un, protams, vērojot sajūtas. Ja iesnas ir vienīgais simptoms un tās neizraisa citas bažas, kā vien labi pazīstamu diskomfortu, farmaceits noteikti var palīdzēt izvēlēties to līdzekli, kas konkrētajā gadījuma būs piemērotākais. Atceries, ka, ķeroties pie senām metodēm, piemēram, pilinot degunā ķiploka vai sīpola sulu var tikai vēl vairāk sakairināt jau tā jutīgo gļotādu, tāpēc labāk izvēlēties pārbaudītus un drošus aptiekā pieejamus līdzekļus, kas nevar nodarīt kaitējumu veselībai.”

Aptieku uzņēmumam „Mēness aptieka” ir gan nelielas aptiekas reģionos, gan klientu iecienītas aptiekas tirdzniecības centros, poliklīnikās. Uzņēmumam ir aptiekas ar doktorātu līdzās, diennakts aptiekas un aptiekas ar zāļu izgatavošanas funkciju. „Mēness aptiekas” zīmols ir arī vienai no vecākajām Rīgas aptiekām – “Vecpilsētas aptiekai”, kas savas funkcijas pilda jau vairāk nekā 200 gadus, kā arī visiem zināmajām diennakts aptiekām  Rīgā – „Kamēlijas aptiekai” un „Jaunajai Torņakalna aptiekai”. „Mēness aptieka” radījusi iespēju arī attālinātām farmaceita konsultācijām un piegādā aptiekas produktus (nepieciešamības gadījumos arī recepšu medikamentus) uz mājām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.