Foto – Anda Krauze

Ja spīguļus negribas, Ziemassvētku koku var izrotāt ar to, kas salasīts mežā 0

Kad zemi pārklāj sniegs, dārzniekiem īpaši ko darīt nav. Taču ne visur. Akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” (LVM) Sēklas un stādi kokaudzētavās un Kalsnavas arborētumā šajā laikā no neparastām un gluži ierastām dabas veltēm top Ziemassvētku rotājumi – vainagi, dekori, bumbas, rotājumi. Tiem piemīt īpašs smalkums un  elegance. Mīlestība un pacietība, kas ielikta šajos mazajos mākslas darbiņos, jebkuru uzlādē ar enerģiju un dzīvesprieku.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
TV24
Ojārs Rubenis: “Tikai debilu cilvēku apziņā var būt tāda sajūta, ka mēs varam braukt pa tādiem ceļiem un tādām Rīgas ielām…”
Lasīt citas ziņas

Kurš pirmais aiznesīs čiekuru

Materiāls Ziemassvētku rotājumiem LVM kokaudzētavās un Kalsnavas arborētumā, kur visdažādākās dekoratīvo stādu šķirnes aug vairāk nekā 140 hektāros, tiek vākts jau kopš agra pavasara. Kad ienākas čiekuri, dārznieki sacenšas ar vāverēm – kas pirmais tos nolasīs, īpaši jau no tām eglēm, kurām čiekuri īpaši skaisti. “Ja nepasteidzamies, zem eglītes paliek vien apgrauzta čiekura serde,” stāsta dendroloģe Benita Rudzīte.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kalsnavas arborētuma informācijas centrā atvērtas arī Ziemassvētku darbnīcas. Tās apmeklē tuvējo skolu audzēkņi. Ir bērni, kuriem tā iepatīkoties rotājumu gatavošana, ka citugad tie paši piesakoties atnākt, lai darinātu savu Ziemassvētku bumbu, bet citi, gatavojot vainagus, izvēlas pēc iespējas lielākus čiekurus, lai pamatne būtu ātrāk nosegta. Protams, ne jau katram ir pacietība trīs vai četras stundas darboties, aplīmējot bumbas pamatni ar mazām, mazām sēkliņām, kā to dara arborētuma dārznieces, kuras Ziemassvētku bumbas aplīmē ar ozolzīļu cepurītēm, irbeņu sēkliņām, liepu sēklām, priežu un alkšņu čiekuriņiem, dažādu čiekuru zvīņām, pūpoliem, kaltētiem ziediņiem, ogām – visu, ko vien var izmantot floristikā. Ziemassvētku vainagus var izmantot vienu gadu, bet dekoratīvās bumbas, uzglabājot kastītē, kur tās nenoput, var karināt eglītē arī nākamajā gadā. Ar tām var izrotāt telpu arī pirms un pēc svētkiem, kad eglītes istabā nav.

Baltegle – labākais Ziemassvētku koks

Kalsnavas kokaudzētavā no baltegles zariem tiek pīti īpaši skaisti Ziemassvētku vainagi. Baltegle arī esot īstākais Ziemassvētku koks, to skujas turas ilgāk un spēcīgāk smaržo, – stāsta Kalsnavas kokaudzētavas vadītāja vietnieks Raimonds Rudzītis. Vainadziņiem pamatnes veido no siena, kas pie stieples pietīts ar džutas auklu, bet pamatne noklāta ar garzvīņu baltegles zariem, kas arī piestiprināti ar auklu, līdzīgi kā pinot ziedu vainagu. Vainagu rotājumā – čiekuri, rieksti, ogas, dažnedažādas sēklas – viss, kas atrodams Kalsnavas arborētumā un kokaudzētavā.

R. Rudzītis: “Pamatnes sagatavojam laikus, bet visu pārējo sākam ievākt jau no agra pavasara. Viens cilvēks dienā vidēji var uzpīt trīs zaļo skuju vainadziņus.”

Tepat top arī Ziemassvētku dekori, kuru pamatnei izmanto noteikta izmēra ripiņas no visdažādāko sugu kokiem.

Kalsnavas kokaudzētavā, tāpat kā citu gadu, arī šoziem var iegādāties Ziemassvētku eglītes. Izvēle liela – vairāk nekā 30 dažādu dekoratīvo šķirņu egles. Gan sprīža lielumā, gan cilvēka augumā. Gan tādas, kas izaug vien kā nelielas bumbiņas, gan tādas, kas stiepsies trīs četru stāvu mājas augstumā.

Kalsnavas kokaudzētavas vadītāja vietnieks Raimonds Rudzītis stāsta, ka Ziemassvētkiem domātās eglītes atlasītas no pašiem kuplākajiem stādiem, kas vairākus gadus audzēti un loloti kokaudzētavā. Ja šo Ziemassvētku koku vēlāk vēlamies iestādīt, tad eglīti istabā nevajadzētu turēt ilgāk par pusotru, augstākais, divām nedēļām, nenovietot pie radiatoriem. Noturot eglīti podā ilgāk par divām nedēļām, tā sāk jau atmosties un redzami dzinumi, kas nozīmē, ka jau sācies veģetācijas periods. Nepieciešams nedaudz laistīt gan saknes podā, gan arī nedaudz uzsmidzināt ūdeni uz koka zariem, jo bieži vien telpās ir sauss gaiss, kas veicina strauju izžūšanu. No siltām telpām to arī nevajadzētu strauji iznest ārā, lai neradītu šoku, strauji mainoties apkārtējai temperatūrai, bet vispirms paturēt verandā vai pagrabā. Iznesot ārā, eglīti vajadzētu ierušināt sniegā vai podu aptīt ar džutas maisu, vai kā citādi nosiltināt, lai saknes neapsalst. Stādīt var, kolīdz zeme atlaižas, izvēloties stādam paredzēto vietu un nepieciešamības gadījumā to ielabojot.

Reklāma
Reklāma

Gan Ziemassvētku eglītes, gan šos rotājumus var nopirkt arī Rīgā, Vaiņodes ielā 1, kur akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” centrālajā biroja klientu apkalpošanas centrā iekārtots Ziemassvētku tirdziņš.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.