Foto: Shutterstock

Jumtu labāk sakopt sausā laikā, nevis kad jau pil griesti 0

Pie jumta remonta parasti ķeras tad, kad tas sācis tecēt rudens lietavu laikā vai, vēl sliktāk, ziemas atkusnī. Taču uz jumta labāk kāpt, kad tas ir sauss, lai remontējot mājoklī iekļūtu mazāk mitruma. Turklāt laikus veikts remonts būs lētāks.

Reklāma
Reklāma

Pārbauda jumta stāvokli

Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Lasīt citas ziņas

Šīfera jumtiem vajadzētu pārbaudīt kores, vai vējš nav atrāvis skārda konstrukcijas, tāpat jāapskata vējmalas. Jāpārliecinās, vai nav izkustējušās naglas, ar ko piestiprinātas lok­snes, un atloki ap skursteņiem. Vienīgi jāņem vērā, ka laika gaitā šis segums drūp, tāpēc kāju labāk spert tur, kur apakšā ir latojums. Pretējā gadījumā labi iecerētā nelielā remonta vietā būs jāveic daudz lielāks. Vēl drošāk izmantot platu dēli vai slīpākiem jumtiem – kāpnes, ko nostiprina pie jumta kores.

Ja lielākā augstumā nejūtaties drošs, jumta pārbaudi un remontu labāk uzticēt pieredzējušiem meistariem.

Kā atbrīvoties no sūnām

CITI ŠOBRĪD LASA

Jumta konstrukcijas bojā arī sūnas, it īpaši ziemeļu pusē, kas saņem mazāk saules siltuma un tāpēc ātrāk apaug. Zem sūnām jebkuram klājumam, arī metālam, veidojas ļoti nelabvēlīgs mikroklimats, kas ar laiku bojā segumu. Virsma zem sūnām nepārtraukti ir mitra, tāpēc apsūnojums noteikti jānotīra.

Visvieglāk jumtu apkopt ar augstspiediena ūdens strūklu, kādu izmanto automašīnu mazgāšanai. Tomēr, apstrādājot ar akmens smalci klātu virsmu, jāraugās, lai strūkla nav pārāk spēcīga un neaizskalo arī to. Mazgāt sāk no jumta kores un strūklu virza uz leju. Ja nav piemērotas iekārtas, var izmantot saru birsti garā kātā un jumtu notīrīt ar ūdeni, kam pievienots mazgāšanas līdzeklis.

Jāatceras, ka uz mehāniski notīrīta jumta seguma paliek saknītes un sporas. Sūnas pēc dažiem mēnešiem sāks augt no jauna. Lai tā nenotiktu, jāmaina skābā vide, kas tik ļoti patīk sūnām. To var izdarīt, pie jumta kores piestiprinot speciālas kapara plāksnes. Lietusūdens notekot jonizējas un maina vidi.

Ar akmens smalci klātām virsmām, piemēram, bitumena šindeļiem, var izmantot ķīmiskus sūnu noņēmējus, piemēram, Latvijā ražoto Sūnām stop. Šādi līdzekļi iznīcina sūnu dzīvotspēju. Tās sakalst un ir viegli noslaukāmas ar mīkstu birsti vai noskalojamas ar ūdeni. Var pagaidīt, kamēr savu darbu paveiks nokrišņi. Jauna sūnu kārta neveidosies gadus trīs četrus.

Virsmas ar ķīmiskajiem līdzekļiem jāapstrādā laikā, kad diennakti netiek solīts lietus. Rudenī vai pavasarī to labāk darīt dienas pirmajā pusē, bet vasarā – vēlu vakarā.

Teknes tīra regulāri

Visu segumu jumtiem noteikti jāpārbauda lietusūdens teknes gar jumta malu un notekcaurules. Nepieciešamības gadījumā tās jāiztīra, jo netīrumos vairojas sēnes un pelējums, tā ir lieliska dzīvesvieta odiem. Parasti teknēs sakrājas koku lapas, sīki zariņi, smiltis. Ilgstoši netīrītās teknēs aug sūnas, tās ar laiku nosprostojas, ūdens tek pāri, un mitrums bojā fasādi. Savukārt ziemā mitrums sasalst un bojā konstrukcijas. Ledus smagums teknes var pat noraut. Teknes jātīra vismaz divreiz gadā.

Reklāma
Reklāma

Lai neaizsērētu ūdens notekcaurules, tajās var ievietot vienkāršus filtrus, kas sastāv no sietam līdzīgas viegli koniskas plāksnes, ko iespiež pusapaļās caurules augšpusē. Tas neļauj teknē nonākt koku lapām, zariem, skujām un citiem netīrumiem, tie paliek virspusē un tiek aizpūsti ar vēju, bet lietusūdens brīvi iztek cauri filtram un nonāk zemē.

Spraugu aizpildīšana

Ja bitumena šindeļu jumtam plakņu salaiduma vietās radušās plaisas, tās var aizpildīt ar bitumena mastikām, bet virspusē piestiprināt jaunu bitumena šindeļu materiālu. Tas gan jāiestrādā tā, lai no savienojumu vietām ūdens varētu viegli notecēt.

Jāpārliecinās arī par to, vai terašu un sienu savienojuma vietās nav radušies mehāniski bojājumi, paverot ceļu ūdenim. Arī tos var aizpildīt ar piemērotas biezības bitumena mastiku. No spraugu aizpildīšanas ar silikonu gan vajadzētu atturēties.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.