Foto: SHUTTERSTOCK

Kā iegūt dzeramo ūdeni ekstremālos apstākļos? 0

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Lasīt citas ziņas

 

Iespējams, ekstremālās situācijas gadījumam vajadzētu iegādāties ūdens attīrīšanas tabletes, lai varētu lietot jebkuru ūdeni. Internetā ir vairāki piedāvājumi, bet kuras tabletes labāk iegādāties, un kur tās var nopirkt? Pēteris V.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Dzeramais ūdens ir viens no būtiskākajiem cilvēka izdzīvošanas elementiem. Taču krīzes situācijās ūdens apgāde un pieejamība var būt ļoti apgrūtināta, kā to pašlaik varam novērot Ukrainā: tiek sabombardētas ūdensvadu sistēmas, sagrautas kaitīgo atkritumu glabātavas, līdz ar to piesārņojums iekļūst iekšzemes ūdeņos, un dzeramā ūdens pieejamība kļuvusi par ļoti sāpīgu problēmu.

Drošības apsvērumu dēļ arī daudzi Latvijas iedzīvotāji vēlas nodrošināties krīzes situācijai un sagatavo 72 stundu izdzīvošanas somu. Tās svarīga sastāvdaļa ir dzeramā ūdens rezerves, kā arī tiek rekomendēts noskaidrot, kā lietojamas ūdens attīrīšanas tabletes, gadījumā ja sagatavotie ūdens krājumi beidzas un ūdens jāiegūst no citiem avotiem. Par to, cik lietderīgi iegādāties ūdens attīrīšanas tabletes un vai tas ir vienīgais ūdens attīrīšanas veids, vaicājām LU Cietvielu fizikas institūta Ķīmijas tehnoloģiju laboratorijas vadītājam Guntaram Vaivaram, kuram ir pieredze iegūt dzeramo ūdeni ekstremālās situācijās, apceļojot Āfrikas valstis.

 

Ūdens attīrīšanas tabletes – īstermiņa risinājums

Ja nav pieejams tīrs dzeramais ūdens, nākas ūdeni pasmelt no ezera, upes, strautiņa, grāvja, dīķa vai citas ūdenstilpes. Taču šādu ūdeni bez attīrīšanas dzert nav droši, jo tajā var būt bioloģiskais piesārņojums: baktērijas, vīrusi, parazīti, kas var izraisīt kuņģa-zarnu trakta problēmas, kā caureju, vemšanu. Viens no veidiem, kā atbrīvoties no bioloģiskā piesārņojuma, – izmantot ūdens attīrīšanas tabletes. Tableti ieliek ūdenī, rūpīgi izmaisot, izšķīdina, un pēc noteikta laika ūdens ir drošs dzeršanai un ēdiena gatavošanai.

Šādas tabletes mēdz izmantot ceļotāji, kad, dodoties garākos pārgājienos, īpaši uz karstāka klimata valstīm, nav iespējams paņemt līdzi pietiekami daudz dzeramā ūdens. Tās var iegādāties tūrisma preču veikalos. Guntars Vaivars stāsta, ka tabletes atšķiras pēc sastāva. Galvenās aktīvās vielas tabletēs var būt šādas.

Ciāna savienojumi (nātrija dihlorizocianurāts) – šīs tabletes ir neliela izmēra, taču iedarbojas ļoti ātri, ūdens attīrās un ir lietojams uzreiz, līdzko tablete izšķīdusi. Ceļotāji parasti lieto, kad plānots doties uz karsta klimata valstīm, kur ir augsts ūdens piesārņojuma līmenis un arī liela iespēja ātrai dehitratācijai. Ciāna tabletes noderēs, ja dzeramais ūdens jāiegūst un jāattīra ļoti ātri.

Sudraba sāļi – ātras iedarbības, samērā augstas efektivitātes tabletes. Arī paredzētas apstākļiem, kad dzeramo ūdeni vajag uzreiz un nav laika nogaidīt. Mēdz izmantot, pildot militārus uzdevumus, veicot sporta disciplīnas.

Hlors – Eiropas valstīs visbiežāk izmantotās un pieejamākās ūdens attīrīšanas tabletes. Veselībai visnekaitīgākās, taču jārēķinās, ka ūdenim būs jūtams hlora aromāts. Ja tas nav tīkams, trauku var atstāt atvērtu, lai aromāts mazinās. Iedarbība lēnāka – jānogaida aptuveni pusstundu, līdz ūdens ir dzerams.

Jods – arī viens populārākajiem tablešu veidiem Eiropā. Taču to lietošanai ir ierobežojumi. Tās neiesaka izmantot, ja ūdeni dzers mazi bērni, grūtnieces, cilvēki ar vairogdziedzera slimībām vai alerģiju pret jodu. Arī jodam piemīt specifisks aromāts, kas daudziem nepatīk.

“Ūdens attīrīšanas tabletes ir ērti paņemt līdzi, ja dodamies pārgājienos. Tas būs labs risinājums, kā iegūt dzeramo ūdeni krīzes situācijā, taču ne ilgāk kā pāris dienu. Arī ūdens attīrīšanai mājas apstākļos, piemēram, ja ūdens regulāri tiek smelts no upes, tas nebūs racionāli,” pauž Guntars Vaivars. Tā vietā var izmantot visvienkāršāko un nekaitīgāko paņēmienu – ūdeni uzvārīt. “Pietiek ar vienu minūti vārīšanas, lai visi dzīvie mikroorganismi tiktu iznīcināti.”

Ūdens attīrīšanas tabletes attīrīs ūdeni tikai no bioloģiskā piesārņojuma, taču ne no organiskā, ķīmiskā vai radioaktīvā piesārņojuma.

 

Drošāka attīrīšana ar filtru

Ūdenī var būt arī organiskais piesārņojums, ko izraisa dažādas ķīmiskas vielas, rūpniecisks piesārņojums, dzīvnieku ekskrementi, mikroplastmasa, puvušas augu un dzīvnieku daļas. Ļoti piesārņotam ūdenim ir nepatīkama garša un smarža, dzerot to neattīrītu, sekas var būt vemšana, saindēšanās, vīrusu slimības. No organiskā piesārņojuma atbrīvoties ir sarežģītāk. Drošākais veids ir filtrēšana – filtrs attīrīs ūdeni mehāniski no smilts un māla piemaisījumiem, citām lielākām netīrumu daļiņām, arī no organiskā piesārņojuma (jāizmanto filtrs ar absorbentu, piemēram, kokogles un sudraba), kā arī bioloģiskā piesārņojuma (ja filtram būs antibakteriāls absorbents).

Filtrēšana arī mazinās ūdens nepatīkamo garšu un smaržu. Tomēr ieteicams ūdeni vēl papildus uzvārīt vai pievienot ūdens attīrīšanas tableti. Ūdens filtrēšanai var izmantot, piemēram, filtrēšanas krūzes. Ja jāattīra lielāks ūdens daudzums, var lietot filtru, kam pievienojams ūdenssūknis, taču tam vajadzīga arī elektrība. Turklāt šādu filtru izdzīvošanas somā nevarēs ielikt. “Ja gribam nodrošināties krīzes situācijām, iespējams, vērts apdomāt par portatīvās saules baterijas iegādi. Tā nodrošināsim sev alternatīvu elektrības pieeju,” iesaka Guntars Vaivars.

Tūrisma preču veikalos pieejami arī nelieli, ar roku darbināmi ūdens filtri (kā nelieli pumpji), kā arī ūdens pudeles, kurās ievietots ūdens attīrīšanas filtrs. Arī šādi filtri var labi noderēt krīzes situācijās.

Bet, ja ūdenī piebiruši zari, smiltis vai citi netīrumi, jebkurš filtrs aizsērēs īsā laikā. Tāpēc, pirms ūdeni filtrē, vispirms to var nostādināt. Ja ūdens jāsmeļ, piemēram, no dīķa, blakus var izrakt bedrīti – ūdens caur gruntsūdeņiem lēnām piepildīs bedri, un smiltis un oļi grunts slānī kalpos kā dabisks filtrs, kas jau daļēji attīrīs ūdeni no organiskā piesārņojuma un netīrumiem. Tālāko attīrīšanu paveiks mehāniskais ūdens filtrs.

Viens no efektīviem veidiem, kā attīrīt ūdeni no baktērijām un mikroorganismiem, ir UV gaismas filtri, kas acumirklī dezinficē ūdeni ar ultravioleto starojumu. Krīzes situācijā ērti izmantot nelielus kabatas formāta UV ūdens filtrus, kas darbināmi ar baterijām. Tos var iegādāties tūrisma preču veikalos, lielākoties ārzemju interneta veikalos. Taču pieejami arī lielāka izmēra filtri, kuru lietošanai nepieciešama elektrība. UV filtri ūdeni neatbrīvos no organiskā piesārņojuma vai netīrumiem.

 

SVARĪGI!

Foto: SHUTTERSTOCK

• Ūdens attīrīšanai paredzētās tabletes ir higroskopiskas, tās viegli šķīst ūdenī. Piemēram, ciāna tabletes parasti ir papīra iepakojumā. Ja tabletes paredzēts uzglabāt, tās papildus jāievieto ūdensnecaurlaidīgā plastmasas maisiņā. Pretējā gadījumā, saskaroties kaut ar nelielu mitrumu, tās izšķīdīs.

• Vienmēr jāpievērš uzmanība lietošanas derīguma termiņam. Ja tas ir beidzies, tabletes vairs neiedarbosies.

• Pirms lieto attīrīto ūdeni, tablete rūpīgi jāizšķīdina, ūdenī nedrīkst palikt neizšķīduši tabletes gabaliņi.

• Lai novērstu risku veselībai, rūpīgi jāizpēta, kā pareizi attiecīgā ražotāja tabletes jālieto: cik ilgi jāiedarbojas, kādās proporcijās jāpievieno ūdenim.

• Ar tabletēm attīrīts ūdens nav paredzēts ilgstošai un regulārai lietošanai. Atsevišķi savienojumi, kas rodas, ūdeni šādi attīrot, ilgtermiņā var būt kaitīgi veselībai.

 

IEVĒRO!

• Tautas metodes ūdens filtrēšanai nav drošas. Piemēram, ūdenī ievietots sudraba gabaliņš samazinās baktēriju daudzumu, taču, ja ūdens ļoti piesārņots, šādi to nevarēs attīrīt, lai būtu dzerams. Ogle neattīrīs ūdeni no bioloģiskā piesārņojuma, vien samazinās organisko piesārņojumu.

• Drošs dzeršanai nebūs arī neattīrīts lietusūdens, jo tas var būt bioloģiski piesārņots. Traukā savāktu lietusūdeni drīkst lietot tikai vārītu vai attīrītu ar ūdens attīrīšanas tableti. Ja izplatījusies radiācija, lietusūdens būs visbīstamākais, jo būs absorbējis gaisā esošos radioaktīvos putekļus.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Veselībai drošāk izmantot tekošu, nevis stāvošu ūdeni, jo tajā neveidosies bioloģiskais piesārņojums.

• Ja uz ūdens virsmas redzami eļļaini plankumi, ūdeni var lēnām un mierīgi mēģināt iesmelt no dziļākiem slāņiem un tad attīrīt, tomēr nopietni jāizvērtē šāda ūdens lietošana.

18-gadīgie vēl nedrīkstētu legāli smēķēt, uzskata Dūrītis
Bērnu Dzirdes centra vadītāja: 1 no 15 cilvēkiem uz Zemes sirgst ar dzirdes traucējumiem
Pacienti no politiķiem prasa rīcību diabēta saslimstības katastrofālā pieauguma mazināšanai
VIDEO. Elektroniskās cigaretes apdraud jauno paaudzi, vērš uzmanību Šics
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Ābeles apsēdis lapu tinējs. Kā to apkarot?
Tas ir slikti, ļoti slikti, bet viņam ir tiesības tādu viedokli paust. Zariņš par Brieža situāciju
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
Uzmundrinoši zaļais brokolis: gan salātos, gan konservos un pat ar muskatriekstiem
Ledusskapī uzglabājamas arī noteiktas zāles
Viss būs labi, jo kombinētā balstvakcīna jau ir izgudrota, apgalvo Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja
Veselība dārgāka, kaut tādēļ E-cigarešu tirgotājiem iestāsies smagi laiki
Sarežģītā saules aizsardzības aritmētika
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Tiesai nodod lietu pret vairākām personām, tostarp būvuzņēmēju Peilānu par krāpšanu austrumu robežas izbūvē
Pieminekļus ceļ un dzeju raksta! Kā ukrainieti Annu Kremļa propagandisti pataisīja par krievu svēto simbolu, viņai pašai nemaz nezinot
FOTO. Karaliene Elizabete II nodevusi savus pienākumus princim Čārlzam. Vai tas nozīmē viņas valdīšanas beigas?
Darba devējs nedrīkst diktēt augstskolām, kāds speciālists viņiem piemērots, uzsver Auziņš
Apinis: Laboratorija, aptieka, primārā aprūpe – ieteikumi priekšvēlēšanu solījumiem
Būsim ārējo parādu verdzībā, valdībai nepadomājot par sekām, norāda Krastiņš
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 6. jūlijā
23:45
Agresoru valstī nespēlēs
23:00
1932. gada 6. jūlijā. Ministra vēstījums padotajiem
22:30