Foto: Blackday/Shutterstock

Kā rētas padarīt mazāk pamanāmas un ne tik traucējošas? 0

Parasti par brūces veiksmīgu dzīšanu gādā daba, taču reizēm, lai tas notiktu ātrāk un veidotos glītāka rēta, tai vajag palīdzēt. Kā rētas padarīt mazāk pamanāmas un ne tik traucējošas?

Rētas parasti uzskata tikai par kosmētisku defektu, taču tās mēdz izraisīt arī fizisku diskomfortu, sāpes, niezi un dedzināšanu, kā arī tā saukto kontraktūru – rētaudu savilkšanos, kas ierobežo to skartās locītavas kustību apjomu. Turklāt, regulāri traumējot keloīdrētas, var veidoties čūlas.

 

Lai brūce sadzīst ātrāk

Rētas izskats ir atkarīgs no brūces iegūšanas veida, kas nosaka, kā tā dzīs. Sadzīšanas laiks atkarīgs arī no ādas bojājuma dziļuma.

Sliktāk dzīst apdeguma, plēstas un kostas brūces, kurās iekļuvuši netīrumi vai dzīvnieku siekalas.

Dodoties atpūsties uz dienvidiem, jāsargās no saskarsmes ar koraļļiem un jūrasežiem. To radītie ievainojumi slikti dzīst, tāpēc profilaksei ieteicams ņemt līdzi antibakteriālu ziedi.

Brūce, kas iegūta operācijas laikā, sadzīs pāris nedēļās, jo to veic sterilos apstākļos un ķirurgs brūci atbilstīgi sašuj. Lielāks risks iedzīvoties neglītā rētā ir pēc sadzīves traumas, īpaši, ja brūcē iekļuvuši svešķermeņi, kas pagarina dzīšanas laiku.

Svarīgi ievainoto vietu atbilstīgi kopt, lai radītu dzīšanai labvēlīgus apstākļus.

Vispirms jānodrošina tīrība, tāpēc to noskalo ar tīru ūdeni, taču dezinfekcijas līdzeklis jāizvēlas uzmanīgi. Pēdējā laikā vairākums mediķu uzskata, ka ūdeņraža pārskābe var kavēt dzīšanu, tāpēc izmantojama tikai ļoti netīras brūces apstrādei, piemēram, ja tajā iekļuvusi zeme vai arī nav pieejami citi dezinficējošie līdzekļi.

Daudzi ievainotās vietas apstrādei neiesaka izmantot arī joda tinktūru, briljantzaļo šķīdumu un citus spirtu saturošus kairinošus līdzekļus.

Ja brūce gūta, ārstam izņemot kādu ādas veidojumu un ir dziļa, tad pēc diennakts plāksteri noņem, brūci apmazgā ar tīru ūdeni, nosusina un uzklāj dekspantenolu vai hialuronskābi saturošu dziedējošu līdzekli.

Ja ievainojums asiņo, tam uzliek spiedošu pārsēju un ledu. Virspusējam pušumam pietiek uzklāt steri-stripa plāksterīti, savienojot tā malas. To noņem reizi vienā vai divās dienās, brūci nomazgā, uzklāj dziedējošu krēmu un plāksteri samaina.

Vislabāk gan dzīšanu veicinošu līdzekli lietot divreiz dienā un noteikti divas nedēļas, jo brūcei dzīstot nepieciešams mitrums.

Pēc ādas veidojuma noņemšanas dzīšanu veicinošu plāksteri nereti uzliek uz 3–5 dienām, un ar to var arī mazgāties dušā. Šādi plāksteri īpaši ieteicami gados vecākiem cilvēkiem, kuriem grūti brūci kopt, vai arī ja brūce atrodas uz muguras.

Ja neizdodas apturēt asiņošanu vai arī brūces malas ir platas un dziļas, nekavējoties jāvēršas tuvākajā medicīnas iestādē, jo, iespējams, brūci nepieciešams sašūt. Jo ilgāk ievainojums dzīst, jo lielāka iespēja, ka paliks neglītāka rēta, jo šādi tiek pavērti vārti infekcijai, īpaši, to atbilstīgi nekopjot.

Šuves no sejas parasti noņem pēc nedēļas, bet no brūcēm pārējās ķermeņa daļās pēc desmit dienām.

Lai nepaliktu neglītas rētas, svarīgi to izdarīt laikus.

Ja vecākiem pastiprināti veidojušies neglīti rētaudi, pastāv lielāks risks, ka tie būs arī bērnam. Tad pēc brūces sadzīšanas – parasti trīs nedēļas pēc traumas un nedēļu pēc šuvju noņemšanas – iesaka lietot silikona gelu vai plāksteri.

Jārēķinās, ka brūces dzīst sliktāk, ja ir cukura diabēts, mazasinība vai onkoloģiska slimība. Audi ir trauslāki, un var vieglāk pievienoties infekcija, pasliktinot rētas izskatu.

 

Dažādas rētas

Rētas sastāv galvenokārt no proteīna, ko sauc par kolagēnu. Pēc dažām brūcēm paliek gludas rētas, kas pēc laika izzūd, kamēr citas ir reljefas un maina krāsu.

Hipertrofiskām rētām un keloīdiem raksturīgs pārlieks rētaudu daudzums, tās ir nelīdzenas, zilas, sārtas, paceltas virs ādas un cietas kā striķi. Var arī niezēt un sāpēt, jo tajās ieaug nervi un asinsvadi. Keloīdi mēdz būt pat lielāki par ievainojuma virsmu.

Visgrūtāk ir uzlabot hipotrofisku rētu izskatu. Tās veidojas pēc vējbakām, kā arī neārstējot pinnes, atrodas zemāk par veselās ādas līmeni un atgādina baltas bedres.

 

Ar piesardzību

Dažās ķermeņa vietās, piemēram, uz kakla, dekoltē, ceļgaliem un citām locītavu virsmām, kā arī auss ļipiņām neglītas rētas veidojas biežāk, tāpēc jau laikus ieteicams lietot silikona plāksteri vai gelu. Vēlāk būs grūtāk tās padarīt glītākas.

Pirmajā gadā pēc rētas iegūšanas svarīgi to neatklāt saulei, jo tajā nav melanocītu, kas aizsargā no ultravioletā starojuma, tāpēc var veidoties pigmentācija. Ja rēta kļūs brūna, izbalināt to būs grūti. Turklāt reizēm šādi tiek veicināta keloīda veidošanās.

Diemžēl no nevēlamās ietekmes nepasargās pat saules aizsarglīdzekļi ar lielu aizsargfaktoru (SPF 50). Arī silikona plāksteros ir iestrādāts SPF 7,7, taču pilnīgai aizsardzībai tas nav pietiekams.

Vismaz divus mēnešus pēc rētas gūšanas nav ieteicams arī karsēties pirtī.

 

! No brūces nevajag noplēst kreveli, kas kalpo kā tās aizsargslānis un palīdz tajā saglabāt dzīšanai nepieciešamo mitrumu.

 

No aptiekas plauktiem

Ja ir vēlēšanās, lai rēta būtu iespējami glītāka, ieteicams lietot silikona gelu vai plāksteri. Ja ir tendence uz pārlieku rētaudu veidošanos, tos jāsāk izmantot iespējami drīzāk pēc brūces sadzīšanas, kad ir pilnībā izveidojies epitēlijs un nokritusi krevele.

Silikona plāksteris rētas izlīdzina, balina un mīkstina.

To patur uz tīras, sausas rētas no 8 rītā līdz 8 vakarā vai arī uz nakti. Laikam, cik ilgi tas atrodas uz ādas, nav ierobežojuma, ja vien nerodas diskomforts. Plāksteri var izmantot arī profilaktiski, lai novērstu iespējamu pārlieku rētaudu rašanos rētas veidošanās periodā, kas ilgst aptuveni gadu. Tas ir viegls, maz pamanāms, laiž cauri gaisu, bet ir ūdensnecaurlaidīgs. Noņemot trauma un sāpes ir minimālas. Vienu plāksteri var lietot nedēļu vai vēl ilgāk, taču jāņem vērā, ka mazgājoties tas vairs nelips.

Silikona gelu var sākt izmantot tūlīt pēc brūces sadzīšanas, kad nokritusi krevele. To intensīvi iemasē rētā apļveida kustībām 5–7 minūtes pretēji tās lokalizācijas virzienam un ļauj 4–5 minūtes nožūt.

Silikona preparātus iesaka izmantot vismaz 2–3 mēnešus, bet keloīdo rētu gadījumā vismaz gadu.

Var lietot arī sīpolu ekstraktu saturošus līdzekļus, kas mazina rētaudu veidošanos, ko lieto uz sadzijušas rētas, uzklājot virzienā no rētas centra uz malām un saudzīgi iemasējot apļveida kustībām.

Rētas izskatu var uzlabot arī ciešs, nospiedošs apģērbs, kas neļauj rētaudiem augt uz augšu.

 

Uzlabot var vienmēr

Dzēšgumija, ar kuru pilnībā varētu izdzēst rētu, pagaidām nav izdomāta, taču, kombinējot dažādas metodes, iespējams uzlabot jebkuras – gan svaigas, gan vecas – rētas izskatu.

Desmit dienas pēc šuvju noņemšanas brūci ieteicams apstrādāt ar gaismas lāzeru, lai aktīvie asinsvadi noplaktu. Jo mazāk asinsvadu būs rētas virsmā, jo ātrāk tā kļūs gaišāka. Parasti nepieciešamas 4–5 procedūras reizi 2–3 nedēļās. Ja rēta tomēr nepatīk, pēc gada vai diviem, kad tā kļuvusi gaiša, tās izskatu var uzlabot ar dažādām metodēm, piemēram, radiofrekvences vai ablatīvā lāzera procedūrām.

Rētu iespējams padarīt glītāku, veicot ķīmisko pīlingu, injicējot tajos trombocītiem bagātu asins plazmu, ko iegūst, centrifugējot paša cilvēka asinis, kā arī mīksto audu fillerus un hialuronskābes preparātus.

Kortikosteroīdu injekcijas ir neaizstājamas keloīdu rētas gadījumā – šie medikamenti palīdz to saplacināt, padarīt mīkstāku un mazināt nervu galu jutīgumu, taču jārēķinās, ka tie mēdz rosināt nevēlamu asinsvadu veidošanos.

Kad rēta kļuvusi balta, bet ir nedaudz pacelta, to var slīpēt, veikt radiofrekvences vai lāzera procedūras. Tās vēlams izdarīt no septembra līdz martam, jo pēc tam nedrīkst uzturēties saulē.

Saistītie raksti

Jārēķinās, ka rētas izskatu nav iespējams uzlabot ātri. Dažkārt procedūras jāatkārto pat vairākus gadus.

Ja rēta ir gluda un tikpat kā neredzama, tomēr nepatīk, šajā vietā var panākt dabīgu ādas toni tetovējot. Taču ar dažādu zīmējumu un uzrakstu tetovēšanu gan labāk neaizrauties, jo pēc to izņemšanas rētu nolīdzināšanai būs nepieciešami vairāki lāzerterapijas seansi, kas var izmaksāt teju desmit reižu vairāk nekā pats tetovējums.

Dažkārt lielu un neglītu rētu vislabāk likvidēt, veicot plastiskās ķirurģijas operāciju.

 

KONSULTĒJUSI LĀZERPLASTIKAS KLĪNIKAS DERMATOLOĢE ANITA ĀBELĪTE

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Valsts apmaksātus Covid-19 testus varēs veikt tikai ar ārsta norīkojumu 1
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Latvijā līdz šim lielākais Covid-19 gadījumu skaits vienā diennaktī – 250 2
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Atrastas zāles Covid-19 pacientu ārstēšanai? ASV paziņo par jaunumiem
7 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Katrs savā Covid-19 robežas pusē: Viesturs izmisumā, jo pusgadu nav saticis mīļoto sievu 6
16 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 47
22 stundas
LE
LETA
Veselam
Covid-19 RSU: Cik daudzi saslimuši un cik izveseļojušies? 1
23 stundas
LE
LETA
Veselam
Atklāj, cik daudz stacionēto Covid-19 pacientu ārstējas Daugavpils slimnīcā
23 stundas
LE
LETA
Veselam
Stacionēts rekordliels skaits Covid-19 pacientu 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
1 diena
LE
LETA
Veselam
Konstatēts 161 jauns Covid-19 gadījums, divi pacienti miruši 1
1 diena
LE
LETA
Veselam
Latvijā atkārtots ar Covid-19 inficēto skaita antirekords 22
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Latvijā līdz šim lielākais Covid-19 gadījumu skaits vienā diennaktī – 250 2
2 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
No Rīgas paliks graustu kaudzes! Izplata ziņas, ka baltieši gatavojot uzbrukumu Krievijai 13
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svarīgs atgādinājums: nedēļas nogalē jāpagriež pulksteņa rādītāji
48 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Daudzviet līs. Laika prognoze sestdienai
26 minūtes
LE
LETA
Ziņas
KNAB atklāj, kāpēc pret Kaimiņu rosina sākt kriminālprocesu 2
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Katastrofālās situācijas dēļ slēdz vienu no vecākajām Rīgas viesnīcām – “Metropoli”
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tuvu siltuma rekordiem. Sinoptiķi par laikapstākļiem tuvākajā nedēļā
6 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Kamēr Viņķele spēlē” čurikus”, atklājas biedējošas lietas. Nekāda plāna laikam nemaz nav 40
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ralfs Eilands paziņo, ka kļuvis par mācītāju: “Lūgums turpmāk mani uzrunāt par mācītāju Ralfu!” 23
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
Covid-19: Tēvs un meita nomira ar pāris dienu starpību. Tuviniekiem bažas par ārstu darbu 45
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Daina, Dainis un Dainida
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana arī šogad lauzīs ģimeniskās tradīcijas: Ziemassvētkos viņi nebūs kopā ar karalisko ģimeni 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
5 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Siļķe – zivs ar raksturu: 3 ēdienu receptes, ko no tās pagatavot
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Pacietība, paškontrole un ticība saviem spēkiem – šīs nedēļas padoms! Horoskopi no 23. oktobra līdz 4. novembrim
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tava iekšējā intuīcija šodien darbosies nevainojami! Horoskopi 23.oktobrim
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daudzviet līs. Laika prognoze sestdienai
14:53
LE
LETA
Ziņas
Svarīgs atgādinājums: nedēļas nogalē jāpagriež pulksteņa rādītāji
14:32
LE
LETA
Veselam
Valsts apmaksātus Covid-19 testus varēs veikt tikai ar ārsta norīkojumu 1
13:44