Foto: Blackday/Shutterstock

Kā rētas padarīt mazāk pamanāmas un ne tik traucējošas? 0

Parasti par brūces veiksmīgu dzīšanu gādā daba, taču reizēm, lai tas notiktu ātrāk un veidotos glītāka rēta, tai vajag palīdzēt. Kā rētas padarīt mazāk pamanāmas un ne tik traucējošas?

LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 276
20 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 54
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 174
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Rētas parasti uzskata tikai par kosmētisku defektu, taču tās mēdz izraisīt arī fizisku diskomfortu, sāpes, niezi un dedzināšanu, kā arī tā saukto kontraktūru – rētaudu savilkšanos, kas ierobežo to skartās locītavas kustību apjomu. Turklāt, regulāri traumējot keloīdrētas, var veidoties čūlas.

 

Lai brūce sadzīst ātrāk

Rētas izskats ir atkarīgs no brūces iegūšanas veida, kas nosaka, kā tā dzīs. Sadzīšanas laiks atkarīgs arī no ādas bojājuma dziļuma.

CITI ŠOBRĪD LASA
Sliktāk dzīst apdeguma, plēstas un kostas brūces, kurās iekļuvuši netīrumi vai dzīvnieku siekalas.

Dodoties atpūsties uz dienvidiem, jāsargās no saskarsmes ar koraļļiem un jūrasežiem. To radītie ievainojumi slikti dzīst, tāpēc profilaksei ieteicams ņemt līdzi antibakteriālu ziedi.

Brūce, kas iegūta operācijas laikā, sadzīs pāris nedēļās, jo to veic sterilos apstākļos un ķirurgs brūci atbilstīgi sašuj. Lielāks risks iedzīvoties neglītā rētā ir pēc sadzīves traumas, īpaši, ja brūcē iekļuvuši svešķermeņi, kas pagarina dzīšanas laiku.

Svarīgi ievainoto vietu atbilstīgi kopt, lai radītu dzīšanai labvēlīgus apstākļus.

Vispirms jānodrošina tīrība, tāpēc to noskalo ar tīru ūdeni, taču dezinfekcijas līdzeklis jāizvēlas uzmanīgi. Pēdējā laikā vairākums mediķu uzskata, ka ūdeņraža pārskābe var kavēt dzīšanu, tāpēc izmantojama tikai ļoti netīras brūces apstrādei, piemēram, ja tajā iekļuvusi zeme vai arī nav pieejami citi dezinficējošie līdzekļi.

Daudzi ievainotās vietas apstrādei neiesaka izmantot arī joda tinktūru, briljantzaļo šķīdumu un citus spirtu saturošus kairinošus līdzekļus.

Ja brūce gūta, ārstam izņemot kādu ādas veidojumu un ir dziļa, tad pēc diennakts plāksteri noņem, brūci apmazgā ar tīru ūdeni, nosusina un uzklāj dekspantenolu vai hialuronskābi saturošu dziedējošu līdzekli.

Ja ievainojums asiņo, tam uzliek spiedošu pārsēju un ledu. Virspusējam pušumam pietiek uzklāt steri-stripa plāksterīti, savienojot tā malas. To noņem reizi vienā vai divās dienās, brūci nomazgā, uzklāj dziedējošu krēmu un plāksteri samaina.

Vislabāk gan dzīšanu veicinošu līdzekli lietot divreiz dienā un noteikti divas nedēļas, jo brūcei dzīstot nepieciešams mitrums.

Pēc ādas veidojuma noņemšanas dzīšanu veicinošu plāksteri nereti uzliek uz 3–5 dienām, un ar to var arī mazgāties dušā. Šādi plāksteri īpaši ieteicami gados vecākiem cilvēkiem, kuriem grūti brūci kopt, vai arī ja brūce atrodas uz muguras.

Ja neizdodas apturēt asiņošanu vai arī brūces malas ir platas un dziļas, nekavējoties jāvēršas tuvākajā medicīnas iestādē, jo, iespējams, brūci nepieciešams sašūt. Jo ilgāk ievainojums dzīst, jo lielāka iespēja, ka paliks neglītāka rēta, jo šādi tiek pavērti vārti infekcijai, īpaši, to atbilstīgi nekopjot.

Šuves no sejas parasti noņem pēc nedēļas, bet no brūcēm pārējās ķermeņa daļās pēc desmit dienām.

Lai nepaliktu neglītas rētas, svarīgi to izdarīt laikus.

Ja vecākiem pastiprināti veidojušies neglīti rētaudi, pastāv lielāks risks, ka tie būs arī bērnam. Tad pēc brūces sadzīšanas – parasti trīs nedēļas pēc traumas un nedēļu pēc šuvju noņemšanas – iesaka lietot silikona gelu vai plāksteri.

Jārēķinās, ka brūces dzīst sliktāk, ja ir cukura diabēts, mazasinība vai onkoloģiska slimība. Audi ir trauslāki, un var vieglāk pievienoties infekcija, pasliktinot rētas izskatu.

 

Dažādas rētas

Rētas sastāv galvenokārt no proteīna, ko sauc par kolagēnu. Pēc dažām brūcēm paliek gludas rētas, kas pēc laika izzūd, kamēr citas ir reljefas un maina krāsu.

Hipertrofiskām rētām un keloīdiem raksturīgs pārlieks rētaudu daudzums, tās ir nelīdzenas, zilas, sārtas, paceltas virs ādas un cietas kā striķi. Var arī niezēt un sāpēt, jo tajās ieaug nervi un asinsvadi. Keloīdi mēdz būt pat lielāki par ievainojuma virsmu.

Visgrūtāk ir uzlabot hipotrofisku rētu izskatu. Tās veidojas pēc vējbakām, kā arī neārstējot pinnes, atrodas zemāk par veselās ādas līmeni un atgādina baltas bedres.

 

Ar piesardzību

Dažās ķermeņa vietās, piemēram, uz kakla, dekoltē, ceļgaliem un citām locītavu virsmām, kā arī auss ļipiņām neglītas rētas veidojas biežāk, tāpēc jau laikus ieteicams lietot silikona plāksteri vai gelu. Vēlāk būs grūtāk tās padarīt glītākas.

Pirmajā gadā pēc rētas iegūšanas svarīgi to neatklāt saulei, jo tajā nav melanocītu, kas aizsargā no ultravioletā starojuma, tāpēc var veidoties pigmentācija. Ja rēta kļūs brūna, izbalināt to būs grūti. Turklāt reizēm šādi tiek veicināta keloīda veidošanās.

Diemžēl no nevēlamās ietekmes nepasargās pat saules aizsarglīdzekļi ar lielu aizsargfaktoru (SPF 50). Arī silikona plāksteros ir iestrādāts SPF 7,7, taču pilnīgai aizsardzībai tas nav pietiekams.

Vismaz divus mēnešus pēc rētas gūšanas nav ieteicams arī karsēties pirtī.

 

! No brūces nevajag noplēst kreveli, kas kalpo kā tās aizsargslānis un palīdz tajā saglabāt dzīšanai nepieciešamo mitrumu.

 

No aptiekas plauktiem

Ja ir vēlēšanās, lai rēta būtu iespējami glītāka, ieteicams lietot silikona gelu vai plāksteri. Ja ir tendence uz pārlieku rētaudu veidošanos, tos jāsāk izmantot iespējami drīzāk pēc brūces sadzīšanas, kad ir pilnībā izveidojies epitēlijs un nokritusi krevele.

Silikona plāksteris rētas izlīdzina, balina un mīkstina.

To patur uz tīras, sausas rētas no 8 rītā līdz 8 vakarā vai arī uz nakti. Laikam, cik ilgi tas atrodas uz ādas, nav ierobežojuma, ja vien nerodas diskomforts. Plāksteri var izmantot arī profilaktiski, lai novērstu iespējamu pārlieku rētaudu rašanos rētas veidošanās periodā, kas ilgst aptuveni gadu. Tas ir viegls, maz pamanāms, laiž cauri gaisu, bet ir ūdensnecaurlaidīgs. Noņemot trauma un sāpes ir minimālas. Vienu plāksteri var lietot nedēļu vai vēl ilgāk, taču jāņem vērā, ka mazgājoties tas vairs nelips.

Silikona gelu var sākt izmantot tūlīt pēc brūces sadzīšanas, kad nokritusi krevele. To intensīvi iemasē rētā apļveida kustībām 5–7 minūtes pretēji tās lokalizācijas virzienam un ļauj 4–5 minūtes nožūt.

Silikona preparātus iesaka izmantot vismaz 2–3 mēnešus, bet keloīdo rētu gadījumā vismaz gadu.

Var lietot arī sīpolu ekstraktu saturošus līdzekļus, kas mazina rētaudu veidošanos, ko lieto uz sadzijušas rētas, uzklājot virzienā no rētas centra uz malām un saudzīgi iemasējot apļveida kustībām.

Rētas izskatu var uzlabot arī ciešs, nospiedošs apģērbs, kas neļauj rētaudiem augt uz augšu.

 

Uzlabot var vienmēr

Dzēšgumija, ar kuru pilnībā varētu izdzēst rētu, pagaidām nav izdomāta, taču, kombinējot dažādas metodes, iespējams uzlabot jebkuras – gan svaigas, gan vecas – rētas izskatu.

Desmit dienas pēc šuvju noņemšanas brūci ieteicams apstrādāt ar gaismas lāzeru, lai aktīvie asinsvadi noplaktu. Jo mazāk asinsvadu būs rētas virsmā, jo ātrāk tā kļūs gaišāka. Parasti nepieciešamas 4–5 procedūras reizi 2–3 nedēļās. Ja rēta tomēr nepatīk, pēc gada vai diviem, kad tā kļuvusi gaiša, tās izskatu var uzlabot ar dažādām metodēm, piemēram, radiofrekvences vai ablatīvā lāzera procedūrām.

Rētu iespējams padarīt glītāku, veicot ķīmisko pīlingu, injicējot tajos trombocītiem bagātu asins plazmu, ko iegūst, centrifugējot paša cilvēka asinis, kā arī mīksto audu fillerus un hialuronskābes preparātus.

Kortikosteroīdu injekcijas ir neaizstājamas keloīdu rētas gadījumā – šie medikamenti palīdz to saplacināt, padarīt mīkstāku un mazināt nervu galu jutīgumu, taču jārēķinās, ka tie mēdz rosināt nevēlamu asinsvadu veidošanos.

Kad rēta kļuvusi balta, bet ir nedaudz pacelta, to var slīpēt, veikt radiofrekvences vai lāzera procedūras. Tās vēlams izdarīt no septembra līdz martam, jo pēc tam nedrīkst uzturēties saulē.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jārēķinās, ka rētas izskatu nav iespējams uzlabot ātri. Dažkārt procedūras jāatkārto pat vairākus gadus.

Ja rēta ir gluda un tikpat kā neredzama, tomēr nepatīk, šajā vietā var panākt dabīgu ādas toni tetovējot. Taču ar dažādu zīmējumu un uzrakstu tetovēšanu gan labāk neaizrauties, jo pēc to izņemšanas rētu nolīdzināšanai būs nepieciešami vairāki lāzerterapijas seansi, kas var izmaksāt teju desmit reižu vairāk nekā pats tetovējums.

Dažkārt lielu un neglītu rētu vislabāk likvidēt, veicot plastiskās ķirurģijas operāciju.

 

KONSULTĒJUSI LĀZERPLASTIKAS KLĪNIKAS DERMATOLOĢE ANITA ĀBELĪTE

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Muižniece: Obligātā vakcinācija pret Covid-19 būs tikai kā beidzamā alternatīva
13 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Igaunija ziedos 900 000 “AstraZeneca” vakcīnas devu citām valstīm
14 minūtes
LE
LETA
Veselam
Stacionāros palielinājies smagā stāvoklī esošo Covid-19 pacientu īpatsvars
45 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Flebologs Žoržs Žabūrs: “Tas ir mīts, ka vēnu slimības piemeklē vien gados vecus cilvēkus” 1
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 276
20 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 54
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 174
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 61
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Strādās stundu, bet saņems to pašu, ko pilnu slodzi strādājošais. Eksperte par nodokļu sistēmas nepilnībām 40
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kā efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka” pieejamākus padara 200 pieprasītus aptiekas produktus 4
6. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Praktiski piemēri, kā likvidēt smaguma sajūtu, pampumu un tūsku kājās pēc garas darba dienas!
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Atklājot 141 jaunu Covid-19 gadījumu, kumulatīvais rādītājs sarūk līdz 125,8 5
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Līdz šim Latvijā izmantotas jau vairāk nekā miljons vakcīnu pret Covid-19 devas 4
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Maskavā veiks obligātu vakcināciju pret Covid-19 28
1 diena
LE
LETA
Veselam
Otrdien Latvijā atklāti 156 Covid-19 gadījumi, bet ir mirušie 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Vai “AstraZeneca” vakcīna aizsargā no Covid-19 Indijas paveida? 41
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Jābūt milzīgai nekaunībai, lai prostitūta tiesā mēģinātu pierādīt, ka nav prostitūta,” Lapsa par Vonsoviča apsūdzību 5
54 minūtes
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 174
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karstums pieņemsies spēkā – gaiss sakarsīs līdz +30 grādiem. Prognoze piektdienai
1 stunda
LA
LA.LV
Kokteilis
63 gadu vecumā mūžībā devies latviešu mūziķis Gunārs Meijers 3
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Radošie paliks bez biksēm vai noies pagrīdē.” Timrots par nodokļu reformu 38
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 11
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Strādās stundu, bet saņems to pašu, ko pilnu slodzi strādājošais. Eksperte par nodokļu sistēmas nepilnībām 40
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
TV personība Sandijs Semjonovs par dzīvi: “Kā cirka spēlē – uzmet kauliņu, ej uz augšu, bet pēc brīža – esi lejā…” 3
Intervija 6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 61
1 diena
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 54
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 276
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Artūrs un Artis
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šos pabalstus viņiem būtībā samaksāja citi cilvēki.” 500 eiro saņēmušas arī personas, par kurām nav maksāti nodokļi 53
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 73
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Tās ir pilnīgas šausmas, kas notiek resorā, kopš tur iestādīts Briseles invazīvais meženis. Egila Līcīša feļetons 10
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai darba devējs drīkst atlaist tikai tāpēc, ka esi pensionārs?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Tā princi Čārlzu var atļauties uzrunāt tikai mīļākā vedekla: atklājies, kādā mīļvārdiņā Keita Midltone sauc vīra tēti 5
1 diena
LE
LETA
Veselam
Muižniece: Obligātā vakcinācija pret Covid-19 būs tikai kā beidzamā alternatīva
16:32
LE
LETA
Ziņas
Igaunija ziedos 900 000 “AstraZeneca” vakcīnas devu citām valstīm
16:31
LE
LETA
Ziņas
Pieņemts nopietns lēmums, kā uzlabot sportista sirdsdarbību! Jaunākā informācija par futbolistu Ēriksenu
16:14