Foto: Blackday/Shutterstock

Kā rētas padarīt mazāk pamanāmas un ne tik traucējošas? 0

Parasti par brūces veiksmīgu dzīšanu gādā daba, taču reizēm, lai tas notiktu ātrāk un veidotos glītāka rēta, tai vajag palīdzēt. Kā rētas padarīt mazāk pamanāmas un ne tik traucējošas?

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 77
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 69
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 35
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Rētas parasti uzskata tikai par kosmētisku defektu, taču tās mēdz izraisīt arī fizisku diskomfortu, sāpes, niezi un dedzināšanu, kā arī tā saukto kontraktūru – rētaudu savilkšanos, kas ierobežo to skartās locītavas kustību apjomu. Turklāt, regulāri traumējot keloīdrētas, var veidoties čūlas.

 

Lai brūce sadzīst ātrāk

Rētas izskats ir atkarīgs no brūces iegūšanas veida, kas nosaka, kā tā dzīs. Sadzīšanas laiks atkarīgs arī no ādas bojājuma dziļuma.

CITI ŠOBRĪD LASA
Sliktāk dzīst apdeguma, plēstas un kostas brūces, kurās iekļuvuši netīrumi vai dzīvnieku siekalas.

Dodoties atpūsties uz dienvidiem, jāsargās no saskarsmes ar koraļļiem un jūrasežiem. To radītie ievainojumi slikti dzīst, tāpēc profilaksei ieteicams ņemt līdzi antibakteriālu ziedi.

Brūce, kas iegūta operācijas laikā, sadzīs pāris nedēļās, jo to veic sterilos apstākļos un ķirurgs brūci atbilstīgi sašuj. Lielāks risks iedzīvoties neglītā rētā ir pēc sadzīves traumas, īpaši, ja brūcē iekļuvuši svešķermeņi, kas pagarina dzīšanas laiku.

Svarīgi ievainoto vietu atbilstīgi kopt, lai radītu dzīšanai labvēlīgus apstākļus.

Vispirms jānodrošina tīrība, tāpēc to noskalo ar tīru ūdeni, taču dezinfekcijas līdzeklis jāizvēlas uzmanīgi. Pēdējā laikā vairākums mediķu uzskata, ka ūdeņraža pārskābe var kavēt dzīšanu, tāpēc izmantojama tikai ļoti netīras brūces apstrādei, piemēram, ja tajā iekļuvusi zeme vai arī nav pieejami citi dezinficējošie līdzekļi.

Daudzi ievainotās vietas apstrādei neiesaka izmantot arī joda tinktūru, briljantzaļo šķīdumu un citus spirtu saturošus kairinošus līdzekļus.

Ja brūce gūta, ārstam izņemot kādu ādas veidojumu un ir dziļa, tad pēc diennakts plāksteri noņem, brūci apmazgā ar tīru ūdeni, nosusina un uzklāj dekspantenolu vai hialuronskābi saturošu dziedējošu līdzekli.

Ja ievainojums asiņo, tam uzliek spiedošu pārsēju un ledu. Virspusējam pušumam pietiek uzklāt steri-stripa plāksterīti, savienojot tā malas. To noņem reizi vienā vai divās dienās, brūci nomazgā, uzklāj dziedējošu krēmu un plāksteri samaina.

Vislabāk gan dzīšanu veicinošu līdzekli lietot divreiz dienā un noteikti divas nedēļas, jo brūcei dzīstot nepieciešams mitrums.

Pēc ādas veidojuma noņemšanas dzīšanu veicinošu plāksteri nereti uzliek uz 3–5 dienām, un ar to var arī mazgāties dušā. Šādi plāksteri īpaši ieteicami gados vecākiem cilvēkiem, kuriem grūti brūci kopt, vai arī ja brūce atrodas uz muguras.

Ja neizdodas apturēt asiņošanu vai arī brūces malas ir platas un dziļas, nekavējoties jāvēršas tuvākajā medicīnas iestādē, jo, iespējams, brūci nepieciešams sašūt. Jo ilgāk ievainojums dzīst, jo lielāka iespēja, ka paliks neglītāka rēta, jo šādi tiek pavērti vārti infekcijai, īpaši, to atbilstīgi nekopjot.

Šuves no sejas parasti noņem pēc nedēļas, bet no brūcēm pārējās ķermeņa daļās pēc desmit dienām.

Lai nepaliktu neglītas rētas, svarīgi to izdarīt laikus.

Ja vecākiem pastiprināti veidojušies neglīti rētaudi, pastāv lielāks risks, ka tie būs arī bērnam. Tad pēc brūces sadzīšanas – parasti trīs nedēļas pēc traumas un nedēļu pēc šuvju noņemšanas – iesaka lietot silikona gelu vai plāksteri.

Jārēķinās, ka brūces dzīst sliktāk, ja ir cukura diabēts, mazasinība vai onkoloģiska slimība. Audi ir trauslāki, un var vieglāk pievienoties infekcija, pasliktinot rētas izskatu.

 

Dažādas rētas

Rētas sastāv galvenokārt no proteīna, ko sauc par kolagēnu. Pēc dažām brūcēm paliek gludas rētas, kas pēc laika izzūd, kamēr citas ir reljefas un maina krāsu.

Hipertrofiskām rētām un keloīdiem raksturīgs pārlieks rētaudu daudzums, tās ir nelīdzenas, zilas, sārtas, paceltas virs ādas un cietas kā striķi. Var arī niezēt un sāpēt, jo tajās ieaug nervi un asinsvadi. Keloīdi mēdz būt pat lielāki par ievainojuma virsmu.

Visgrūtāk ir uzlabot hipotrofisku rētu izskatu. Tās veidojas pēc vējbakām, kā arī neārstējot pinnes, atrodas zemāk par veselās ādas līmeni un atgādina baltas bedres.

 

Ar piesardzību

Dažās ķermeņa vietās, piemēram, uz kakla, dekoltē, ceļgaliem un citām locītavu virsmām, kā arī auss ļipiņām neglītas rētas veidojas biežāk, tāpēc jau laikus ieteicams lietot silikona plāksteri vai gelu. Vēlāk būs grūtāk tās padarīt glītākas.

Pirmajā gadā pēc rētas iegūšanas svarīgi to neatklāt saulei, jo tajā nav melanocītu, kas aizsargā no ultravioletā starojuma, tāpēc var veidoties pigmentācija. Ja rēta kļūs brūna, izbalināt to būs grūti. Turklāt reizēm šādi tiek veicināta keloīda veidošanās.

Diemžēl no nevēlamās ietekmes nepasargās pat saules aizsarglīdzekļi ar lielu aizsargfaktoru (SPF 50). Arī silikona plāksteros ir iestrādāts SPF 7,7, taču pilnīgai aizsardzībai tas nav pietiekams.

Vismaz divus mēnešus pēc rētas gūšanas nav ieteicams arī karsēties pirtī.

 

! No brūces nevajag noplēst kreveli, kas kalpo kā tās aizsargslānis un palīdz tajā saglabāt dzīšanai nepieciešamo mitrumu.

 

No aptiekas plauktiem

Ja ir vēlēšanās, lai rēta būtu iespējami glītāka, ieteicams lietot silikona gelu vai plāksteri. Ja ir tendence uz pārlieku rētaudu veidošanos, tos jāsāk izmantot iespējami drīzāk pēc brūces sadzīšanas, kad ir pilnībā izveidojies epitēlijs un nokritusi krevele.

Silikona plāksteris rētas izlīdzina, balina un mīkstina.

To patur uz tīras, sausas rētas no 8 rītā līdz 8 vakarā vai arī uz nakti. Laikam, cik ilgi tas atrodas uz ādas, nav ierobežojuma, ja vien nerodas diskomforts. Plāksteri var izmantot arī profilaktiski, lai novērstu iespējamu pārlieku rētaudu rašanos rētas veidošanās periodā, kas ilgst aptuveni gadu. Tas ir viegls, maz pamanāms, laiž cauri gaisu, bet ir ūdensnecaurlaidīgs. Noņemot trauma un sāpes ir minimālas. Vienu plāksteri var lietot nedēļu vai vēl ilgāk, taču jāņem vērā, ka mazgājoties tas vairs nelips.

Silikona gelu var sākt izmantot tūlīt pēc brūces sadzīšanas, kad nokritusi krevele. To intensīvi iemasē rētā apļveida kustībām 5–7 minūtes pretēji tās lokalizācijas virzienam un ļauj 4–5 minūtes nožūt.

Silikona preparātus iesaka izmantot vismaz 2–3 mēnešus, bet keloīdo rētu gadījumā vismaz gadu.

Var lietot arī sīpolu ekstraktu saturošus līdzekļus, kas mazina rētaudu veidošanos, ko lieto uz sadzijušas rētas, uzklājot virzienā no rētas centra uz malām un saudzīgi iemasējot apļveida kustībām.

Rētas izskatu var uzlabot arī ciešs, nospiedošs apģērbs, kas neļauj rētaudiem augt uz augšu.

 

Uzlabot var vienmēr

Dzēšgumija, ar kuru pilnībā varētu izdzēst rētu, pagaidām nav izdomāta, taču, kombinējot dažādas metodes, iespējams uzlabot jebkuras – gan svaigas, gan vecas – rētas izskatu.

Desmit dienas pēc šuvju noņemšanas brūci ieteicams apstrādāt ar gaismas lāzeru, lai aktīvie asinsvadi noplaktu. Jo mazāk asinsvadu būs rētas virsmā, jo ātrāk tā kļūs gaišāka. Parasti nepieciešamas 4–5 procedūras reizi 2–3 nedēļās. Ja rēta tomēr nepatīk, pēc gada vai diviem, kad tā kļuvusi gaiša, tās izskatu var uzlabot ar dažādām metodēm, piemēram, radiofrekvences vai ablatīvā lāzera procedūrām.

Rētu iespējams padarīt glītāku, veicot ķīmisko pīlingu, injicējot tajos trombocītiem bagātu asins plazmu, ko iegūst, centrifugējot paša cilvēka asinis, kā arī mīksto audu fillerus un hialuronskābes preparātus.

Kortikosteroīdu injekcijas ir neaizstājamas keloīdu rētas gadījumā – šie medikamenti palīdz to saplacināt, padarīt mīkstāku un mazināt nervu galu jutīgumu, taču jārēķinās, ka tie mēdz rosināt nevēlamu asinsvadu veidošanos.

Kad rēta kļuvusi balta, bet ir nedaudz pacelta, to var slīpēt, veikt radiofrekvences vai lāzera procedūras. Tās vēlams izdarīt no septembra līdz martam, jo pēc tam nedrīkst uzturēties saulē.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jārēķinās, ka rētas izskatu nav iespējams uzlabot ātri. Dažkārt procedūras jāatkārto pat vairākus gadus.

Ja rēta ir gluda un tikpat kā neredzama, tomēr nepatīk, šajā vietā var panākt dabīgu ādas toni tetovējot. Taču ar dažādu zīmējumu un uzrakstu tetovēšanu gan labāk neaizrauties, jo pēc to izņemšanas rētu nolīdzināšanai būs nepieciešami vairāki lāzerterapijas seansi, kas var izmaksāt teju desmit reižu vairāk nekā pats tetovējums.

Dažkārt lielu un neglītu rētu vislabāk likvidēt, veicot plastiskās ķirurģijas operāciju.

 

KONSULTĒJUSI LĀZERPLASTIKAS KLĪNIKAS DERMATOLOĢE ANITA ĀBELĪTE

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 9
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 118
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 29
4 dienas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 77
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 69
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 35
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 64
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 35
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
1 diena
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
4 dienas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 99
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku? 1
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
5 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 35
6 dienas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 77
4 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Vai tūļājamies ar revakcināciju? Francijā trešā deva senoriem, Lietuvā – ārstiem, Austrijā “Astra/Zeneca” vakcinētajiem 48
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Esplanādē par 800 000 eiro mainīs celiņu segumu 6
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 35
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču
53 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pāragri mūžībā devies kulta seriāla “Sekss un lielpilsēta” aktieris 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Es draudēju Urbanoviča kungam!” atklāj Švecova 18
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijas Bankas ekonomists: Inflācija ir kā eļļa dzinējā, kas palīdz ekonomikai kustēties uz priekšu
4 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 64
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 20
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 69
23 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Neparasts skats! Lava piepilda peldbaseinu, turpinoties vulkāna izvirdumam Kanāriju salās 2
15 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Tāda vārga tā “akcija”…” Kāpēc Atis Jansons Ceļu policijas veikumu vērtē ar vienu balli no 10? 12
16 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
21 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Kāja ar galošu no bremzes nokrīt un uzkrīt uz gāzes, aiznesos pa to ceļu… Man bija ok”: Magone mācās braukt ar auto, draudzenei jāmeklē pēc sirdszālēm 30
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija un Meganas Mārklas fotogrāfija uz žurnāla vāka krīt nežēlastībā: soctīklos pamatīgi izsmej prinča nedabīgo pozu aiz sievas muguras 15
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijas Bankas ekonomists: Inflācija ir kā eļļa dzinējā, kas palīdz ekonomikai kustēties uz priekšu
12:10
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Māris, Maigurs un Mārica
11:44
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču
11:22