Foto: SIPA/Scanpix/LETA

Arkārtējās situācijas atcelšana: skaidro, kā organizēs mācības skolās 4

Pēc ārkārtējās situācijas beigām mācības izglītības iestādēs atkal organizēs trīs modeļos, ceturtdien žurnālistiem sacīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

A, B un C modeļi skolās pielietoti pirmajā mācību pusgadā. Pēc Šuplinskas paustā, atceļot ārkārtējo situāciju, pašvaldības un skolas atkal varēs pāriet uz modeļu sistēmu mācību procesa organizēšanā.

“C modelis paredzēja – ja ārkārtējā situācija noteikta visā valstī, tad nedarbojas A un B pieeja. Ja ārkārtējā situācija tiek atcelta, tad mēs atgriežamies pie tā, ka katra skola izvērtē, vai infrastruktūra, skolotāji, gatavība epidemioloģiskiem drošības pasākumiem skolā ir pietiekama, un tad viņi ir tie, kas izlemj,” apgalvoja amatpersona.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministre uzskata, ka šāda pieeja ļauj pašām skolām modelēt atbilstošu mācību procesu.

A modelis paredz, ka mācības visās izglītības iestādēs Latvijā notiek klātienē. Arī šajā gadījumā, ja nepieciešams, izglītības procesu, atbilstoši izglītības iestādes dibinātāja lēmumam daļēji varēs īstenot attālināti, piemēram, to varēs darīt vienu dienu nedēļā, lai nodrošinātu distancēšanās iespēju, piemēram, koplietošanas telpu piepildījuma un izglītojamo plūsmas organizēšanas un kontroles nolūkā.

Šis nosacījums vispārējās izglītības iestādēs attiecināms tikai uz 7.-12.klasi, ņemot vērā izglītojamo vecumposmu un līdzdalību pašvadītā mācību procesā. Attiecīgi profesionālās izglītības iestādēs šāds risinājums iespējams visos kursos un grupās.

Otrs jeb B modelis ir ieviešams tad, ja izglītības iestāde nevar nodrošināt distancēšanos, ar to saprotot pārāk blīvo koplietošanas telpu piepildījumu, klašu vai grupu pārklāšanos starpbrīžos un pasākumos.

Šis modelis paredz, ka 1.-6.klase aizvien mācās klātienē, taču 7.-12.klasei 40-60% mācības var tikt organizētas attālināti un tikpat klātienē.

Savukārt profesionālās izglītības iestādēs 60-80% mācību procesa var nodrošināt izglītības iestādes telpās, bet 20- 40% attālināti. Augstskolās šī proporcija esot atkarīga no studiju programmas specifikas.

Savukārt C modelis paredz, ka mācības 1.-12.klasei organizē tikai attālināti, un to piemēro tad, ja skolā ir konstatēta inficēšanās vai saslimstība ar Covid-19 vai valstī noteikti pretepidēmijas pasākumi.