“Change Ventures” vadošais partneris Andris K. Bērziņš: “Nezinu nevienu jaunuzņēmumu, kurš būtu attīstījies tālāk par sēklas fāzi un nebūtu izmantojis akciju vai daļu opcijas.”
“Change Ventures” vadošais partneris Andris K. Bērziņš: “Nezinu nevienu jaunuzņēmumu, kurš būtu attīstījies tālāk par sēklas fāzi un nebūtu izmantojis akciju vai daļu opcijas.”
Foto: Dainis Bušmanis

Kā piešķirt uzņēmuma daļas darbiniekam? 0

Viens no Eiropas lielākajiem riska kapitāla fondiem “Index Ventures” pirms kāda laika izdeva pētījumu par uzņēmuma daļu opciju piešķiršanas likumdošanu pasaulē un atzina šajā ziņā Igauniju par labāko piemēru pasaulē, kurai sekoja Izraēlas un Kanādas likumdošana. Latvija šajā reitingā netika pat apskatīta, kas pats par sevi jau liecina par mūsu valsts vērtējumu.

“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
Lasīt citas ziņas

Stāsta Andris K. Bērziņš, uzņēmējs un investors, kas ASV, Izraēlā, Lielbritānijā un tagad Latvijā jau 17 gadus strādā jaun­uzņēmumu jomā un pašreiz vada “Change Ventures” – riska kapitāla fondus, kas investē Baltijas tehnoloģiju jaunuzņēmumumos agrīnā stadijā, – pirmssēklas un sēklas posmā.

Kad naudas motivācijai nepietiek

CITI ŠOBRĪD LASA

“Jautājums par akciju vai uzņēmumu daļu piešķiršanu darbiniekiem ļoti tieši skar jaunuzņēmumu darbības jomu, jo jaunuzņēmumiem visā pasaulē tas ir viens no svarīgākajiem rīkiem, kā motivēt savus darbiniekus, jo naudas adekvātu algu maksāšanai parasti nav. Jaunuzņēmuma izveidošana pēc būtības ir augsta riska pasākums, par kuru maksā relatīvi nelielu algu, ir liels stress un nepieciešamība piemēroties straujām pārmaiņām.

Motivējošai algai naudas nepietiek, tādēļ akciju vai uzņēmuma daļu piešķiršana ir mehānisms, kas ļauj darbiniekam nopelnīt, ja uzņēmums pārvarēs sākotnējās grūtības, atradīs savu biznesa modeli un pārvērtīsies par pelnošu uzņēmumu. Šī motivācijas rīka īpatnība ir tāda, ka visā pasaulē tas jaunuzņēmumiem neuzliek finansiālas saistības piešķiršanas brīdī, bet darbinieki zina – ja paveiksies, viņi dabūs savas daļas, bet, ja nepaveiksies, vismaz nebūs jākārto saistības ar ieņēmumu dienestu.”

Tieši ar diviem pēdējiem aspektiem Latvijā ir problēmas – ja Latvijā veidots uzņēmums piešķir darbiniekam daļas vai opcijas uz tām (opcijas – tiesības, bet ne pienākums nopirkt vai pārdot akcijas, uzņēmumu daļas vai citus vērtspapīrus par noteiktu, fiksētu cenu noteiktā laika posmā. – Aut. piez.), tad būtībā nodokļus jāsāk maksāt no piešķiršanas dienas, neskatoties uz to, ka akcijām vai uzņēmuma daļām pirmajā brīdī nav faktiski nekādas vērtības.

Pastāv arī citi apgrūtinājumi – piemēram, Latvijas likumdošana nosaka – ja darbinieks aiziet no uzņēmuma, viņam noteikti jāpārvērš savas opcijas uzņēmuma daļās, bet pasaulē šādu ierobežojumu nav vai arī daudz vieglāki. Kopumā visi jaunuzņēmumu jomas uzņēmēji atzīst, ka darbinieki savas opcijas uzņēmumu daļās pārvērš tikai tad, kad jaunuzņēmumam uzradies investors, kas to pērk, – tieši šajā brīdī iespējams reāli noteikt piešķirto uzņēmuma daļu vērtību.

Šobrīd ir sācies darbs pie nepieciešamajām likumdošanas izmaiņām, un Andris K. Bērziņš cer, ka tās izdosies izveidot tādas, lai, no vienas puses, iedibinātu šo jaunuzņēmumu darbinieku motivācijas sistēmu, bet, no otras – lai uzņēmumu daļu opciju piešķiršana nepārvērstos par masveidīgu algu sistēmas un iedzīvotāju ienākuma nodokļa apiešanas shēmu, kas diskreditētu šo sistēmu jau pašā sākumā. “Nezinu nevienu jaun­uzņēmumu, kurš būtu attīstījies tālāk par sēklas fāzi un nebūtu izmantojis akciju vai daļu opcijas. Latvijas jaunuzņēmumi šobrīd ir spiesti reģistrēt mātes uzņēmumus citās valstīs, piemēram, Apvienotajā Karalistē, kurai ir attīstīta likumdošana šajā ziņā, tieši tāpēc, lai daļu piešķiršanu darbiniekiem īstenotu. Bet Latvija zaudē ar šīm daļām saistītos nodokļus,” saka Bērziņš.

 

Mātes uzņēmums ASV

“Printify” dibinātājs un valdes priekšsēdētājs Jānis Berdigans stāsta, ka uzņēmums reģistrējis mātes uzņēmumu ASV, lai varētu piešķirt uzņēmuma akciju opcijas darbiniekiem.
Foto: Timurs Subhankulovs

Tipisks uzņēmums, kas saskaras ar minētajām problēmām, ir viens no pazīstamākajiem Latvijas jaunuzņēmumiem – “Printify”. Tā dibinātājs un valdes priekšsēdētājs Jānis Berdigans stāsta, ka uzņēmums reģistrējis mātes uzņēmumu ASV.

“Lai gan uzņēmuma daļu piešķiršana nebija vienīgā problēma, kādēļ reģistrējām mātes uzņēmumu ASV, tomēr tā bija viena no problēmām. Nevienam jaunuzņēmumam sākumā nav pietiekamu resursu, un tie vienmēr sāk ar lētāko uzņēmējdarbības formu, kas Latvijas gadījumā ir SIA, nevis akciju sabiedrība. Latvijas likumdošanas ietvaros SIA daļas piešķirt darbiniekiem nav iespējams, un tas ir absurdi. Uzņēmuma daļu piešķiršana ir visā pasaulē plaši izmantots veids, kā motivēt jaunuzņēmumu darbiniekus, ja līdzekļu algām nepietiek. Tādēļ piešķiram ASV mātes uzņēmuma akcijas Latvijā reģistrētā meitas uzņēmuma darbiniekiem.

Tomēr tas nerisina visas problēmas. Ja darbinieks nolemj konvertēt opcijas uzņēmuma akcijās, viņam šobrīd ir divas iespējas – īpaši nerēķināties ar Latvijas likumdošanu šajā jautājumā un brīdī, kad tiek kontā saņemta nauda par pārdotajām akcijām, samaksāt par tām pilnus nodokļus, gandrīz pusi no pārdoto akciju vērtības – IIN un sociālo nodokli, kopā ap 45%.

Otra iespēja ir saņemt nodokļu atvieglojumus, pildīt ienākumu deklarāciju, norādīt, ka pieder akciju opcijas, un tad, iespējams, maksāt nodokļus tikai par kapitāla pieaugumu, 20%. Taču noteikumi, kas jāizpilda, lai pēc daudziem gadiem, kad tiks saņemta nauda, maksātu tikai 20%, ir sarežģīti – būtu loģiski tos atvieglot,” uzskata J. Berdigans.

 

Divas problēmas

Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktors Kristaps Soms atzīst problēmu un saka, ka tā valsts pārvaldes līmenī cilāta jau vairākkārt. Viņš teic, ka šajā jautājumā ir divas problēmas – vienkāršākā un sarežģītākā. Vienkāršākā ir saistīta ar Komerclikumu.

No vienas puses, Komerclikums SIA daļu opciju piešķiršanu neaizliedz, taču, no otras – kārtība nav skaidri noteikta. “Akciju sabiedrībām šī kārtība ir skaidra, taču SIA sadaļā Komerclikums to neaizliedz, bet skaidru mehānismu arī neparedz. Risinājums varētu būt akciju sabiedrībām paredzētās kārtības attiecināšana arī uz SIA,” saka K. Soms.

Sarežģītākā problēma esot saistīta ar nodokļiem – proti, riskiem, ka šo kārtību masveidīgi sāks izmantot, lai apietu likumdošanu par algām un IIN. Problēma slēpjas tajā, ka, no vienas puses, opciju piešķiršana nedrīkst pilnībā aizvietot algu, bet, no otras – kaut kad nākotnē, opcijas pārvēršot akcijās, tas neizbēgami notiks. Jautājums par nepieciešamajām nodokļu politikas izmaiņām būs viens no izšķirošajiem šīs politikas veidošanā.

Jāizšķiras par to, cik ilgi uzņēmumi drīkst šo mehānismu izmantot, EM šobrīd sliecas uz septiņu gadu termiņu, jo līdzšinējie pieci ir par īsu zinātniskajiem jaunuzņēmumiem; cik gadus darbinieks var turēt opcijas, nepārvēršot tās uzņēmumu daļās, un to, kurā brīdī valsts piemēro nodokļus, stāsta K. Soms.

Galīgos lēmumus par iespējām uzņēmumu daļas piešķirt darbiniekiem plānots pieņemt nākamā gada pirmajā pusgadā kopā ar nodokļu reformas izvērtējumu un tās labojumiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas 6
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss 2
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Bijuši gadījumi, kad ir atteikts darbs, jo cilvēks nezina svešvalodu. VDI direktors par to, kad krievu valodas prasība ir pamatota
Skolotāju mērs ir pilns! LIZDA vienojas beztermiņa streiku sākt 19.septembrī 20
“Viss vienkārši klapēsies ciet.” Eilands labprāt sagaidītu skaidrus plānus, kā cilvēkiem dzīvot, nevis izdzīvot 43
“Es šo visu nedarīju naudas dēļ!” Dukurs skaidro pārdomāto lēmumu aiziet no profesionālā sporta 1
Karteļa lietā soda būvniekus
19:00
Handikaps nākotnei
19:00
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:59
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
Par fiktīvu vakcinēšanu medicīnas darbiniecei Larisai piespriež divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju 17
kā ir šaubas par policistu iespējami neprofesionālu rīcību, ministrs Eklons pieprasa veikt dienesta izmeklēšanu 17
Latvijā apstiprināta ģimenes attiecību pastāvēšanu starp diviem vīriešiem 55
FOTO. Šīgada ražas tomātu parāde izbrīnīs pat pieredzējošus dārzkopjus 1
VIDEO. “Kamēr Kivičs nepārstāvēs Latviju Eirovīzijā, uzvaras nebūs!”: Andris paziņo, ka uzrakstījis “uzvarētāja” dziesmu
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas 6
Melderis piekristu idejai atteikties no skolēnu rudens brīvlaika, taču ar vienu noteikumu
Ralfs Eilands: Putins vienkārši ar lāpstu iemauca pa pakausi
EM: 250 energoietilpīgiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem valsts atbalstā izmaksās līdz 50 milj. eiro
Sēņu cienītāju delikatese – marinētas gailenītes
Lielas un kuplas ziemcietes – vai tādas šķirnes mūsdienās vēl kur var dabūt? 1
FOTO. Eksperti nobažījušies – pēc prinča Harija grāmatas iznākšanas, skandalozā Saseksas hercogu intervija Oprai Vinfrijai šķitīs kā “bērnu spēlītes” 1
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs