Krāšņās dālijas

Kas ir parafinēšana un kā tā palīdz saglabāt dālijas ziemā? 1

Ilona Klovāne, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Lūk, kā izskatās nekopta sieviete: 7 pazīmes, kas par to liecina 30
Kokteilis
Kas tās sagaida – 3 zodiaka zīmes šajā nedēļas nogalē rūgti raudās
Kokteilis
6 lietas, ko nedrīkst aizdot citiem, lai nezaudētu savu laimi un veiksmi
Lasīt citas ziņas

“Kā parafinēt dāliju bumbuļus, lai tie labāk glabātos? Vai pavasarī parafīns jāskrāpē nost?” – jautā Laura Viesītē.

Parafinēšana. Kā tas jādara?

“Latvijā sezona ir īsa, dāliju gumi bieži vien nepaspēj nobriest, tāpēc tos parafinē, lai veidotu papildu aizsargkārtiņu un pasargātu no izžūšanas. Ar parafīnu apstrādātus gumus var uzglabāt jebkurā vietā – kaut vai istabā uz rakstāmgalda. Šo glabāšanas tehnoloģiju pirms daudziem gadiem izstrādājis dāliju selekcionārs Kārlis Ruks, kad vēl nebija pieejami lētie plastmasas maisiņi. Ja saimniecībā ir izbūvēts sauss pagrabs, kur iespējams nodrošināt 6–10 ºC temperatūru, gumu parafinēšana nav vajadzīga, jo stādāmo materiālu var labi saglabāt plastmasas maisiņos ar izolējošu materiālu,” skaidro selekcionāre Rita Zaļā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Peter Turner Photography/SHUTTERSTOCK


Parafinēšanas process ir vienkāršs. Parafīnam pievieno 20–30% bišu vaska, lai aizsargkārtiņu padarītu nedaudz elastīgāku un gumiem draudzīgāku. Parafīnu kopā ar vasku izkausē līdz aptuveni 60 ºC ūdens peldē (trauku peldinot katlā ar karstu ūdeni). Tad ļoti ātri iemērc un tūlīt izņem vienu guma galu, pēc tam to atkārto ar otru galu. Gums pārklājas ar ļoti plānu parafīna kārtiņu, kas ātri sacietē un pasargā gumu no apkārtējās vides. Svarīgi, lai parafīna temperatūra nebūtu par zemu un uz guma neveidotos bieza parafīna kārta. Protams, tā nedrīkst būt arī par augstu, citādi pārkarsētie gumi nedīgs.

Pavasarī pirms stādīšanas stādmateriāls nedaudz jāsaspiež, lai parafīns ielūstu un saknītes varētu izsprauksies caur lūzuma vietām.

Jaunākā glabāšanas metode

Amerikāņu dāliju audzētāji pašlaik praktizē šādu metodi: plastmasas kastē, kurā izurbti daži caurumiņi, vispirms ieber rupjas frakcijas vermikulīta kārtu, tad saliek sadalītus, apžāvētus gumus tā, lai nesaskaras cits ar citu. Atkal ber vermikulīta kārtu, un tā līdz kastes augšai. Virspusē gumus nosedz ar vermikulītu, tad kastei uzliek vāku, lai novērstu izžūšanu, un liek glabāties.

Vermikulītu parasti izmanto augsnes struktūras uzlabošanai, taču tas ir arī labs izolējošs materiāls, jo ir sauss, sterils, ar neitrālu pH, nodrošina gaisa cirkulāciju, var lietot atkārtoti (pirms stādīšanas gumus izņem, tad nākamajā gadā to pašu vermikulītu atkal izmanto izolācijai). Pavasarī gumi ir tieši tādi paši kā rudenī nolikti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.