Foto: MakeStory Studio/SHUTTERSTOCK

Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 75

Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Cenas kāpj, rēķini aug augumā. Līdz ar to gandrīz vai ikviens domā par to, kā ikdienā kaut nedaudz ietaupīt uz siltumu, elektroenerģiju un citiem komunālajiem pakalpojumiem. Turklāt, lai ekonomija būtu manāma jau tuvākajā laikā, neder tradicionālie ieteikumi par alternatīvas apkures izvēli un energoefektīvas sadzīves tehnikas iegādi, jo tam nepieciešams laiks un papildu ieguldījumi, kas atmaksāsies tikai ilgtermiņā.

Padomi, ko iesaka “Elektrum Energoefektivitātes centra” un energouzņēmuma “Enefit” speciālisti, ir pavisam vienkārši, praktiski un, lai gan pirmajā brīdī šķiet pavisam nelieli, tos pielietojot un apvienojot, mēneša rēķinos var panākt itin jūtamu ietaupījumu.

Elektroenerģija

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc statistikas datiem, gandrīz 30% no patērētās elektroenerģijas mājoklī tiek izlietoti, lai apgaismotu telpas, kurās neviens neuzturas! Tāpēc ieslēgsim apgaismojumu tikai tur, kur atrodamies. Tuvojoties pavasarim, maksimāli izmantosim dienas gaismu, īpaši brīvdienās, ieplānojot veicamos darbus dienas gaišajā laikā.

Papildus ieekonomēt palīdzēs ekonomisko spuldžu, diožu izvēle un kustību sensori caurstaigājamās telpās. Lieti noderēs arī daudzveidīgi gaismas ķermeņi, kas apgaismo dažādas funkcionālās zonas vienā telpā, lai vienmēr nebūtu jāslēdz vispārējais apgaismojums.

Ja izvēlēts biržas tarifs – sadzīves tehniku darbinām ekonomiskajā laikā. Jāizvairās darbināt vairākas ierīces vienlaikus. Regulāri jātīra ierīču filtri un jāatkaļķo sildelementi, kas būtiski ietekmē elektroenerģijas patēriņu. Boileru visekonomiskāk noregulēt uz 50–59 °C.

Ledusskapis patērē visvairāk elektroenerģijas, jo darbojas visu diennakti. Tāpēc svarīgi to pareizi lietot un kopt. Ja ir iespējama temperatūras regulācija, tad visekonomiskākais režīms ir -18 °C saldētavā un +5 °C ledusskapī. Viens grāds pazemina enerģijas patēriņu par 15%! Regulāri atkausējam saldētavu. Pat neliela ledus kārtiņa uz tās sienām palielina elektroenerģijas patēriņu par pieciem procentiem. Ietaupīt palīdz arī lieka durvju nevirināšana.

Ledusskapis jānovieto 5 cm attālumā no sienas, lai būtu pareiza gaisa cirkulācija.

Pāris reižu mēnesī ar putekļsūcēju likvidē putekļus no ledusskapja aizmugurējās restes – jo vairāk putekļu sakrājas, jo vairāk elektrības ledusskapis patērē.

Veļasmašīnu darbinām tikai pilnu. Vairāk uzmanības pievēršam apģērba pareizai kopšanai. Interesanti, ka nevērīgi nosviests apģērbs vai tā glabāšana, pieļaujot lielāku berzi, ātrāk padara drēbes netīras. Mazāk elektroenerģijas tiks patērēts, ja mazgāsim veļu 40 °C, nevis 60 °C temperatūrā. Bet 30 °C temperatūra samazina enerģijas patēriņu četras reizes. Arī mazāks centrifūgas apgriezienu skaits palīdzēs nedaudz ieekonomēt.

Tējkannu atkaļķojot, tā patērēs mazāk elektrības, jo kaļķakmens kavē sildelementa uzsilšanu.
Foto: FotoHelin/SHUTTERSTOCK

Mazā sadzīves tehnika ne velti tiek dēvēta par enerģijas rijēju. Tāpēc lietderīgi izdomāt, kas patiesi vajadzīgs un bez kā var iztikt. Elektrisko tējkannu piepildām tikai tik daudz, cik reāli izdzersim, nevis vienmēr sildām pilnu.

Reklāma
Reklāma

Uz nakti un prombūtnes laikā atvienojam visas nevajadzīgās ierīces no tīkla – snaudas režīms patērē daudz enerģijas (lielākie enerģija patērētāji snaudas režīmā vai atstāti ieslēgti rozetē – tālruņu lādētājs bez tālruņa, televizors snaudā, planšetdatori un portatīvie datori snaudā, moderna tehnika ar ieslēgtiem taimeriem). Arī TV spilgtums palielina elektroenerģijas patēriņu. Lai ietaupītu, krēslainā telpā spilgtumu samazinām, gaišā dienas laikā palielinām.

Domājot ilgtermiņā – izvēlamies tehniku ar A vai A+ klases elektroenerģijas patēriņu. Ja iespējams, ierīkojam papildu elektroenerģijas iegūšanas avotus – saules baterijas vai kolektorus.

Siltums

Visvienkāršāk taupīt siltumu, ja apkures radi­atori aprīkoti ar regulatoriem. Tad katrā diennakts laikā un telpā ieteicams izvēlēties pareizu °C, jo siltuma samazināšana pat par vienu grādu rada 5% ekonomiju.

Ieteicamā temperatūra dzīvojamās telpās ir šāda: 16–17 °C – prombūtnes laikā, 18 °C – guļamistabā, 19–21 °C – virtuvē un 20–22 °C – dzīvojamā istabā un vannas istabā.

Tāpat jāatceras, ka telpas nevēdinām ar ieslēgtām apkures baterijām. Pareiza vēdināšana nozīmē pirms telpas vēdināšanas noregulēt baterijas nulles pozīcijā un logu atvērt plaši uz neilgu laiku. Ilgstoši puspavērts logs un vienlaikus ieslēgtas apkures baterijas radīs lielu siltumenerģijas patēriņu.

Ekonomēt siltumu palīdzēs ārdurvju noblīvēšana ar gumijām. Līdzīgi var rīkoties arī ar logiem, kuriem nav paketes. Nedaudz palīdz arī masīvi aizkari, kas neaizklāj apkures baterijas.

Ilgtermiņā konkrētajam mājoklim jāierīko atbilstoša energoefektīva apkure, jāsiltina mājoklis un jāveic citi energoefektivitātes pasākumi.

Ūdens

Vēlams pārskatīt savus ikdienas mazgāšanās paradumus, ņemot vērā ūdens patēriņa salīdzinājumu: mazgāšanās vannā – 150 l, mazgāšanās dušā – 25 l. Ja izvēlamies maisītāju ar aera­toru (ūdens šalts tiek bagātināta ar gaisu, padarot strūklu bagātīgāku), patērējam 5 l/min, bez tā – 10 l/min. Ekonomējam arī tad, ja netecinām ūdeni, tīrot zobus, skujoties, ieziepējoties vai ziepējot matus.

Trauku mazgāšana ar rokām izlietnē patērē 50–60 l ūdens, trauku mazgājamā mašīna – 6 l. Trauku mašīnai svarīgs pareizs mazgāšanas līdzeklis – prakse rāda, ka efektīvāks ir atsevišķs mazgāšanas līdzeklis, nevis divi vai trīs vienā, pēc kura lietošanas traukus bieži nākas pārmazgāt.

Ūdeni ietaupīt palīdzēs arī klozetpods ar divu režīmu skalojamo kasti.

Telpaugu laistīšanai un grīdas mazgāšanai var izmantot savāktu lietus ūdeni.

Gāze

Svarīgi regulāri tīrīt katlu un pannu apakšējo virsmu, lai tie ātri un vienmērīgi sasiltu. Izdevīgāki būs katli un pannas ar stikla vākiem, lai tos nebūtu lieki jāvirina, novērtējot ēdiena gatavības pakāpi.

Rēķinu pārraudzība

Gaušanās par lieliem rēķiniem neko nedos, bet savlaicīga patēriņa rādītāju nolasīšana, iesniegšana, kā arī saņemto rēķinu pārbaude – gan. Nereti krietna naudas summa jāsamaksā procentos pašu nolaidības dēļ, kad aizmirsies laikā nodot rādītājus vai samaksāt rēķinu. Te palīdzēs savlaicīgs atgādinājums – kalendārā, mobilajā tālrunī vai pie ledusskapja durvīm – kā nu kuram ērtāk.

Tie, kas regulāri seko līdzi saviem rēķiniem, apgalvo, ka itin bieži gadās pamanīt nepareizus aprēķinus, kalkulācijas un nepamatotas pārmaksas. Protams, skaidrošanās prasa laiku un nervus, bet nauda tiek atgūta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.