Foto: MakeStory Studio/SHUTTERSTOCK

Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 75

Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
Gaidāms ļoti liels ienākumu šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas baņķieris
Lasīt citas ziņas

 

Cenas kāpj, rēķini aug augumā. Līdz ar to gandrīz vai ikviens domā par to, kā ikdienā kaut nedaudz ietaupīt uz siltumu, elektroenerģiju un citiem komunālajiem pakalpojumiem. Turklāt, lai ekonomija būtu manāma jau tuvākajā laikā, neder tradicionālie ieteikumi par alternatīvas apkures izvēli un energoefektīvas sadzīves tehnikas iegādi, jo tam nepieciešams laiks un papildu ieguldījumi, kas atmaksāsies tikai ilgtermiņā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Padomi, ko iesaka “Elektrum Energoefektivitātes centra” un energouzņēmuma “Enefit” speciālisti, ir pavisam vienkārši, praktiski un, lai gan pirmajā brīdī šķiet pavisam nelieli, tos pielietojot un apvienojot, mēneša rēķinos var panākt itin jūtamu ietaupījumu.

 

Elektroenerģija

Pēc statistikas datiem, gandrīz 30% no patērētās elektroenerģijas mājoklī tiek izlietoti, lai apgaismotu telpas, kurās neviens neuzturas! Tāpēc ieslēgsim apgaismojumu tikai tur, kur atrodamies. Tuvojoties pavasarim, maksimāli izmantosim dienas gaismu, īpaši brīvdienās, ieplānojot veicamos darbus dienas gaišajā laikā.

Papildus ieekonomēt palīdzēs ekonomisko spuldžu, diožu izvēle un kustību sensori caurstaigājamās telpās. Lieti noderēs arī daudzveidīgi gaismas ķermeņi, kas apgaismo dažādas funkcionālās zonas vienā telpā, lai vienmēr nebūtu jāslēdz vispārējais apgaismojums.

Ja izvēlēts biržas tarifs – sadzīves tehniku darbinām ekonomiskajā laikā. Jāizvairās darbināt vairākas ierīces vienlaikus. Regulāri jātīra ierīču filtri un jāatkaļķo sildelementi, kas būtiski ietekmē elektroenerģijas patēriņu. Boileru visekonomiskāk noregulēt uz 50–59 °C.

Ledusskapis patērē visvairāk elektroenerģijas, jo darbojas visu diennakti. Tāpēc svarīgi to pareizi lietot un kopt. Ja ir iespējama temperatūras regulācija, tad visekonomiskākais režīms ir -18 °C saldētavā un +5 °C ledusskapī. Viens grāds pazemina enerģijas patēriņu par 15%! Regulāri atkausējam saldētavu. Pat neliela ledus kārtiņa uz tās sienām palielina elektroenerģijas patēriņu par pieciem procentiem. Ietaupīt palīdz arī lieka durvju nevirināšana.

Ledusskapis jānovieto 5 cm attālumā no sienas, lai būtu pareiza gaisa cirkulācija.

Pāris reižu mēnesī ar putekļsūcēju likvidē putekļus no ledusskapja aizmugurējās restes – jo vairāk putekļu sakrājas, jo vairāk elektrības ledusskapis patērē.

Veļasmašīnu darbinām tikai pilnu. Vairāk uzmanības pievēršam apģērba pareizai kopšanai. Interesanti, ka nevērīgi nosviests apģērbs vai tā glabāšana, pieļaujot lielāku berzi, ātrāk padara drēbes netīras. Mazāk elektroenerģijas tiks patērēts, ja mazgāsim veļu 40 °C, nevis 60 °C temperatūrā. Bet 30 °C temperatūra samazina enerģijas patēriņu četras reizes. Arī mazāks centrifūgas apgriezienu skaits palīdzēs nedaudz ieekonomēt.

Tējkannu atkaļķojot, tā patērēs mazāk elektrības, jo katlakmens kavē sildelementa uzsilšanu.
Foto: FotoHelin/SHUTTERSTOCK

Mazā sadzīves tehnika ne velti tiek dēvēta par enerģijas rijēju. Tāpēc lietderīgi izdomāt, kas patiesi vajadzīgs un bez kā var iztikt. Elektrisko tējkannu piepildām tikai tik daudz, cik reāli izdzersim, nevis vienmēr sildām pilnu.

Uz nakti un prombūtnes laikā atvienojam visas nevajadzīgās ierīces no tīkla – snaudas režīms patērē daudz enerģijas (lielākie enerģija patērētāji snaudas režīmā vai atstāti ieslēgti rozetē – tālruņu lādētājs bez tālruņa, televizors snaudā, planšetdatori un portatīvie datori snaudā, moderna tehnika ar ieslēgtiem taimeriem). Arī TV spilgtums palielina elektroenerģijas patēriņu. Lai ietaupītu, krēslainā telpā spilgtumu samazinām, gaišā dienas laikā palielinām.

Domājot ilgtermiņā – izvēlamies tehniku ar A vai A+ klases elektroenerģijas patēriņu. Ja iespējams, ierīkojam papildu elektroenerģijas iegūšanas avotus – saules baterijas vai kolektorus.

 

Siltums

Visvienkāršāk taupīt siltumu, ja apkures radi­atori aprīkoti ar regulatoriem. Tad katrā diennakts laikā un telpā ieteicams izvēlēties pareizu °C, jo siltuma samazināšana pat par vienu grādu rada 5% ekonomiju.

Ieteicamā temperatūra dzīvojamās telpās ir šāda: 16–17 °C – prombūtnes laikā, 18 °C – guļamistabā, 19–21 °C – virtuvē un 20–22 °C – dzīvojamā istabā un vannas istabā.

Tāpat jāatceras, ka telpas nevēdinām ar ieslēgtām apkures baterijām. Pareiza vēdināšana nozīmē pirms telpas vēdināšanas noregulēt baterijas nulles pozīcijā un logu atvērt plaši uz neilgu laiku. Ilgstoši puspavērts logs un vienlaikus ieslēgtas apkures baterijas radīs lielu siltumenerģijas patēriņu.

Ekonomēt siltumu palīdzēs ārdurvju noblīvēšana ar gumijām. Līdzīgi var rīkoties arī ar logiem, kuriem nav paketes. Nedaudz palīdz arī masīvi aizkari, kas neaizklāj apkures baterijas.

Ilgtermiņā konkrētajam mājoklim jāierīko atbilstoša energoefektīva apkure, jāsiltina mājoklis un jāveic citi energoefektivitātes pasākumi.

 

Ūdens

Vēlams pārskatīt savus ikdienas mazgāšanās paradumus, ņemot vērā ūdens patēriņa salīdzinājumu: mazgāšanās vannā – 150 l, mazgāšanās dušā – 25 l. Ja izvēlamies maisītāju ar aera­toru (ūdens šalts tiek bagātināta ar gaisu, padarot strūklu bagātīgāku), patērējam 5 l/min, bez tā – 10 l/min. Ekonomējam arī tad, ja netecinām ūdeni, tīrot zobus, skujoties, ieziepējoties vai ziepējot matus.

Trauku mazgāšana ar rokām izlietnē patērē 50–60 l ūdens, trauku mazgājamā mašīna – 6 l. Trauku mašīnai svarīgs pareizs mazgāšanas līdzeklis – prakse rāda, ka efektīvāks ir atsevišķs mazgāšanas līdzeklis, nevis divi vai trīs vienā, pēc kura lietošanas traukus bieži nākas pārmazgāt.

Ūdeni ietaupīt palīdzēs arī klozetpods ar divu režīmu skalojamo kasti.

Telpaugu laistīšanai un grīdas mazgāšanai var izmantot savāktu lietus ūdeni.

 

Gāze

Svarīgi regulāri tīrīt katlu un pannu apakšējo virsmu, lai tie ātri un vienmērīgi sasiltu. Izdevīgāki būs katli un pannas ar stikla vākiem, lai tos nebūtu lieki jāvirina, novērtējot ēdiena gatavības pakāpi.

 

Rēķinu pārraudzība

SAISTĪTIE RAKSTI

Gaušanās par lieliem rēķiniem neko nedos, bet savlaicīga patēriņa rādītāju nolasīšana, iesniegšana, kā arī saņemto rēķinu pārbaude – gan. Nereti krietna naudas summa jāsamaksā procentos pašu nolaidības dēļ, kad aizmirsies laikā nodot rādītājus vai samaksāt rēķinu. Te palīdzēs savlaicīgs atgādinājums – kalendārā, mobilajā tālrunī vai pie ledusskapja durvīm – kā nu kuram ērtāk.

Tie, kas regulāri seko līdzi saviem rēķiniem, apgalvo, ka itin bieži gadās pamanīt nepareizus aprēķinus, kalkulācijas un nepamatotas pārmaksas. Protams, skaidrošanās prasa laiku un nervus, bet nauda tiek atgūta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Kad jāstāda mārtiņrozes? Kā tās pareizi stādīt un pārstādīt?
“Ātrā” zupiņa ar pupiņām un makaroniem
“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
Gaidāms ļoti liels ienākumu šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas baņķieris
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Ukrainas robežsargi valsts ziemeļos novērsuši Krievijas karavīru mēģinājumu šķērsot robežu
Lasīt citas ziņas
Ko darīt, ja nezāles kā trakas sazēlušas ziemciešu ceros?
Neizmet mežā savu veco ledusskapi! Kur bez maksas nodot lielgabarīta sadzīves atkritumus?
Kā dobēs “pasteidzināt” sēklu uzdīgšanu?
Sātīga un veselīga – lēcu zupa
Vai puķuzirnīšiem jānokniebj galiņi? Skaidro puķkopis
Vai tavs dārzs ir putniem draudzīgs? “Mājas Viesī” ornitologa Viestura Ķerus padomi un putnu drauga Paula Vaska paraugdārzs
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Gaidāms ļoti liels ienākumu šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas baņķieris
Divi ministri zaudēs amatus, balsojums parādīs, cik stipra ir koalīcija
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
No Mariupoles rūpnīcas “Azovstaļ” evakuēti 264 Ukrainas karavīri
“Ruka kungs šobrīd ir vairāk nobažījies par savu vietu,” Kreituse komentē šī brīža “politisko vētru” pēc 9. maija
Kļuvis zināms, kāda slimība aprāva leģendāra latviešu aktiera Pētera Liepiņa dzīvi
VIDEO. “Viņiem jāsaprot, ka šausmīgā Krievija ir blakus!”: TV kanālā “Rossija 1” izteikti draudi Latvijas politiķiem
Austrija neplāno pievienoties NATO
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Oleksijs Rezņikovs: Ukrainai sākas jauns kara posms
FOTO, VIDEO. Mika pārspēja pat “Superbowl” šovu! Soctīklotāji sajūsmā par vienu no spilgtākajiem „popūrijiem” Eirovīzijas vēsturē
Apšaudēs Kalifornijā un Brazīlijā nogalināti pieci cilvēki
Krista Draveniece: Neļķu traktors, Ukrainas māšu himna un kiberuzbrukums
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Ilze Roķe: Ukraiņu producents man teica, ka Rīgā ir pārāk liela tolerance pret prokremliski noskaņotiem krievvalodīgajiem
FOTO. Skrējēji ieņem galvaspilsētu: Kā šogad noritējis Rimi Rīgas maratons?
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
11:03
Herberts, Dailis, Umberts – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
10:58
Nedēļas sākums var būt ļoti emocionāls un sāpīgs. Horoskopi no 16. līdz 22. maijam
10:49