Foto: Vchal/SHUTTERSTOCK

“Vislētākā kilovatstunda būs tā, ko mēs neesam patērējuši.” Noderīgi eksperta ieteikumi elektroenerģijas ietaupīšanai 72

Elektrības rēķini ar katru mēnesi aug, un šķiet, ka tos nekādīgi nevaram ietekmēt, taču ir vairākas darbības, ko veicot vai gluži pretēji – neveicot varam kaut nedaudz samazināt patērēto elektroenerģiju un līdz ar to arī izmaksas.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

“Protams, tumsā noteikti nevajag sēdēt – tas nav tas veids, kā mēs no energoefektivitātes centru puses rekomendējam ietaupīt,” TV24 raidījumā “Uz līnijas” norāda Andrijs Tukulis, Elektrum Energoefektivitātes centra eksperts.

Primāri ir jādomā par to, kā mūsu komforta līmeni nodrošinošās elektroierīces izmantot efektīvāk.
CITI ŠOBRĪD LASA

Runājot par televizoru, viens no veidiem, kā ietaupīt, ir tā izslēgšana brīžos, kad to neskatāmies, piemēram, kad kāda pārraide iet fonā, gatavojot vakariņas – tā vietā var ieslēgt radio, kurš elektroenerģiju patērēs mazāk.

Ilgtermiņā var domāt par energoefektīvāku iekārtu iegādi – plazmas televizoru nomainīt pret LED televizoru, kas, protams, ir diezgan liela investīcija. Tāpat arī kvēlspuldzes būtu jānomaina uz LED spuldzēm, kam atmaksāšanās laiks ir 5-6 mēneši, un pie šādām elektroenerģijas cenām tas atmaksāšanās laiks, protams, samazinās – pēc tam mēs esam tikai ieguvēji.

Un, ja runā par tējkannu, tad visiem zināma patiesība, kuru daudzi varbūt neievēro – vārīt tikai nepieciešamo ūdens daudzumu.

“Attiecīgi, ja mums vajag vienu tasīti, mēs ielejam ūdeni tasītē, pēc tam ielejam tējkannā un vārām tikai to, jo, ja mēs vārām vienu tasīti vai pilnu tējkannu, tas patēriņš var pieaugt pat 4 reizes.”

Tikai ar paradumu maiņu, neiegādājoties jaunas ierīces, var ietaupīt 10-15% elektroenerģijas.

Tāpat klienti, kuriem ir viedais skaitītājs, paši var veikt izpēti, kad un kāpēc elektrības patēriņš ir bijis augstāks vai zemāks.

“Ir iespēja paskatīties savu patēriņu ne tikai mēneša griezumā, bet pat griezumā pa stundām. Es ieteiktu atvērt šo grafiku un paanalizēt, kāpēc patēriņš kādā dienā ir zemāks, kādā ir augstāks, un tad izsecināt, kas ir tas, kas ir mainījies,” stāsta Tukulis.

Jāpievērš arī uzmanība tām ierīcēm, kas tīklā stāv ieslēgtas 24 stundas dienā, piemēram, ledusskapis, televizors, rūteris u.c. iekārtas, kuras konstanti patērē enerģiju.

Lai atrastu pat vairākus simtus padomu, kā vēl ietaupīt elektroenerģiju, no kuriem katrs var atrast sev piemērotāko, eksperts iesaka ielūkoties internetā vai konkrēti Energoefektivitātes centra mājas lapā.

“Šis varbūt ir īstais brīdis, kad pievērsties energoefektivitātei, jo, lai vai cik lēta tā elektrība varbūt būtu, bet vislētākā kilovatstunda tāpat būs tā, ko mēs neesam patērējuši. Tāpēc ar šādu filozofiju arī noteikti ieteiktu skatīties,” ar atziņu dalās eksperts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.