Ilustratīvs foto

Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi? 0

Nav noslēpums, ka daudzi, kamēr jūtas labi, medicīnas iestādēm met līkumu, un savai veselībai pievēršas tikai tad, kad nepārprotami simptomi signalizē par to vai citu problēmu. Velti! Sirds un asinsvadu slimības mēdz piezagties nemanāmi.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Lasīt citas ziņas

Kad tad sākt pieskatīt savu sirdi un kam pievērst uzmanību, lai saglabātu labu veselību?

“Mēness aptiekas” un “Norstat” veiktā iedzīvotāju aptauja liecina, ka tādiem sirds veselības uzraudzīšanas pasākumiem, kā asinsspiediena mērīšana un holesterīna līmeņa asinīs kontrole vairums aptaujāto uzskata par nepieciešamu pievērsties vien aptuveni 40 gadu vecumā. Nav slikti, tomēr medicīnas nozares speciālisti uzsver, ka par sirds veselību jāsāk rūpēties krietni agrāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par šo un citiem jautājumiem eksperti – kardiologs, profesors Andrejs Ērglis, internās medicīnas ārsts rezidents Valdis Ģībietis, fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste Veselības centru apvienībā Guna Vītoliņa, Mēness aptiekas farmaceite Ieva Virza, pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa – apmainījās viedokļiem “Mēness aptiekas” rīkotajā diskusijā “Kā laikmets var iebelzt pa sirdi.”

Lūk, ekspertu novērojumi un atziņas, kurās vērts ieklausīties, lai attālinātu vai pat novērstu nonākšanu pacienta lomā!

Laikmets var iebelzt ne tikai pa sirdi

Pēc divu gadu pandēmijas maratona beidzot iestājas atslābums, ko apstiprina arī saslimstības statistika, tomēr karadarbība, kas risinās tepat kaimiņos, uztur, iespējams, pat lielāku spriedzi. Pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa atklāj, ka viņas izjautātie cilvēki sajutuši ne tikai šo notikumu bliezienu pa sirdi, bet vispirms – pa smadzenēm. Pandēmija, traģiskie notikumi pasaulē, bažas par ekonomisko situāciju – tas viss rada lielu trauksmi, neziņu, stresu, un stress, kā zināms, nelabvēlīgi ietekmē veselību. “Tie sirds un asinsvadu slimību pacienti, kuri regulāri veic mērījumus, atzīst: paātrinās pulss, paaugstinās asinsspiediens, turklāt pat tad, ja apzinīgi lieto zāles,” saka Inese Mauriņa.

Profesors Andrejs Ērglis piekrīt, ka šis laikmets patiešām var iebelzt pa sirdi, taču uzskata, ka ir arī otrādi – ar sirdi iebelžam laikmetam. “Mūsu gaidas par to, cik ilgi un cik labi dzīvosim, tagad ir pavisam citādas. Kad sāku strādāt, pastāvēja uzskats, ka pacienti vecumā virs 85 gadiem neizturēs sirds operāciju. Tagad operēt pacientus gados ir ikdiena.”

Profesors uzsver, ka ikviens savus dzīves gadus vēlas nodzīvot veselīgi, bet, lai tā būtu, kaut kas lietas labā ir jādara, un viens no pasākumiem – asinsspiediena korekcija.

Kas jaunam bēdas!

Farmaceite Ieva Virza aptiekā ik dienu novēro klientus, kuru attieksme pret veselību nebūt nav nopietna. “Bieži saskaramies ar kļūdām, ko pieļauj sirds un asinsvadu slimību pacienti, – nelieto izrakstītos medikamentus, pārtrauc tos lietot vai lieto nepareizi. Taču līdzestībai ir ļoti liela nozīme!” Farmaceite atklāj, ka, nelietojot zāles, visbiežāk grēko gados jauni, pašpārliecināti vīrieši.

“Uzzinot, ka medikaments būs nepieciešams visu mūžu, parādās noliegums, nevēlēšanās to darīt, jo jūtas labi. Tātad neatpazīst simptomus vai nespēj tos uztvert kā signālu par veselības pasliktināšanos. Reiz aptiekā ienāca aptuveni 35 gadus vecs vīrietis ar sāpēm sirds apvidū, reiboņiem. Izmērot asinsspiedienu, atklājās, ka tas ir paaugstināts – 145/90. Simptomu dēļ nācās izsaukt neatliekamo palīdzību. Ārsta izrakstītās zāles sāktu iedarboties, lietojot vismaz nedēļu, savukārt optimāla iedarbība būtu pēc trim, četrām nedēļām, taču medikamentus vīrietis pat nebija iegādājies.”

Sirds kā daļa no organisma

Svarīgi paturēt prāta, ka cilvēka ķermenī viss ir savstarpēji saistīts un, pavirši izturoties pret vienu orgānu sistēmu vai veselības rādītāju, var nodarīt ļaunu visam organismam. To uzsver internās medicīnas ārsts rezidents Valdis Ģībietis: “Augsts asinsspiediens, holesterīns, mazkustīgs dzīvesveids, smēķēšana, virssvars – tas viss izraisa aterosklerozi, kas bojā sirdi, nieres, galvas asinsvadus, kāju asinsvadus, arī acis. Sirdsklauves un tūskas parādīšanās liecina par to, ka jau ir noticis daudz kas slikts.

Ķermenis ir jāsaudzē – nesmēķējot, veselīgi ēdot, esot fiziski aktīvam. Tā ir grūtākā daļa, vieglāk ir katru dienu izdzert tableti, lai gan arī tam daudziem ir jāsaņemas. Svarīgi slimību kontrolēt, un pirmais solis ir spiediena un holesterīna rādītāju uzraudzība. Pat ja tie ir normas robežās, jāieklausās sevī. Ja parādās nespēks, elpas trūkums fiziskas slodzes laikā, tūska vai citi simptomi, uzreiz jādodas pie ārsta.»

Ieguldījums veselības bankā – jau no bērnības

Dažkārt cilvēks piedzimst ar kādu sirdskaiti, tomēr vairumā gadījumu sirds un asinsvadu slimības ir iegūtas dzīves laikā. Tas, vai izdosies saprast veselības svarīgumu un arī sistemātiski un laikus rīkoties tās uzturēšanai, atkarīgs no vairākiem faktoriem. Visi eksperti ir vienprātīgi – veselība jāsaudzē un jāstiprina jau no agras bērnības.

Profesors Andrejs Ērglis uzskata, ka sabiedrības sirds veselība ir atkarīga no izpratnes un zināšanām. “Ir jāsaprot: pat ja darām vienkāršās darbības – regulāri mērām asinsspiedienu, nosakām holesterīna līmeni –, ar to nepietiek. Ir mazāk jāēd, vairāk jākustas, un nedrīkst smēķēt.”

Savukārt fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste Guna Vītoliņa uzsver, ka var nodarboties ar jebkādām fiziskām aktivitātēm, bet kontrolēti un atbilstoši vecumam, jo katram vecumam ir sava fizioloģija un pieļaujamā slodze, tādēļ viņa aicina ikvienu konsultēties ar speciālistu, lai izvelētos vecumam un veselības stāvoklim piemērotāko aktivitāšu veidu un slodzi. Guna Vītoliņa saka: “Jau mazotnē bērnam ir jāiemāca būt fiziski aktīvam, jo ir iespējams izvairīties no saslimšanas un panākt kvalitatīvu, jēgpilnu un ilgu dzīvi.”

Sagatavoja Zanda Jankevica

Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu?
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 15
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Jana Kļava: Mācāmies nodrošināt pacientu vienlīdzību arī Latvijā
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
Enerģijas vairotājs koenzīms Q10: uzlabo sirdsdarbību, muskuļu un smadzeņu darbību
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54