Kādi ir pāragras nāves cēloņi? Skaidro ģimenes ārsts Ainis Dzalbs 0
Valdība lēmusi veidot darba grupu, lai mazinātu iedzīvotāju mirstību no ārējiem nāves cēloņiem. Darba grupa jāizveido Valsts kancelejai (VK) sadarbībā ar Veselības ministriju (VM), iesaistot attiecīgo jomu valsts un pašvaldību institūciju pārstāvjus, ārējos ekspertus, nevalstiskās organizācijas un citus sabiedrības pārstāvjus.
To paredzēts darīt, lai izstrādātu priekšlikumus mirstības mazināšanai informatīvajā ziņojumā identificētajās kritiskākajās nāves cēloņu grupās, tostarp par psihiskās veselības, alkohola un citu atkarību izraisošu vielu un procesu ietekmi uz ārēju nāves cēloņu mazināšanu, slīkšanas un noslīkšanas, krišanas un nosalšanas gadījumu mazināšanu, augsto vīriešu īpatsvaru šādos nāves gadījumos, samērīgu datu pieejamību, kā arī citiem aktuāliem jautājumiem.
TV24 raidījumā “Dienas personība” ģimenes ārsts, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents Ainis Dzalbs uzsver, ka šī ir ļoti aktuāla tēma mūsdienās. Pētot galvenos nāves cēloņus Latvijā, redzams, ka tie ir sirds asinsvadu slimības un onkoloģiskās saslimšanas, par kurām tiek runāts daudz un tiek veiktas arī investīcijas, lai risinātu šo problēmu.
Taču kā norāda Dzalbs, nākamais lielais nāves cēlonis, it īpaši pāragras mirstības gadījumā un īpaši vīriešu vidū, ir ārējie cēloņi.
“Tās nav slimības, bet tie ir dažādi negadījumi, piemēram, ceļu satiksmes negadījumi, noslīkšana, saindēšanās un dažādas traumas. Šie ārēji nāves cēloņi ir trešais nāves iemesls mūsu valstī. It sevišķi tas attiecas uz gados jauniem iedzīvotājiem.” skaidro Dzalbs
Viņš norāda, ka ir būtiski informēt sabiedrību par to, lai šie rādītāji būtiski nepieaugtu. Tāpēc, viņš uzskata, ka šādas jaunas darba grupas izveide ir nepieciešama un, ka viņš kā ģimenes ārsts saredz šādai darba grupai daudz ieguvumus.