Kristers Aparjods nākotnē var paveikt lielas lietas.
Kristers Aparjods nākotnē var paveikt lielas lietas.
Foto: Mareks Gaļinovskis/LKSF

Konkurenti spiego no latviešiem – kamaniņu sportistu vēsturiskā sezona 0

Pārmaiņas treneru brigādē, ieguldījumi tehnikā un ambīciju pieaugums – tas viss ļāvis spert būtisku soli uz priekšu Latvijas kamaniņu braucējiem, kuri aizvadījuši vēsturiski labāko sezonu, priecējot gan pieaugušo, gan junioru sacensībās.

Gāzi grīdā

PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 105
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 46
14 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 106
1 diena
Lasīt citas ziņas

Pasaules čempionātā Latvijas sportisti pirmo reizi ārvalstu trasēs ieguva divas godalgas – Elīza Cauce bija trešā sprintā, Kendija un Kristers Aparjodi un Andris un Juris Šici izcīnīja sudrabu stafetē. Eiropas čempionātā trešā vieta stafetē, bet Pasaules kausa izcīņas posmos latvieši uz pjedestāla kāpa 11 reizes individuālajās sacensībās un trīs – stafetē. Ne tikai brāļi Šici, bet arī pārējā komanda.

“Mēs katru gadu izdarām secinājumus, strādājam un, iespējams, paveicam krietni vairāk. Sākumā ar pāris sportistiem kaut ko jaunu mēģinājām, tagad, redzot pozitīvas tendences, komanda to dara visu gadu un testē, katram iespējams pamēģināt, ir atgriezeniskā saite ar sportistiem,” pro­gresu skaidro Latvijas izlases treneris Mārtiņš Rubenis. “Kamaniņu sports ir interesanta taustīšanās, un es uzskatu, ka bez kāpšanas nezināmajā neko jaunu nevar uztaisīt. Ja mēģināsim kā citi, būsim visu laiku pussoli nopakaļus.

CITI ŠOBRĪD LASA
Šobrīd citas komandas rūpīgi pēta, ko un kā mēs darām, mēģina spiegot un kopēt. Tas liek domāt, ka esam uz pareizā ceļa un jāturpina pa to iet.”

Pieredzējušie Andris un Juris Šici aizvadīja savu labāko Pasaules kausa sezonu, ekipāžu konkurencē pjedestālā uzkāpjot piecas reizes. Trešā vieta kopvērtējumā ir viņu atkārtots labākais rezultāts.

Juris Šics: “Rezultāti rāda, ka strādājam pareizā virzienā. Renes sporta veidos pieredze nāk tikai par labu, svarīgi, lai patīk tas, ko dari. Trasēs pārbaudīti dažādi profili, un var ātrāk adaptēties. Fizisko formu trāpījām īstajā brīdī un startā bijām konkurētspējīgi. Optimistiski skatos uz nākotni, galvenais, lai veselība turas.”

Pasaules čempionāts brāļiem neizdevās, bet Juris norāda – pirmā brauciena laikā pasaulē nāca viņa otrais dēls un dzīvesbiedrei mājās veiksme bija vajadzīga vairāk.

Līdz šai sezonai Latvijas kamaniņu braucējiem Pasaules kausa individuālajās sacensībās nebija izdevies uzvarēt ne reizi, bet nu to paveica Šici, turklāt divas reizes, Elīza Cauce un Kristens Putins ar Imantu Marcinkēviču.

“Sākumā pat nespēju noticēt,” uzvaru Vinterbergā atceras Cauce. “Biju gan domājusi, ka būs grandiozāka sajūta. Mums ir teiciens – ja neesi pirmais, vienmēr var labāk. Šoreiz biju pirmā, bet jutu, ka varēju vēl mazliet labāk. Lielāks prieks par bronzu pasaules čempionātā, biju pat šokā.” Rezultāti sezonas pirmajā un otrajā pusē viņai bija krasi atšķirīgi, ko pati skaidro ar ziemas gaitā iegūtajām sliecēm – tās bija daudz konkurētspējīgākas nekā iepriekšējā, ļaujot cīnīties par augstākajām vietām.

Arī Kristers Aparjods līdz trijniekam aizsniedzās Vinterbergā sezonas izskaņā. Viņam ir visas dotības, lai tur būtu regulāri, tikai jāiegūst stabilitāte. “Šī bija mana labākā sezona pieaugušo konkurencē, taču sniegums atsevišķos Pasaules kausa posmos nebija tas labākais. Ir, kam piestrādāt. Grūti vainot blakus lietas, pašam kaut kā pietrūkst, varbūt pieredzes. Starpsezonā turpināsim gatavoties un domāt, kā visu uzlabot,” apņēmības pilns ir 22 gadus vecais kamaniņu braucējs.

Saliedēta komanda

Vēl pirms neilga laika Latvijas sportisti bija reti viesi uz pjedestāla. Cauce atzīmē vairākus iemeslus, kas komandu padara spēcīgāku: “Treneru kolektīvs cītīgi strādā ar tehniku, mums ir sadarbība ar Rīgas Tehnisko universitāti, ļoti daudz testē un mēģina. Treneri ir zinīgāki, darbojas roku rokā un cenšas nonākt pie secinājumiem. Ir ļoti forša komanda, saliedēta, palīdzam viens otram. Ja vienam iet, bet otram ne, mēģinām palīdzēt saprast, kas par lietu. Agrāk katrs biežāk bija pats par sevi.

Esmu pat dzirdējusi no citu valstu sportistiem, ka mēs varam kopā gan spēlēt spēles, gan jebko citu darīt – no malas izskatāmies ļoti draudzīgi, nav tādu intrigu kā citām komandām. Citi ir šokā, ka mēs tā pārdzīvojam par komandas biedriem.”

“Ilgus gadus notiek uz attīstību vērsts darbs, treneri ir stipri ieinteresēti, piesaistīti speciālisti, kas palīdz darbnīcās, arī finansiāli un materiāli. Saliekot visu kopā, rezultātam nevajadzētu izpalikt, un pamazām tas sāk iezīmēties arī pārējiem. Šosezon federācija ļoti daudz investēja slieču materiālos, dažādu kamanu komponentu izgatavošanā, un tas viss sacensībās pamazām tika likts lietā un mēģināts. Agrāk pietrūka uzdrīkstēšanās sacīkstēs mēģināt ko jaunu un nepārbaudītu,” teic Juris Šics.

Rubenis uzskata, ka tagad sportistiem atšķirībā no iepriekšējām paaudzēm vairs nav jāsāk darbs no nulles. “Kad izjuka PSRS un sporta klubu sistēma, mēs braucām ar kamanām, kas kaut kur pažobelē bija nomestas. Nevarēja saprast – var braukt vai nevar, bet mēģinājām, jo citu variantu nebija. Tas ceļš bija krietni smagāks, tagad sakārtota sistēma un cenšamies maksimāli daudz izdarīt, lai sportists varētu veltīt laiku treniņiem.

Es pats starp un pēc treniņiem braucu uz darbnīcu strādāt pie tehnikas, un neviens nevarēja saprast, kāpēc fiziskie rādītāji neaug. Redzam, ka šogad daudziem starts uzlabojies.”

Jāveic operācija

Latvijas čempionātā kamaniņu sportā uzvarēja Kristers Aparjods, kurš otrajā braucienā atkārtoja krievam Semjonam Pavļučenko piederošo Siguldas trases rekordu (47,837), aiz sevis atstājot junioru Gintu Bērziņu un Artūru Dārznieku. No dāmām pirmā bija Cauce, sekoja Aparjode un Ulla Zirne. Ekipāžu konkurencē vietu izkārtojums atbilstoši objektīvajiem spēku samēriem: pirmie Šici, otrie Gudramovičs un Kalniņš, trešie – Putins un Marcinkēvičs.

Kamanas gan nav noliktas malā – ledus Siguldā būs vēl divas nedēļas, un veselie sportisti turpinās testēt tehniku. Elīza Cauce šonedēļ gulsies zem ķirurga skalpeļa, lai operētu plecu, kurš sevi liek manīt jau kopš pērnās vasaras. Ceļgala operācija jāveic Imantam Marcinkēvičam, uz padziļinātām pārbaudēm dosies Andris Šics, kuram janvāra vidū Lillehammerē piedzīvotajā kritienā savainotie pirksti sāp joprojām.

“Man patika, ka neredzēju brīžus, kad kāds nolaiž rokas un padodas. Pat tie, kam sezona neizdevās labākā, paņems zināšanu un sajūtu bagāžu līdzi vasaras darbam, un varbūt tas motivēs vēl cītīgāk strādāt, lai tiktu tajā vietā, kurā paši grib sevi redzēt,” rezumē Mārtiņš Rubenis.

Arvien augstākas prasības

Atis Strenga, Latvijas Kamaniņu sporta federācijas prezidents: “Bija iespējams startēt vēl labāk, pasaules čempionātā varēja būt vairāk medaļu. Agrāk priecājāmies par katru, kas iekļūst sešniekā, tagad – tikai par medaļām. Sportisti un treneri ceļ prasības pret sevi arvien augstāk. Progresa pamatā ir izveidotā sistēma – sporta skola, Murjāņi, nacionālā izlase, tāpat treneru kadri visos šajos posmos. Sistēma jānostiprina, bet tā strādā. Prieks, ka redzam labus jaunos sportistus, kuri cīnīsies par medaļām turpmākajās trīs četrās olimpiskajās spēlēs. Labs ir ne tikai Gints Bērziņš, bet arī citi jaunie.

Jaunatnes olimpiskajās spēlēs seši no septiņiem atgriezās ar medaļām, tā ir fantastika! Domāju, ka viņiem tagad ir tāds āķis lūpā, ka kārtīgi trenēsies un centīsies tikt uz lielajām olimpiskajām spēlēm.
SAISTĪTIE RAKSTI

Cenšamies attīstīt tehniku, notiek sadarbība ar Rīgas Tehnisko universitāti. Iespējas ir ierobežotas. Piemēram, Gints Bērziņš brauca ar tām kamanām, kurās Aparjods uzvarēja jaunatnes olimpiādē pirms četriem gadiem, vajadzētu būt jaunākām. Izlasei ir tikai trīs treneri, pamaz, jo, piemēram, Vācijas komandai uz lielajām sacensībām sabrauc desmit.”

Rezultāti. KAMANIŅU SPORTS

PASAULES KAUSA PJEDESTĀLI ŠOSEZON

Andris un Juris Šici: Leikplesidā – zelts sprintā, Siguldā – zelts un sudrabs sprintā, Oberhofā – sudrabs, Kēnigszē – bronza. Kristens Putins un Imants Marcinkēvičs: Siguldā – zelts sprintā. Oskars Gudramovičs un Pēteris Kalniņš: Oberhofā – sudrabs. Kristers Aparjods: Vinterbergā – sudrabs. Inārs Kivlenieks: Oberhofā – bronza. Elīza Cauce: Vinterbergā – zelts, Siguldā – bronza. Stafetē – bronza Lillehammerē, Oberhofā un Vinterbergā, komandā divreiz bija brāļi Šici un Aparjods, pa reizei – Ulla Zirne, Kendija Aparjode, Cauce, Kivlenieks, Gudramovičs un Kalniņš.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 105
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 46
14 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 106
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 61
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurā novadā visvairāk inficēto? Publicē karti ar visām pašvaldībam 4
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielākais drauds ir mutācijas, kas rodas tādās vietās kā Indija!” Rēvalds par maigo kovidu un vakcīnu efektivitāti pret jaunajiem Covid-19 veidiem 23
4 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Veicot vairāku lielveikalu stāvvietu apsekošanu, konstatēts, ka tās ir par šauru. Cik ilgi vēl skrambāsim savas un kaimiņu durvis?
5 stundas
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 15
6 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
9 stundas
LE
LETA
Uncategorized
Ķekavas novada pašvaldība pieteiksies uz valsts līdzfinansējumu veloceliņa izbūvei gar Bauskas šoseju 1
22:48
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 3
22:21
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Iepirkumu uzraudzības birojs pārbaudīs iepirkumus saistībā ar Jēkabpils domnieka Gavrilova būvuzņēmumu
21:57
LA
LA.LV
Ziņas
Latviete Telavivā nofilmē baisu skatu un ziņo par kāda vīrieša nāvi 27
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šovasar ieviesīs maksu par iebraukšanu bijušajā padomju armijas raķešu bāzē Zeltiņu pagastā 22
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kā izskatīsies Samantas Tīnas uzstāšanās “Eirovīzijas” dziesmu konkursā 11
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas hokeja izlase arī otrajā pārbaudes spēlē pret Šveici piedzīvo zaudējumu
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 46
14 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos 2
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur visvairāk ar Covid-19 sasirgušo 6
6 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāma migla un lietus mākoņi 1
9 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Stāsti
“Sen jau tas bija jādara!” Rīdziniece Sanija jau astoņu gadus cīnās par iekļūšanu mājās
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tie ir spermas donori!”: Uģis Kuģis skarbi izsakās par vīriešiem, kas neaudzina savus bērnus 18
13 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Man daudzreiz ir teikts, ka atšķiros no itāļiem!” Latviete Itālijā – Marija Džūlija da Sakko
7 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pavasaros mūs grūti mierā noturēt!” Rucava-Dundaga-Jaunpils: dodamies!
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 61
12 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 105
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kurā novadā visvairāk inficēto? Publicē karti ar visām pašvaldībam 4
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 301
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
16 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 106
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 120
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ dosi priekšroku vienatnei vai attiecībām ar pašiem tuvākajiem! Horoskopi no 17. līdz 23. maijam
3 stundas