Foto: SHUTTERSTOCK

Kāpēc bērniem ir svarīgi uzturēt kārtību mājās un kā ar to nepārspīlēt 6

Ar mantām pārblīvēts mājoklis pieaugušajiem izraisa neapmierinātību, un tam piekrīt arī psihologi. Ilgtermiņā tas var ietekmēt mūsu garastāvokli un pat miega kvalitāti. Vai arī bērnus negatīvi ietekmē kārtības trūkums?

“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni 77
Lasīt citas ziņas

Psiholoģe norāda, ka tam ir būtiska nozīme, tomēr mierina, ka minimālo sakoptības līmeni savā telpā bērni var uzturēt paši, turklāt, tas pat ir labi. Speciāliste dalās praktiskos padomos, kā bez liekas dusmošanās mudināt bērnus ieviest kārtību.

Kā kārtība mājās ietekmē bērna pašsajūtu?

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norāda Klīniskā psiholoģe Kristiāna Kalniņa, bērni ir ļoti atšķirīgi iedzimtā temperamenta dēļ, attiecīgi nekārtīgā vidē var justies dažādi. Bērnam, kuram spēja vadīt uzmanību nav tik attīstīta, palīdzēs strukturēta vide, tādēļ vēlams, lai mācību zonā ir iespējami mazāk lietu, kas novērš uzmanību.

Tajā pašā laikā vecākiem jāņem vērā tas, ka no aktīva, impulsīva bērna, kuram savu uzvedību ir grūtāk regulēt, nevar sagaidīt izcilu kārtību. Bērns tikai mācās, un var paiet gadi, lai viņš apgūtu kārtības ieviešanu. Vienlaikus izpratne par to, kas ir nekārtība, var atšķirties ne tikai bērnu, bet arī pieaugušo vidū.

Vai bērnam jālūdz ievērot kārtību?

“To, kas ir kārtība mājās, bērni mācās no vecākiem, kā arī citām vidēm, kurās viņi pavada savu ikdienu. Tādēļ, jo mazāks bērns, jo vecākiem vieglāk viņam iemācīt uzturēt tādu kārtību, kāda tā pieņemta attiecīgajā ģimenē,” skaidro psiholoģe.

“Kopīgi kārtot mājokli un rūpēties par tā tīrību bērnam var iemācīt jau agrā vecumā – tiklīdz bērns ir gatavs piedalīties uzkopšanā, rīkoties ar mājas lietām un izrāda interesi iesaistīties darbos. Ierasti jau pusotru vai divus gadus veci bērni ir gatavi līdzdarboties sadzīves darbos un mēģināt tos darīt paši. Nevajadzētu viņiem arī liegt to darīt. Bērnam var iedot atbilstoša izmēra birsti, ļaut mazgāt traukus vai saslaucīt putekļus,” stāsta psiholoģe.

Lūgt bez piespiešanas un kritikas

“Būtiski, lai bērns apgūtu kārtību bez piespiešanas, draudiem un kritikas, jo tādā veidā var tikt radītas nepatīkamas sajūtas, pretestība kārtībai, un galvenais, var tikt sabojātas savstarpējās attiecības,” uzsver psiholoģe. Ja vēlamies, lai bērns iemācās uzturēt kārtību, svarīgi novērtēt paveikto, piemēram, glīti novietotos priekšmetus un saklātu gultu.

Psiholoģe norāda, ka jāpatur prātā arī tas, ka bērna istaba ir viņa privātā telpa. “Bērnam ir jābūt vietai, kur viņš drīkst izveidot savu kārtību vai pat atļauties sava veida nekārtību. Bērnam pieaugot, ir svarīgi kontroli un iespēju uzņemties atbildību arvien vairāk nodot paša rokās – gan kārtojot savu telpu, gan izvēloties, piemēram, daļu no mēbelēm, lai tādejādi veselīgi attīstītu bērna autonomiju un pašnoteikšanos. Tas nenozīmē visatļautību, bet gan loģiskus noteikumus un iespēju arī bērnam pašam kaut ko noteikt. Pat, ja tā nav sava istaba, mazākam bērnam var būt rotaļu stūrītis istabā vai viens plaukts ar viņa paša kārtību, kuru nedrīkst izjaukt ne vecāki, ne jaunākais brālis vai māsa,” saka psiholoģe.

Praktiski padomi, kā sakārtot nelielus priekšmetus

Kā skaidro IKEA interjera dizaineris, atvēlot noteiktas zonas konkrētiem priekšmetiem, uzturēt kārtīgu bērna telpu būs vieglāk ne tikai vecākiem, bet arī pašam bērnam. Turklāt tas palīdz bērnam kļūt arī neatkarīgākam.

“Bērniem ir nepieciešami pārdomāti mantu uzglabāšanas risinājumi, kas paredzēti ne tikai lielākiem priekšmetiem, piemēram, drēbēm vai rotaļlietām, bet arī mazākiem – rakstīšanas, zīmēšanas un amatniecības piederumiem. Pat gadījumā, ja telpā atrodas rakstāmgalds vai drēbju skapis ar pietiekamu skaitu plauktu, to ieteicams papildināt ar atbilstošiem aksesuāriem, interjera organizatoriem un kastēm, kurās ir iespēja šķirot nelielus priekšmetus. Pat apģērbu skapī vai atvilktnēs var uzglabāt īpašās kastēs, salocītu vertikāli – tas atvieglos katras lietas atrašanos savā vietā, tādejādi ļaujot tās kārtot retāk,” stāsta IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājs Darius Rimkus, kurš arī piebilst, ka atvērtā telpā izvietoti priekšmeti rada nekārtības sajūtu, īpaši tad, ja tie ir nelieli vai dažādu formu un krāsu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Interjera dizaineris uzskata, ka skolēniem draudzīgu kārtības rutīnu iespējams izveidot, piemēram, ar trauciņu, kas paredzēti pildspalvu ievietošanai, dokumentu turētājus kladēm un citu galda organizatoru palīdzību. Perforēts dēlis ir ideāls risinājums skolas vecuma bērnu istabai, īpaši apvienojumā ar dažādiem konteineriem, āķiem, plauktiem, klipšiem un citiem piederumiem. Šis risinājums arī ļauj maksimāli izmantot sienas platību, atstājot brīvu galda virsmu radošām aktivitātēm vai mācībām.

Tikpat svarīgs priekšnoteikums darba telpas kārtībai ir atvilktņu skapji, kurus iespējams pievienot jebkurai darba vietai gadījumā, ja rakstāmgalds ir bez atvilktnēm. Šim nolūkam ir piemēroti arī ratiņi ar plauktiem, kurus var aizstumt uz jebkuru citu istabu, nepārblīvējot attiecīgo telpu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kokteilis
FOTO. Kamēr dzīvesbiedrene auklē Imanta Parādnieka jaundzimušo, erotiskās drāmas pirmizrādi viņš bauda ar oficiālo sievu
Kokteilis
“Es esmu Antiņš, bet Pajoliņš točno ne!” Aktieris Andris Bērziņš tieši un atklāti pastāsta par attiecībām ar meitu Mariju Bērziņu
Kokteilis
“Par jaunu sākumu!” Ieraksti sociālajos tīklos ļauj noprast, ka mūziķa Mika Dukura laulība oficiāli šķirta
Kokteilis
VIDEO. “Lūpas – labāk nepiepumpētas.” Kāda ir jaunā mūziķa Chris Noah sapņu sieviete?
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni
“Vakar vakarā bija pirmā reize, kad Rūdiņš neatnāca vakariņās” – skumjš stāsts par kāda ielas kaķēna dzīvi
Krievijā atrodas liels un spēcīgs anticiklons, tas ietekmē laikapstākļus Latvijā. Laika prognoze piektdienai
Lasīt citas ziņas
4 zodiaka zīmju pāri, kas ātri izšķiras
Darinām sveci ar Ziemassvētku smaržu. Soli pa solim
Miers un saprāts – divas lietas, kas tev nepieciešamas! Horoskopi 8. decembrim
Gunārs, Gunis un Vladimirs – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Kokteilis
VIDEO. “Ļoti īpaša dzimšanas dienas dāvana!” Roberto Meloni jubilejā saņēmis aizkustinošu apsveikumu no pašmāju mūziķiem
Kokteilis
FOTO. UNESCO Pasaules mantojuma pērle Kuldīga pārvērtusies par mirdzošu un omulīgu ziemas brīnumzemi
“Nevajadzētu baidīties, jo tas dotu to, ko viņš grib.” Putina draudi Latvijai varētu kļūt biežāki
TV24
Vai patiešām Zalužnijs ar Gerasimovu slepenībā gatavo miera sarunas?
TV24
Kariņa lidojumi ar privātajām lidmašīnām. Vai šobrīd viņš būtu rīkojies citādāk?
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Palaikam snigs un kļūs siltāks. Laika prognoze nākamajai nedēļai
Kokteilis
FOTO. Kamēr dzīvesbiedrene auklē Imanta Parādnieka jaundzimušo, erotiskās drāmas pirmizrādi viņš bauda ar oficiālo sievu
Dievs, sargi Ameriku! ASV apdraud neievainojamu, inteliģentu Kanādas supercūku iebrukums
Tas bija pēdējais, ko viņi savā mūžā ēda… “Divas jaukas meitenes” okupantus pacienā ar saindētiem gardumiem
TV24
VIDEO. Pateicoties ledlauzim “Varma”, Rīgā tiek veidots starptautisks projekts – “Smillas sniega sajūta” filmēšana
Kokteilis
FOTO. Viņš nejūtas drošībā! Princis Harijs tiesā apstrīd netaisnīgu attieksmi pret viņa drošību
Antonija, Anta un Dzirkstīte – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Ne tu būsi tas, kurš pakļausies dabas likumiem! Horoskopi 7. decembrim
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
Kokteilis
VIDEO. “Tu esi mana mīļākā vīra bijusī sieva!” Elīnu Maliginu un Džilindžera pašreizējo sievu saista kas īpašs
Kokteilis
Kas noticis ar dziedātājas Bejonses ādas toni? Fani neizpratnē
Kokteilis
VIDEO. “Ja kāds man tuvojās, tad…” Ingus Ulmanis pēc vidusskolas muzicējis kādas īpašas dāmas klātbūtnē, kurai bijusi liela vara
VIDEO. Saeimas sēdē, diskutējot par PVN likmēm, deputāti nespēj valdīt emocijas un izceļas pamatīga vētra: “Jūs to izdarījāt! JŪS!”
11:01
Dārza mājas ugunsgrēkā Rīgā gājuši bojā divi cilvēki
10:48
Kokteilis
FOTO. Kamēr dzīvesbiedrene auklē Imanta Parādnieka jaundzimušo, erotiskās drāmas pirmizrādi viņš bauda ar oficiālo sievu
10:30