Foto – Dainis Bušmanis

Kāpēc bojājas skurstenis un kā to remontēt? 0

Bieži skursteņa bojāšanās cēlonis ir nepareiza ķieģeļu izvēle. Krāsnīm izmanto karstumizturīgos ķieģeļus, bet skursteņu mūrēšanai vajadzīgi speciālie virsjumta dūmvada ķieģeļi, zem jumta līnijas liek parastos dūmvada ķieģeļus.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
FOTO. Kas šobrīd notiek Gruzijā? Krievijas “maigā vara” liek treknu punktu virzienam uz Eiropu 56
Lasīt citas ziņas

Virsjumta pildītie māla ķieģeļi ir dārgāki, izturīgi pret karstumu, aukstumu un mitrumu, tiem nevajadzētu drupt. Ja mūrēšanai izmanto ugunsdrošos krāsns­ ķieģeļus, parastos dūmvada ķieģeļus vai silikāta ķieģeļus, tad skurstenim būs īss mūžs. Tāpat bieži skursteņu drupšanas iemesls ir nekvalitatīvi apstrādāta skursteņa iekšējā virsma, jo caur spraugām ieplūstošais gaiss atdzesē dūmgāzes un izveido kodīgu kondensātu, kas skursteni saēd. Ja skurstenis drūp, jāpārbauda plaisu dziļums. Ja tās sniedzas dziļi ķieģelī, tas turpinās drupt. Saplaisājis skurstenis ir bīstams, jo var izjukt un nokrist zemē, tāpēc labāk uzmūrēt jaunu skursteni no īstajiem skursteņu ķieģeļiem.

Ja ķieģeļos nav dziļu plaisu, skursteni var apmest ar cementa javu. Vispirms skursteni notīra ar metāla birsti, lai nodrošinātu labu javas saķeri. Skursteņa apmešanai izmanto stipru cementa javu proporcijās 1 : 3.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie skursteņa piestiprina metāla zemapmetuma sietu un celtniecības metāla leņķus. Tie, uzklājot apmetumu ar uzvelkamo dēli, noderēs par vadulām un nodrošinās skursteņa šķautnēm taisnu līniju. Pirmo plānāko kārtu met ar šķidrāku un stiprāku javu, kas iekļūst ķieģeļa spraugās un noder par grunti. Uz šī slāņa klāj nākamās apmetuma kārtas. Ja skursteni nokrāsos baltu, būs vieglāk ieraudzīt plaisas un tās aizdarināt.

Parasti, remontējot skursteni, noārda arī trīs augšējās bojāto ķieģeļu kārtas un uzmūrē jaunu cepuri. Tās virspusē uzklāj 2 – 3 cm cementa kārtiņu ar slīpumu uz ārpusi. Lai cepure stingrāk turētos kopā, tajā iestrādā metāla armatūru. To var izlocīt arī no skārda, tikai cepure nedrīkst aizsegt dūmvada izeju. Skursteņa iekšpusi nostiprina, ievietojot tajā keramikas vai metāla cauruli un apberot ar speciālām granulām. Metāla caurules oderē ar īpaši pusloka veidā izveidotu karstumizturīgu akmens vati vai arī atstāj neoderētas, izveidojot mazas atdurītes, kas notur cauruli vienmērīgā attālumā no skursteņa sienām. Piemērotākās skursteņa remonta veikšanai ir šamota caurules, ko izgatavo no 1200 grādu karstumā apdedzinātas keramikas masas. Īpaša vērība jāpievērš jumta iestrādei – skursteņa sadures vietai ar jumtu. Tai jābūt ūdensdrošai un jāaizkavē lietus tecēšana pa skursteņa sāniem uz leju. Lai varētu labāk kontrolēt skursteņa kvalitāti, bēniņos to apmet un nokrāso baltā krāsā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.