Foto: Freepik

Kāpēc suņi ēd kakas? 0

Lai arī daudzus suņu īpašniekus tas mulsina, ekskrementu ēšana jeb koprofāgija ir visai izplatīta suņu uzvedība.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 104
Lasīt citas ziņas

Atsevišķos gadījumos šāda rīcība var tikt novērota veselības problēmu dēļ, kas maina suņa apetīti, piemēram, diabēta, Kušinga sindroma vai hipertireozes gadījumos.
Vēl vēlme notiesāt izkārnījumus, sunim var rasties arī barības vielu trūkuma dēļ.

Piemēram, 1981. gada “American Journal of Veterinary Research” pētījumā ticis atklāts, ka suņiem attīstās koprofagija, ja tie lieto uzturu, kurā trūkst tiamīna (vitamīns B1). Citos pētījumos pierādīts, ka hronisks aizkuņģa dziedzera iekaisums, malabsorbcijas sindroms (kad barības vielas nepilnvērtīgi uzsūcas) un bads var izraisīt suņu koprofāgiju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan lielākoties suņi izvēlas ēst citu suņu, arī kaķu un cilvēku izkārnījumus, gadījumā, ja izkārnījumos nonāk liels daudzums nesagremotas barības – suns var ēst arī pats savas fekālijas. Tas tālab, ka veselības traucējumu dēļ ekskrementos ir paaugstināta uzturvērtība, turklāt malabsorbcija palielina apetīti. Tiesa slimībai jābūt gana ielaistai, lai suns ķertos pie kaku ēšanas.

Skaidru iemeslu nezina

Bet kā izskaidrot tos gadījumus, kad kāri uz ekskrementiem ir veseli un labi baroti suņi? Diemžēl precīzi iemesli aizvien ir neskaidri, taču ir vairāki minējumi. Viena hipotēze apgalvo, ka koprofāgija ir uzvedība, ko suņi mantojuši no saviem priekštečiem – vilkiem.

Cits iespējamais skaidrojums ir, ka koprofāgija ir uzvedība, kas apgūta kucēnu vecumā. Mātes laiza sav kucēnu dzimumorgānus un anālo zonu, lai stimulētu urinēšanu un defekāciju, un pēc tam, rūpējoties par tīrību, notiesā arī pašus ekskrementus. Daži kucēni iemācās šo izturēšanos no savām mammām vai brāļiem un māsām, taču vairums pārtrauc to darīt līdz atšķiršanas brīdim.

Vēl tiek pieņemts, ka, iespējams, suņi ēd fekālijas aiz garlaicības, lai iegūtu saimnieka uzmanību vai stresa dēļ.

Izrādās kaku ēšana ir plaši izplatīta arī citu zīdītāju lokā. Šāda uzvedība raksturīga arī grauzējiem, trušiem, bebriem, ziloņiem un atsevišķiem primātiem. Un tiek uzskatīts, ka dzīvnieki to uztver, kā atkārtotu iespēju iegūt barības vielas, kas izvadītas ar ekskrementiem.

Avots: Live Science

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.