Foto: Panthermedia/Scanpix/LETA

Kuras puķes jau būtu steidzami jāsēj? 0

Dažām puķēm ir ilgs laiks no sējas brīža līdz kuplošanai un ziedēšanai. Tās būtu steidzami jāsēj. Tas sevišķi svarīgi, ja vēlas veidot plašākus stādījumus.

Reklāma
Reklāma

Startē pelargonijas

RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

No sēklas labi var izaudzēt pelargonijas. Tā jau daudzus gadus dara veikala Kurmītis pārdevēja konsultante, agroķīmiķe Irēna Šmukste.

Tām ir liela šķirņu izvēle. Turklāt izaugušo augu vēlāk varēs izmantot pelargoniju kolekcijas pavairošanai ar spraudeņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pelargonijas audzē kā viengadīgu augu, taču tās var arī pārziemināt, ja ir vēsas un gaišas telpas. Var audzēt gan kā telpaugu, gan augu dobēm un balkona kastēm. Tagad sētās var uzziedēt jau jūnijā.

Vēlāk par februāri nav vērts sēt, jo tad arī ziedēšana sāksies vēlāk un puķe nepagūs sevi parādīt. Taču kolekcijas papildinājumam, protams, var sēt arī vēlāk.

Pelargonijām vislabāk patīk augt saulainā vai daļēji noēnotā vietā, trūdvielām bagātā augsnē. Mitrumu vēlas vienmērīgu, taču pacietīs arī, ja kādreiz mazliet iekaltīs (atšķirībā no fuksijām un petūnijām). Puķe ir ēdelīga, tāpēc pavasarī un vasarā bieži jāmēslo.

Foto: Inita Šteinberga

Ja netrūkst mitruma un siltuma, pelargonijas sēkliņa var izdīgt pat pēc trim dienām. Kamēr sakne vēl maza, mazos dīgstus laista ļoti uzmanīgi, lai nebūtu lieka mitruma. Ūdeni, piemēram, var uzpilināt ar šļirci vai tējkaroti.

Foto: Inita Šteinberga


Pelargoniju šķirnes ieteicams izvēlēties gan pēc ziedu krāsas, gan lapojuma. Sevišķi dekoratīvi izskatās tie augi, kam zied arī lapas.

Cena: no 1–2 eiro

Foto: Inita Šteinberga


Skaistas, taču untumainas ir nokarenās pelargonijas – tās sliktāk sadīgst, turklāt specifiskā auguma dēļ stādus visgrūtāk audzēt uz palodzes.

Cena: ap 3 eiro

Sudrabainās krustaines

Gan dobēs, gan balkona kastēs lielisks akcents ir augi ar sudrabainu lapojumu. Tie ir skaisti visu sezonu un vēl tagad priecē dārzā.

Izdevīgi ar šiem augiem veidot gan dobju apmales, gan vasaras puķu kompozīcijas pamatu. Lai stādījums būtu efektīgs, vajag daudz augu. Ar šīm puķēm ir vērts paauklēties. Rezultāts būs gan skaists, gan praktisks.

Krustaines var augt arī kā divgadīgas puķes, jo tās uzzied tikai otrajā gadā. Taču tās audzē lapu, nevis necilo ziedu dēļ. Tāpēc nav vērts puķes rudenī likt podos un pārziemināt, kā to dažkārt iesaka.

Tagad sētās krustaines varēs izstādīt dārzā pēc salnām, un tās rotās dobes visu sezonu. Taču noderēs arī vēlāk sētās – tās varēs izstādīt kopā ar dekoratīvajiem kāpostiem vasaras otrajā pusē. Ja ir tik silta ziema, kā šogad, krustaines jūtas lieliski. Ja uznāk sals, izziemos vien retā, un arī no kāpostiem būs tik skaistuma, cik rudenī līdz salam.

Reklāma
Reklāma

Krustainēm patīk saulaina vieta un ar trūdvielām, humusu bagāta augsne.

Krustaiņu sēklu paciņā parasti ir vairāki simti.

‘Candicans’

Foto: Inita Šteinberga

Zema auguma, 25–35 cm. Piemērotas arī kapu apstādījumos.

Cena: ap 0,40 eiro

‘Silver Dust’

Foto: Inita Šteinberga

Gaišs lapojums, ap 30 cm augsta. Izcila dobju apmalēm.

Cena: ap 0,70 eiro

Nokarenās dihondras

Dihondras ir neaizstājami augi balkona kastēs. Dihondras veido ap 1,5 metrus garu sudrabainu dzinumu aizkaru. Lieliski papildina dažādus košākas krāsas augus.

Lai arī augs ir populārs kā balkona kastu iemītnieks, tas labi jūtas dobēs. Viens stāds var noklāt pat kvadrātmetru augsnes, veidojot blīvu, sudrabainu paklāju.

Jārēķinās, ka sēklas dīgst nevienmērīgi, tām vēlams 30–35 grādu siltums un mitrums. Dihondras ir vērts sēt, tās tirgos mēdz būt reti (arī dārgas), jo stādi neizskatās īpaši iekārojami.

Augs izturīgs pret īslaicīgām salnām. Balkona kastēs pie mājas parasti ir siltāks nekā dārzā, tāpēc siltākos rudeņos var augt ilgi.

Foto: Inita Šteinberga

Dihondra ‘Silver Falls’ veido līdz 180 cm garus dzinumus.

Cena: 2,50–3 eiro

Ilgziedīgās bakopas

Bakopa ir daudzgadīga puķe, kuru mūsu apstākļos audzē kā viengadīgu. Sēj februārī, martā. Izstāda laukā pēc salnām. Tā ir piemērota kā nokarens augs balkona kastēm (40–80 cm gari dzinumi), puķu kastēm kompozīcijās ar citiem augiem.

Arī viena pati podā tā izskatās labi. Bakopas var stādīt dobē, kur tā veidos kuplu ziedu klājienu. Zied izcili ilgi un bagātīgi. Taču svarīgi augu neiekaltēt.

Foto: Inita Šteinberga

Sirdsveida sutera (bakopa) ‘Snowtopia White’

Cena: ap 2,90 eiro

Nav vērts mēģināt

Dažas no puķēm ar ilgu veģetācijas periodu mājas apstākļos bez mākslīgā apgaismojuma un īpašām rūpēm labāk neaudzēt. Piemēram, begonijas nav vērts sēt (tām jau vajadzēja būt iesētām).

To pārpiķēšana un aprūpe prasa daudz pūļu, tās izdevīgāk iegādāties pavasarī no liel­audzētājiem. Begonijas, sevišķi tā sauktās ledenītes, nekad nav deficīts. Arī liel­audzētāji tās galvenokārt audzē ar jaunstādiem, nevis sēj ar sēklām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.