Foto: Axpitel/SHUTTERSTOCK

Kāpēc tek cauruļu savienojumi 0

“Kāpēc apkures sistēmai sākuši tecēt daudzslāņu caurules savienojumi? Vai iemesls varētu būt pašas caurules bojājumi vai problēmas ar savienojuma elementiem?” jautā Uldis Rīgā.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Apkurei un ūdensvada ierīkošanai savulaik patiešām visbiežāk izmantoja daudzslāņu caurules, ko izgatavo no speciālas plastmasas slāņiem, kuri savstarpēji sametināti ar alumīnija starpslāni.

Metāla starpslānis nodrošina ne vien gāzu necaurlaidību, bet arī nodrošina citas papildu īpašības, piemēram, caurule saglabā stabilu formu, tā ir lokana. Lokot caurules, var līdz minimumam samazināt savienojumu skaitu un izveidot kompensējošās cilpas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ūdensvadam domātajām caurulēm iekšējais slānis ir īpašā veidā strukturēts polietilēns, tāpēc caurules atbilst visām higiēnas prasībām, kuras noteiktas dzeramā ūdens apgādes sistēmām. Daudzslāņu caurulēm metāla starpslānis var būt monolīts vai izveidots pinuma veidā.

Daudzslāņu caurules priekšrocības

Daudzslāņu caurules iecienītās tā glītā ārējā izskata dēļ – baltās caurules labi izskatās, un tās nav nepieciešams slēpt aiz apdares materiāliem. Caurulēm ir ļoti gludas iekšējās sieniņas. Polimērs nepieļauj korozijas veidošanos, tāpēc ražotāji apgalvo, ka cauruļu caurlaides spēja nesamazināsies pat pusgadsimta laikā.

Salīdzinājumam melnā metāla caurules kalpoja vien 25 gadus. Caurules ir salīdzinoši viegli montēt, vien jāievēro daži vienkārši priekšnosacījumi. Cauruļu cena atkarībā no diametra un caurules sieniņu biezuma, ražotāja – sākot no 83 centiem par metru. Tās nopērkamas gan ruļļos, gan stieņos.

Vājais posms – savienojumi

Neraugoties uz priekšrocībām, daudzslāņu caurulēm ir arī trūkumi. Viens no tiem – savienojumi jāizveido ļoti precīzi, īpaši karstā ūdens un apkures caurulēm, jo to vājais posms ir savienošanas kompresijas savienojumi, kas ar laiku var sākt tecēt, īpaši, ja tie caurulēm pievienoti nekvalitatīvi.

Kompresijas savienojumi ir salīdzinoši dārgi – sākot no trim eiro par savienojumu, presējamie savienojumi ir mazliet dārgāki, savukārt trejgabali nopērkami, sākot no pieciem eiro par savienojumu.

Montāžas secība

Daudzslāņu caurulēm ļoti rūpīgi jāievēro montāža. Vispirms no ruļļa nomēra nepieciešamo caurules gabalu un pēc iespējas ar rokām to iztaisno. Nomēra precīzu garumu un ar marķieri izveido atzīmes.

Cauruļu griešanai jāizmanto speciāls instruments – cauruļu griezējs. Tas nopērkams, sākot no pieciem eiro, tomēr vēlams izraudzīties kvalitatīvāku un izturīgāku, kas maksā dārgāk. Zāģējot caurules ar zāģīti, griezuma līnija nav perpendikulāra caurulei, tāpēc tās gals nepieguls savienojuma blīvējumam.

Reklāma
Reklāma

Tas arī ir galvenais iemesls, kāpēc šo cauruļu savienojumi ar laiku sāk tecēt. Vēl viens instruments, bez kura nevarēs iztikt, ir rokas kalibrators. Ar to caurules iekšpusē nogriež nelielu materiāla daudzumu, lai caurules iekšpuse būtu ideāli apaļa.

Ruļļos satīta caurule ar laiku zaudē ideālo ģeometriju. Ja cauruli cenšas uzmaukt savienojumam bez šīs operācijas, blīvējuma elementi deformējas, un iznākums ir viens – caurules savienojums ar laiku sāk tecēt. Kalibrators gan nav lēts – tas maksā vairākus desmitus eiro.

Savienojot caurules ar kompresijas savienojumiem, vispirms uz caurules gala, kas kalibrēts, uzmauc uzgriezni, tad mīksta metāla blīvgredzenu un beidzot pašu savienojumu, līdz tas atduras.

Pieredzējuši meistari iesaka caurules galu nedaudz ieziest ar šķidrajām ziepēm, lai savienojuma uzmaukšana būtu pēc iespējas vieglāka. Uzgriezni uzskrūvē, savienojumu vispirms pievelkot ar rokām, pēc tam – ar uzgriežņu atslēgu.

Savienojot caurules ar presējamiem savienojumiem, būs vajadzīgs vēl viens darbarīks – rokas prese ar speciāliem ieliktņiem, kas paredzēti konkrētajiem savienojuma elementiem. Kvalitatīva prese maksā vairākus simtus eiro.

Pirms ķeras pie savienojumu montāžas, jāpārliecinās, vai no tā nav izkrituši speciāla materiāla un gumijas blīvējumi. Cauruli ievieto savienojuma čaulā līdz tam paredzētajam dziļumam.

Savienojumu ievieto presē un saspiež, līdz atskan klikšķis. Presi atver, pagriež cauruli mazliet ap savu asi un presi saspiež vēl vienu reizi.

Ja savienojums sācis tecēt

Tecēt sākušu kompresijas savienojumu izjauc montāžai pretējā secībā. Ar kalibrēšanas ierīci pielabo caurules formu un savienojumu samontē no jauna. Ja nepieciešams, jālieto jauni blīvējuma elementi.

Savukārt, ja izmantoti presējamie savienojumi, bojātais jāaizstāj ar jaunu. Kaut gan tieši presējamie savienojumi ir visdrošākie, un, ja ierīkoti kvalitatīvi, tiem nevajadzētu tecēt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.