Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Evija Trifanova/LETA

“Tas ir tikai laika jautājums, kad visas slimnīcas nonāks pie tādu lēmumu robežas, kas iedzīvotājiem nāks tikai par sliktu,” brīdina mediķi 79

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
Lasīt citas ziņas

Slimnīcām šogad piešķirtais finansējums ir vismaz trīs reizes zemāks, nekā nepieciešams, lai veselības aprūpes sistēma varētu pilnvērtīgi strādāt. “Ja slimnīcām joprojām tiks segta tikai daļa no ārstniecības pakalpojumu izmaksām, tas ir tikai laika jautājums, kad visas slimnīcas nonāks pie tādu lēmumu robežas, kas iedzīvotājiem nāks tikai par sliktu,” brīdina Jelgavas pilsētas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Kārlis Smilga, arī secinot – ar sliktāku medicīnisko aprūpi samazināsies iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto gadu skaits.

“Patlaban slimnīcas nesamaksātās naudas summas sedz no iekšējām rezervēm, cik nu kuram tās rezerves no kovida pandēmijas laika ietaupījumiem ir palikušas – vienam tas ir pusgads, mums, visticamāk, tas būs gads vai pusotrs.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Cēsu klīnikai, kas ir trešā līmeņa neatliekamās medicīniskās palīdzības lokālā daudzprofilu slimnīca, zaudējumi sasnieguši 20 procentus. Ja valsts nesegs faktiskās medicīnas pakalpojumu izmaksas, tad, kā sacīja slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa, būs pilnībā jāslēdz plānveida medicīniskie pakalpojumi, kā arī tie medicīnas profili, kuri trešā līmeņa slimnīcām noteikti kā obligāti: terapija, ķirurģija, bērnu ārstēšana.

I. Liepa stāsta: “Izvēles medicīniskais profils traumatoloģija jau ir apturēts, bet to, vai turpmāk spēsim nodrošināt nei­roloģiju, tuvākajā laikā spriedīs valde. Arī neatliekamā medicīniskā palīdzība prasa pietiekami nopietnas investīcijas. Tikko saņēmu 50 tūkstošu eiro lielu rēķinu tikai par elektrību un apkuri janvārī. Tik liela summa nekad nav bijusi. Ēdināšana ir divreiz dārgāka, nekā valsts mums samaksā.”

“Slimnīca par medikamentiem vienam pacientam tērē vairāk nekā 11 eiro dienā, bet valsts samaksā tikai 1,12 eiro. Valsts par gultas dienu samaksā 98 eiro, bet mēs esam aprēķinājuši, ka viena gultas diena izmaksā 196 eiro. Iepriekšējos gados tika piesaistīta nauda no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai kompensētu intensīvās terapijas gultu faktiskās izmaksas.

Taču šogad vienalga tās nesasniedz pat pusi no faktiskajām reanimācijas gultu izmaksām. Visi līdzekļi, ko saņemam, sniedzot ambulatoro palīdzību, arī ienākumi par maksas pakalpojumiem, telpu nomu, tiek novirzīti neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanai un vēl ir risks, ka nepietiks.”

Par dramatisko finansiālo situāciju, kādā nonākušas Latvijas slimnīcas, intervijā šajā “Latvijas Avīzes” numurā stāsta arī Daugavpils reģionālās slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs.

Apmaksas sistēma neskaidra

Latvijas Slimnīcu biedrības (LSB) izveidotā darba grupa, kuru vada LSB valdes priekšsēdētāja vietniece Daina Mūrmane-Umbraško, bijusī ilggadējā Veselības ministrijas valsts sekretāre, vakar tikās ar ministrijas pārstāvjiem, arī veselības ministri Līgu Meņģelsoni, lai vienotos pārskatīt DRG (saīsinājums no “Diagnosis related groups” – ar diagnozēm saistītu grupu) apmaksas sistēmu.

To izmanto veselības aprūpes pakalpojumu uzskaitei, apmaksai un analīzei par iedzīvotājiem sniegtajiem medicīnas pakalpojumiem. Sanāksmes laikā tika panākta vienošanās, ka slimnīcas precīzi aprēķinās, cik tām ir izmaksājusi viena pacienta gultas diena pēdējos deviņos mēnešos, ieskaitot janvāri, kā arī cik lielam ir jābūt medicīnas personālam attiecīgajos medicīnas profilos.

D. Mūrmane-Umbraško uzskata, ka DRG sistēma ir kļuvusi ļoti necaurspīdīga un līdz ar to slimnīcām neskaidra. “Pa šiem gadiem tur ir salikti visādi koeficienti, un neviens nesaprot, kādā veidā konkrētajai slimnīcai veidojas finansējums un kāpēc tas ir tieši tāds. Mēs prasām, lai slimnīcas, saņemot līgumu no Nacionālā veselības dienesta, saprastu, kā veidojas šīs naudas summas. Piemēram, joprojām nav skaidrs, kā tiek aprēķinātas slimnieka gultas dienas izmaksas.

Tās visus šos gadus tiek rēķinātas ačgārni – Nacionālais veselības dienests (NVD) piešķir slimnīcai finansējumu un tad atkarībā no tā, cik liela naudas summa tiek iedota, tiek rēķināts, cik slimnīca drīkst atļauties samaksāt par vienu gultas dienu. Piemēram, tur ir iekļauti medikamenti par dažiem eiro, bet visi taču zina, ka medikamentu cenas ir augušas un par dažiem eiro slimniekam nav iespējams nodrošināt zāles,” skaidro D. Mūrmane-Umbraško.

Viņa centīšoties panākt, lai LSB tiktu iedots mandāts runāt ar valdības vadītāju Krišjāni Kariņu un finanšu ministru Arvilu Ašeradenu, lai viņus pārliecinātu par faktiskajām ārstniecības pakalpojumu izmaksām. Katru gadu slimnīcām netiekot samaksāti miljoni eiro (skat. tabulu) – pēc LSB aprēķiniem, no 2017. līdz 2021. gadam, rēķinot faktiskos ieņēmumus un izdevumus, slimnīcas kopā nav saņēmušas 208 miljonus eiro. No tā cieš pacienti, jo viņiem, ārstējoties stacionāros, netiek iedotas kādas zāles no tām, kas nepieciešamas, netiek izdarīts kāds izmeklējums, jo slimnīcai tas izmaksā pārāk dārgi.

Rūpējas nevis par pacientu, bet naudas maku

Ministru kabineta noteikumi par veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanu un samaksas kārtību ir veidoti kā tāds lupatu deķis – problēmas ir aizlāpītas viena aiz otras, un patlaban tas ir sasniedzis tādu stadiju, ka ir pilns ar pretrunām, teic Jelgavas pilsētas slimnīcas vadītājs Kārlis Smilga.

“Mums ir jāpāriet uz modernu, normālu darbu un kvalitātē balstītu apmaksas sistēmu. Vienkāršākais ir to visu noslaucīt un radīt jaunus noteikumus,” uzskata K. Smilga. “Tiesa, jauna sistēma nerada naudu, tas nebūs īstermiņa risinājums. Bet pašreizējā sistēma nerada pārliecību ne Finanšu ministrijai, ne arī iedzīvotājiem par to, kā tā nauda tiek tērēta. Arī tas nav risināts līdz galam. Mūsu slimnīcā tas ir skaidrs, bet Finanšu ministrijā un iedzīvotājam tas nav skaidrs. Samaksai par pakalpojumu ir jābūt caurspīdīgai un taisnīgai. Patlaban esam nonākuši pie tā, ka mēs nevis rūpējamies par pacientu, bet gan par savu naudas maku, lai nebankrotētu. Tas nav tas, kas ir jādara slimnīcai.”

Pašvaldības  energo sadārdzinājumu  nesegšot

Veselības ministre Līga Meņģelsone uzskata, ka arī pašvaldībām ir finansiāli jāpalīdz savām slimnīcām. Tiekoties ar LSB pārstāvjiem janvāra beigās, viņa uzsvēra, ka izprotot inflācijas un energoresursu cenu kāpuma dēļ radušos situāciju slimnīcās un cerot, ka, kopīgi sadarbojoties slimnīcu īpašniekiem un ministrijai, izdošoties rast labākos iespējamos risinājumus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis gan neuzskata, ka pašvaldībām būtu jāsedz slimnīcu zaudējumi, kas radušies inflācijas vai energoresursu sadārdzinājuma dēļ, jo tad tikšot kropļota konkurence: “Slimnīcas ir kapitālsabiedrības, kas darbojas tāpat kā jebkura cita kapitālsabiedrība, un tas nebūs pieņemami un saprotami, ka vienam uzņēmumam mēs palīdzēsim, bet citam ne. Piemēram, ūdenssaimniecības uzņēmumam pašvaldība arī varētu piemaksāt, un būtu lētāks ūdens. Ja slimnīcā ārstējas maznodrošinātie pacienti, tad pašvaldība par viņiem samaksā. Pašvaldības arī palīdz nodrošināt slimnīcas ar jaunajiem ārstiem, sameklējot piemērotus dzīvokļus, maksā stipendijas…”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
“Air Baltic” iegādājies elektroautomašīnas 100 000 eiro vērtībā katru; ministrs pieprasīs skaidrojumu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – miljoni
VIDEO. Latvijas futbola fani satricina tribīnes Velsā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Latvijas vēsture skolās – pabērna lomā? Par ārvalstīm skolēniem veidojas priekšstats no filmām un “Youtube”, bet par procesiem Latvijā..
17:12
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
16:34
Zaļais: Redzu mērķtiecīgu pāris cilvēku vēlmi ģimnāziju kā sugu nīcināt ārā
16:16