Foto. Pexels.com/Elīna Arāja

Kas ir dēmons – miega paralīze? Fakti par šo dīvaino parādību, ko piedzīvojuši miljoniem cilvēku 18

Balandam Džalālam (Baland Jalal) bija tikai 19 gadi, kad viņš savā gultā piedzīvoja īstu šausmu filmu. Tikko pamodies, viņš redzēja savu apkārtni, taču nespēja ne pakustēties, ne izrunāt ne vārda. Viņš nezināja, kas ar viņu notiek, stāstā dalās cnn.com.

Reklāma
Reklāma
Process ir sācies – Krievijā notiek vēl nepieredzēti protesti. Kremlis to mēģina izmisīgi slēpt 388
“Mums tas ir jādara!” Tramps nāk klajā ar paziņojumu, ko ASV grasās darīt…
Viedoklis
Armands Puče: Apskatieties prezidenta amatpersonas deklarāciju un jums viss kļūs skaidrs… 61
Lasīt citas ziņas

“Ak mans Dievs, kas notiek?” viņš toreiz domāja.

“Es mēģināju saukt mammu un tēti, bet no manas rīkles neizskanēja ne skaņa. Es sajutu šausminošu būtni istabā, un šķita, ka tā paceļ manas kājas uz augšu un lejup. Tā mani žņaudza, it kā mēģinātu mani nogalināt. Es biju 100% pārliecināts, ka miršu,” atceras Džalāls, kuram tagad ir 39 gadi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šāda veida halucinācijas ir raksturīgas cilvēkiem, kuri piedzīvo miega paralīzi. Tā rodas REM miega fāzes pārejas laikā, līdzīgi kā satiksmes sastrēgums krustojumā, kad smadzenes jau ir nomodā, bet ķermenis vēl guļ un nespēj kustēties. Tā e-pastā skaidro –  cilvēka miega zinātnes centra direktors, profesors Metjū Volkers (Dr. Matthew P. Walker).

REM miegs ir miega cikla fāze pēc dziļā miega, kad rodas sapņi – bieži vien spilgti un ļoti reāli. Šajā fāzē paātrinās sirdsdarbība, elpošana un notiek būtiski procesi, kas saistīti ar atmiņu, koncentrēšanos, garastāvokli un imūnsistēmas darbību.

Džalāla personīgā pieredze viņu pamudināja veltīt dzīvi šīs parādības pētniecībai. Viņš vēlējās noskaidrot, kāpēc miega paralīze rodas un kādēļ daži cilvēki to piedzīvo tik intensīvi un šausminoši.

Aptuveni 30% cilvēku visā pasaulē dzīves laikā piedzīvo vismaz vienu miega paralīzes epizodi, norāda Klīvlendas klīnika. Nav precīzi zināms, cik daudziem no tiem šīs epizodes atkārtojas vai būtiski traucē ikdienas dzīvi, taču, pēc Džalāla teiktā, šis skaits varētu būt neliels.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.