Foto-Valdis Semjonovs

Kizilam nobira visi ziedi… 0

“Kāpēc kizilam, kas pava­sarī tik skaisti uzplauka, pēkšņi nobira visi ziedi?”
 Anita Rozenfelde Iecavā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
Farmācijas gigants “AstraZeneca” atzīst, ka viens no tās Covid-19 vakcīnas blakusefektiem var būt pat nāvējošs 7
FOTO. Muskuļains torss! Pirmo reizi redzam Donu jaunajā Eirovīzijas tērpā 14
Lasīt citas ziņas

Kizils (Cornus mas) ir viens no pirmajiem ziedētājiem pavasarī (aprīlī). Tā daudzie sīkie, dzeltenie ziediņi vēsā laikā kailos zarus klāj parasti aptuveni divas nedēļas. Krūms nozied ātrāk, ja pēkšņi uznāk karstuma vilnis.

– Ja kizils ziedēja tikai nedēļu, bet tam pašlaik aizmetušies auglīši, viss ir kārtībā, jo ziedi ir apputeksnējušies un liekie ir paši nobiruši. Turpretī, ja nobira tikko atvērušies ziedi, tas nozīmē, ka augs cietis no sausuma, – skaidro LU Botāniskā dārza dendroloģe Ārija Galeniece.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Kizils ir vasarzaļš, līdz 8 m augsts koks vai krūms, kam piemērota saulaina vieta un labi drenēta dārza augsne. Mālainai vajadzētu piejaukt šķembas un granti.

 

Pusotra gadsimta laikā, kopš kizilu pie mums audzē, ievesti ļoti daudzi dažādas cilmes stādi un sēklas. Tādēļ pat vienādos apstākļos vienas sugas augi jūtas un ražo atšķirīgi. Piemēram, Latvijā vecākais kizils, kas aug Rīgas kanālmalas apstādījumos iepretī Universitātes galvenajai ēkai, pavasaros zied ļoti bagātīgi, bet augļus dod trūcīgi, turklāt tie ienākas vēlu (oktobrī). Šīs atšķirīgās īpašības būtu jāņem vērā, izvēloties mātesaugus, no kuriem pavairot kizilu. Ne visi, kas bagātīgi zied, arī labi ražo.

Augļiem piemēroti krūmi aug Latvijas Universitātes botāniskajā dārzā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.