Dēla tēvs lietoja alkoholu, nodzēra bērna naudu, sita un draudēja, ka atradīs, ja atkal pārcelsies.
Dēla tēvs lietoja alkoholu, nodzēra bērna naudu, sita un draudēja, ka atradīs, ja atkal pārcelsies.
Foto: Africa Studio/SHUTTERSTOCK

“No labas ģimenes skaitījās, uzņēmēji, kā nu pret viņiem tagad sacelties.” Laura patvērumu no vīra vardarbības meklē Vācijā 47

Ieva Alberta, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Lasīt citas ziņas

 

Laidies lapās! Šie vārdi Laurai (vārds mainīts) zumēja galvā ik reizi, kad viņas bērna tēvs grasījās sist. Šā gada pavasarī viņa aizlidoja uz Vāciju ar sešgadīgo dēlu, jo visu Latvijas tieslietu un sociālās sistēmas iespējamo palīdzību bija izsmēlusi. Lauras stāsts decembra sākumā bija manāms arī Vācijas sabiedriskajā televīzijā ZDF, tāpēc dodos pie viņas ciemos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai pasargātu sevi un bērnus, dzīvesvietu un īsto vārdu viņa man atklāt nevēlas. Sociālā māja, kurā latviete mīt, lielākoties ir arābu zemju iemītnieku apdzīvota, taču uz pastkastes var manīt arī latvisku uzvārdu. Tas ir dēla. Tiekamies pusdienlaikā, kad septiņus mēnešus vecā meita guļ, bet dēls ir skolā. Mājoklis ir omulīgs, silts, Ziemassvētku noskaņās. ZDF pārraidē viņa teica, ka “dzīvoklis mums nozīmē labāku nākotni un daudz cerību”.

 

“Es nebiju nekas”

Laura ir sīka auguma, draudzīga, taču maz smaida. “Tas jāiemācās no jauna. Gadiem ilgi nebija pozitīvu emociju.” Viņai ir pāri 30 gadiem, uzaugusi mazpilsētā, studējusi Latvijas Kultūras akadēmijā. Kad Laurai vēl nebija 30, viņa iepazinās ar dēla tēvu. Nekas neliecināja, ka viņš ir greizsirdīgs vai valdonīgs. Pirmās izpausmes parādījās, kad piedzima bērniņš.

“Aizvien vairāk izjutu, ka man nav nekādas vērtības,” viņa atceras.

Sekoja pārmetumi, izsmiešana. Laura dzīvoja viņa ģimenes mājā, tāpēc bija jāpieņem noteikumi. Visvairāk sāpēja brīži, kad ģimene svētku reizēs pie galda sarunājās, taču viņas viedokli neviens neklausījās, runāja tam virsū. “Es nebiju nekas.”

Kad bērna tēvs bija nodzēris savu naudu un skārās klāt bērnu naudai, Laura aizrādīja – un dabūja pirmo sitienu. Vērsās policijā, uzrakstīja iesniegumu. Reakcija nesekoja. “No labas ģimenes skaitījās, uzņēmēji, kā nu pret viņiem tagad sacelties.” Lauras paš­apziņa bija noplicināta un aplis savilcies tik ciešs, ka pieņēma pašu par sevi saprotamu – ciest.

Draudzene iedrošināja meklēt dzīvokli Rīgā. Izdevās atrast ar malku kurināmu. Devās uz sociālo dienestu, pieteicās pārtikas pakām. Vērsās resursu centrā sievietēm “Marta”, kas palīdz vardarbībā cietušajiem. Apmeklēja kursus “Dardedzē” un stiprinājās mentāli aiziet no varmākas. “Ja man nebūtu šīs divus gadus ilgās gatavošanās, es nespētu aiziet,” saka Laura.

Palikt uz dzīvi Rīgā viņa nespēja, jo nevarēja iegūt bērnam dārziņu, lai pati varētu strādāt.

Bija spiediens no Nodarbinātības valsts aģentūras atrast darbu. Nācās atgriezties mazpilsētā. Dēla tēvs joprojām lietoja alkoholu, draudēja, ka atradīs, ja atkal pārcelsies uz Rīgu. Kādu reizi, kad viņš grasījās uzbrukt, Laura ar dēlu skrēja uz automašīnu, vīrietis atrāva durvis un iesita. “Puika to redzēja.” Tas bija pēdējais piliens.

Prom braukšanai viņa gatavojās klusām – pastāstīja, ka abi aizbrauks īsās brīvdienās uz Lielbritāniju. Laura atcerējās, ka Vācijā viņai ir paziņa. Sazinājās. Liels pluss bija tas, ka viņa zināja vācu valodu. Viņš apsolīja, ka dos naktsmājas, jo, pirms kāpt lidmašīnā, vajadzēja uzrādīt uzturēšanās adresi – kovidlaikā citādi nedrīkst.

Kad Laura piezemējās lidostā, paziņa necēla klausuli un nevēra vaļā durvis. “Es paliku uz ielas. Viesnīcās kovida dēļ nelaida. Apsēdos uz soliņa parkā ar dēlu.” Kāds bija izsaucis policiju, jo pamanījis sēdētājus. Policija uzreiz nogādāja viesnīcā, un pāris dienu laikā sociālais dienests atrada dzīvokli ar vannu un balkonu, kur uz laiku uzturēties. “Pavaicāja, kad pēdējo reizi esam ēduši. Visi dienesti bija atsaucīgi un sirsnīgi,” atceras Laura. Kad piedzima meita, bija jau atrasts dzīvoklis, kur visiem trim dzīvot. Par to gan jāmaksā pašai.

 

Desmit dienu sods

Kamēr pasaulē nāca meita, par dēlu rūpējās auklīte, ko piešķīra sociālais dienests. Viņa bija iemācījusi puikam valodas pamatus, un skolā 1. klasē viņš jutās droši. Joprojām skola patīk, padodas matemātika. Līdzko būs pirmā iespēja, viņa meklēs darbu. Latvijā atgriezties nozīmētu tapt bērna tēva vajātai. Līdz šim tēvs nav izrādījis vēlmi satikt dēlu. Meitiņa ir no cita tēva, kurš ar bērnu kontaktēties nevēlas.

Resursu centra “Marta” pārstāve Irina Mazurika saprot Lauras lēmumu. Esot gadījumi, kad ar visiem valsts pieejamiem resursiem nepietiek. Piemēram, tiesa var lemt pēc mātes lūguma par pagaidu aizsardzības ievērošanu arī bērnam, taču, “kamēr pienāk tiesas diena, vīrietis vajā, aizbildinoties, ka vēlas satikt bērnu.

Diemžēl Latvijā tēva tiesības tikties ar bērnu tiek vērtētas augstu, lai arī dažkārt nodara lielu postu.”

Vācijā ar likumu noteikts, ka sieviete ar bērniem paliek dzīvesvietā un varmāka nedrīkst desmit dienas tuvoties. Piemēram, Ziemeļreinā–Vestfālenē policisti atņem varmākam dzīvokļa atslēgu. Līdzko vīrietis mēģina fiziski kontaktēties ar ģimeni, jāmaksā soda nauda. Kur desmit dienas nakšņot, varmākam jāsarūpē pašam.

 

Sieviete nekļūdās

Latvijā vidēji katra trešā sieviete dzīves laikā cietusi no vardarbības ģimenē. Tie ir Centrālās statistikas pārvaldes dati. Policija atsevišķi nefiksē, cik sieviešu mirušas no partnera rokas.

Vācijā katru dienu vismaz viens vīrietis mēģina nogalināt savu esošo vai bijušo partneri. Katru trešo dienu no vardarbības mājās mirst sieviete. 2018. gadā tā mira 122, bet pērn 139 sievietes un 30 vīrieši. Tikai 20% no cietušajām meklē palīdzību.

“Sieviešu pašvērtība ir tā izdemolēta, ka viņas to neuzdrošinās. Viņas mēģina sevi mierināt, ka no 30 dienām 27 ir labas,” saka Eva Inderfurta, sociālā darbiniece, kura konsultē vardarbībā cietušās sievietes Diseldorfā, sazvanīta savā darbavietā vēlu vakarā, jo visu dienu konsultējusi dažāda vecuma un statusa sievietes. “Nav tādas pieturas, kur vardarbība nepiestātu – neviena sieviete nevar justies droši. Nevienā valstī. Jā, arī Vācijā.” Atšķirīga esot tikai sociālās palīdzības sistēma un politiskais redzējums uz vardarbību kā problēmu.

Lielākoties riskam esot pakļautas tās, kuras no partnera ir finansiāli atkarīgas, jo tad vīrietis varot vairāk izrādīt varu un kontroli.
SAISTĪTIE RAKSTI

Inderfurta stāsta, ka aptuveni divas no trim sievietēm, kuras pie viņas vēršas, nevēlas rakstīt policijā iesniegumu. “Pastāstu tiesības, iespējas, iezīmējam kopīgi dzīves plānu. Es neko neiesaku. Tikai sieviete pati zina, kas un kad viņai jādara.”

Bet cik reižu Vācijā sieviete kļūdās piedodot, lai beidzot pieliktu punktu? “Sievietes nepieļauj kļūdas! Tās pieļauj vīrieši. Nedrīkst domāt, ka sieviete savos lēmumos kļūdās – viņa visu dara pareizi, arī tad, ja dod trešo iespēju. Aiziešana prasa laiku.” Kā piemēru Inderfurta min attiecību sarežģījumus, kādi mums ikvienam ir ar vecākiem – cik laika būtu vajadzīgs, lai jau gados esošo mammu vai tēti dabūtu pie ārsta, lai viņi piedotu kādu senu pārmetumu. Tas nenotiek vienā dienā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti? 22
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Lasīt citas ziņas
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
21:25
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Pēc 31 gada dienestā izdienas pensijā nolēmis doties VUGD priekšnieks Āboliņš 10
Jaunzeme atklāj, kāpēc nepieņēma darbu, kuru viņai piedāvāja, bet atgriezās VID ģenerāldirektores amatā
“Nacionāļi saudzē savu ietekmīgo biedru,” neizsakās par Helmaņa tikšanos ar ES sankcijām pakļauto krievu oligarhu Avenu
“Mūs jau sadzird Ramšteinā!” Egila Līcīša sauna ar Aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci
Nepietiekamā finansējuma dēļ onkoloģijas pacienti var nesaņemt adekvātu pretvēža terapiju
Nav zināms, vai ugunsgrēks dronu ražotnē ietekmēs piegādes Latvijas armijai, bet darbs ir atsākts
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Kerli Vares: Spēja pielāgoties ietekmēs tālāko attīstību. “Euribor” celšana ir zāles pret augsto inflāciju
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Policistam par 200 eiro kukuļa izspiešanu no šofera piespriež 4,5 gadu cietumsodu
VIDEO. Sirsnīgs stāsts – no automašīnu riepu diskiem lietuviešu brīvprātīgie ražo krāsniņas ukraiņiem
VIDEO. Iesprostots zem zemestrīces gruvešiem, zēns ieraksta sirdi plosošu ziņu 1
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem 113
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā 4
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības