Foto: SHUTTERSTOCK

Koronavīruss neatceļ citas slimības jeb nozares pusbads un mediķu izdegšana 0

Valstī izsludinātās ārkārtas situācijas laikā lielākā uzmanība tiek pievērsta cīņai pret koronavīrusa izraisītās “Covid-19” epidēmijas izplatīšanos, kam tiek koncentrēti veselības aprūpes sistēmas resursi.

Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt pilsoņiem pases un ID kartes, tas ir.. 48
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Lasīt citas ziņas

Tas nozīmē, ka citu slimību pacientiem būs grūtāk saņemt nepieciešamo palīdzību, jo novārdzinātā medicīnas sistēma var netikt galā ar slimnieku pieplūdumu.

Lai gan ziņu virsrakstos dominē koronavīruss, pagaidām ar šo vīrusu inficēto cilvēku skaits Latvijā ir samērā neliels. Bet tas nenozīmē, ka “bezalgas atvaļinājumā” būtu aizgājušas citas hroniskas un akūtas kaites:

CITI ŠOBRĪD LASA
cilvēki tāpat slimo ar vēzi, viņus tāpat piemeklē insults vai infarkts, aklās zarnas iekaisums, lauztas rokas un kājas.

Hronisku slimību pacientiem šobrīd ir divkāršs risks: no vienas puses, koronavīruss vislielāko kaitējumu nodara tieši novārdzinātiem organismiem; no otras puses, šiem slimniekiem samazinās iespējas saņemt plānveida palīdzību, jo slimnīcas koncentrē resursus cīņai pret koronavīrusa epidēmiju.

“Vīrusa epidēmijas gaidās slimnīcām jātur lielāka rezerve neatliekamās palīdzības un intensīvās terapijas nodaļās, kas neļauj veikt plānveida, tai skaitā onkoloģiskas operācijas, tik lielā apjomā kā nepieciešams,” norāda Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Pēteris Apinis.

“Tieši hroniskie slimnieki ar pazeminātu imunitāti ir visvairāk apdraudēti. Lielākoties no “Covid-19″ ir miruši slimnieki, kas sirga ar dažādām slimībām – vēzi, HIV/AIDS, hronisku obstruktīvu plaušu slimību, cukura diabētu.”

Medicīna turēta pusbadā

Itālijā epidēmija ir izplatījusies tik strauji, ka ārstiem vairs nav iespēju palīdzēt visiem slimniekiem, tādēļ smagākos gadījumos pacienti tiek atstāti likteņa varā. Tas liek ar bažām raudzīties uz iespējamo situācijas attīstību Latvijā, jo mūsu medicīnas nozare jau gadiem ilgi cīnījusies ar finansējuma trūkumu, kas krīzes situācijā varētu smagi atspēlēties.

“Mūsu veselības aprūpes sistēma nav tik spēcīga, lai bez problēmām pārciestu lielākus satricinājumus. Latvijas medicīna gadiem ilgi ir turēta pusbadā, tādēļ mūsu starta pozīcijas ir sliktākas nekā citām valstīm,” uzskata onkoloģisko slimnieku atbalsta biedrības “O fonds” vadītāja Inese Valdheima. Līdz ar koronavīrusa izplatīšanos Latvijas slimnīcas šobrīd strādā paaugstinātas gatavības režīmā.

Lai krīzes situācijā atslogotu mediķus, lielās slimnīcas samazina vai vispār atceļ plānveida operāciju veikšanu.

Veselības ministrija skaidro, ka ierobežojumi vispirms attiecas uz tām operācijām, ko iespējams atlikt, piemēram, dzīves kvalitātes uzlabošanas operācijām (protezēšana, operācijas pēc traumām u. c.). Slimnīcās joprojām tiks veiktas dzīvību glābjošās operācijas, kā arī nodrošināti pakalpojumi, kuriem nepieciešams nodrošināt terapijas nepārtrauktību (hematoloģija, ķīmijterapija, orgānu aizstājējterapija).

Daudzās slimnīcās ir ierobežota vai vispār aizliegta apmeklētāju pieņemšana, lai pacientu tuvinieki neievazātu slimnīcā koronavīrusu. “Mums ir divas robežlīnijas, kam vīruss nedrīkst tikt pāri: pirmkārt, jānosargā valsts lielās slimnīcas, kurās ārstējas slimnieki ar onkoloģiskām, hroniskām sirds asinsvadu, endokrīnām un plaušu slimībām.

Ja vīruss izplatās smagu slimnieku nodaļā, tas kļūst nāvējošs. Otra robežlīnija ir pansionāti un sociālās aprūpes nami, kur veci un relatīvi mazkustīgi cilvēki ir pakļauti reālam riskam, tiklīdz šādā iestādē caur aprūpes darbinieku sāk izplatīties koronavīruss,” norāda Pēteris Apinis.

Minūtes var izšķirt visu

Izmaiņas skārušas arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbu. “Pirms tam bija vairāk gadījumu, kad NMPD pacientu aizved uz slimnīcu vērtēšanai, bet tagad būs vairāk gadījumu, kad pacients tiks atstāts mājās. Pacienta ģimenes ārstam NMPD paziņos, ka pacients atstāts mājās, bet, pasliktinoties situācijai, pacients atkal sazināsies ar NMPD, palīdzība tiks viennozīmīgi sniegta, un viņu nogādās ārstniecības iestādē,” skaidro Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.

Pēteris Apinis secina, ka gadījumā, ja “ātrā palīdzība” būs pārslogota, tas prasīs cilvēku dzīvību.

“Ja visi iespējamie slimnieki nepārtraukti zvana uz 113, tas var izrādīties liktenīgi cilvēkam ar sirdsdarbības apstāšanos vai politraumu, kura glābšanu izšķir minūtes vai pat sekundes, kad ieradīsies NMPD brigāde.

Itālijas pieredze rāda, ka milzu problēmas rada panikas izraisīta masveida ierašanās lielo slimnīcu neatliekamās palīdzības (uzņemšanas) nodaļā. Cilvēki ar paaugstinātu temperatūru, drudzi un klepu traucas uz specializētu klīniku, traucē slimnieku uzņemšanu, diemžēl – arī inficē šajā nodaļā uzņemamos hroniskos pacientus.” Itālijas ārsti vēsta, ka parastos apstākļos pacientam ar sirdslēkmi palīdzība tiek sniegta dažu minūšu laikā, bet šobrīd nereti nākas gaidīt stundu vai ilgāk, kas slimniekam var izrādīties liktenīgi.

Pacientu atbildība

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs aicina cilvēkus ar “Covid-19” simptomiem pirms došanās uz klīniku padomāt, vai ar savu ierašanos viņi neapdraudēs citus pacientus un mediķus.

“Ja ārstniecības iestādē nonāks pacients ar “Covid-19” infekciju, viņš, pats to nezinot, var inficēt rindā gaidošos pacientus, tādējādi veicinot strauju “Covid-19” izplatību!

Aicinām cilvēkus būt atbildīgiem un rīkoties saprātīgi.” Tādēļ bez iepriekšējas pieteikšanās uz slimnīcu labāk nedoties, vispirms labāk piezvanīt un konsultēties par vēlamo rīcību.

Pacientu atbildību par savu veselību uzsver arī Pēteris Apinis. “Pacientus, kas savu hronisko slimību precīzi ārstē, “Covid-19″ apdraud mazāk. Ļoti svarīgi, lai cukura diabēta pacients būtu normalizējis savu cukura līmeni, bet augsta asinsspiediena pacients – ar medikamentiem precīzi normalizējis savu asinsspiedienu. Šobrīd vislielākā bīstamība ir pacientiem, kas nav ievērojuši režīmu un nav precīzi lietojuši nozīmētos medikamentus.”

Ārkārtas situācijas dēļ savu darba režīmu mainījušas ne tikai lielās Rīgas slimnīcas, bet arī reģionu veselības aprūpes iestādes. Rēzeknē, Daugavpilī, Valmierā un citur atcelta plānveida operāciju veikšana, tiek ierobežoti arī citi pakalpojumi, piemēram, fizioterapijas procedūras.

“Akūtiem slimniekiem sniedzam palīdzību kā līdz šim, bet plānveida operācijas nākas atcelt. Protams, turpinām pieņemt dzemdības, veicam ķeizargrieziena operācijas, bet visu pārējo nākas atlikt,” stāsta Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Agris Rozenfelds. Viņš uzskata, ka arī straujas koronavīrusa izplatīšanās gadījumā pacienti netiks atstāti bez palīdzības. “Neatliekamo palīdzību sniegsim jebkurā gadījumā.”

Jāmācās no Itālijas kļūdām

Rīgas Dzemdību namā ārkārtas situācijas laikā vairs netiek piedāvātas ģimenes dzemdības, tuviniekiem arī liegta iespēja apmeklēt dzemdētāju. Ierobežojumi ieviesti arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, kur pacientus drīkst apmeklēt vecāki, kas pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši ārpus Latvijas. “Manai divus mēnešus vecajai meitai aprīļa sākumā ir paredzēta plānveida operācija.

Lasu par Itālijas pārpildītajām slimnīcām, kur nekas cits, izņemot koronas ārstēšanu, praktiski nenotiek, un baidos.

Atlikta operācija nozīmē sarežģītāku atkopšanos. Jaunie un stiprie – padomājiet par citiem!” aicina rīdziniece Mairita Lūse. “Operācijā bija jāpiedalās arī profesoram no Somijas, bet tagad ar visiem ceļošanas ierobežojumiem maz ticams, ka viņš varēs atbraukt uz Latviju. Ceru, ka operācija aizkavēsies par pāris nedēļām, nevis ilgāk. Šobrīd visa veselības aprūpes sistēma ir vērsta uz palīdzību koronavīrusa slimniekiem, tādēļ ar citām kaitēm būs grūtāk saņemt nepieciešamo palīdzību.”

Mairitas vīrs Alesandro ir itālietis, tādēļ viņi rūpīgi seko līdzi notikumu attīstībai Itālijā un cer, ka Latvijā nebūs jāpiedzīvo tikpat smaga situācija. “Mēs varam mācīties no Itālijas kļūdām. Sākumā viņi to neuztvēra nopietni, tādēļ daudzi lēmumi tika pieņemti ar nokavēšanos. Itālieši ļoti lepojās ar savu veselības aprūpes sistēmu un ticēja, ka tā tiks galā ar šo epidēmiju, taču neviena sistēma nav bezizmēra. Latvijā mēs uz savas medicīnas sistēmas kapacitāti raugāmies reālistiski. Mūsu mediķi jau tā ir pārstrādājušies un slikti apmaksāti,” spriež Mairita.

Mediķiem draud izdegšana

Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Pēteris Apinis atzīst, ka epidēmijas laikā visvairāk apdraudētie ir tieši medicīnas darbinieki, kas ikdienā saskaras ar vīrusu. “Agri vai vēlu, daļa no viņiem inficējas ar vīrusu, izkrīt no ierindas. Daļa, īpaši aprūpes darbinieku vidū, neiztur spriedzi un pamet darbu pretvīrusa frontes pirmajās līnijās.

Pārējiem nākas veikt visus darbus, biežākas kļūst dežūras, mazāki starplaiki starp pacientiem.

Itālijas pieredze saka – vairāk pacientu, mazāk medicīnas darbinieku, mediķu “pārsviešana” no citiem dienestiem, kur vairs palīdzība netiek sniegta. Rezultātā – nopietna medicīnas darbinieku izdegšana.”

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris nenoliedz, ka medicīnas darbinieki šobrīd pārdzīvo lielu pārslodzi. “Mūsu veselības aprūpes sistēmas kapacitāte jau šobrīd nav pietiekama, jo Latvijas veselības nozares finansējums ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā. Mūsu valdībai veselības aprūpes sistēma līdz šim nav bijusi prioritāte.

Tagad valdība ir gatava ieguldīt miljardu eiro ekonomikas glābšanas pasākumos, bet joprojām nevar atrast 60 miljonus eiro, kas nepieciešami, lai izpildītu solījumu par mediķu atalgojuma palielināšanu.” Keris norāda, ka par ilggadējo veselības aprūpes nozares vārdzināšanu tagad var nākties maksāt dārgu cenu.

“Un to maksās iedzīvotāji, ne jau politiķi, no kuru lēmumiem tas bijis atkarīgs.” Keris gan uzsver, ka arī pandēmiskās krīzes apstākļos Latvijas mediķi izdarīs visu, kas ir viņu spēkos. “Taču jāatceras, ka šie spēki nav bezgalīgi!”

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 47
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas?
Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt pilsoņiem pases un ID kartes, tas ir.. 48
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 1
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
Kā salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās 2
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 134
Zāles meklē, kur vien var. Poliklīnikas vadītāja atklāj, kādu medikamentu šobrīd trūkst visvairāk 24
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku 25
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Manskis: Tie, kas šeit balso par Putinu, negrib, lai Latvija atkal būtu Krievijas Impērijā, viņi vienkārši grib ieriebt Latvijai 23
ES vienojas par cenas griestiem Krievijas naftas produktiem 1
Slaidiņš: Neesmu teicis, ka tur viss ir slikti, bet ukraiņi paši atzīst – nav viegli.. 4
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. ASV analītiķi: Putins pārvērtējis Krievijas armijas spēkus, liekot sagrābt Donbasu līdz martam
88 gadu vecumā miris spāņu modes dizainers Pako Rabane 1
Blinkens atliek vizīti Pekinā pēc tam, kad Ķīnas balons ielidoja ASV gaisa telpā
“Jums neērti nav?”: TV personība Žaklīna Cinovska nikna uz Latvijas bankām, kas turpina pelnīt Ukrainā
“Mēs gaidām Austrijas valdības lēmumu.” Lietuva sola boikotēt EDSO PA sesiju, ja tajā piedalīsies Krievija 4
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
1933. gada 3. februārī. “Vācu dzīves telpa”: Hitlera vīzijās vācu “Lebensraum” stiepās līdz Urāliem un ietvēra arī Skandināviju
21:50
ES vienojas par cenas griestiem Krievijas naftas produktiem 1
21:35
Blinkens atliek vizīti Pekinā pēc tam, kad Ķīnas balons ielidoja ASV gaisa telpā
21:12