Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Foto: pexels.com

Interesanta teorija – latvieši imūnāki pret koronavīrusu? 3

Vai iespējams, ka Latvijā ar jauno “Covid-19” slimos mazāk nekā citur, jo Latvija ir viena no trim valstīm pasaulē ar vislielāko CCR5 delta32 gēna mutāciju skaitu, kas nozīmē, ka

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas
daļa no mums vai nu nesaslims vispār, vai pārslimos ļoti viegli?

Jāuzsver, ka tā pagaidām ir tikai interesanta teorija – daži “LA” uzrunātie latviešu ģenētiķi, lai arī nenoliedza tādu iespēju, taču ļoti skeptiski skatījās uz šo koncepciju, jo pagaidām nav nopietnu pētījumu, kas to apstiprinātu vai noliegtu, un arī ilgi nebūs.

Kas tā tāda – CCR5 delta32 mutācija?

CITI ŠOBRĪD LASA

Molekulārie biologi skaidrotu daudz sīkāk un zinātniskāk, bet, vienkārši sakot, CCR5 ir proteīns uz balto asinsķermenīšu virsmas, kas ir daļa no cilvēka imūnsistēmas un palīdz imūnsistēmai atpazīt bīstamus organismus, piemēram, mikrobus, lai tos pēc tam iznīcinātu.

Atsevišķas cilvēku grupas ir mantojušas tā dēvēto delta32 mutāciju, kurai trūkst daļa no CCR5 gēna. Cilvēkiem, kuriem abas hromosomu kopijas satur šo mutāciju ar trūkstošo daļu, ir augsta rezistence pret vienu no HIV paveidiem – HIV-1.

Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Foto: pexels.com

Vācu zinātnieku grupas 87 valstīs veiktajā pētījumā, kas publicēts “sciencedirect.com” 2017. gadā, tika analizēti 1,3 miljoni DNS paraugu, lai atrastu labākos cilmes šūnu donorus HIV pacientiem. Mērķis bija atrast pasaules teritorijas, kur specifiskā CCR5 delta32 dubultā mutācija ir visvairāk izplatīta.

Zinātnieki secināja, ka mutācijas biežums samazinās virzienā no ziemeļiem uz dienvidiem ar lielāko skaitu Ziemeļeiropā un mazāko Āfrikā un Āzijā. Norvēģijā šādu cilvēku bijis visvairāk – 16,4%, tad seko Igaunija ar 15,6% un Latvija ar 15,1%.

Nākamā ir Somija ar 12,9%, līdzīga situācija ir Īrijā, Lietuvā, Moldovā. Apvienotajā Karalistē 11,8%, Vācijā 11,1%, Krievijā – 10,9%. Bet Itālijā – tikai 6,3%, Spānijā nedaudz labāk – 8,1%. Taču Ķīnā, Indijā, Japānā, dažās Āfrikas valstīs dubultā mutācija bija tikai 0– 5% cilvēku.

Par ASV, Austrāliju un daudzām citām Āfrikas valstīm datu nav.

Tas, ka Latvija ir vadošajā trijniekā, nebūt nenozīmē, ka visi latvieši ir imūni pret HIV infekciju

un par prezervatīviem, vienreizlietojamām šļircēm un citiem personīgās aizsardzības līdzekļiem var aizmirst.

Pētījums liecina, ka imūni pret HIV-1 varētu būt tikai 15,1% Latvijas cilvēku, un ir jau arī otrs paveids – HIV-2. Tāpat tas nenozīmē, ka ir paaugstināta imunitāte pret citām kaitēm.

Reklāma
Reklāma

“Covid-19” līdzība HIV

Ķīnas un ASV zinātnieki pieļauj, ka jaunais koronavīruss uzbrūk tieši tam pašam proteīnam organismā, kam uzbrūk HIV un Ebola, kas abi nepieder pie koronavīrusiem. Par to vēstīts ķīniešu pētījumu vietnē “Chinaxiv.org”. Lai arī dokuments vēl neesot recenzēts, pētījumā iesaistītie zinātnieki ir no Ķīnā respektablās Nankai universitātes Tjandžinā, vēsta “salon.com”.

Šim proteīnam, ko dēvē par furīnu, ir svarīga loma imūnsistēmas uzturēšanā. Jau iepriekš citi zinātnieki pieļāvuši, ka tieši furīna funkcijas izprašana būs atslēga uz Ebolas ārstēšanu, un iespējams, ka tas pats varētu attiekties uz “Covid-19”.

Ilustratīvs foto
Foto: pexels.com

Indijas Kusumas bioloģijas augstskolas pētnieki pieļauj, ka jaunais “Covid-19” inficē un uzvedas līdzīgi kā HIV, nevis kā citi zināmie cilvēku koronavīrusi. Tā genoms satur glikoproteīnus, kas ir līdzīgi HIV-1, norādot uz iespēju, ka tie cilvēki, kuriem ir divas CCR5 delta32 mutācijas kopijas, varētu būt imūni pret jauno “Covid-19” tieši dēļ veida, kā jaunais vīruss inficē cilvēku.

Ģenētiski gan “Covid-19” ir vislīdzīgākais SARS koronavīrusam, taču uzbrūk tāpat kā HIV, tādēļ zinātnieki secinājuši, ka tie, kuriem ir divas CCR5 delta32 mutācijas, iespējams, ir imūni pret “Covid-19”, bet tie, kuriem ir tikai viena mutācija, ir iespēja pārslimot vieglā formā un drīz izveseļoties.

Par labu šai teorijai runā fakts, ka koronavīrusa ārstēšanā pasaulē eksperimentē ar HIV zālēm, tādām kā lopinavirs/ritonavirs. Tā kā vīruss ir pavisam jauns, tad ir pāragri izdarīt secinājumus, vai tiešām šīs zāles strādā, taču ķīnieši tic, ka tas palīdz, tādēļ HIV pacienti ziedo savus medikamentus, lai brīvprātīgie pēc tam nogādātu smagi slimajiem koronavīrusa pacientiem uz mājām.

Taču pretī šai teorijai runā fakts, ka Latvija, ņemot vērā iedzīvotāju un HIV saslimšanas gadījumu attiecību, ir līdere Eiropā. Ja tiešām esam ģenētiski labāk pasargāti pret HIV, tad jāsecina, ka Latvijā cilvēki ārkārtīgi pavirši attiecas pret piesardzības pasākumiem.

Vēl pēta

Jāpiebilst, ka ceturtdien Latvijas Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis vietnē “Twitter” informējis, ka pētījumā par pretvīrusu medikamentu, kurš būtu pieejams arī Latvijā, konstatēts, ka tas nepalīdz smagos pneimonijas gadījumos. Testējot medikamentu lopinavirs/ritonavirs uz koronavīrusa izraisītās slimības “Covid-19” pacientiem, kam ir smagi simptomi, pētījumā konstatēts, ka preparāts nesniedz nekādu būtisku efektu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.