Jau no septembra mazākumtautību skolās tiks ieviesti trīs dažādi valsts valodas lietojuma proporciju modeļi, no kuriem skola pati izvēlēsies vienu.
Jau no septembra mazākumtautību skolās tiks ieviesti trīs dažādi valsts valodas lietojuma proporciju modeļi, no kuriem skola pati izvēlēsies vienu.
Foto: Zane Bitere/LETA

Krievu skolās jau no septembra – trīs mācību valodu modeļi 0

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) iesniegusi izskatīšanai valdībā noteikumus, kas ļaus jau no nākamā mācību gada sākuma ieviest mazākumtautību skolās mācības galvenokārt latviešu valodā.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas

To, ka skolās vairāk jāizmanto latviešu valoda, paredz arī Izglītības likums.

Taču jaunais pamatizglītības standarts, kas līdz ar izmaiņām mācību saturā paredz arī mācību valodas maiņu mazākumtautību skolās, spēkā stāsies tikai no 2020. gada 1. septembra, kamēr pārmaiņas mācību valodā skolās tiks ieviestas jau no šā gada septembra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpēc, lai jau nākamajā gadā nodrošinātu Izglītības likumam atbilstošu valsts valodas lietojuma proporciju ieviešanu mazākumtautību izglītības programmu apguvē, jāgroza spēkā esošie noteikumi par pamatizglītības standartu.

Grozījumu projekts paredz, ka jau no septembra mazākumtautību skolās tiks ieviesti trīs dažādi valsts valodas lietojuma proporciju modeļi, no kuriem skola pati izvēlēsies vienu atbilstoši savā attīstības plānā izvirzītajām prioritātēm.

Pirmais modelis paredz, ka  izglītojamie, kuri ieguvuši pirmsskolas izglītību latviešu valodā, kuriem ir latviešu valodas prasmes un latviešu valodas lietošanas pieredze, no 1. līdz 6. klasei valsts valodā mācās ne mazāk kā 80 procentus mācību laika.

Otrais modelis toties paredz, ka jaunākajās klasēs dzimtajā valodā var mācīties pat pusi no mācību laika un 80 procentus mācību vielas apgūst latviski tikai pēdējās pamatskolas klasēs.

Trešais modelis valodas proporciju ziņā ir līdzīgs otrajam, taču tajā paredzēts mācīt vairāk tēmu, kas saistītas ar skolēnu etnisko izcelsmi. Skolām mācību stundu plānā būs jānosaka, kuras stundas notiks latviešu valodā, kuras mazākumtautību valodā un kuras bilingvāli.

Kā stāsta IZM pārstāve Laura Zaharova, ministrija bija iecerējusi, ka jau šo ceturtdien noteikumu projektu izsludinās Valsts sekretāru sanāksmē un to varēs sākt saskaņot ar citām ministrijām un citiem interesentiem.

Tomēr noteikumu projekts vēl netika izsludināts, jo IZM to esot pārāk vēlu ievietojusi tīmeklī, līdz ar to vēl nevar sākt sabiedrisko apspriešanu. Taču zināms, ka tuvākajās nedēļās grozījumu projekts tomēr tiks izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē.

Reklāma
Reklāma

Kā zināms, no 2019. gada septembra saskaņā ar jaunajām mācību valodas prasībām mācīsies 1. līdz 7. klašu skolēni. Gadu vēlāk attiecīgās prasības tiks ieviestas 8. klasē, vēl pēc gada – 9. klasē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.