Foto: fotolia.com

Kuram tipam piederu? Kā noteikt savu krāsu paleti kosmētikā un tērpos 3

TV raidījumā “Ievas” pārvērtības” speciālisti parasti uzsver, ka sievietes pieder pavasara, vasaras, rudens vai ziemas tipam. Pēc kā nosaka šos tipus, un kas katram tipam vairāk piestāv? 
Inese Liepiņa Ogres novadā

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Piederību konkrētai krāsu paletei jeb gadalaika tipam nosaka pēc cilvēka dabas dotumiem – dabīgās matu, acu, uzacu un skropstu krāsas, ādas un lūpu toņa un acu baltumu nokrāsas. Liela nozīme ir arī tam, kā āda reaģē uz sauļošanos – vai tā kļūst sārta vai viegli brūna, vai ir vasarraibumi un kādā tie krāsā, skaidro stiliste Jolanta Salaka.

– Noteikt piederību konkrētai krāsu paletei nav vienkārši. Lai to izdarītu, cilvēks gan rūpīgi jāaplūko (sievietēm jābūt bez grima!), gan jāiztaujā (piemēram, jānoskaidro, kāda matu krāsa bijusi bērnībā). Stilistei, kas parasti ir speciāliste, kura to veic, labi jāpārzina krāsu mācība un jābūt trenētai acij, – uzsver “Starptautiskās stilistu skolas” direktore Biruta Magele.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apkopojot šos konkrēto vizuālo tipu raksturojošos datus, tiekam grupētas ne vien kā attiecīgajam gadalaikam piederīgas, bet arī iedalītas zelta un sudraba krāsu paletes pārstāvēs. – To pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados ieviesa modes mākslinieks francūzis Ferdinands Albrī. Zelta paletē ietilpst visi siltie toņi, bet sudraba – vēsie. Gan siltie, gan vēsie toņi vēl tiek iedalīti pludinātajos un piesātinātajos.

Ieskatam – jautājumu loks, uz kuriem jāatbild sievietēm, kas varētu būt piederīgas zelta (siltajai) pludinātajai krāsu paletei. – Vai jūsu āda ir ar siltu zemādas starojumu? – Vai vaigos ir persika sārtums? – Vai bieži sark­stat? – Vai āda dažviet ir jutīga un apsārtusi? – Vai bērnībā bija gaiši mati – salmu krāsā, dzelteni, zeltaini vai medus tonī? – Ja mati ir tumšos toņos, vai tie ir kastaņu krāsā? – Ja mati ir rudi, vai tie ir medus tonī? – Vai ir vasarraibumi? – Vai acīm ir zaļgana krāsa? – Vai ap acs varavīksneni ir gaišas krāsas maliņa? – Ja acis ir brūnas, vai tās ir siltā tonī? Jautājumu ir daudz, un tie ir diezgan detalizēti.

Kad nepieciešamā informācija apkopota, stiliste sastāda personīgo toņu karti, kurā norādīti piemērotie garderobes (virsdrēbju, džemperīšu, blūzīšu, kleitu, svārku u. c. apģērba gabalu), aksesuāru, rotaslietu un meikapa toņi. Šo karti var salocīt un ielikt somiņā, lai, dodoties uz veikalu iepirkties, to varētu izmantot.

Abas stilistes norāda – veidojot vizuālo tēlu, vajadzētu izvēlēties to krāsu paleti, kas mums “pielaulāta”, jau piedzimstot. – Daba mums katram līdzi šūpulī devusi krāsas, kas vislabāk piestāv un mūs vislabāk raksturo. Tās izvēloties, gan ikdienā, gan svētkos izdosies paspilgtināt un akcentēt dabas dotumus, – skaidro stiliste Jolanta Salaka un turpinot norāda, ka nepareizi piemeklēta toņa apģērbs liks justies nomāktai vai pat izskatīties slimīgai. Tas tāpēc, ka katrai krāsai raksturīga ļoti spēcīga psiholoģiska iedarbība.

To pašu apgalvo Biruta Magele – atbilstošo toņu salikums liek iemirdzēties acīm, padara patīkamu sejas krāsu, izceļ lūpas un novērš uzmanību no rievām un rieviņām, ko nodzīvotie gadi ievilkuši sejā. – Mēs, latvieši, lielākoties piederam vasaras jeb sudraba pludinātajai krāsu paletei. Tai raksturīgs pelēcīgs sejas tonis, ja ir vasarraibumi, tad ar brūngani pelēku nokrāsu, acis zilas vai vēsi zaļas, pablāvas, nav kontrasta starp varavīksni un acu baltumu, viss vienā plūdumā, mati no gaišpelēki blondiem līdz šateniem. Lūpas un vaigi ir ar violetu toni.

Reklāma
Reklāma

Šim latviešu pelēkajam tipam piestāvot visi pasteļtoņi, pelēkā krāsa (bet īpaši – sudrabpelēkā), džinsa zilais, asfalta pelēkais un ābolu zaļais tonis. Tie nedrīkst būt pārāk piesātināti un smagnēji.

B. Magele brīdina – nosakot piederību krāsu paletes tipam, jāņem vērā arī cilvēka vecums. Citādi var sanākt, ka bērnam vai sirmai dāmai piedāvā krāsot sarkanas lūpas, nagus un melnus matus.

Ziemas jeb vēso piesātināto krāsu tipam raksturīgais


• Mati: dabas doti pelnu pelēki, tumši brūni vai melni.

• Acis: zilas, spilgti zaļas, pelēki brūnas vai tumši brūnas, acu baltumi – zilgani balti.

• Āda: ļoti gaiša, porcelāna balta, var būt ar zilganu toni vai ar olīvu toņa nokrāsu.

• Piestāv: tīri un spilgti aukstie toņi – zili melnais, ogļu melnais, sudrabaini pelēkais, sniegbaltais, citrondzeltenais, rubīnsārtais, karaliski zilais, lavandas violetais, sulīgi zaļais un tumši brūnais.

Pavasara jeb silto pludināto krāsu tipam raksturīgais


• Mati: dabas doti zeltaini rudi, gaišā kastaņkrāsā vai medus tonī.

• Acis: gaiši zilas ar zaļganu atspīdumu vai silti brūnā tonī.

• Āda: bēšā, persiku vai ziloņkaula tonī, ar vasarraibumiem. Šim tipam piederīgie ātri piesarkst, un tad vaigos parādās persika sārtums.

• Piestāv: gaiši zilie toņi ar siltu nokrāsu, sulīgs salātzaļais tonis, medaini dzeltenais, bēšais tonis, pelēkais ar siltu nokrāsu, laškrāsa un koraļļu sarkanais tonis.

Vasaras jeb vēso pludināto krāsu tipam raksturīgais


• Mati: dabas doti gaiši brūni, vidēji brūni, pelnu blondi vai pelnu kastaņbrūni.

• Acis: gaiši brūnas ar pelēcīgu, zaļganu vai zilganu nokrāsu, acu baltumi – krēmkrāsā.

• Āda: vēsi rozā vai gaišā olīvkrāsas tonī, marmora sārti vaigi. Šim tipam piederīgie saulītē ātri iedeg.

• Piestāv: visi vēsie pasteļtoņi – gaiši rozā, aveņu rozā, bēši rozā, ceriņu violetais, pelēki baltais, salmu dzeltenais, dūmakaini zilais, džinsa zilais, pelēki zaļais un gaišais tirkīza tonis.

Rudens jeb silto piesātināto krāsu tipam raksturīgais


• Mati: dabas doti rudi, kastaņbrūni, pelēkbrūni ar siltu nokrāsu, vara tonī vai oranži.

• Acis: zaļas, pelēkas ar brūnām dzīsliņām, dzintara krāsā vai zilas ar siltu nokrāsu.

• Uzacis un skropstas: parasti ir gaiši rudas.

• Āda: persiku vai bēšā tonī, ziloņkaula tonī ar persikiem raksturīgo sārtumiņu vai tumsnēja, var būt vasarraibumi.

• Piestāv: zeltainie, bēšie un brūnie toņi, sinepju un kukurūzas dzeltenie toņi, šampanieša krāsa, saldā krējuma krāsa, pelēks ar dzeltenīgu toni, ķieģeļu sarkanā, tomātu sarkanā, persiku, kazeņu, haki un zaļo zirnīšu krāsa, oranži rozā tonis.