Arta Andersone
Arta Andersone
Foto – Marta Purmale

Lai 10 centimetru virs zemes! Artas Andersones veselīgas dzīvošanas principi 4

Ik pirmdienas vakaru Arta Andersone dodas uz Pārdaugavu, lai satiktu savas kādreizējās treniņu biedrenes. Taču viņas nevis pļāpā pie kafijas tases, bet aizrautīgi vingro un gatavojas uzstāties starptautiskajā ģimnastrādē, vingrošanas festivālā. Reiz jau tas izdevās godam – festivālā Golden Age Gym. Tur pulcējas vingruma mīlētāji, kuriem vairs nav piecdesmit.

“Beidzas mans aktīvais posms vadošos amatos Latvijas politikā,” Pabriks atvadās
“Kāds varētu pasmaidīt, ka Lembergs ir notiesāts, bet šoreiz te ir cita nianse,” politologs skaidro, kāpēc Lembergs nevarētu “sēdēt pie valdības galda” 2
Kurš no “Jaunās vienotības” visvairāk svītrots, bet kurš saņēma “plusiņus”?
Lasīt citas ziņas

Pamodina snaudošo prieku

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzi Artu atceras kā tautā iemīļotu Panorāmas diktori. Pēc aiziešanas no televīzijas viņa ar vīru pievērsusies interneta veikalu biznesam, vēl lasa lekcijas par runas mācību un turpina nedaudz darboties žurnālistikā.

Iespējams, daudzi zina, ka Arta kādreiz bija talantīga mākslas vingrotāja, startēja Latvijas izlasē. Pēc lielā sporta viņa kādu laiku bija aerobikas trenere, vēlāk līdzdarbojās mākslas vingrošanas starptautisko sacensību Baltijas aplis organizēšanā un vadīšanā.

Artas bērni ir izauguši. Dēlam Kristapam jau 16 gadu, meitai Martai ir sava ģimene un divas atvases, tādējādi Artai tikušas arī vecmāmiņas tīkamās rūpes. Sportiskā ikdiena gan ilgus gadus likta malā, fiziskās aktivitātes izpaudušās vien dārza darbos, reizumis peldēšanā un ģimeniskos izbraukumos ar velosipēdu.

Viņa atzīst, ka nav varējusi saņemties, lai dotos, piemēram, uz nodarbībām sporta klubā. Tomēr vēlme pēc apjomīgāka kustību prieka droši vien zemapziņā snaudusi, ne velti uzreiz atsaukusies pamudinājumam atgriezties mākslas vingrošanas lauciņā.

Novingrot šaubas

Reiz piezvanījusi kādreizējā treniņu biedrene Anita un vaicājusi, vai Arta vēlētos atsākt vingrošanu, rādot savu māku starptautiskajā arēnā. Viņa ar prieku piekritusi. Rīgas Stradiņa universitātes sporta kluba treneres Maruta Hofertes (arī kādreizējā mākslas vingrotāja) aicinātas, Arta un citas bijušās vingrotājas bija gatavas jaunam sākumam pēc pārtraukuma daudzu gadu garumā.

“Smejos, ka Maruta skaitīja mūsu gadus, gaidot, kad mums paliks piecdesmit, lai varētu aicināt piedalīties zelta vecuma jeb Golden Age festivālā,” stāsta Arta. Šajā festivālā jau vairākas reizes bija startējušas Rīgas Stradiņa universitātes vingrās dāmas.

Golden Age nav sporta veterānu sacensības, par medaļām neviens necīnās. Visiem patīk piedalīties šajā starptautiskajā pasākumā, jo tas dod pozitīvu lādiņu dzīvei. Galvenā doma – kustība, veselība un prieks jebkurā vecumā.

Lai Latvijas pārstāves sagatavotos festivālam – pērn tas notika Tulūzā, Francijā –, apvienojās vienas treneres sešas bijušās audzēknes. Viņas pulcējās kopā pēc 32 gadu pārtraukuma. Kad uzstāšanās bija sagatavota, uzaicināja savu pirmo treneri Silviju Branti, lai palūko, vai izdevies godam. Arī otrai trenerei Rinvaldei Šmitei atrādīja paveikto, aizbrauca dzimšanas dienā un skaisti novingroja.

Viņas visu paveica pašas – izdomāja un izveidoja kompozīciju, sameklēja mūziku, slīpēja kustības un priekšnesumu.

“Mēs, sešas zeltenes, kā sevi jokojot saucām, mēģinājām rast zelta smeķi katrā kopā pavadītajā minūtē. Pārvarēt sākotnējo nevarēšanu un šaubas palīdzēja pašpasludinātais moto – lai pašām patīk un pašām prieks!” stāsta Arta.

Priekšnesums tika veidots tā, lai katra darītu to, ko vēl spēj. Kas no dabas dots, to ķermenis labi atceras, paveic ar prieku. Vienai veiklāk padodas lēcieni, cita ir lokanāka, vēl kāda labāk pārvalda vingrošanu ar apli. Ja kādai, kā vingrotājas saka, ir mīkstie kauli, viņa joprojām spēj bez iesildīšanās nosēsties špagatā.

“Es to vairs nevarētu pat visļaunākajos murgos! Protams, lielā sporta laikos taisīju gan špagatu, gan visu citu, ko vajadzēja, biju taču Latvijas izlasē. Tomēr tolaik daudz kas tika izlauzts ar varu. Mēs gribam, lai tagad viss notiek ar baudu, nevis mokām. Vingrošanas laiks daudzām no mums bija kompleksu mākts – atkal slikti, atkal neizdevās, kā vajag… Smējāmies, ka bija jānonāk līdz 50 un plus gadiem, lai no sirds patiktu tas, ko darām, lai būtu prieks.

Vienmēr atceros savas treneres Ludmilas Kačkaldas teikto – nedari puskājā. Tas nozīmē – pa roku galam, pavirši, bez atdeves. Svarīgi ir visu darīt no sirds,” uzsver Arta.

Talantīgā vingrotāja, divkārtējā pasaules čempione mākslas vingrošanā Ludmila Kačkalda nomira ar vēzi, gadiem ilgi smagi cīnījās ar slimību. Arta par savu treneri uzrakstīja un pati izdeva emocionālu grāmatu Vēja spārni, šķiet, viņu nes, kas ir oda cilvēka spēkam un talantam.

Sirma galva, vingra miesa

Vecums ir tikai prāta nospraustā robeža. To ikviens varot redzēt un just Golden Age festivālā. Tulūzā piedalījās vairāk nekā 2000 cilvēku, 110 komandu no 17 valstīm. Mūsu vingrotājas tur bijušas jauno svara kategorijā, vairākums dalībnieku bija daudz vecāki. Daži pat nākuši klāt un jokojuši: ko te tādas studentes sabraukušas…

Neviens netika vērtēts pēc vecuma, svara vai meistarības, netika lūkots, vai neesi pārāk vecs, sirms, apaļīgs. Visi juta līdzi cits citam, priecājās par katra veikumu.

“Protams, uzreiz varēja redzēt, kurš visu mūžu vingrojis, sportojis. Ķermenis tāds stiegrots, spēka pilns. Ievēroju Lietuvas komandu, arī sirmas trenerītes no Krievijas. Viņas tikai paceļ roku, un uzreiz redzams – bijusī vingrotāja. Ar apbrīnu lūkojāmies norvēģu atlētiskajos kungos – sporta vingrotājos, akrobātos. Viņi ne tikai paši meta salto, bet pamanījās arī gaisā izvirpināt savas komandas biedrenes, vingrās, sirmās dāmas. Bet visiem taču ap septiņdesmit…

Visizcilākā bija kādreizējā vingrotāja Mārgareta Čārlstvuda no Lielbritānijas – 89 gadu vecumā viņa spēja dienā vadīt nodarbības un vakarā vēl piedalīties savas komandas priekšnesumā.

Daža laba kundzīte atklāšanas parādē pa Tulūzas ielām gan tipināja ar spieķīti vai tika stumta ratiņkrēslā, jo grūti paiet, taču, pienākot uzstāšanās mirklim, cirta mugurā krāšņu skatuves tērpu un līgani šūpojās skaistas mūzikas ritmā.

Pie lielās arēnas visu dienu dežurēja ātrie. Piegāju pavaicāt, vai daudz bijis savārgušo. Izrādījās, tikai pāris! Ja ir pozitīvas emocijas, pacilātība un prieks, organismam nav vaļas sašļukt.

Pacilātība šajā pasākumā ir īpaša, tā pārņem ikvienu. Mēs vēl pusgadu pēc tam jutāmies tā, it kā atrastos desmit centimetru virs zemes. Nevaram rimties, atkal cita citu bangojam kādam pasākumam.”Pašlaik zelta sešnieks cītīgi gatavojas World Gymnaestrada, starptautiskajai ģimnastrādei – vingrošanas festivālam, kas 12. jūlijā sāksies Helsinkos. Pasākums notiek reizi četros gados un ir daudz nopietnāks, sportiskāks. Tas pulcina 22 000 vingrotāju no visas pasaules – gan jaunus, gan vecus. No Latvijas turp dosies piecas dažāda vecuma komandas kopā ar treneri Marutu Hoferti. Katra grupa gatavo savu priekšnesumu, ko apvieno kopīgā dziesmā, tāpēc Arta ar savām treniņu biedrenēm jau labu laiku tiekas ne tikai ierastajos pirmdienu vakaros, bet arī otrdienās. Pēc ģimnastrādes viņas gatavosies nākamajam Golden Age. Ritmu nedrīkst zaudēt.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt?
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs
“Beidzas mans aktīvais posms vadošos amatos Latvijas politikā,” Pabriks atvadās
“Kāds varētu pasmaidīt, ka Lembergs ir notiesāts, bet šoreiz te ir cita nianse,” politologs skaidro, kāpēc Lembergs nevarētu “sēdēt pie valdības galda” 2
Kurš no “Jaunās vienotības” visvairāk svītrots, bet kurš saņēma “plusiņus”?
VIDEO. Piedzēries mobilizētais uzkritis uz automašīnas stūres, izraisot nopietnu satiksmes negadījumu 32
“Līdz pēdējam neticēju, ka Mairis Briedis nebūs Saeimas deputāts,” pārsteigts Štokenbergs
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 3
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 3
Pašapkalpošanās analīžu automātos iespējams nodot materiālu arī helikobaktērijas un cilvēka papilomas vīrusa noteikšanai 1
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs? 6
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi 4
Zināms provizoriskais 14.Saeimas sastāvs 49
Partijas kā vienīgo premjera amata kandidātu min Kariņu 9
“Beidzas mans aktīvais posms vadošos amatos Latvijas politikā,” Pabriks atvadās
“Kāds varētu pasmaidīt, ka Lembergs ir notiesāts, bet šoreiz te ir cita nianse,” politologs skaidro, kāpēc Lembergs nevarētu “sēdēt pie valdības galda” 2
“Līdz pēdējam neticēju, ka Mairis Briedis nebūs Saeimas deputāts,” pārsteigts Štokenbergs
FOTO. Danči līdz rītam, smiekli un šampanietis! Cik lustīga bijusi vēlēšanu nakts? 82
Biļetenus skenēja septiņas reizes…Rīgā divos vēlēšanu iecirkņos risina tehniskās problēmas 13
“Būs mazāk emociju, bet tas nenozīmē, ka sarunas nebūs asas,” politologs par izaicinājumiem valdības veidošanā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Zināms provizoriskais 14.Saeimas sastāvs 49
21:26
Partijas kā vienīgo premjera amata kandidātu min Kariņu 9
20:05
Biļetenus skenēja septiņas reizes…Rīgā divos vēlēšanu iecirkņos risina tehniskās problēmas 13
18:56