Intensīvās terapijas nodaļā visiem Covid–19 slimniekiem vietas nepietiek, tāpēc slimnieki izvietoti arī ārpus tām.
Intensīvās terapijas nodaļā visiem Covid–19 slimniekiem vietas nepietiek, tāpēc slimnieki izvietoti arī ārpus tām.
Foto no personiskā arhīva

Latviešu ārsts pandēmijas centrā. Kā ar Covid-19 cīnās Amerikā 0

Ārsti visā pasaulē iesaistās spraigā cīņā pret Covid-19 pandēmiju, viņu vidū ir arī anesteziologs, Amerikas latviešu ārsts Pauls Grūbe no Ņujorkas.

EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 138
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 52
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 26
1 diena
Lasīt citas ziņas
Viņš ir viens no pieprasītākajiem ārstiem, kura tiešais uzdevums ir palīdzēt slimniekiem smagā stāvoklī ar elpošanas grūtībām.

P. Grūbe ir anesteziologs ar gandrīz trīsdesmit gadu lielu darba pieredzi, docents Ņujorkas štata Medicīnas fakultātē Bruklinā. Daktera Grūbes darbavieta ir Steintenailendas universitātes slimnīcā, kur katru dienu tiek uzņemti ar koronavīrusu inficētie slimnieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Steintenailenda ir viens no pieciem Ņujorkas rajoniem, kas atrodas uz tāda paša nosaukuma salas. Te dzīvo apmēram 500 000 iedzīvotāji un darbojas trīs slimnīcas. Latviešu ārsts P. Grūbe “Latvijas Avīzei” pastāstīja, kā ārstēšana no Covid-19 notiek Amerikā.

Kāpēc tik augsta saslimstība un mirstība

Ārsti nereti sastopas ar neparedzētām situācijām, kurās jārīkojas radoši. Lai pasargātos no inficēšanās, Ņujorkas slimnīcas mediķi pielāgojuši vienkāršu plastmasas kasti, kas pārklāj pacienta galvu, kalpojot kā aizsargbarjera elpvada intubācijas laikā.
Foto no personiskā arhīva

P. Grūbe: “Koronavīruss ļoti ātri sāka izplatīties tajos Ņujorkas rajonos, kur dzīvo daudz imigrantu no Dienvidamerikas un arī no Āzijas valstīm. Viņu dzīvesvietas atrodas lētos mājokļos, kur vienkopus ir daudz dzīvokļu un liela iespēja inficēties vienam no otra.

Sliktākais ir tas, ka viņi neiet pie ārstiem, jo valsts nav apdrošinājusi viņu veselību.

Viņi ciešas līdz pēdējam brīdim, kad veselības stāvoklis ir tik smags, ka vairs nav iespējams iztikt bez medicīniskās palīdzības.

Amerikā vislielākais risks nomirt no Covid-19 ir cilvēkiem ar lieko svaru. Lielākā daļa no tiem, kuri ir aptaukojušies un pieslēgti pie plaušu mākslīgās ventilācijas aparāta, neizdzīvo.

Līdzko Amerikas masu medijos parādījās ziņa, ka pandēmija sasniegs arī Ameriku, cilvēki kā traki sāka iztukšot veikalu plauktus. Veikalus divas nedēļas apmeklēja ļoti daudz cilvēku, jo viņi bija lielā panikā, ka, līdzko sāksies pandēmija, netiks vairs ārā no mājas. Daudzi tur, veikalos, inficējās.

Lielo saslimstību veicināja vēl viena problēma, proti, diagnostiskās testēšanas trūkums. Amerikas Slimību profilakses un kontroles centrs neuzskatīja, ka šāda testēšana ir nepieciešama plašā mērogā. Vienīgā vieta, kur to veica, bija Atlantā izvietotā laboratorija. Šobrīd testu veic tikai tiem cilvēkiem, kuriem ir parādījušies Covid-19 simptomi – klepus un temperatūra.

Arī mums, mediķiem, tests tiek piedāvāts tikai tad, kad jau parādījušās slimības pazīmes. Tas nav normāli.

Anestezioloģijas un reanimatoloģijas nodaļā strādā 40 anesteziologi, no kuriem četri bija inficējušies. Par laimi, viņi nebija smagi slimi un jau ir atgriezušies darbā. Neviens viņiem atkārtotu testu netaisīja, lai pārliecinātos, ka vīruss ir pilnībā pazudis.

Arī man radās aizdomas, ka es varētu būt slims, jo parādījās vēdera problēmas. Amerikā tas nav neparasti, ka tiem, kuri saslimuši ar Covid–19, pirmais simptoms ir zarnu darbības traucējumi. Būtisks simptoms ir arī ožas un garšas zudums. Kaut gan atklājās, ka neesmu saslimis, tomēr biju spiests atrasties pašizolācijā.”

Puse no gultām ar inficētiem pacientiem

Anesteziologs Pauls Grūbe aizsargtērpā.
Foto no personiskā arhīva

“Mēs tagad visur staigājam tikai ar sejas maskām. No vīrusa tālākas izplatīšanas labi pasargā tikai speciālās ķirurģiskās maskas, kuru trūkst visā pasaulē. Cilvēki ātri izpirka interneta veikalos tās sejas maskas, ko izmanto būvniecībā. Patlaban ir uzradušās jaunas tirdzniecības vietas, kur var nopirkt šīs maskas, un tās vairs nav tik liels deficīts. Arī tās kaut cik pasargā no saslimšanas.

Līdzīgi kā daudzās zemēs, arī Amerikā liels deficīts ir mediķu aizsargtērpi, it īpaši maskas N95, kas efektīvi aizsargā pret dažādu vīrusu un baciļu nokļūšanu organismā. Šis deficīts novedis pie tā, ka vienreizējās ķirurģiskās maskas tiek izmantotas vairākas reizes. Ieliekam tīrā tūtiņā, lai varētu uzlikt uz sejas nākamajā reizē.

Mūsu slimnīcā ir izvietotas 700 gultas. Apmēram pusi no tām aizņem inficētie pacienti, līdzīgi kā citās slimnīcās pilsētā.

Ap 25% no šiem slimniekiem ir nepieciešama plaušu mākslīgā ventilācija.

Diemžēl lielākajai daļai pacientu to nākas lietot neierasti ilgi – 2–3 nedēļas. Tieši tas ir iemesls, kādēļ slimnīcās Amerikā nepietiek ventilatoru. Diemžēl gandrīz puse no pacientiem, kuriem nepieciešama plaušu ventilācija, neizdzīvo.

Parasti pacienti, kuri ir pieslēgti pie plaušu mākslīgās ventilācijas aparāta, tiek aprūpēti un uzmanīti intensīvās terapijas nodaļā. Diemžēl tagad tas vairs nav iespējams. Viņus izvieto dažādās slimnīcas telpās pilnīgi visos stāvos.

Nereti slimnīcas darbinieki, kas par viņiem rūpējas, nav sagatavoti tik lielai darba slodzei. Tas viss palielina slimnīcas personāla stresu un nogurumu. Dažas dienas mums bija pamatīgs plaušu mākslīgās ventilācijas aparātu trūkums, tādēļ mēs bijām spiesti izmantot arī anestēzijas aparātus, kuriem pievienojām respiratoru.

Šobrīd nelielu cerību stariņu vieš fakts, ka cilvēku savstarpējo kontaktu ierobežošana ir samazinājusi saslimušo skaitu.”

Pēta dažādas zāles

Ņujorkā ir desmit publiskās slimnīcas. Anesteziologs Pauls Grūbe strādā vienā no tām.
Foto no personiskā arhīva

“Pagaidām vēl nav noteiktas zāles, kas būtu gana efektīvas un drošas vīrusa ārstēšanai.  Šobrīd valda liela dažādība zāļu izvēlē. Patlaban slimnīcās tiek pētīti desmit medikamenti.

Šobrīd izmantotās zāles patiesībā ir jau sen zināmas, jo iepriekš lietotas citu infekciju apkarošanai. Šos medikamentus var iedalīt divās  grupās – pirmajā tās zāles, kas iedarbojas tieši uz vīrusiem, otrajā – tie medikamenti, kas samazina ķermeņa smagu iekaisumu, ko izraisa koronavīruss.

Divas visbiežāk lietotās tiešās iedarbības pretvīrusu zāles ir cloroquine un remdevisir. Pirmās parasti tiek lietotas, lai ārstētu malāriju un reimatoīdo artrītu. Tās tiek lietotas kombinācijā ar azithromycin, kas ir efektīva antibiotika pret smagu plaušu iekaisumu. Savukārt remdevisir mēģina lietot Ebola vīrusslimības apkarošanā, taču pagaidām neefektīvi. Šīs zāles šobrīd tiek plaši pētītas un izmantotas Covid-19 ārstēšanai.

Arī lietojot C vitamīnu lielos daudzumos, tiek panākts uzlabojums.

Paracetamolu, ko plaši lieto Latvijā, izmanto, tikai lai samazinātu augstu ķermeņa temperatūru un arī pret iekaisumu. Arī Amerikā lieto šo medikamentu, bet ir citas pret vīrusu iedarbīgas zāles.

Es nedomāju, ka mēs ātri sagaidīsim to brīdi, kad pret vīrusu būs vakcīna. Ir vairākas vīrusslimības – Ebola, HIV, hepatīts C, pret kurām joprojām nav vakcīnas. Tāpēc ir ļoti svarīgi atrast veidu, kā koronavīrusu ierobežot ar medikamentu palīdzību.

Tas ir neticami, cik daudz jaunu zināšanu nāk par šo vīrusu – gandrīz katru nedēļu medicīnas žurnālos parādās jaunas ziņas. Piemēram, Kolumbijas universitātē veiktā pētījumā konstatēts, ka 14% no sievietēm, kuras devušās dzemdēt, ir inficētas, bet bijušas bez Covid-19 simptomiem. Tas ir ārprāts!”

Aizkustina pateicība

SAISTĪTIE RAKSTI

“Visi slimnīcu darbinieki saņem augstu novērtējumu un atbalstu. Mēs jūtam nepārtrauktu apkārtējo cilvēku pateicību par pūlēm, ko mēs veltām, glābjot dzīvības. Daudzi restorāni gatavo un piegādā ēdienu slimnīcai; privātpersonas un uzņēmumi ziedo mums maskas un citu aprīkojumu; politiķi un valsts vadītāji izsaka pateicību televīzijā un radio.

Tas mūs tiešām aizkustina ļoti personīgi! Viena no visjaukākajām pateicības izpausmēm, ko mēs piedzīvojam katru vakaru, – pulksten 19 cilvēki atver savu mājokļu logus vai arī apstājas uz ielas un aplaudē mums. Šī gaisotne ir līdzīga tai, ko rada fani, uzmundrinot un atbalstot Latvijas nacionālo hokeja komandu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Lai iekļūtu ārstniecības iestādē, ikvienam būs jāveic Covid-19 “ātrais tests”. Cik ilgi būs šāda kārtība? 39
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai vakcīna ietekmē vēža šūnas? Skaidro Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja 13
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kā uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”? 6
1 diena
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 138
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 52
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 26
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 186
1 diena
IE
Ināra Egle
Ziņas
Latvija pirmajā vietā? Katastrofālā situācija valstī neliek pārskatīt partijas pozīciju 48
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
Nedēļa
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 91
1 diena
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 38
3 dienas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 125
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ziema un rudens ir pārbaudījums mūsu imūnsistēmai. Kādus vitamīnus izvēlēties gada aukstajiem mēnešiem? 8
4 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Bijušais policijas priekšnieks Ints Ķuzis cīnās ar ļoti nopietnām veselības problēmām
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
VM jau piektdien plāno valdībai iesniegt pieprasījumu mobilizācijas izsludināšanai 30
52 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Rīgas Svētā Pētera baznīcas īpašumtiesības tomēr nodos Rīgas Svētā Pētera baznīcas nodibinājumam
2 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Lai iekļūtu ārstniecības iestādē, ikvienam būs jāveic Covid-19 “ātrais tests”. Cik ilgi būs šāda kārtība? 39
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 53
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 52
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Tiesa attaisno apsūdzētos Varakļānu pacēlāja lietā, kad gāja bojā nepilnus divus gadus vecais Kristaps 11
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietu nomainīs saule. Laika prognoze trešdienai 1
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Brokoļu un siera pīrāgs: ļoti gardi!
2 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 25.oktobra līdz 1.novembrim: stāda krūmus un augļukokus, novāc pēdējos sakņaugus 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīgie biezpiena plācenīši ar dārzeņiem
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Nekaunīgs tītars ieknābj sievietei. Viņas spiedziens sasmīdina visu tītaru baru 7
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 26
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 58
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 67
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Esam savā ziņā kļuvuši par celmlaužiem!” “Prātinieki” pārsteidz ar sensacionālu koncertfilmu, kas skatīta jau 31 valstī 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 186
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 59
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgas Svētā Pētera baznīcas īpašumtiesības tomēr nodos Rīgas Svētā Pētera baznīcas nodibinājumam
17:23
LE
LETA
Ziņas
“Rīgas satiksmei” aizdomas, ka daļai nevakcinēto darbinieku slimības lapas piešķirtas nepamatoti 2
16:59
LA
LA.LV
Ziņas
Influencere: Eiropa mūs velk uz augšu 1
16:35