Leduspuķu spraudeņi. Kā tos labāk apsakņot? 0

“Kā labāk apsakņot leduspuķes spraudeņus – ūdenī vai uzreiz likt substrātā? Man uz palodzes smuki sazaļojusi rudenī podā iestādītā leduspuķe.” Gatis Zadovskis

Reklāma
Reklāma

 

Krimināls
Vai tiešām aizturēts “Straujupīte” satura veidotājs Edgars Aivars? Komentē Valsts policija
Kokteilis
Šīs 4 zodiaka zīmes maijā būs īpaši izredzētas: laime jau ir ceļā
Spriedze pie robežas: Polija izsaka brīdinājumu Vācijai
Lasīt citas ziņas

– Pavairojot veģetatīvi (ar spraudeņiem) sīkziedu begonijas jeb leduspuķes, iespējams saglabāt šķirņu vērtīgākos eksemplārus un izveidot mātesaugam identisku augu. Īpaši ieteicams ar spraudeņiem pavairot šķirnes ar pildītiem ziediem, – stāsta Nacionālā Botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas asistente Ilma Nereta.

Svarīgi mātesaugus labi pārziemināt (tos nedrīkst ne novājināt, ne pārmēslot ar slāpekli), lai pavasarī iegūtu kvalitatīvus spraudeņus. Tos griež februārī, marta sākumā. No pamodušiem augiem izvēlas daļu augt sākušo dzinumu, nolauž vai nogriež, tad sprauž mitrā kūdras substrātā (viens atlapots pumpurs zem substrāta, divi ar lapiņām virs augsnes). Podiņu vai kastīti novieto gaišā vietā, pārklāj ar polietilēna plēvi (mājas apstākļos spraudeņa pārsegšanai uz podiņa var uzlikt stikla burku), regulāri vēdina, rūpīgi seko mitruma režīmam augsnē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad spraudeņi apsakņojušies, tos izstāda nelielos podiņos, apmēram pēc mēneša galotņo, lai veidotos kuplāki stādi. Ārā izstāda pēc pavasara salnām, taču iepriekš pieradina pie jaunajiem apstākļiem, pārvietojot tos uz lecektīm, plēves blokiem vai no valdošajiem vējiem aizsargātā vietā, izlīdzoties ar agrotīklu. Dienu pirms stādīšanas dēstus bagātīgi salaista, lai substrāts labāk turētos ap sakņu kamolu.

Cits variants ir augustā gatavot spraudeņus, stādīt podos un pārziemināt gaišās telpās +12…+15 °C temperatūrā. Parasti jaunie augi pārziemo labāk par mātesaugiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.