Foto: Fotohelin/SHUTTERSTOCK

Kas darāms bišu dravā šonedēļ 0

Ko tagad bitēm labāk dot spēcināšanai – kandiju (kuru?), medu vai sīrupu? ANDRIS BABĪTĒ

Reklāma
Reklāma
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 28
Lasīt citas ziņas

Vislabāk, ja bitēm vēl var likt mieru un gaidīt siltāka laika iestāšanos. Patlaban, kamēr temperatūra ir 6–10 grādi, var veikt bišu ātro apskati, lai konstatētu, vai barības krājumu ir pietiekami. Vienkāršākais veids – ar kociņu pabakstīt to rāmju augšpusi, kurus apņēmušas bites. Ja medus ir, saimei barības pietiek. Papildu barību nevajadzētu likt, jo tā sekmē saimju straujāku attīstību, bet ienesuma vēl var nebūt. Tātad sāksies spietošana.

Ligzdas rāmjus pamatīgākai apskatei, nebaidoties apsaldēt perus, varēs izcelt no stropa tikai tad, kad gaisa temperatūra būs vismaz ap 15 grādu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Novērojumi liecina – šogad ir maz kritušo bišu. Iespējams, tas garā rudens dēļ, kad stropos palikušas tikai jaunās – ziemas bites. Tātad biškopji var cerēt, ka būs mazāk darba ar stropu tīrīšanu.

Izlīdzas ar medu

Ja konstatēts, ka medus trūkst, tā krājumus steigšus papildina neatkarīgi no temperatūras un laika apstākļiem. Vienkāršākais veids – pērno medu ielikt ap 200 gramu lielos, plakanos plastmasas trauciņos (lai vieglāk sasegt un nebūtu siltuma zudumu), pārsiet ar auduma drāniņu un uzlikt uz ligzdas rāmjiem. Var arī izmantot plēvīti, ko sadursta. Dažkārt iesaka ligzdai uzgāzt medus rāmi ar visām šūnām. Taču jārēķinās, ka bites steigs šūnas piešūt saviem rāmjiem un vēlāk tukšā rāmja noņemšana būs ķēpīga.

Tīra manta labākā

Kandijs ir nopērkams ar un bez ziedputeksņiem, ar dažādām piedevām. Kā pārbaudītu un drošu metodi bitenieks Juris Šteiselis iesaka bites piebarot ar parasto balto kandiju. Papildus piejauktie ziedputekšņi vai ārstniecības augi īsti nav vajadzīgi, jo pavisam drīz putekšņus un citu vajadzīgo bites varēs iegūt svaigā veidā no agrajiem ziedētājiem – lazdām, kārkliem. Turklāt pastāv varbūtība, ka ar ziedputekšņiem dravā ievazā kādas slimības.

Var pietrūkt mitruma

Biteniece Baiba Tikuma novērojusi, ka kandijs mēdz kļūt ciets un bitēm grūti izmantojams, jo bites izmanto mitrumu no kandija, turklāt stropā patlaban ir 30–35 grādu temperatūra. Lai uzņemtu papildu barību, bitēm vajadzīgs ūdens, bet tā stropā trūkst. Arī papildu dzirdināšana stropā nepalīdz, jo bites ūdeni no malas uzņem nelabprāt, bieži pat ierīkotās dzirdinātavas ignorē. Turklāt vēsā laikā bites pēc ūdens ārā no stropa dodas nelabprāt.

Ja vien saimē tiešām nav bada, biteniece iesaka barības patēriņu samazināt, saimes silti sasedzot un netraucējot (sākot perošanu, barības patēriņš pieaug). Sasedzot atstāj spraugu ventilācijai. Stropā lieko mitrumu labi uzsūc un siltumu regulē zem seguma paklātas avīzes.

Reklāma
Reklāma

Nevajag pie bitēm doties katru nedēļu un traucēt viņu kārtību. Pavisam drīz var gaidīt pirmo ienesumu, kad bites pašas var iegūt iztikas minimumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.