Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – pexels.com

Lielākoties pusaudžu uzvedība mainās. Kā norit profilakses programma atkarīgajiem pusaudžiem 0

Šī gada aprīlī darbu uzsāka Pusaudžu resursu centrs (PRC), ko ir izveidojis Bērnu slimnīcas fonds kopā ar nozares speciālistiem Latvijā un kura ietvaros tiek realizēta pirmā sabiedrībā balstītā profilakses atbalsta programma pusaudžiem, kuriem konstatēta atkarību izraisošu vielu kaitējoši pārmērīga lietošana vai atkarīgas uzvedības traucējumi.

LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 77
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 28
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai tu esi gatavs tam vai ne, taču šodien daudz kas neizbēgami mainīsies! Horoskopi 27.septembrim
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Programmu īstenot ir iespējams pateicoties Labklājības ministrijas finansējumam, kas pilotprojekta ietvaros līdz šī gada beigām nodrošina PRC sniegto palīdzību jauniešiem bez maksas. Pirmajā pusgadā programmas ietvaros atbalstu ir saņēmuši jau vairāk nekā 43 jaunieši, neskaitot vienreizējās konsultācijas, kādas centra darbinieki regulāri sniedz jauniešu vecākiem!

“Šobrīd mūsu komandā strādā 18 speciālisti un palīdzību ir saņēmuši vairāk nekā 43 jaunieši vecumā no 11-18 gadiem no ļoti dažādām vidēm, ģimenes situācijām un ar dažādām psiholoģiskām grūtībām. Viens no galvenajiem secinājumiem ir nepieciešamība pēc programmas paplašināšanas – gan saturiski, gan reģionāli. Redzam, ka jauniešiem nepieciešams atbalsts ne tikai saistībā ar atkarību izraisošo vielu un procesu lietošanu, tāpēc aktīvi strādājam pie jaunu garīgās veselības programmu veidošanas un esam uzsākuši pārrunas ar Veselības ministriju par sadarbību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd Pusaudžu resursu centrs darbojas tikai Rīgā, bet lūgumus pēc palīdzības saņemam arī no citām Latvijas pilsētām, tāpēc esam sākuši apzināt potenciālos sadarbības partnerus reģionos. Ļoti svarīgi, lai šī palīdzība jauniešiem būtu pieejama bez maksas, tāpēc ceram arī uz turpmāku sadarbību ar Labklājības ministriju un jaunu sadarbības uzsākšanu ar Veselības ministriju”, par Pusaudžu resursu centra darbu un nākotnes iecerēm stāstīja Liene Dambiņa, Bērnu slimnīcas fonda vadītāja.

Jau šobrīd ir paplašinātas Pusaudžu resursu centra sniegtās atbalsta iespējas gan jauniešiem, gan viņu vecākiem, kuriem ir ļoti liela ietekme uz sava pusaudža pašsajūtu un arī lielas iespējas sniegt nepieciešamo atbalstu ģimenes ietvaros. “Lai pozitīvais rezultāts, kas iegūts darbā ar pusaudzi programmas ietvaros, būtu noturīgāks ilgtermiņā, ļoti svarīga ir sadarbība ar ģimeni.

Tāpēc turpmāk vecākiem būs iespēja izglītoties speciāla nodarību cikla ietvaros.

Šobrīd uz nodarbībām pieteikušies jau 12 vecāki, un pirmā nodarbība notiks šodien. Savukārt jauniešiem turpmāk būs iespēja konsultēties ar centra speciālistiem arī Skype, lai palīdzība kļūtu pieejamāka pusaudžiem āŗpus Rīgas. Esam izveidojuši arī mājas lapu, kur gan vecāki, gan pusaudži var atrast noderīgu informāciju un pieteikties uz konsultāciju”, par jaunajām atbalsta iespējām informēja PRC psiholoģe Elīna Bārtule.

“Pusaudžu garīgās veselības, jo īpaši dažādu atkarību profilakses sfērā, galvenā problēma ir iesaistīt un noturēt pusaudzi programmā. Mūsu pieredze rāda, ka no katriem 10 pusaudžiem, kas pie mums nonāca, 8 turpināja atgriezties labprātīgi. Redzam, ka mūsu programma reāli darbojas, palīdz, un, ka efektīvs atbalsts nav nekas ārkārtīgi sarežģīts. Bet, lai tas strādātu, ir vajadzīgas divas komponentes: profesionālas zināšanas + saprotoša, pieņemoša attieksme.

Esam veikuši arī pirmos programmas rezultātu mērījumus – cik lielā mērā pusaudža uzvedība atšķiras pirms un pēc mūsu sadarbības. Tā kā to vislabāk var novērot vecāki, tad lūdzām viņu vērtējumu.

Rezultāti liecina, ka 86% pusaudžu uzvedība ir uzlabojusies, no tiem 41% uzvedība ir uzlabojusies ievērojami, bet 45% – daļēji.

Tātad – no katriem 10 pusaudžiem, gandrīz 9 varēs novērot kādas pozitīvas izmaiņas,” pastāstīja Pusaudžu resursu centra mentors Nils Konstantinovs.

Līdzšinējā PRC darbā ir secināts, ka daļai jauniešu un viņu vecāku šķērslis saņemt palīdzību ir negatīva iepriekšēja pieredze, kā arī stigma, kas saistīta ar garīgo veselību. Diemžēl Latvijā joprojām pusaudžiem, kas dažādu psiholoģisku grūtību dēļ iekuļas nepatikšanās, nereti piespriež meklēt palīdzību kā soda mēru vai arī mēģina izolēt no sabiedrības. Tāda sistēma demotivē vērsties pēc atbalsta, jo neviens labprātīgi nevēlas tikt sodīts.

Arī vecāki, parādoties pirmajām grūtībām ģimenē, bieži nevēlas meklēt palīdzību, baidoties, ka bērns var tikt iekļauts reģistros, kas sabojās viņa nākotnes izredzes. Rezultātā daudzi bērni, kuru grūtības vēl nav progresējušas, bet kuri atrodas riska grupā – kad iespējams palīdzēt visvairāk – palīdzību saņem vismazāk.

“Tie jaunieši un viņu vecāki, kuri jau ir saņēmuši PRC atbalstu, ir ļoti apmierināti, tāpēc gribam iedrošināt arī citus nebaidīties un savlaicīgi vērsties pie mums pēc atbalsta, Ļoti priecājos, ka sociālo kampaņu “Ir ok, ja tev dažreiz nav ok!” mums palīdzēja veidot paši jaunieši, kuri brīvprātīgi pieteicās filmēties TV klipā, veltīja savu brīvdienu un aktīvi piedalījās. Paldies arī viņu vecākiem, kuri bija līdzās un atbalstīja savus jauniešus.

Kampaņa ir tapusi bez maksas, pateicoties labiem un atsaucīgiem cilvēkiem – Film Angels Studio, Dirty Deal Audio un režisoram Papa Chi. Esam ļoti pateicīgi par atbalstu mūsu informatīvajiem sadarbības partneriem akcijas ietvaros – LTV, radio5 un JCDecaux!”, pateicību pauda Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Viena no līdz šim konstatētajām aktuālālajām problēmām jauniešiem, kas konstatēta PRC, ir kāda veida atkarība. Divas lielās grupas ir vielu un moderno tehnoloģiju atkarības, kas ir līdzīgas tendences kā citur ES – paliek mazāks alkohola un vielu lietotāju skaits, bet krasi pieaug datora un mobilo telefonu pārlieki lietotāji. Var novērot sociālo griezumu – alkohola un vielu problēmas aktuālākas sociāli mazāk nodrošinātiem, kamēr vidusslāņa un turīgākās ģimenēs lielāka problēma kļūst procesu atkarības.

Publicitātes foto

Starp PRC klientiem populārākā narkotika ir marihuāna, bet liela popularitāte ir halucinogēniem – LSD, kā arī recepšu medikamentiem – Tramadols, Xanax, savukārt populārākā datorspēle, kas izraisījusi problēmas, ir Fortnite.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Tomēr mēs redzam, ka visiem pusaudžiem, kas pie mums nonākuši ar atkarību risku, ir arī kādas psiholoģiskas grūtības. Tas apliecina, ka atkarīga uzvedība ir tikai viens no veidiem, kā pusaudžiem izpaužas garīgās veselības sarežģījumi – netiekot galā ar stresu, vides un citiem faktoriem. Grūtības, kas ir bijušas mūsu klientiem: uzvedības traucējumi, depresīvi un trauksmes traucējumi, dzimumu disforija, pašnāvības domas, graizīšanās, ēšanas traucējumi, klaiņošana, agresīva uzvedība, huligānisms, emocionāla un seksuāla vardarbība”, par pusaudžu garīgās veselības problēmām informēja PRC mentors Nils Konstantīnovs.

Pēc Pasaules veselības organizācijas datiem, aptuveni 20% jauniešu saskaras ar garīgās veselības problēmām, no kurām laptuveni 50% sākas vecumā no 12-14 gadiem, taču lielākā daļa no šiem gadījumiem paliek neatklāti vai nesaņem atbalstu līdz pat pieaugušam vecumam, kad iespējas palīdzēt vai apstādināt progresu ir krietni mazākas. Garīgā veselība ir ne tikai bērna labsajūtas un panākumu, bet dažreiz arī dzīvības un nāves jautājums. Latvijā, līdzīgi kā citviet pasaulē, pašnāvības ir otrs lielākais jauniešu mirstības cēlonis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs? 14
1 diena
LE
LETA
Veselam
Zavadska skaidro, vai šobrīd ir iespējams noteikt pietiekamo antivielu līmeni, kas pasargātu no Covid-19 22
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Šodien reti kurš prot pateikt “nē”! Kā iemācīties sargāt savu veselību un neizdegt 3
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 75
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 77
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 28
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai tu esi gatavs tam vai ne, taču šodien daudz kas neizbēgami mainīsies! Horoskopi 27.septembrim
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valsts nemāk pieņemt dāvanas!” “Apturi Covid” aplikācijas izstrādātāji vīlušies par sava darba likteni 27
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 67
3 dienas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
6 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 10
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 122
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
18. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 32
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
17. septembris, 2021
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 100
17. septembris, 2021
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Tikai ekstrēmi optimisti var iedomāties, ka pāreja uz bezizmešu transportu notiks ātri un viegli
1 stunda
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
Imants Frederiks Ozols: Politiķiem pārāk viegli manipulēt ar slikti atalgoto sabiedrības vairākumu
43 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Veloinfrastruktūra pilsētā ir apzināts spiediens.” Silenieks par velojoslu risinājumiem un izmešu samazinājumu
25 minūtes
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Es apzinos, ka ir dīvaini runāt par pieaugšanu 43 gadu vecumā.” Saruna ar Vladislavu Navstavševu
8 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Valsts nemāk pieņemt dāvanas!” “Apturi Covid” aplikācijas izstrādātāji vīlušies par sava darba likteni 27
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kur pazuda 30 miljoni no bankrotējušās “PNB bankas” – izlocīšanās no atbildības vai arī nē? 10
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Konkurences padome izmeklē arī iespējamu ceļu būvnieku karteli. Piecās kompānijās veiktas kratīšanas 4
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: kur visvairāk sasirgušo? 10
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids nezina, ka viņam ir jāapstājas pie diviem metriem.” Eksperts par divu metru distanci no zinātniskā viedokļa 66
20 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Praktisks, simpātisks un teju par velti!” Roberto Meloni par patriotismu, ēdienu un itāļu automobiļiem 15
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 28
21 stundas
GN
Gints Narogs
Stāsti
“Citiem smejot saku, ka man nav 91, bet 16.” Vecākais Vienības brauciena dalībnieks Edgars izvirzījis ambiciozu mēŗki 8
22 stundas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kur un no kā jūs gūstat prieku un optimismu? 7
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 10
1 diena
DT
Dace Terzena
Ziņas
Dace Terzena: Nekad nebūtu varējusi iedomāties, ka mūs tik ļoti varēs sašķelt jautājums par potēšanos pret nāvējošo vīrusu 54
1 diena
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei? 19
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Gribi veselīgu māju – būvē no kaņepēm! Kāpēc par kaņepju spaļu vieglbetonu zinām tik maz?
06:56
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Es apzinos, ka ir dīvaini runāt par pieaugšanu 43 gadu vecumā.” Saruna ar Vladislavu Navstavševu
06:52
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Baltais pulverītis, Levita zvans un kovida pacientu dārgās stacijas. Nedēļas notikumu apskats
06:50