Foto: Pexels

Skaistas, aromātiskas, bet niķīgas: 5 padomi, kā dārzā ieaudzēt lavandas 2

Inita Šteinberga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Zane ikdienā vada jogas nodarbības un ir pārliecinājusies par šā auga lielisko iedarbību uz cilvēka organismu. Arī viņas kursu dalībniecēm jau izveidojusies labvēlīga atkarība no lavandām. Šiem augiem piemīt izcilas relaksējošas īpašības. Lavandas uzlabo miegu, ziedus var pievienot arī mazuļu vannojamajam ūdenim, to aromāts palīdz gūt harmoniju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bieži vien Zanei nācies dzirdēt, ka daudziem lavandas neaug. Viņa ir pārliecināta, ka vajag tikai neatlaidību, un rezultāts neizpaliks.

Zane lavandās iemīlējās ceļojuma laikā Ukrainā. Kad Latvijas lielveikalā ieraudzījusi mazus stādiņus, nolēmusi izmēģināt savā dārzā. Ieaugās! Daļa augu ir dāvināti, bet vairums – jau no pašas pavairotiem stādiņiem.

Lavandas ir lieliski piemērotas sausām un karstām vasarām, jo nav jālaista.

Kā izvēlēties īstos stādus

Jo mazāks stādiņš, jo labāk ieaugsies, pamāca Zane.

Ja lavandas dobē nīkuļo un otrā gadā pēc ziemas izskatās tikko dzīvas, Zane iesaka tās raut ārā. Lavandu ir daudz un dažādu, un Latvijas apstākļos visas neieaugsies. Kā vienas vasaras puķes visas būs labas, taču ar pārziemošanu ir grūtāk. Dažkārt veikalos vai audzētavās lavandas jau podos ir novārdzinātas un tik iekaltētas, ka nespēj atkopties.

Taču tikpat labi var laimēties nopirkt ļoti labus stādiņus. Piemēram, lavandīna (lielāka auguma nekā populārās šaurlapu lavandas) stādiņus Zane nopirkusi kādā lielveikalā kā apsakņotus spraudenīšus mazos podiņos. Labus stādus var nopirkt arī no tirgus tantiņām, kuras augus pavairo pašas.

Kāda vieta un augsne ir vislabākā

Lavandām atvēl pašas saulainākās vietas dārzā. Tās nemīl pārstādīšanu, tādēļ tām jau uzreiz atvēl pietiekami lielu vietu. Labvēlīgos apstākļos krūms augs liels. No stāda uz katru pusi rēķina aptuveni pusmetru brīvu vietu.

Kamēr cers sakuplo, tukšumu var aizpildīt, piemēram, ar pavasara sīpolpuķēm. Kad lavandas sāks augt, tulpes jau būs noziedējušas.

Reklāma
Reklāma

Zanei izdevies pārstādīt arī vecu lavandu krūmu, taču tas knapi izdzīvojis.

Augsni dobēs Zane ielabo ar melnzemi, kompostu, satrūdējušiem kūtsmēsliem, neitralizētas kūdras substrātu. Ja augsne ļoti mālaina, substrātam der piemaisīt smiltis. Galvenais – augsnei jābūt irdenai, ar labu gaisa caurlaidību, jo lavandām ir smalka sakņu sistēma. Smagā, blīvā augsnē tās neaugs.

Mitrumā lavandas ziemā var izsalt, bet vasarā – izpūt.

Pavasarī augsni dobē uzlabo, uzberot satrūdējušos kūtsmēslus vai kompostu. To gan nedara katru gadu, jo lavandām nevajag un nepatīk pārāk trekna un auglīga augsne. Arī nekādus minerālmēslus Zane dārzā nelieto, jo ziedus izmanto pārtikā.

Lavandas šogad zied izcili, jo bija sauss vasaras sākums.

Vai drīkst audzēt pie rozēm?


Latvijā rožu un lavandu kombinēšanas jautājumā ir divi viedokļi – vieni uzskata, ka rozēm ir atšķirīgas prasības nekā lavandām, otri vēlas arī savā dārzā ārzemēs populāro augu kombināciju, kur lavandas tiek stādītas kopā ar rozēm.

Zane ir apvienoto dobju piekritēja. Viņas dārzā rozes kopā ar lavandām aug jau vairāk nekā desmit gadu.

Izrādās, arī rozes ļoti labi spēj augt bez papildbarības. Zane skaidro, ka līdzīgi ir dienvidu zemēs, kur gan rozes, gan lavandas aug gluži vai savā vaļā un zied bagātīgi. Vienīgi jāuzmanās, lai lavandu krūmi nenomāc rozes, tāpēc nedrīkst sastādīt par tuvu. Lavandu krūmiem atvēl dobes ārmalu, kur ir sausāks un saulaināks.

Kad vākt ziedus?

Lavandas strauji tuvojas savam pilnziedam. Ja vēlas tikai priecāties par ziediem dobē, ļauj tiem izziedēt un tad nogriež. Arī noziedējušie ziediņi būs smaržīgi, un tos var sabērt smaržu maisiņos.

Zanei ir veidoti vairāki stādījumi, lai droši varētu vākt lavandu ražu un dalīties ziedos ar draugiem.

Lavandu ziedus griež, kad atveras viens divi mazie ziediņi un krūmus sāk apciemot bites. Tad tās ilgi saglabāsies skaistas, ziedi nebirs un būs aromātiski. Lavandīna ziedu vārpa pilnībā neatveras.

Taču agrāk vai vēlāk lavandu ziedi ir jānogriež. Vasaras beigās lavandām nogriež tikai ziedus. Īsto apgriešanu veic pavasarī. Apgrieztie krūmi būs kupli un dekoratīvi. Lavanda mostas vēlu, tādēļ pavasarī nevajag uztraukties, jo tā vēl var gulēt.

Ja žēl griezt ziedus dobē, ieteicams lavandas iestādīt arī atsevišķā dobē, sakņu dārziņā kopā ar citiem tējaugiem.

Pavairojam!

1. Ar burciņu:

To dzinuma galiņu, kam zieds neveidojas, var apsakņot. Vislabāk to darīt pavasarī. Saknes labāk veidosies siltumnīcā. Vienkārši sasprauž zemē un gaida, kad apsakņosies. Ja siltumnīcas nav, mikroklimatu radīs stikla burciņa. Uzmana, lai spraudenītim netrūkst mitruma.

Pavasarī sprausto un apsakņoto stādiņu augustā vēlams iestādīt paliekošā vietā. Tad tas pagūs sagatavoties ziemai.

2. Ar sēklām:

Skaistam lavandas krūmam dažus ziedus atstāj nenogrieztus. Tie paši iesēsies. Šim procesam sevišķi labvēlīgas ir siltas ziemas. Pavasarī ap lavandām nesteidz ravēt. Uzmanīgi vēro zemi, kur parādīsies lavandu asniņi. Iesākumā tie ir vārgi un bāli. Visdrošāk ļaut tiem paaugties, kur tie iesējušies. Tad līdz rudenim stādiņi jau pagūst sakuplot. Pavasarī pārziemojušos var stādīt paliekošā vietā.

Starp citu, no sēklām audzētās lavandas ir izturīgas!

Zane praksē pārliecinājusies, ka lavandas labvēlīgi ietekmē rozes, jo tās aug ļoti veselīgas, arī kaitēkļi ir retums. Turklāt lavandu zilie ziedi un sudrabainais lapojums ar rozēm izskatās ļoti dekoratīvi.

Pēc noziedēšanas ziedus nogriež, atstājot sudrabainu dzinumu ezīti. Nedrīkst apgriezt jaunos lavandu dzinumus. Krūmu pamatīgāk varēs piefrizēt pavasarī.

Pērkot izvēlas stādu, kam zaļi un jauni dzinumi nāk no pašas apakšas. Nav vērts pirkt lielu stādu, kam vidus jau melns, jo tāds var neieaugties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.