Foto: Fotolia

Mājokļa uzkopšanā lieli palīgi soda, etiķis un citrons. Laiks ģenerāltīrīšanai! 0

Kad spoži uzspīd pavasara saule, saimnieces sirdsapziņu sāk mocīt mājās nez no kurienes uzradušies traipi. Tātad laiks ģenerālajai tīrīšanai.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

Vispirms dzīvoklis jāatbrīvo no liekajām mantām un jāizmet sakrājušās nevajadzīgās lietas, iesaka profesionāli uzkopšanas servisa darbinieki. Kad sastādīts veicamo darbu saraksts, pārģērbjas piemērotās drēbēs, neaizmirstot par vienreizējiem gumijas cimdiem.

Ja nav mikrošķiedras, izmanto tīras kokvilnas vai frotē lupatiņas. Par grīdas lupatu noderēs pavalkāts kokvilnas pulovers, taču var, protams, pirkt speciālās veikalā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat nepieciešama kārtīga slota, sūklis beršanai, spainis un ūdens. Visdrošāk un veselībai visnekaitīgāk (īpaši cilvēkiem ar noslieci uz dažādām alerģijām) uzkopšanas darbos izmantot vien ūdeni, sodu, etiķi, citrona sulu, veļas ziepes, olīveļļu un sāli.

No griestiem līdz grīdai

Uzkopšanu sāk no augšas. Ar slotu notīra griestus, ar mazliet mitru lupatu noslauka putekļus no aizkaru stangām un skapjaugšām. Plauktus un logus mazgā no augšas uz leju, malas nosusinot ar lupatu vai bezplūksnu papīru. Stiklus un spoguļus tīra ar vienādās daļās sajauktu etiķi un ūdeni, vienmērīgi izsmidzinot uz virsmas. Kad šķīdums atmiekšķējis netīrumus, virsmu notīra ar avīzi. Var izmantot arī lupatiņu, kas nemet plūksnas. Tāpat tīra ledusskapi un nerūsējošā tērauda detaļas. Noslauka palodzes un radiatorus, arī grūti pieejamās spraugas (dažiem putekļsūcējiem komplektācijā ietilpst īpaši aksesuāri radiatoru tīrīšanai). Žalūzijas noslauka ar mitru lupatiņu. Aizkarus izmazgā un izkar tad, kad pabeigti tīrīšanas darbi. Telpaugiem putekļus vislabāk noskalot zem dušas.

Tīrot skapjus, drēbes iznes pagalmā un izpurina, tāpat arī segas, spilvenus un tepiķus. Sals un saulīte ir dabiski dezinficētāji.

Mīkstās mēbeles, paklājus, matračus, segas un spilvenus kārtīgi izsūc ar putekļusūcēju. Labāka ir tvaika tīrāmā ierīce, kas iekļūst dziļi auduma šķiedrās un grūti sasniedzamās vietās. Ādas mēbeles tīra ar ziepjūdens šķīdumā samērcētu lupatiņu, pārslauka ar sausu un nobeigumā tīra ar sausu lupatiņu, iespiežot tajā pārtikas eļļas pilienu. Tauku traipus tīra ar benzīnā samērcētām rupjām zāģu skaidām, kuras patur uz notrieptās vietas, pēc tam mazgā ar ziepjūdens šķīdumu (ūdenī izšķīdina sarīvētas ziepju skaidiņas) un nosusina ar sausu lupatu. Ja nav pārliecības par savu prasmi, mēbeles, matračus un paklājus labāk tīrīt ar speciālajiem tīrīšanas līdzekļiem.

Universālu grīdas virsmu kopšanas līdzekli gatavo, iejaucot krūzi etiķa spainī ūdens. Flīžu grīdai etiķa koncentrāciju palielina. Speciālisti gan iesaka, lai nesabojātu virsmu, šķīdumu izmēģināt uz maza flīžu laukumiņa. Parketa, dēļu, lamināta, linoleja un krāsotu virsmu uzkopšanai izmanto vieglu ziepju šķīdumu un mīkstu lupatu. Ja grīdas nosmērētas ar taukiem, ņem palīgā vārāmo sāli un sodu. Sālim piemīt dezinficējoša īpašība. Soda šķīdina arī vīna traipus.

Reklāma
Reklāma

Spoža virtuve 
un vannas istaba

Virtuves virsmas labi tīra sodas un ūdens maisījums, ko dēvē par sodas pastu. Savukārt virsmām, kas var saskrāpēties, lieto etiķa un ūdens maisījumu. Arī ledusskapja iekšpusi un traipus uz tā durvīm tīra ar sodas pastu. Pelējuma tīrīšanai izmanto citronu sulas vai baltā etiķa un sāls maisījumu. Metāliskas virsmas spodrina, beržot ar citrona šķēlīti, uz kuras uzkaisīts sāls. Izlietnes, vannas un tualetes podus tīra ar mitru sūkli, kas apkaisīts ar sodu. Ja netīrumi stipri ieēdušies, sodai pievieno nedaudz citrona sulas vai citronskābi.

Virtuvē ir daudz sadzīvisko traipu, tur noder vārāmais sāls un soda. Nerūsējošā tērauda tējkannu, tosteru vai virtuves piederumu kopšanai izmanto sodu un pilīti eļļas: vispirms tīra ar sodu un tad spodrina ar pārtikas eļļu.

Kaļķa nogulsnes uz duškabīnēm un keramikas noņem galda etiķis (sajauc uz pusi ar ūdeni) – uzsmidzina uz virsmas un pēc brīža nomazgā. Ja nogulsnes nenāk nost, piesardzīgi palielina etiķa koncentrāciju. Vannas istabas tīrīšanā ietilpst arī ūdens krānu un rokturu spodrināšana, flīžu mazgāšana, šuvju tīrīšana un impregnēšana.

PADOMI

* Lai iztīrītu tikko uz paklāja izlietu šķidrumu, uzkaisa traipam kukurūzas miltus, pēc 15 minūtēm tos satīra ar putekļu sūcēju.

* Sausu un mazliet iestāvējušos traipu tīrīšanai uz paklāja sajauc ceturtdaļu glāzes šķidro ziepju ar trešdaļu glāzes ūdens, saputo, izsmērē putas pa traipu un viegli paberž netīro vietu.

* Iestāvējušos tintes vai sulas traipu uz ādas mēbeles tīra ar vīna spirtu, bet svaigu – ar citrona sulu vai citronskābi.

* Mikroviļņu krāsns tīrīšanai karstumizturīgā traukā ielej ūdeni un ieliek šķēlītēs sagrieztu, saspaidītu citronu. Trauku ar šķīdumu aptuveni trīs minūtes karsē mikroviļņu krāsnī – ūdens iztvaiko un atmiekšķē netīrumus, pēc tam tīra ar lupatiņu vai papīra salvetēm. Ja netīrumi stipri iekaltuši, tvaicēšanu atkārto ilgāk.

* Lai izlietne un caurules neaizsērētu, notekā ik nedēļu ielej verdošu ūdeni, ieber 2 daļas sodas, 1 daļu etiķa un atstāj uz pusstundu, pēc tam ielej karstu ūdeni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.