Foto – Shutterstock.com

Mammas piens – arī kā zāles 1

Raksta autore – doc. Daiga Kviļūna, neonatologs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīca

140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
TESTS: izvēlies attēlu un uzzini, kas tu biji iepriekšējā dzīvē
Lasīt citas ziņas

Katrs sākums ir grūts, it īpaši, ja mazulis slimo vai dzimis priekšlaicīgi, jo ir daudz nezināma. Vajag apzināties, ka jūs esat tāda, kāda esat, arī bērns ir jūsu, un savu bērnu jūs zīdīsit tā, kā tikai jūs to varat un kā to nedarīs neviena cita māte. Ieklausieties arī savā bērnā, kādas ir viņa vēlmes, zīšanas prasmes. Piedāvātajos zīdīšanas, ēdināšanas padomos, kopīgi ar mazuli atrodiet savu zīdīšanas veidu, variantu.

Kas ierosina piena veidošanos?
Pēc bērna piedzimšanas mātes organismā paaugstinās atsevišķu hormonu aktivitāte, kuri veicina gan piena veidošanos (prolaktīns), gan izdalīšanos (oksitocīns). Hormonu izdalīšanās pastiprinās, ja tūlīt pēc piedzimšanas bērns tiek likts pie krūts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jūs šai brīdī jūtat viņa pieskaršanos, kaut arī īslaicīgi, bet notiek pirmā zīdīšana. Sākas piena noplūdes refleksa loka darbība. Prolaktīns sagatavo krūtis piena veidošanai. Zīdīšana paaugstina hormona izdalīšanos. Īpaša nozīme refleksa loka darbībā ir oksitocīnam, ko sauc arī par laimes hormonu. Tā ietekmē piens no piena dziedzera daiviņām plūst pa piena vadiem, sakrājas un vieglāk izdalās, bērnam zīžot.

Zīdīšana ir dabiska pieprasījuma un piegādes sistēma. Dabiskā sistēma darbojas, ja bērns pats “diktē” piena dziedzerim, cik daudz piena tam jāražo. Piena dziedzera iztukšošana zīdot, ir kā “signāls” piena produkcijai. Zīdīšana stimulē jaunas piena porcijas veidošanos. Ja izzīstais piena daudzums būs nepietiekams, bērns jutīsies izsalcis un ar savu uzvedību dos signālus, ka laiks zīdīt. Jo biežāk iztukšosies krūts, jo ātrāk norisēs piena veidošanās.

Zīdīšanas biežums mainās no 12 reizēm diennaktī līdz 7 – 8 reizēm, lai no pirmpiena nelielā daudzuma caur pārejas piena stadiju nonāktu līdz unikālajam pienam.

Pamatprincips zīdīšanā ir barot bērnu “pēc pieprasījuma”. Ja piena ir maz, vienā zīdīšanas reizē ieteicams zīdīt gan ar vienu, gan otru krūti.

Priekšlaikus dzimuša vai slima bērna ēdināšana

Priekšlaikus dzimušam vai slimam bērnam pirmpiena piles, piena mililitri ir uztverami ne tikai kā ēdiens, bet kā zāles. Ja nav iespējams pašai barot bērniņu, zinot par piena veidošanās procesu, zīdīšana ir jāaizstāj ar mehānisku, bet maigu piena atslaukšanu, lai būtu, ko iedot bērnam kaut pa pilītei.
Neatmet domu par bērna zīdīšanu, kad bērniņš atveseļosies! Redzēt bērnu, pieskarties viņam – tam būs labvēlīga ietekme piena veidošanās procesā. Ja mazulis atrodas intensīvās terapijas nodaļā, piena atslaukšanas laikā turi acu priekšā bērna fotogrāfiju. Tiklīdz bērna veselības stāvoklis atļauj, “ķengura” pozicionēšanas laikā, dod mazulim iespēju pieskarties ar lūpām krūšu galam.
Zondes barošanas laikā arī var likt pie krūts, kaut arī bērnam zīšanas un norīšanas prasmes vēl nav. Katrs šāds pieskāriens veicinās prolaktīna un laimes hormona izdalīšanos.

Cik ilgi mazulim vēlams saņemt mātes pienu?

Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) definīcijas zīdaiņa ēdināšana tikai ar mātes pienu līdz 6 mēnešu vecumam, nesaņemot nekādu citu ēdienu, tiek dēvēta par ekskluzīvu zīdīšanu. PVO rekomendē zīdīt līdz 2 gadu vecumam.

Par papildēdienu tiek saukts visa vaida cietā un šķidrā pārtika, kas nav mātes piens vai mātes pienu aizvietojošs adaptēts maisījums. Papildēdienu bērnam var sākt dot no 4 mēnešu vecuma vai 5 mēnešu vecuma, bet no 6 mēnešu vecuma bērns bez šaubīšanās jāsāk pieradināt pie papildēdieniem, turpinot zīdīšanu. Mammas piens pakāpeniski samazināsies, jo kļūs retākas, īsākas zīdīšanas reizes.

Kā pirmo papildēdienu iesaka dārzeņus vai graudaugus. Tos svarīgi ieviest pakāpeniski, sākt ar vienu ēdienu un to 3 – 4 nedēļu laikā no 5 – 10 gramiem palielināt līdz 50 – 100 gramiem, līdz pilnībā ir aizvietota viena zīdīšanas reize. Tā katru nākamo mēnesi bērns saņems jaunu papildēdienu.

Par papildēdiena uzsākšanu visbiežāk “palīdz” izšķirties arī bērns. Bērns stabili notur galvu, krēsliņā pie galda kāri seko ar acīm pieaugušo ēšanai, tver pēc karotes u.t.t.

Priekšlaikus dzimušiem bērniem papildēdiena ieviešanā arī jāņem vērā galvas kontrole, stabila rīšanas, zīšanas koordinācija, košanas kustības, ar interesi seko pieaugušo ēšanai.

Ja bērns dzimis 24. gestācijas nedēļā, tad papildēdiens jāsāk 7. kalendārajā mēnesī, jeb koriģētajā 3. mēnesī. Savukārt vēlākā gestācijas laikā dzimušiem (tuvāk 36. nedēļai), papildēdienu vēlams sākt nekoriģētajā 4 mēnešu vecumā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Zīdīšana un ēdināšana ir individuāls process, bet zinot rekomendācijas, katra mamma kopā ar savu bērnu atradīs sev piemērotāko, veiksmīgāko risinājumu. Kopā ar ārstu vai māsu ir jāpadomā arī par kalorijām, olbaltumvielām, vitamīniem, sekojot bērna svaram, garumam un galu galā attīstībai kopumā.

Mājas lapā www.piedzimuagrāk.lv  ir iespēja uzdot jautājumus speciālistiem – neonatologiem, kā arī atrast noderīgu informāciju tieši priekšlaicīgi dzimušu bērniņu vecākiem un līdzcilvēkiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
TESTS: izvēlies attēlu un uzzini, kas tu biji iepriekšējā dzīvē
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Brīvprātīgajiem Valsts aizsardzības dienesta beidzējiem valsts varētu apmaksāt studijas. Cik cilvēku ik gadu izvēlētos šo piedāvājumu?
Latgalē kāds “veikls” policists par samaksu iedzīvotājiem nodrošinājis piekļuvi aizliegtām TV programmām
“Zītari LZ” apgalvo, ka atkāpšanās no NBS līguma uzņēmumam draud ar 1,1 miljona eiro līgumsodu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni
“Normālais” stereotips par darbiniekiem – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Centrāltirgus paviljoniem un kanālmalai steidzami nepieciešami būtiski ieguldījumi
23:11
Juris Lorencs: Atmiņas ir dzīvas, tās mainās līdzi laikam, un katra paaudze pagātni uzver citādi
22:40
Volgogradas “iniciatīvu grupa” vēlas pilsētai veco nosaukumu – Staļingrada
22:06