Par C hepatītu var liecināt palielināts aknu fermenta aspartātaminotransferāzes – ALAT, līmenis asinis.
Par C hepatītu var liecināt palielināts aknu fermenta aspartātaminotransferāzes – ALAT, līmenis asinis.
Foto: Jarun Ontakrai/SHUTTERSTOCK

Mērķis – izskaust C hepatīta draudus veselībai 0

Pērn 1429, bet aizpērn 1803 Latvijas iedzīvotāji uzzināja, ka viņi slimo ar C hepatītu. Taču speciālisti lēš, ka valstī ir apmēram 40 000 hroniska C hepatīta slimnieku, no kuriem gandrīz divas trešdaļas pat nenojauš, ka ir inficēti ar šo vīrusu. Slimība attīstās lēni, nemanāmi un īpaši smagi ietekmē aknas.

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
Lasīt citas ziņas

 

Stingrākas prasības saloniem

CITI ŠOBRĪD LASA

“Diemžēl C hepatīts neizplatās tikai narkomānu un ieslodzīto personu vidū. Ar to var inficēties arī tetovēšanas, skaistumkopšanas un kosmētikas salonos, kuros netiek pietiekami kvalitatīvi sterilizēti instrumenti, piemēram, veicot manikīru un pedikīru,” stāsta Rīgas Austrumu universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” Aknu slimību nodaļas vadītāja Ilze Tolmane.

Īpaši piesardzīgiem vajadzētu būt, veicot tetovēšanu vai saņemot kosmetologa pakalpojumus nesertificētos salonos, jo tur var būt augsts inficēšanās risks. Pīrsings, tetovēšana, mikropigmentācija, permanentais grims ir augsta riska pakalpojumi, jo tiek caurdurta vai traumēta āda un, lietojot nepietiekami vai nepareizi apstrādātus instrumentus, pastāv iespēja inficēties ar vīrushepatītu B vai C. Lai mazinātu inficēšanās risku, Veselības ministrija sākusi īstenot pasākumus, lai padarītu drošākus skaistumkopšanas salonu sniegtos pakalpojumus. Jūlija vidū valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas paredz jaunas prasības šo pakalpojumu sniedzējiem. Lai pakalpojumu sniedzēji un apmācītāji sagatavotos prasību izpildei, paredzēts pārejas laiks līdz 2019. gada 1. oktobrim. Veselības inspekcijas datubāzē reģistrēti 5238 skaistumkopšanas un tetovēšanas pakalpojumu sniedzēji visā Latvijā. No tiem 73% ir privātpersonas, bet 27% – uzņēmumi. Veselības inspekcija secinājusi, ka pērn 38% no kontrolētajiem tetovēšanas pakalpojumu sniedzējiem neievēro noteiktās higiēnas prasības.

Slimību profilakses un kontroles centrs kopā ar Veselības ministriju un Veselības inspekciju uzsākuši arī informatīvu kampaņu “Uzticies pārbaudot!”. Kampaņas mērķis ir informēt sabiedrību par infekcijas slimību un citu veselības risku profilaksi, saņemot invazīvos skaistumkopšanas pakalpojumus, kā arī aicināt izvēlēties drošus un legālus pakalpojumus.

 

Sagrauj aknu šūnas

“Nekādu specifisku sūdzību, slimības pazīmju nav, tādēļ pacients visbiežāk nezina, ka viņam ir C hepatīts un viņš ir potenciāls infekcijas avots. Problēma ir tā, ka10–30 gadu laikā apmēram pusei var attīstīties aknu ciroze. Tā ir dzīvībai bīstama situācija, jo pacientam var sākties gremošanas sistēmas asiņošana vai vēdera dobumā uzkrāties šķidrums. Infekcija ievērojami palielina arī aknu vēža risku, tādēļ ļoti svarīgi to laikus atklāt,” uzsver Ieva Tolmane, prognozējot, ka līdz gada beigām šī slimība tiks atklāta ap 1400 cilvēkiem. PVO apņēmusies līdz 2030. gadam likvidēt C hepatītu kā nozīmīgu draudu veselībai.

Vēl salīdzinoši nesen valsts apmaksātu medikamentozo ārstēšanu varēja saņemt tikai tie pacienti, kuri atbilda noteiktiem kritērijiem, bet šobrīd pēc ārstu konsilija atzinuma to var saņemt ikviens pacients, kuram noteikta C hepatīta diagnoze. Šim mērķim šogad no valsts budžeta atvēlēti 15 miljoni eiro (pirms tam – četri miljoni). Turklāt nepieciešamos medikamentus var saņemt ne tikai Rīgā, bet arī reģionālajās slimnīcās Liepājā un Daugavpilī. Lai apturētu slimības izplatību, šādam finansējuma apjomam jābūt vēl vismaz desmit gadus.

Situācija Latvijā ir labāka nekā Lietuvā un Igaunijā, jo mūsu valstī šobrīd iespējams ārstēt praktiski visus pacientus, kuriem diagnosticēts C hepatīts, turklāt uz ārstēšanos nav arī gaidīšanas rindu. Pērn terapiju uzsāka 1600 pacientu, bet šogad tikai Latvijas Infektoloģijas centrā vien – jau 1400. Vēl pirms dažiem gadiem šim nolūkam izmantoja preparātus ar 60% efektivitāti, bet šobrīd – jau ar 98% efektivitāti. Turklāt nepieciešamos medikamentus pacienti var saņemt ne tikai Rīgā, bet arī reģionālajās slimnīcās Liepājā un Daugavpilī. Ieva Tolmane prognozē, ka, tā turpinot, visā Latvijā šogad tiks ārstēti apmēram trīs tūkstoši pacientu.

 

Birokrātiskie kavēkļi

“Jādomā gan par to, kā atrast tos pacientus, kuri, iespējams, nezina par savu diagnozi, lai aicinātu viņus ārstēties, gan to, kā optimizēt ārstēšanas procesu, lai saīsinātu laiku, kurš paiet no diagnozes noteikšanas līdz pilnīgas atveseļošanās brīdim,” uzsver C hepatīta pacientu apvienības vadītājs Kristaps Kaugurs, norādot, ka Latvijas veselības aprūpes sistēma nav spējusi pielāgoties strauji augošajam pacientu skaitam. Šobrīd ārstēšanas procesu ierobežo gan rindas uz vizītēm pie speciālistiem un piekļuvi izmeklējumiem Latvijas reģionos, gan mēnešiem ilga gaidīšana, lai saņemtu valsts kompensējamos medikamentus.

Lai tiktu pie infektologa, jāgaida apmēram divi mēneši, tādēļ ir ļoti svarīgi, lai līdz tam pacients būtu veicis pēc iespējas vairāk izmeklējumu. Tad speciālistam atliek tikai nosūtīt uz specifiskiem izmeklējumiem un jau pēc dažām nedēļām pacients var saņemt konsilija atzinumu par nepieciešamo ārstēšanu, kas tiek nosūtīts Nacionālajam veselības dienestam. Atbilde tiek saņemta 4–20 nedēļu laikā. Pēc tam tiek uzsākts 2–6 mēnešu ilgs medikamentu kurss, bet tā rezultāti tiek sagaidīti pēc trim mēnešiem. Ieva Tolmane teic, ka C hepatīta ārstēšana kopumā pašreiz aizņem vienu divus gadus.

Viens no kavēkļiem, kas sarežģī un pagarina ārstēšanās procesu, ir tas, ka medikamenti C hepatīta ārstēšanai iekļauti C sarakstā un tiek piešķirti ar NVD lēmumu. Turklāt noteikts, ka pacientam tos drīkst izrakstīt tikai to slimnīcu infektologi, kuros iespējams sasaukt ārstu konsiliju. Piemēram, HIV ārstēšanai šī prasība jau drīzumā tiks atcelta.

 

VIEDOKLIS

Jelgavas novada ģimenes ārsts Ainis Dzalbs: “Šobrīd ASV, Kanādā un Lielbritānijā C hepatīta pacientu ārstēšanu veic ģimenes ārsts. Protams, ģimenes ārsti Latvijā vēl nav tam gatavi, taču daudz var darīt pacientu informēšanas un slimības ātrākas diagnostikas jomā.

Iespējams, būtu jādomā par C hepatīta skrīningu, jo Latvija ir viena no valstīm, kur šī slimība ir bieži sastopama. Piemēram, to varētu sasaistīt ar sirds un asinsvadu slimību profilakses programmu, pacientiem, sākot no četrdesmit gadu vecuma, papildus noteikt arī aknu slimību rādītāju ALAT. Tas izmaksātu ap eiro uz pacientu un padarītu šo programmu vēl lietderīgāku, pievēršot sabiedrības uzmanību C hepatītam. Ģimenes ārsti varētu arī iesaistīties C hepatīta pacientu aprūpē un novērošanā pēc terapijas beigām.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Lieto uzmanīgi – veselībai kaitīgās vielas! No tām jāvairās, gan veicot remontu, gan tīrot māju 3
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 2
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 24
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 35
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt? 1
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs 6
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
Lai stiprinātu Latviju militāri, ASV piešķirs 145 miljonus eiro 1
Signāls Rietumiem – Krievijas energovēstījums caur gāzesvadiem 26
Noskaidrots, kuri saņēmuši procentuāli visvairāk plusu un mīnusu no saviem sarakstiem 3
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
Rīgā apkuri daudzdzīvokļu mājām pieslēgs pakāpeniski
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 52
Ziemeļvalstu elektrības cenu nacionālās īpatnības 9
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas?
12:26
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
12:24
Lai stiprinātu Latviju militāri, ASV piešķirs 145 miljonus eiro 1
12:22