Edvīns Šnore
Edvīns Šnore
Foto: Dainis Bušmanis

“Nav ko sagaidīt iejūtību no Eiropas, ja nebija nekādas iejūtības pret Ukrainu,” uzskata Šnore 139

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. Mairis Briedis: “Pēc vēlēšanu rezultātiem redzēsim, vai es palikšu Latvijā. Es neesmu mazohists” 119
Kurš no “Jaunās vienotības” visvairāk svītrots, bet kurš saņēma “plusiņus”?
VIDEO. Lembergs: “Nesteidzieties! Es pats izlemšu, kad iešu uz politisko kapu kalniņu” 11
Lasīt citas ziņas

 

Pēc Krievijā izsludinātās daļējās mobilizācijas bruņotajos spēkos, kuras ietekmē tūkstošiem Krievijas pilsoņu pamet valsti, ir pieaugušas Latvijas iedzīvotāju bažas, ka Latvijā var ieceļot Krievijas valstspiederīgie, lai izvairītos no iesaukšanas armijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas amatpersonas mierina, ka uztraukumam nav pamata, jo ir izdarīts pietiekami daudz, lai ierobežotu Krievijas pilsoņu ieceļošanu Latvijā. Taču uz dažām vājajām vietām vairāki politiķi norādīja.

Ar paziņojumu ceturtdien nāca klajā Valsts drošības dienests (VDD), kas vērsās pie tiem Krievijas valstspiederīgajiem, kas uzturas Latvijā un ir saņēmuši pavēstes par iesaukšanu Krievijas armijā. VDD aicina par to nekavējoties informēt VDD.

Krievija mobilizē papildspēkus, lai turpinātu veikt noziegumus pret cilvēci un mieru, kara noziegumus pret Ukrainas valstisko neatkarību, teikts paziņojumā. VDD atgādina, ka Krimināllikumā Latvijas pilsoņiem (tajā skaitā dubultpilsoņiem), nepilsoņiem un ārzemniekiem, kuriem ir pastāvīgās uzturēšanās atļaujas Latvijā, par dienestu Krievijas bruņotajos spēkos un piedalīšanos karā pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem draud krimināl­atbildība.

Tāpat dubultpilsoņiem saskaņā ar Pilsonības likuma 24. panta pirmo daļu par minētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem var atņemt Latvijas pilsonību.

 

Ierobežota vīzu izsniegšana

Ministru kabinets ir noteicis ierobežojumus Krievijas pilsoņu ieceļošanai Latvijā, šķērsojot Eiropas Savienības ārējo robežu. Runa ir par Krievijas valsts­piederīgajiem, kuriem ir Šengenas īstermiņa vīza, ar kuru daudzi ceļo tūrisma un atpūtas nolūkā.

Pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina paziņojuma par mobilizāciju Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“JV”) tviterī ierakstīja: “Drošības apsvērumu dēļ Latvija neizsniegs humānas vai cita veida vīzas tiem Krievijas pilsoņiem, kas izvairās no mobilizācijas, kā arī nemainīs kopš 19. septembra ieviestos robežšķērsošanas ierobežojumus Krievijas pilsoņiem ar Šengenas vīzām.”

Jāatgādina, ka ierobežojumi neattiecas, piemēram, uz Latvijas un Eiropas Savienības valstspiederīgo ģimenes locekļiem, transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzējiem; personām, kuras ieceļo humānu apsvērumu dēļ. Ārlietu ministrijas Šengenas nodaļas vadītāja Inga Stūrīte Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdē trešdien teica, ka katru pieteikumu vīzas saņemšanai izvērtē arī valsts drošības iestādes.

Saeimas deputāts Edvīns Šnore (NA) “Latvijas Avīzei” sacīja – Nacionālā apvienība uzskata, ka Latvijā nebūtu jāielaiž neviens, kam draud mobilizācija. Viņš norādīja, ka tagad, kad Krievijas pilsoņiem pašiem draud briesmas – iesaukšana armijā –, cilvēki Krievijā iziet uz ielām, bet viņi to nedarīja, redzot, kā Krievija veic noziegumus Ukrainā.

“Tas izskatās tik nesmuki. Nav ko sagaidīt iejūtību no Eiropas, ja nebija nekādas iejūtības pret Ukrainu,” teica E. Šnore. Viņš uzskata, ka pašreizējais regulējums nav pietiekams, lai novērstu visus riskus. Deputāts pieļauj, ka ārkārtējā situ­ācija, kāda jau ir uz Latvijas un Baltkrievijas robežas, būtu jāizsludina arī uz Latvijas un Krievijas robežas. Krievijas pilsoņi uz robežas var pieprasīt patvērumu.

Pēc deputāta domām, patvēruma pieteikumus nevajadzētu pieņemt no personām, kas ir kaujas spējīgā vecumā. Ja pieteikumu pieņem, tad katrs šāds gadījums ir jāizvērtē, kas nozīmē, ka Krievijas pilsonis pārnāk pāri robežai, tiek izmitināts, un paiet laiks, kamēr iestādes pieņem lēmumu.

 

Pieļauj, ka Krievija neļaus izbraukt

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma arī grozījumus Imigrācijas likumā, paredzot stingrākus nosacījumus termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanā Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem. Pēc E. Šnores ierosinājuma ir arī paredzēts, ka būs aizliegts izsniegt vīzas Krievijas pilsoņiem saistībā ar nodarbinātību Latvijā vai kas uzturas Latvijā, veicot attālinātu darbu. E. Šnore paskaidroja, ka grozījumi Imigrācijas likumā paredz stingrus ierobežojumus tiem Krievijas pilsoņiem, kuriem ir pastāvīgās uzturēšanās atļaujas, kas būs derīgas līdz 2023. gada 1. septembrim – lai tās pagarinātu, būs jānokārto eksāmens latviešu valodā.

Saeimas deputāts Andrejs Judins (“JV”) “Latvijas Avīzei” teica, ka pēdējā laikā valdībā un Saeimā pieņemtais regulējums novērš daudzus riskus un Latvijas iedzīvotājiem nevajadzētu uztraukties. Taču virkne jautājumu cilvēkiem ir neskaidri. Tāpēc trešdien – dienā, kad V. Putins paziņoja par daļējās mobilizācijas izsludināšanu, – A. Judina vadītā Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija uzklausīja Ārlietu ministrijas, Valsts robežsardzes un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāvjus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Valsts robežsardzes Robežpārbaudes un imigrācijas kontroles pārvaldes priekšnieks Rinalds Belijs sēdē atzina, ka jau naktī pirms V. Putina paziņojuma robežsardzē ir saņemti telefona zvani un personas krievu valodā ir interesējušās par ieceļošanu Latvijā. Taču, iespējams, ka Krievija negribēšot pieļaut to personu izceļošanu, kas ir pakļautas mobilizācijai. Komisijas sēde notika trešdien, kad Krievijas pilsoņiem vēl bija iespēja ieceļot Somijā, pie kuras robežas veidojās garas rindas.

Ceturtdien jau arī šajā valstī apsvēra iespēju noteikt ierobežojumus. Taču R. Belijs atzina, ka robežsardzes kontroles pasākumi attiecas uz ES ārējo robežu. Tāpēc daudzi gribot iebraukt Eiropā caur Somiju, lai pēc tam dotos tālāk uz savu galamērķi Eiropā. R. Belijs informēja, ka pēc 24. februāra, kad notika Krievijas iebrukums Ukrainā, Latvijā ieceļojuši aptuveni 80 000 Krievijas valsts­piederīgo.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. Mairis Briedis: “Pēc vēlēšanu rezultātiem redzēsim, vai es palikšu Latvijā. Es neesmu mazohists” 119
Kurš no “Jaunās vienotības” visvairāk svītrots, bet kurš saņēma “plusiņus”?
VIDEO. Lembergs: “Nesteidzieties! Es pats izlemšu, kad iešu uz politisko kapu kalniņu” 11
VIDEO. Piedzēries mobilizētais uzkritis uz automašīnas stūres, izraisot nopietnu satiksmes negadījumu 32
Iezīmējas potenciālais 14.Saeimas sastāvs: kāda varētu izskatīties mūsu jaunā valdība?
Lasīt citas ziņas
Pēc Saeimas vēlēšanām piecās pašvaldībās varētu mainīties domju priekšsēdētāji
FOTO. Danči līdz rītam, smiekli un šampanietis! Cik lustīga bijusi vēlēšanu nakts? 9
Zemgalē Saeimas vēlēšanās labākie rezultāti ZZS un JV. Kas līderi pārējos novados?
Iezīmējas potenciālais 14.Saeimas sastāvs: kāda varētu izskatīties mūsu jaunā valdība?
Kazāks: Nākamajai Saeimai un valdībai pie darba jāķeras nekavējoties
10:06
Pēc Saeimas vēlēšanām piecās pašvaldībās varētu mainīties domju priekšsēdētāji
09:52
Zemgalē Saeimas vēlēšanās labākie rezultāti ZZS un JV. Kas līderi pārējos novados?
09:47
“Patīkams pārsteigums!” Soctīklotāju pirmās sajūtas par “Saskaņas” sakāvi
Kurš no “Jaunās vienotības” visvairāk svītrots, bet kurš saņēma “plusiņus”?
Cik liels atbalsts ZZS bija šogad Ventspilī?
FOTO. Mairis Briedis: “Pēc vēlēšanu rezultātiem redzēsim, vai es palikšu Latvijā. Es neesmu mazohists” 119
Kučinskis: Valdības veidošanas sarunas varētu būt grūtas, jo būs jāmaina valdības darbības veids
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
FOTO. VIDEO. “Jaunās Vienotības” birojā lustīgs vēlēšanu nakts darba pasākums – Kariņš gatavs turpināt darbu 56
Planētas noslēpumi: Glastonberija – kāpēc tas ir Anglijas mistiskiem stāstiem apvītākais pakalns
Taupām elektrību! Kas izdevīgāk – LED vai halogēnās spuldzes?
Aizverot pēdējos vēlēšanu iecirkņus ārzemēs, noslēdzas 14.Saeimas vēlēšanas
VIDEO. Lembergs: “Nesteidzieties! Es pats izlemšu, kad iešu uz politisko kapu kalniņu” 11
Atņemt bagātajiem, izdalīt nabagiem. EK dodas uzbrukumā energoresursu cenām
Vai lietus svētdien gaidāms visā Latvijā?
“Saskaņas” popularitātei strauji krītot, Latgales vēlēšanu apgabalā uzvar “Stabilitātei!” 22
Pīlēns: “Apvienotais saraksts” var būt jaunās koalīcijas dzelzsbetona armatūra 12
Pārpratumi, pārkāpumi un dīvainības 14. Saeimas vēlēšanās 17
Planētas noslēpumi: Kāpēc mums tik ļoti patīk ļaundari?
Šlesers: Vēlēšanu rezultātos vēl ir sagaidāmi pārsteigumi 13
Kariņš neredz iespēju sadarboties ar ZZS, ja tā turpina turēties pie Lemberga 75
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt?
“Skatītājiem ir būtiski atslēgties no negatīvā, smagām emocijām!” Saruna ar ukraiņu režisori Semirozumenko, kura iestudēja izrādi Latvijas Nacionālā teātrī
VIDEO. Krievi atstājuši Limanu 14
VIDEO. Rostovskis: “Sabiedrība ir izvēlējusies stabilitāti. Krievvalodīgā publika ir apjukusi” 10
FOTO. Spīgana: Krustabas – pirmais lielais mūža gods un uzņemšana dzimtā