Foto: Shutterstock

Neskaidrības ar izdienas pensiju: vai dienestu PSRS armijā ieskaita, kā no tās aprēķina vecuma pensiju 0

Gribu noskaidrot par apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam. Kādi darba periodi tiek ieskaitīti? Kā ar dienestu PSRS armijā? Vai mācības kara skolā tiek pielīdzinātas obligātajam dienestam? Vai daži gadi pēc kara skolas absolvēšanas tiek ieskaitīti, ja bijušais virsnieks aizgājis no dienesta pēc paša vēlēšanās līdz Latvijas neatkarības atjaunošanai? Vai strādājošs izdienas pensionārs var pārrēķināt pensiju? Kā tiks aprēķināta vecuma pensija, ja izdienas pensionārs strādā? Kā saprast teikumu: “Ja izdienas pensija ir lielāka par vecuma pensiju, tad izmaksā starpību starp vecuma un izdienas pensiju”? Vai tas nozīmē, ka pensionārs, sasniedzot vecuma pensijas gadus, saņem to pašu izdienas pensiju? V. BLŪMS GULBENES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Ko ņem vērā

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Aprēķinot vecuma pensiju, tiek ņemts vērā gan padomju laikā uzkrātais darba stāžs, kas tiek pielīdzināts apdrošināšanas stāžam, gan apdrošināšanas stāžs pēc neatkarības atgūšanas.

Apdrošināšanas (darba) stāža periodus, kas uzkrāti līdz 1995. gada 31. decembrim, t.i., līdz sociālās apdrošināšanas iemaksu personificētās uzskaites ieviešanai, var pierādīt ar iesniegtajiem dokumentiem (darba grāmatiņa, darba līgumi, arhīva izziņas u.c.). Sākot no 1996. gada, apdrošināšanas stāžu veido mēneši, kuros veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai. Šī informācija jau ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) rīcībā.

Dienests un mācību laiks

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz 1990. gada 31. decembrim vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamajā apdrošināšanas stāžā tiek ieskaitīti šādi militārā dienesta periodi:

• obligātais aktīvais militārais dienests PSRS Bruņotajos spēkos un alternatīvais (darba) dienests (Latvijas pilsoņiem – neatkarīgi no tā, vai dienesta vieta bijusi Latvijas teritorijā vai ārpus tās, bet ārvalstniekiem, bezvalstniekiem un Latvijas nepilsoņiem – tikai tad, ja dienesta vieta bijusi Latvijas teritorijā vai tās valsts teritorijā, ar kuru Latvijai noslēgts līgums par sadarbību sociālās drošības jomā);

• virsdienests karavīriem un dienests virsniekiem Latvijas Republikas armijā, Latvijas pilsoņiem – arī PSRS Bruņotajos spēkos, ja viņiem saistībā ar darbību Latvijas interesēs atņemta dienesta pakāpe vai viņi iesaukti aktīvajā militārajā dienestā pēc obligātā karadienesta vai pēc civilās augstskolas beigšanas (šos periodus pielīdzina apdrošināšanas stāžam, ja persona nesaņem citas valsts pensiju, kuras apmēra noteikšanā ņemts vērā šis dienesta periods);

• Latvijas pilsoņiem – virsdienests karavīriem un dienests virsniekiem PSRS Bruņotajos spēkos, ja viņi atteikušies no citas valsts pensijas, kuras apmēra noteikšanā ņemts vērā šis dienests.

!!! Mācību laikā kara skolas kursanti atradās aktīvajā militārajā dienestā, nevis obligātajā aktīvajā militārajā dienestā. Tas nozīmē, ka mācību laiku kara skolā nevar pielīdzināt obligātajam aktīvajam militārajam dienestam, bet tas pielīdzināmas virsdienestam.

Izdienas pensijas Latvijas Republikā var piešķirt saskaņā ar 10 tiesību aktiem, kur katrā ir atšķirīgi piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksas nosacījumi. No vēstules nav īsti skaidrs, par kādu izdienas pensiju interesējaties, līdz ar to plašāku skaidrojumu nevaram sniegt – sīkākas detaļas nāksies noskaidrot pašam.

Reklāma
Reklāma

Katram savs aprēķins

Saskaņā ar likumu Par valsts pensijām vecuma pensija tiek piešķirta un aprēķināta katram individuāli, ņemot vērā pensijas sākuma kapitālu (aprēķināts, ņemot vērā darba stāžu līdz 1996. gadam un vidējo iemaksu algu laika periodā no 1996. līdz 1999. gadam), pensijas kapitālu (no 1996. gada 1. janvāra personificētajā kontā reģistrētās sociālās apdrošināšanas iemaksas), kā arī pensionēšanās vecumu.

Strādājošam izdienas pensionāram vecuma pensiju aprēķina tāpat kā jebkuram cilvēkam, ja vien strādājot tiek veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Ja aprēķinātā vecuma pensija ir mazāka par iepriekš saņemto izdienas pensiju, cilvēkam tiek izmaksāta pilna vecuma pensija un starpība starp izdienas un vecuma pensiju. Tātad ienākumi nesamazinās. Ja aprēķinātā vecuma pensija tomēr ir lielāka par iepriekš saņemto izdienas pensiju, tad, protams, turpmāk tiek maksāta lielākā vecuma pensija.

KONSULTĒJUSI LABKLĀJĪBAS MINISTRIJAS SOCIĀLĀS APDROŠINĀŠANAS DEPARTAMENTA VECĀKĀ EKSPERTE DACE TRUŠINSKA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.