
Krauze ir pārliecināts: ES jāmeklē citi veidi budžeta plānošanai, tostarp samazinot izdevumus nedraudzīgu imigrantu uzturēšanas pasākumiem 0
Eiropas Savienībai (ES) finansējuma palielinājums aizsardzībai, drošībai un Ukrainas atbalstam jāmeklē citās sfērās, tostarp, samazinot izdevumus zaļā kursa prasību ieviešanai, nedraudzīgu imigrantu integrācijas un uzturēšanas pasākumiem, kā arī neizprotamiem pētījumiem, aģentūrai LETA norādīja zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS).
Zemkopības ministrijā (ZM) aģentūru LETA informēja, ka Eiropas Komisijas (EK) trešdien, 16.jūlijā, publicētais priekšlikums par jauno ES ilgtermiņa budžeta plānojumu periodā no 2028. līdz 2034.gadam paredz lauksaimniecības atbalstu iekļaut vienotā centralizētā fondā ar citām politikām. Tāpat šajā fondā visām ES dalībvalstīm kopā lauksaimniecības atbalstam iezīmētā daļa ir būtiski samazināta, salīdzinot ar esošo periodu. Pastāv arī iespēja, ka Latvijas lauksaimniekiem tiks samazināts ES Kopējās lauksaimniecības politikas atbalsts, kas, pēc Krauzes teiktā, nav pieļaujams.
Ministrs ir iepazinies ar EK piedāvājumu un uzskata, ka Latvijas prioritāte nākamajā ES plānošanas periodā ir atsevišķs, nesamazināts un saprotami veidots finansējums ES Kopējai lauksaimniecības politikai un Kopējai zivsaimniecības politikai.
Krauze uzsver, ka arī nākotnē ir nepieciešams spēcīgs ES finansējums lauksaimniecībai un lauku apvidiem, jo jebkāds samazinājums ļoti negatīvi ietekmēs gan pārtikas ražošanu, gan pārtikas cenas un lauku apvidu attīstību.
Latvijas lauksaimniekiem ir nepieciešams konkurētspējīgs ienākumu atbalsts, kas līdz šim bija nevienlīdzīgs, un nākamajā periodā šādu situāciju nedrīkst pieļaut, akcentē ministrs, piebilstot, ka Latvijai ir ļoti būtiski, lai tiktu nodrošināts būtisks ES finansējums lauku attīstībai, bet šāda pozīcija ES budžetā patlaban skaidri neparādās.
“Lauksaimniecība un pārtikas ražošana ir pamata nozares ES. Tāpēc nekādi nav saprotama un atbalstāma pašreizējā netālredzīgā pieeja, atvēlot lauksaimniecības atbalstam pakārtotu nozīmi, iekļaujot ES lauksaimniecībai paredzēto atbalsta finansējumu kaut kādā centralizētā nacionālā fondā ar neskaidru nozarei pieejamā finansējuma apmēru un līdz ar to arī risku nespēt reāli risināt nozares problēmas un stimulēt izaugsmi,” pauž Krauze.
ZM atzīmē, ka Latvijai ir svarīgi atbalstīt lauksaimniecību un pārtikas ražošanu, stiprinot Latvijas konkurētspēju tirgus konkurences apstākļos. Tādēļ ministrijas ieskatā, EK priekšlikums, kas paredz nomainīt līdz šim Latvijas lauksaimniekiem netaisnīgos tiešos maksājumus pret pēc būtības izmainītu ienākumu atbalsta maksājumu, ir solis ar neprognozējamām sekām, jo var nozīmēt atbalsta samazinājumu.
Ministrijā akcentē, ka, ņemot vērā atšķirīgās iespējas dalībvalstīm piesaistīt nacionālā budžeta līdzfinansējumu, līdzfinansējuma nosacījumiem ir jābūt tādiem, kas nekropļo konkurences apstākļus dalībvalstu starpā.
Krauzes ieskatā, lai nodrošinātu lauksaimniecības, zivsaimniecības un pārtikas ražošanas nozaru stabilitāti un turpmāku attīstību, sarunu rezultātā par ES daudzgadu budžetu 2028.-2034.gadam ir jāpanāk dalībvalstu vienošanās par atsevišķu un saprotami veidotu finansējumu lauksaimniecībai un zivsaimniecībai, kur Latvijai būtu pieejams finansējums vismaz pašreizējā perioda apmērā.
Viņaprāt, EK sākotnējais piedāvājums ir neskaidrs, un tajā nav saprotams Latvijai turpmāk pieejamais ES finansējuma apmērs lauksaimniecības un pārtikas ražošanas nozaru attīstībai, lauku apvidu atbalstam, investīcijām modernizācijā, kā arī lauku uzņēmējdarbībā.
“Jau pašreizējā plānošanas periodā ES finansējums Latvijai lauku attīstībai tika nepamatoti samazināts, tāpēc tālāks samazinājums šiem mērķiem mums nekādi nav un nebūs pieņemams,” uzsver Krauze.
Ministrs norāda, ka arī Kopējās zivsaimniecības politikas īstenošanai nepieciešams ES līmenī skaidri nodalīts budžets, jo tā īstenošana tiek regulēta ES līmenī, nosakot nozvejas kvotas un striktus nosacījumus produktu izsekojamībai un zvejas kontrolei, kas uzliek ievērojamu papildu finanšu slogu Latvijas zivsaimniecības nozarei un valsts budžetam.