Publicitātes foto

Palīgi, ko izvēlas sirds 1

Sniedzot īsus padomus, kopā ar „Mēness aptiekas” farmaceiti Ievu Virzu pārskatām minerālvielas un vitamīnus, kas svarīgi, lai ikdienā rūpētos par sirdi un uzturētu to veselu.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 9
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 53
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 27
5 stundas
Lasīt citas ziņas

“Sirdij, gluži kā visam cilvēka organismam ir nepieciešamas gan minerālvielas, gan vitamīni, lai veselību un dzīvību uzturošie procesi noritētu teicami. Vairākas minerālvielas un vitamīnus ir vērts uzsvērt īpaši, jo tiem ir būtiskāka loma tieši sirds veselībā un sirds un asinsvadu slimību profilaksē.

Tā pat noderīgi paturēt prātā, ka regulāra pāris svarīgu parametru – arteriālā asinsspiediena un holesterīna līmeņa – kontrole arī būs palīdzīga, lai nepalaistu garām veselībai bīstamas izmaiņas organismā,” teic Mēness aptiekas farmaceite Ieva Virza un stāsta, kam tieši ir ieteicams pievērst pastiprinātu uzmanību un, ja nepieciešams, konkrētu minerālvielu vai vitamīnus uzņemt papildu uzturam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Omega-3 taukskābes – aritmijas un paaugstināta asinsspiediena profilaksei
Omega-3 taukskābes, kas atrodamas zivju eļļā, var palīdzēt novērst aritmiju, mazināt trombozes risku, pazeminot triglicerīdu līmeni asinīs, mazināt paaugstināta asinsspiediena attīstības risku.

Viena no omega-3 taukskābēm – alfa linolēnskābe vairākos pētījumos ir saistīta ar kardiovaskulāro veselību un secināts, ka regulāra alfa linolēnskābes uzņemšana mazina kardiovaskulāro slimību risku par 14%. Dabā alfa linolēnskābe atrodama galvenokārt sēklās, arī kaņepēs.

“Pētīta ir arī omega-6 linolēnskābe, kas nodrošina aptuveni 90% no cilvēkam nepieciešamā omega-6 taukskābju daudzuma. Pēc kāda 2009. gada pētījuma Amerikas Sirds asociācija izplatīja paziņojumu, ka, uzņemot vismaz 10% no kopējā ikdienas kaloriju daudzuma tieši no omega-6 taukskābēm, tiek mazināts koronārās sirds slimības risks par 26%, īpaši, ja aizvietotās kalorijas uzņemtas ar piesātinātajām taukskābēm. Dažus gadus vēlāk šos rezultātus apstiprināja septiņu klīnisko pētījumu metaanalīze,” atklāj Ieva Virza.

Ar B grupas vitamīniem – mazāk stresa – veselīgāks sirds ritms

Adrenalīna jeb stresa hormona ražošanas procesā kā blakusprodukts rodas homocisteīns, kas ir dabisks olbaltums. Taču, jo vairāk stresa, jo vairāk rodas homocisteīna. Problēma ir tā, ka pārāk daudz homocisteīna var izraisīt dažādas kaitīgas reakcijas, piemēram, oksidēt slikto jeb zema blīvuma holesterīnu, veidojot aterosklerotiskās plātnītes. Tās ar laiku uzkrājas un sacietē, sašaurinot asinsvadus.

B6 vitamīns, B9 vitamīns (folskābe) un B12vitamīns homocisteīnu pārvērš vienā no neaizvietojamajām aminoskābēm, no kā organisms veido jaunus proteīnus, mazinot homocisteīna līmeni. Tātad ir svarīgi, lai organismā būtu pietiekami daudz B grupas vitamīnu.

Arī B4 vitamīns (holīns) mazina homocisteīna daudzumu asinīs un nodrošina regulāras sirds muskuļa kontrakcijas, kas nozīmē veselīgu sirds ritmu. Būtu ieteicams uzturā lietot vairāk produktu, kas satur daudz holīnu, piemēram, olas, aknas un zemesriekstus.

Magnijs – insulta un infarkta riska mazināšanai

Pētījumu dati parāda, ka pietiekama magnija lietošana uzturā (aptuveni 400 mg dienā vīriešiem un 350 mg sievietēm; dažādos pētījumos izmantoti mazliet atšķirīgi skaitļi) var samazināt kardiovaskulāros riskus, tostarp, insultu, nefatālu miokarda infarktu un koronāro sirds slimību līdz pat 22%.

Zinātnieki novēroja arī to, ka sievietēm magnija pozitīvais efekts bija spēcīgāks. Tiesa gan magnijs šķietami ietekmēja tikai kardiovaskulāro slimību risku, taču ne mirstību no tām. Tāpēc zinātniekiem vēl cenšas noskaidrot, vai sirds slimību riska grupu pacientiem patiešām ieteicams magniju lietot pastiprināti.

K vitamīns – lai nepieļautu asinsvadu aizkaļķošanos

Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ aterosklerotiskās plātnītes ir tik bīstamas, ir kalcifikācija – tās kļūst cietas, nestabilas un var izraisīt trombu rašanos. Pētījums parādīja, ka sievietēm, kuras uzturā lietoja vairāk K vitamīna, kalcifikācija asinsvados novērojama retāk.

Pēc tam bija vairāki līdzīgi pētījumi, kas atklāja, ka K vitamīns reizē gan pazemina kalcifikāciju asinīs, gan paaugstina to kaulos, padarot tos stiprākus. Izrādās, K vitamīns piedalās procesos, kad no asinīm tiek aizvākts kalcijs un iesaistīts tālāk kaulu vielmaiņā. Tāpēc K vitamīnu bieži min saistībā ar osteoporozes profilaksi. Tiesa, šie procesi iespējami tikai tad, ja ir pietiekams D vitamīna līmenis. 

D vitamīns – arī pret hipertensijas risku

Viens no galvenajiem kardiovaskulāro slimību riska faktoriem ir paaugstināts arteriālais asinspiediens jeb arteriālā hipertensija.

Pētījumi rāda, ka D vitamīnam ir loma asinsspiediena pazemināšanā – kādā 2013. gadā veiktā septiņu pētījumu metaanalīzē novēroja par 30% mazāku risku tiem cilvēkiem, kuru asinīs bija vairāk D vitamīna. Taču nav vēl īsti saprotams, kā D vitamīns to ietekmē. 

Koenzīms Q10 – sirds mazspējas profilaksei

Koenzīms Q10 šūnās ražo molekulu, kura organismā pārvada enerģiju. Šī iemesla dēļ visvairāk Q10 ir šūnās, kam ir intensīvāka vielmaiņa un nepieciešams vairāk enerģijas – piemēram, sirdī.

Kādā pētījumu apkopojumā tika secināts, ka pacientiem ar sirds mazspēju, katru dienu lietojot 100 līdz 200 mg koenzīma Q10, vien līdz sešu mēnešu laikā par 3,7% uzlabojās kreisā sirds kambara darbība. Līdzīgā pētījumā 236 pacientiem ar sirds mazspēju atrada saistību starp zemu Q10 līmeni asins serumā un mirstības risku.

Koenzīmu Q10, lietojot uzturā pietiekami daudz zaļo augu, organisms spēj ražot pats, taču pēc 40 gadu vecuma tā ražošana mazinās. 80 gadu vecumā sirds muskulī ir tikai puse no tā Q10 daudzuma, kas bija aptuveni 20 gadu vecumu. Šā iemesla dēļ par Q10 papildu uzņemšanu būtu jādomā gados vecākiem cilvēkiem.

Gan profilaksei, gan kontrolei – arteriālā asinsspiediena mērīšana

Paaugstināts asinsspiediens ir bīstams, turklāt ir viens no galvenajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem. Jāņem vērā, ka paaugstināts asinsspiediens veicina gan sirds, gan arī smadzeņu, nieru, acu un citu orgānu funkciju traucējumus un var radīt nopietnas veselības problēmas. Regulāri paaugstināts arteriālas asinsspiediens izraisa arteriālo hipertensiju – slimību, kas laikus nediagnosticēta un neārstēta, var radīt ļoti nopietnas veselības problēmas, piemēram, insultu.

“Par asinsspiediena mērīšu cilvēki nereti iedomājas tikai tad, kad ir slikta pašsajūta, kam nevar rast izskaidrojumu. Par paaugstinātu asinsspiedienu var liecināt galvassāpes, nervozitāte, miega traucējumi, reiboņi, arī redzes defekti, piemēram, miglošanās.

Ja asinsspiediena mērītājs būs mājās, asinsspiedienu ir iespējams pakontrolēt biežāk, īpaši, ja ir jau gadījusies situācija, kad tas bijis nepieciešams,” skaidro Ieva Virza, papildinot, ka asinsspiediena mērītājs nav sarežģīta ierīce – tās lietošanu var apgūt arī gados vecāki cilvēki un, pareizi uzliekto manšeti uz augšdelma, atliek tikai nolasīt mērījumu elektroniskajā ekrānā. Tur pat būs redzams arī pulss – sirds sitieni minūtē.

“Arteriālo asinsspiedienu ieteicams mērīt mierīgos apstākļos, pirms tam atpūšoties piecas, desmit minūtes. Parasti arteriālo asinsspiedienu mēra, uzliekot manšeti kreisajai rokai. Mērīšanas laikā nedrīkst kustēties un arī sarunāties. Vismaz pusstundu pirms asinsspiediena mērīšanas vēlams neieturēt maltīti, nesmēķēt un nelietot alkoholu. Jāņem vērā, ka arī medikamentu lietošana var ietekmēt mērījuma rezultātu,” saka „Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza.

Ne vajadzīgo vitamīnu un minerālvielu uzņemšana, ne asinsspiediena mērīšana un regulāra holesterīna kontrole, veicot asins analīzes, nav ideālā recepte sirds veselībai. Ieva Virza atgādina: “Vienmēr jāatceras par veselīga uztura lietošanu, kaitīgo ieradumu atmešanu, ķermeņa svara kontroli un kustībām. Sirds par to būs pateicīga un skanēs brīnišķīgā ritmā daudzus gadu desmitus.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”? 4
1 stunda
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
7 stundas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 82
22 stundas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 9
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 53
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 27
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 62
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 98
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 4
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
6 dienas
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 38
2 dienas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 125
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ziema un rudens ir pārbaudījums mūsu imūnsistēmai. Kādus vitamīnus izvēlēties gada aukstajiem mēnešiem? 6
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Bijušais policijas priekšnieks Ints Ķuzis cīnās ar ļoti nopietnām veselības problēmām
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar dabas spēku pret slimošanu! Fitoterapeites pieredze: 5 labākās receptes vīrusu profilaksei
4 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sasniedzis rekordu – slimnīcās ārstējas 1444 cilvēki 18
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 56
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pavļuts uzsācis vakcinēšanās kampaņu, personīgi zvanot senioriem, un aicina to darīt arī citus 83
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 116
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Gaidāmi siltuma rekordi! Bricis par laikapstākļiem šonedēļ 5
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai pašapliecinājumu var rakstīt uz visu mēnesi? 16
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā pie Akmens tilta Daugavā iebraukusi un nogrimusi automašīna 9
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 27
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 98
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 12
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 72
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies 44
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Izskan versija par valsti, kur varētu notikt Maira Brieža cīņa pret Džeiju Opetaju 1
19 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Cienīsim mūsu latviešu valodu un nebaidīsimies to nosaukt vārdā, arī darba sludinājumos! 18
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes? 11
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Krievijā atkal jauno Covid-19 gadījumu skaita rekords 2
16:55
LE
LETA
Ziņas
Asiņaina izrēķināšanās Cēsīs: sieviete nogalina dzīvesbiedru 5
16:49
LL
Lilija Limane
Stāsti
Lai Rīga nepārsālītos un nomales nesabojātos! Tautas konservatorijas atvēršana Jelgavā rada jaunu posmu mūsu dzīvē  1
16:36