Foto no Undīnes Liepiņas arhīva

Pamosties ar adatainu draugu blakus. Ezis ir izcils mājdzīvnieks, kurš neprasa daudz rūpju 0

Cilvēki par mājdzīvniekiem aizvien biežāk izvēlas ne tikai suņus un kaķus, bet arī papagaiļus, žurkas, peles un pat čūskas un zirnekļus. Vai zinājāt, ka Latvijā jau desmit gadus sastopama mājas apstākļiem specifiski izveidota ežu šķirne? Undīne Liepiņa ir piecu Āfrikas pundurežu saimniece. Viņa apstiprina, ka ezis patiesībā ir ļoti pieprasīts mājas iemītnieks.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Undīne ir daudzu un dažādu dzīvnieciņu, tajā skaitā degu peles, suņu, kaķu, dažādu putnu un eksotisku radībiņu, saimniece. Āfrikas pundureži Undīnes dzīvē pirmo reizi ienākuši pirms pieciem gadiem: “Šobrīd esmu atbildīga par pieciem ežiem. Manās mājās vienmēr ir bijis kāds dzīvnieciņš, vienmēr esmu interesējusies par dažādu neparastu mājdzīvnieku kopšanu. Pirmo ezīti man uzdāvināja ģimene. Manu ežu saimi veido ezītes Flafija Bafija, Rūbija, Bigija un puisis Romeo. Ar pārējiem dzīvniekiem ezītis satiek visai labi – suņu interese, piemēram, norima ātri, jo kuram gan patīk, ka degunā duras adatas?”

Cilvēki mēdzot Āfrikas pundurežus saukt par albīnajiem ežiem, kas nav pareizi: “Albīns ir krāsa, ne šķirne – balts ar sarkanām actiņām – un šī krāsa ezīšu vidū nav nemaz tik bieži sastopama. Āfrikas pundurezis ir mākslīgi izveidota šķirne, kas veidojusies, krustojot Āfrikas savvaļas ezi ar Alžīrijas ezi. Šķirne tika izveidota pirms divdesmit gadiem, un savvaļā šādi ezīši nav sastopami.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ezītis kā mājdzīvnieks būs piemērots cilvēkiem ar saspringtu un noteiktu darba grafiku: “Dzīvnieciņš labprāt dienu pavada guļot un rosīgs kļūst tikai vakaros. Taču viena lieta gan jāņem vērā – ezītis pa nakti trokšņo. Vairākus gadus mani eži brīvi pārvietojās pa istabu. Reizēm naktī pamodos ar adatainu draugu blakus. Ja kārtīgi neaiztaisīju drēbju skapi, eži ieritinājās starp drēbēm. Šobrīd manas ežu meitenes dzīvo speciāli pasūtītā būrī, bet puisis lielā plastmasas kastē. Plastmasas kastes ir ļoti piemērotas ežu turēšanai, jo zooveikalos nopērkamajiem jūrascūciņu/trušu būriem mēdz būt pārāk lielas atstarpes starp restēm un ezītis var izlīst ārā. Eža mājvietu ieteicams aprīkot ar skrienamo riteni un midziņu, izmantojot kādu sedziņu. Kā pakaišus var lietot skaidas vai skaidu granulas. Visdārgākā ir pati ezīša iegāde – 100 – 200 eiro. Uzturēšanas maksa mēnesī gan nav nekāda lielā – apmēram 15 eiro.” Ezīši uzturā labprāt lieto kaķu barību: “Kamēr ezītis ir jauns, ieteicams barot ar kaķēnu barību. Pieaugušam ezim jādod liesāka barība, jo ir nosliece uz aptaukošanos. Kārumi ezim būs kaltētas garneles, miltu tārpi, dažādi kukaiņi, ko var nopirkt zooveikalos. Ezītim vienmēr jābūt pieejamam svaigam ūdenim.”

Undīne iedrošina iegādāties ezīšus arī ģimenēm ar maziem bērniem – nav jāiegulda daudz, lai rūpētos par šo dzīvnieciņu, bet pieredze ir neatsverama: “Nav jābaidās, ka ezīti bērni varētu samocīt, jo, ja viņam kaut kas nepatiks, viņš savelsies kamolā un kļūs ass. Turklāt ezīšu kopšana ir ļoti vienkārša, un bērns var mācīties rūpēties par dzīvnieciņu. Ļoti svarīgi ir jau no paša sākuma ezīti radināt pie cilvēka rokām. Tas ir darbs audzētājam – katrs mazulītis ir jāauklē, lai tas būtu drošs un nebaidītos no cilvēkiem.” Undīne uzsver, ka ezītis kā mājdzīvnieks nederēs tiem cilvēkiem, kas meklē draugu, kurš priecīgs lēkās, mājās sagaidot: “Cilvēkam, kurš meklē mājdzīvnieku, kas atsauksies, izrādīs pieķeršanos, ezis nebūs piemērots. Šis dzīvnieciņš dzīvo pats par sevi. Ezīši kā jebkurš dzīvnieciņš cilvēkam māca būt atbildīgam un iecietīgam – savi darbi un izklaide jāplāno tā, lai būtu laiks arī ezītim. Ežuļiem nepatīk steidzīgi, nervozi cilvēki, ar tādiem dzīvnieciņš kļūst par adatu bumbiņu. Viens manu ežu bērns dzīvo Madonas vidusskolā bioloģijas kabinetā – viņš māca bērniem rūpēties un uzņemties atbildību, kā arī ļauj aizmirst raizes un vairo pozitīvās emocijas.”

Uzziņai
• Āfrikas pundureža dzīves ilgums ir 8 – 10 gadi
• Šie eži neizraisa alerģiju
• Izmēros līdzīgs jūrascūciņai
• Ēd kaķu barību un kaltētus kukaiņus
• Cena no 100 līdz 200 eiro
• Sadzīvo ar citiem mājdzīvniekiem