Foto – Karīna Miezāja

Pasīvā māja – daudzsološa būvniecība 0

Naudas ieguldījumu atmaksāšanās 5 – 10 gadu laikā, nekādu rūpju par apkuri un vissvarīgākais – dzīves kvalitātes uzlabošanās, tā savu jauno zemas enerģijas patēriņa dzīvojamo māju, kas atbilst pasīvās mājas nosacījumiem, raksturo Tīnūžu pagasta “Daugaviņu” saimnieks Voldemārs Jānis Uplejs.

 

Bez apkures sistēmas uzbūvētās jaunās divstāvu mājas lietderīgā platība ir aptuveni 100 m2 un, kā pārliecinājāmies klātienē, mikro­klimats aizvien ļoti patīkams. Saimnieks ar dzīvesbiedri mājā ievācās septembrī, bet savu agrāko, pārāk plašo mitekli izīrēja. “Iecere par šādas mājas būvniecību pērn decembrī nāca diezgan spontāni. Iesniedzu dokumentus Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta atbalsta saņemšanai, un vasarā sākām būvniecību. Enerģijas ietaupījums patiešām atbilst solītajam,” teic Upleja kungs.

Interese par zemas enerģijas patēriņa ēku būvniecību patiešām ir liela. Vides un reģionālās attīstības ministrijā teic, ka pagājušā gada janvārī izsludinātajam Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) konkursam “Zema enerģijas patēriņa ēkas” atbalsta saņemšanai pieteica 82 projektus, kuros pieprasītais atbalsts bija Ls 16 965 111 liels. Apstiprināja vien 31 projektu ar Ls 7 261 722 lielu KPFI atbalstu. 39 projektus noraidīja finansējuma nepietiekamības, bet 12 projektus – administratīvās neatbilstības dēļ. Patlaban tiek īstenoti 27 projekti, divus līgumus noslēgšot tuvākajā laikā. Apstiprināto projektu sarakstā ir daudzas sabiedriskas nozīmes ēkas un ģimenes mājas visā Latvijā, turklāt notiek gan jaunu ēku būvniecība, gan arī veco māju pārbūve, kas jūtami samazinās CO2 emisiju.

 

Viens lats par kvadrātmetru gadā

Upleja kunga “Daugaviņas” atrodas pie Ikšķiles lidlauka, dažu desmitu metru attālumā no lidlauka bijušās administrācijas ēkas, kas agrāk vienlaikus bija arī saimnieka dzīvesvieta. “2009. gadā aviācijas bizness paputēja, cilvēkiem mūsu apmācības pakalpojumi vairs nebija vajadzīgi, tāpēc sākām vērtēt iespēju pārvākties mazākā mājā – 400 kvadrātmetru diviem cilvēkiem ir par daudz. Biju dzirdējis par atbalstu no KPFI, tīmeklī pētīju Zviedrijas un Vācijas pieredzi šādu māju būvniecībā un 2011. gada sākumā nolēmām rīkoties,” stāsta saimnieks, kas visu mūžu darbojies lidotāja profesijā. 


“Daugaviņas” pārsteidz ar to, ka to dienvidu fasāde ir no stikla. Ēkas arhitekts Ervīns Krauklis teic, ka māja ir projektēta kā vienota sistēma, kas maksimāli samazina siltuma zudumu un palielina siltuma guvumu ziemā. “Šā iemesla dēļ ir trīskārši stiklotie logi, divkameru paketes, kur ziemā ar sauli dabū situmu. Siltuma bilance logiem šādā ēkā ir tāda, ka mēs vairāk caur tiem siltuma iegūstam nekā zaudējam,” teic E. Krauklis. Otrā atšķirība, kas šo otro Latvijas pasīvo māju atšķir no parastajām ģimenes mājām, ir ļoti labā siltumizolācija, tostarp ļoti blīvās norobežojošās konstrukcijas. Sienās siltumizolācijas slānis (koka karkass pildīts ar ekovati) ir 55 cm biezs. Trešā atšķirība ir ventilācijas sistēma ar siltuma atgūšanu jeb tā sauktais siltummainis. Tas ar izejošo silto gaisu uzsilda ienākošo auksto gaisu, tādējādi telpās visu laiku nodrošinot svaigu gaisu. “Ar ventilācijas sistēmu tiek zaudēti vien 7 – 8% no tā siltuma, ko zaudētu, ja ēku vēdinātu. Ventilācijas iekārtai ir ļoti efektīvi motoriņi, tie ieslēgti patērē līdz 150 W – kā spuldzīte,” piebilst E. Krauklis. Vienīgais papildu siltuma avots mājā ir kamīns – laikā, kad ārā temperatūra nav zemāka par nulli, to pusotru stundu kurina reizi trīs dienās. “Tas ir īpašs kamīns. Siltums no tā pirms nonākšanas skurstenī vispirms sasilda līkločiem izvietotos ķieģeļus un no istabas norobežojošo īpaša materiāla plāksni. Pēc kurināšanas beigām tā vēl ilgu laiku atdod siltumu,” tā Uplejs.

Ja rēķina “Daugaviņu” naudas ietaupījumu, jāatceras, ka parastai ēkai apkures patēriņš ir 100 kWh/m2 gadā, bet Tīnūžos vien 15 kWh/m2. Naudas izteiksmē tie ir Ls 450 – 500 gadā, turklāt svaigais gaiss rada komforta sajūtu. Gaisa temperatūra istabās tiek uzturēta 21 grādu augsta.

 

Ja rēķina “Daugaviņu” naudas ietaupījumu, jāatceras, ka parastai ēkai apkures patēriņš ir 100 kWh/m2 gadā, bet Tīnūžos vien 15 kWh/m2.

 

E. Krauklis teic, ka šādas Latvijā otrās pasīvās ēkas būvniecība maksā aptuveni Ls 700 par lietderīgās platības kvadrātmetru. Tātad visai ēkai kopā aptuveni Ls 70 000. Saimnieks teic, ka projekta pieteikumā KPFI atbalsta saņemšanai tiek gatavotas divas tāmes – vienā uzrāda parastas mājas būvniecības izmaksas, bet otrā – pasīvās mājas izmaksas. KPFI privātpersonām sedz 55 – 65% no abu izmaksu starpības. “Daugaviņas” saņēma Ls 29 088 lielu atbalstu. V. J. Uplejs uzsver, ka nākamajā kārtā iesniegs pieteikumu par saules kolektoru un saules bateriju uzstādīšanu, kas ļaus kļūt neatkarīgam no “Latvenergo” elektroenerģijas piegādēm.

 

Pusgads likumu gatavošanai

Kā norāda Ekonomikas ministrijā (EM), runājot par ēkām ar augstu energoefektivitātes līmeni, lietotā terminoloģija ir diezgan plaša:

* “pasīvā ēka” vai “pasīvā māja” (passive house);

* zema enerģijas patēriņa ēka (low-energy house);

* gandrīz nulles enerģijas ēka (near to zero energy house);

* nulles enerģijas ēka (zero energy house).

Pēdējā laikā parādījies arī termins “plus enerģijas ēka” (energy plus house), lai apzīmētu ēkas, kurās no atjaunojamiem energoresursiem iegūst vairāk enerģijas, nekā piegādā no ārējiem avotiem, un iegūto pārpalikumu eksportē citiem patērētājiem vai izmanto mērķiem, kas nav nepieciešami ēkas funkciju nodrošināšanai, piemēram, elektrotransporta uzlādei. Latvijā tātad ir divas pasīvās ēkas – 2010. gadā Ģipkā uzbūvētie “Lielkalni” un “Daugaviņas” Tīnūžu pagastā. Abu projektu arhitekts ir Ervīns Krauklis. Atzīmēsim, ka “Lielkalnus” atzina par 2010. gada otru labāko māju Latvijā. Patlaban no­slēgumam tuvojas vēl divu privātmāju enerģiju taupošie projekti Ādažu novada Baltezerā un Siguldas novada Kalnamuižās.

Pasīvās ēkas patlaban Latvijā ceļ pēc Vācijas un citu valstu būvnormatīviem. EM skaidro, ka Latvijā normatīvajos aktos būvniecības jomā patlaban nav noteikts īpašs regulējums zema enerģijas patēriņa ēku būvniecībai. EM sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena norāda, ka 2010. gada 19. maijā Eiropas Parlamentā pieņēma direktīvu par ēku energoefektivitāti, kur noteikts arī veicināt “gandrīz nulles enerģijas ēku” būvniecību. Latvijai attiecīgi normatīvie akti ir jāizveido un jāpieņem līdz 2012. gada 9. jūlijam.

 

Pēdējā laikā parādījies arī termins “plus enerģijas ēka” (energy plus house), lai apzīmētu ēkas, kurās no atjaunojamiem energoresursiem iegūst vairāk enerģijas, nekā piegādā no ārējiem avotiem, un iegūto pārpalikumu eksportē citiem patērētājiem vai izmanto mērķiem, kas nav nepieciešami ēkas funkciju nodrošināšanai, piemēram, elektrotransporta uzlādei.

 

EM atzīst – mūsu valstij nav pieredzes zemu enerģijas patēriņa ēku būvniecībā (pasaulē ir uzbūvēti vairāk nekā 15 000 pasīvo ēku). Saistībā ar enerģijas sadārdzinājumu cilvēku interese par šīm ēkām aizvien pieaug. “Vienlaikus jāņem vērā, ka šādu ēku būvniecība saistīta ar lielākām sākotnējām investīcijām, kas kavē strauju to celtniecību, turklāt izmantotās tehnoloģijas prasa īpašu rūpību būvniecības gaitā, kā arī papildu izmaksas tehnisko sistēmu ekspluatācijas laikā,” teic E. Urpena, taču atzīst, ka pašreizējā valsts politika skaidri nosaka virzību uz ēku sektora energoefektivitātes uzlabošanu.

 

 

 

Uzziņa

* Pasīvās ēkas konceptu 1988. gadā izveidoja Bo Andersons, Roberts Hastings un Volfgangs Feists.

* Šādām ēkām nav nepieciešama ierastā apkures sistēma, tās ir efektīvas ekspluatācijā – galvenais to pamatrādītājs ir siltumenerģijas patēriņš <15 kWh/m2 gadā. Šāda veida būvniecība ir ne tikai kļuvusi par standartu vairāku Austrijas, Vācijas un Šveices pašvaldību iepirkumos, bet arī kalpo par pamatu Eiropas Parlamenta aicinājumam visām ES dalībvalstīm no 2019. gada 1. janvāra noteikt nulles emisijas ēkas par vispārēju būvnormatīvu jaunbūvēm. Pasīvo ēku tehnoloģiju, būvniecības paņēmienu pilnveidošana un komponentu ražošana jau kļuvusi par attīstītu industriju, kas ļauj ievērojami samazināt šo ēku būvizmaksas.

* Pirmo pasīvo ēku 1991. gadā Darmštatē (Vācija) uzbūvēja inženieris V. Feists, Vācijā kopš 1991. gada arī darbojas Pasīvo ēku institūts. Patlaban pasaulē ir vairāk nekā 15 000 pasīvo ēku,

* Latvijā 2009. gadā izveidotā biedrība “Passive House Latvija” apvieno visu ieinteresēto pušu centienus attīstīt šo būvniecības nozari.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Latvijā atkārtots ar Covid-19 inficēto skaita antirekords 3
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 5
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsu ministrs tviterī paziņo, ka bijis saskarsmē ar Covid-19 inficēto 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Laikapstākļi pasliktināsies. Prognoze ceturtdienai
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Tiek laupīta emocionālā inteliģence! Dekāns Bērziņš par attālināto mācību trūkumiem 7
5 stundas
LE
LETA
Laukos
“Pēc ilgas un smagas cīņas esam sasnieguši pagrieziena punktu!” ES dalībvalstis vienojas par reformām
5 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ziņās pirms 100 gadiem: Krievijas gūsteknis, palkavnieka dēls Sergejs Glagoļevs izbēdzis
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Bezmaksas piedāvā apdullinošas maskas un apzog. Policija skaidro, vai tā ir taisnība
26 minūtes
AO
Andris Ozoliņš
Ziņas
Valmieriešus tagad silda meža izstrādes pārpalikumi. Kā tas ietekmēs siltumenerģijas tarifu? 1
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mākslinieki ir saklausīti! Autoratlīdzību regulējums tiks uzlabots
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 36
19 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Izravēts” tikai pirmās reģistrācijas nodoklis, bet kā ar pārējām aplamībām? 6
9 stundas
IE
Ināra Egle
Laukos
Pesticīdu izmantošanu lauksaimniecībā: Zaļo un zemnieku savienība ir šķelšanās priekšvakarā 10
9 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
VIDEO. Andrejs atjauno senatnīgus uzrakstus uz Rīgas ēku sienām. Kas šajos namos kādreiz atradies?
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 110 gadiem Rīgā atklāja divas unikālas būves
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Dita Lūriņa par stabilajām attiecībām ar vīru: “Iespējams, tas ir slinkums kaut ko mainīt…” 1
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 1
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas apģērbā pēdējos mēnešos dominējusi viena krāsa: lūk, kāpēc! 2
4 stundas
AK
Aiva Kalve
Veselam
Ēd našķi un notievē? Tumšās šokolādes veselīgie noslēpumi
7 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Laba ģenētika, nav augstprātīga, patīk eksperimentēt! Kā Samanta trešo reizi visiem izgriež pogas
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Cepuri “Es mīlu Trampu” nēsāju visu laiku! Latvieši par priekšvēlēšanu dzīvi ASV 21
20 stundas
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Urzula un Severīns
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nekontrolējamais Covid-19: varētu ierobežot alkohola tirdzniecību un likt nēsāt maskas arī darba vietās 10
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magones vīrs Žanis nonāk konfliktā ar ierēdņiem: ” Jums ir nauda? Iedosiet man naudu?” 11
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Sātīgs ēdiens nesteidzīgām ēdienreizēm: putra ar burkānu krēmu
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Rajecka: “Bērns ir vislielākā laime, kas sievietei vien var būt!” 6
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Begonijas ledusskapī? Jā, līdz pavasarim!
3 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai pareizi nolemt nerīkot 11. un 18. novembra parādes?
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Iepauzē, atpūties, padzer siltu tēju un paskaties kādu filmu! Horoskopi 21.oktobrim
23 stundas
SV
Sandra Vensko
Ziņas
Sandra Vesko: Radošie cilvēki jau jūtas kā palikuši bez darba
16:18
LE
LETA
Ziņas
Bezmaksas piedāvā apdullinošas maskas un apzog. Policija skaidro, vai tā ir taisnība
16:01
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 konstatēts autobusa šoferim. Nosauc, kādos maršrutos viņš braucis
15:43